Jeszenszky Geza marcius 15-i levele
Tisztelt Honfitársaim!
1848. március 15-e a magyar nemzet újjászületésének az ünnepe. A szabadság és függetlenség helyreállításának követelése mellett az ország alkotmányos rendjét, politikai és társadalmi viszonyait is megváltoztatták a márciusi ifjak 12 pontját megvalósító és kiteljesítő, még a pozsonyi rendi országgyűlés által megalkotott áprilisi törvények. Az ezek védelmében vívott szabadságharc hatalmas katonai teljesítmények mellett fölrázta és modern nemzetté kovácsolta a magyarul beszélők, vagy csak magyarul értő, a történelemi Hungáriát magukénak valló, alattvalóból polgárrá váló embereket. Ezt a rendszerváltozást nem tudta megsemmisíteni a Habsburg-orosz katonai túlerő és a világosi fegyverletételt követő önkényuralom sem.
A magyar március emléke mindig erőt adott a későbbi nemzedékeknek. A kommunizmus elleni 1956-os szabadságharchoz épp úgy hozzájárult (gondoljunk csak az akkori 16 pontra!), mint az 1989/90-es békés forradalomhoz, az utolsó rendszerváltozáshoz. Az 1981-től folyamatos nem-hivatalos megemlékezéseket a kommunista karhatalom brutális eszközökkel próbálta meggátolni, de éppen ez nyitott ki annyi szemet Magyarországon és külföldön.
2000 tavaszán a magyarországi politikai átalakulás befejezését jelentő szabad választások 10. évfordulóján is emlékezünk. Az Amerikában, a nyugati világban élő magyarok emlékeztessék környezetüket, barátaikat, hogy milyen egyenes út köti össze 1848-at 1956-tal és 1989/90-nel.
Mindhárom forradalmunk törvényes keretek között ment végbe, mindhárom kivívta az egész világ megbecsülését. Rajtunk múlik, hogy mennyire tudunk méltóak lenni elődeinkhez, s mennyire tudjuk megőrizni és megerősíteni a megszerzett, helyreállított nemzetközi megbecsülést. Az utóbbi birtokában tudjuk csak megoldani az előttünk álló nemzeti feladatokat, az egész Kárpát-medencei magyarság megmaradását, számban, gazdasági erőben és erkölcsben kívánatos gyarapodását.
Jeszenszky Géza a nagykövet(Egyesült Államok)
|