A Népszava értesülései szerint szerint több, zömmel magyarlakta határ menti vajdasági település lakosai immár a harmadik hét végén lövészárokásást és más, kimondottan katonai jellegű földmunkákat végeztek. A Vajdasági Magyarok Szövetségének alelnöke, Józsa László kérdésünkre elmondta, a szervezethez nem érkezett ilyen tartalmú bejelentés, de nem zárta ki, hogy mindez megtörténhetett.
NÉPSZAVA-információ
Szombaton reggel hattól sötétedésig, majd vasárnap ugyanilyen idôbeosztásban kell lövészárkokat ásniuk azoknak, akiket a Jugoszláv Hadsereg utasítására közmunkára visznek el a magyar, illetve a horvát határhoz közeli vajdasági településeken. A munkára fogható, 18 és 45 év közötti férfiakat lista alapján válogatják ki - mondta lapunknak nevének elhallgatását kérô vajdasági hírforrásunk, hozzáfűzve: semmit, így élelmet, vizet és munkaeszközt sem kapnak a hatóságoktól, csupán napi félórányi szünetet és a parancsot, hogy mit és merre kell ásniuk. A direktívák többnyire a település közelében lévô, stratégiailag fontosabb létesítmények - kórház, iskola és fôbb útvonal - körüli árkokra, illetve lövészállások kiépítésére vonatkoznak, de a határsávhoz közel is kellett munkát végezniük.
Azok, akik nem tesznek eleget a parancsnak, informátorunk szerint hadbíróság elé kerülnek. Ilyen eset csak elvétve fordult elô, mivel a munkára utasított polgárok inkább eleget tesznek a felszólításnak, semhogy a bíróság, avagy sorozóbizottság elé kerüljenek.
Arra a kérdésre, hogy miért kellett a békemegállapodásról szóló csütörtöki belgrádi bejelentést követô hét végén is lövészárkokat ásni a magyar határ közelében, hírforrásunk nem tudott mit válaszolni, csupán azt: a következô hét végén is ez vár arra az ötszáz személyre, aki a Zomborhoz közeli településen immár három hete ilyen munkával tölti el hétvégéit.
Feltettük ezt a kérdést Józsa Lászlónak, a VMSZ alelnökének is, aki elöljáróban elmondta, a szövetséghez nem érkeztek e témában bejelentések, de ezek a lövészárkok technikailag - és szemmel láthatóan - léteznek. Arra a kérdésre, hogy miért van rájuk szükség, a VMSZ alelnöke azt felelte: a katonai logikát nem mindig a racionalitás jellemzi, hanem a minden számításba jöhetô kockázatra való felkészülés. Józsa nem tartotta kizártnak, hogy valaki, a katonai hierarchiából úgy vélte, még nincs vége a háborúnak, s ezért kell folytatni a munkálatokat. Józsa egyúttal elmondta, aggódással tölti el a vajdasági magyarok egy részét, hogy Milosevics belgrádi bejelentése ellenére gátolja a rendezést.
|