Beszélgetés Szigeti László oktatásügyi államtitkárral, a Magyar Koalíció Pártja alelnökével
Meg csak félúton vagyunk
„Reményeim szerint néhány hónap múlva nem lesz akadálya, hogy egy iskola Ady Endre vagy Tompa Mihály nevét vegye fel."
A hét végén letelt az új kormány első száz napja. Az oktatásügyben eddig történt változásokról kérdeztük Szigeti László oktatásügyi államtitkárt.
Melyek azok az elmúlt három hónapban történt változtatások, amelyeket különösen pozitívan értékel a nemzetiségi oktatásügy szempontjából?
A közvélemény talán elégedetlen, én mégis azt gondolom, hogy bizonyos eredményeket sikerült elérni. Már maga a tény, hogy a koalíciós tárgyalások eredményeként az MKP államtitkárt jelölhetett, komoly eredmény. A minisztériumban rövid időn belül létrejön a nemzetiségi főosztály, amelynek vezetőjét is mi adjuk. A kétnyelvű bizonyítványok ügye egyértelmű sikerként könyvelhető el. Fontos eredmény az is, hogy a minisztérium partnernek tekinti a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét, és számít a szövetség együttműködésére bizonyos törvények és koncepciók kidolgozásánál. Néhány tanulmányi versenyt sikerült visszahelyezni a minisztérium által támogatott rendezvények sorába, gondolok például a Szép magyar beszéd versenyre. Sikernek könyvelhető el, hogy a következő tanévben új magán- és egyházi iskolák nyílnak az ország déli járásaiban. Pozitívum az is, hogy a minisztérium hajlandóságot mutat iskoláink régóta kérvényezett tiszteletbeli neveinek elfogadására, tehát reményeim szerint néhá hónap múlva nem lesz akadálya, hogy egy iskola Ady Endre vagy Tompa Mihály nevét vegye fel.
A tárca volt vezetése által leváltott iskolaigazgatók ügyét nem sikerült az érintettek megelégedésére rendezni.
Az iskolaigazgatók kinevezése nem a minisztérium, hanem a kerületi és a járási elöljárók hatáskörébe tartozik. A minisztérium nem akarja megismételni az előző vezetés hibáit. Egyelőre komoly eredménynek könyvelem el, hogy a búcsi és a bátorkeszi általános iskola élén újra Varga Lajos, illetve Novák Ferenc áll. Az Ipolysági Gimnázium élére egyéves szünet után sikerült igazgatót kinevezni, ezzel megoldódik az elbocsátott pedagógus, Korpás Pál problémája is. Terveink szerint néhány hónapon belül megoldódik a többi gond is, márciusban kerül a parlament elé az ide vonatkozó törvény módosítása. A törvénymódosítás visszaadja az iskolatanácsoknak azt a jogát, hogy beleszólhatnak az igazgatók leváltásába, illetve kinevezésébe.
Az oktatásügy állami igazgatásáról és az iskolai önkormányzatokról szóló törvény módosítása visszaállítja a korábbi állapotokat, vagy kiterjeszti az iskolatanácsok jogkörét?
Eredeti formájában a törvény csak konzultatív jogkörrel ruházza fel az iskolatanácsokat. Mi azt szeretnénk elfogadtatni, hogy az iskolatanácsok beleegyezése legyen szükséges az igazgatók kinevezéséhez és leváltásához.
Az oktatásügyi minisztérium is kidolgozta saját fekete könyvét?
Természetesen, de az nem foglalkozik külön a nemzetiségi iskolák helyzetével, elsősorban a gazdasági visszaéléseket, előnytelen szerződéseket foglalja öszsze. Mivel a nemzetiségi oktatásügy a szlovák oktatásügy része, azok az összegek, amelyeket a szlovák oktatásügytől vontak el, minket is érzékenyen érintettek.
Az elmúlt napokban a sajtóban nagy vihart kavart az eladott iskolaudvarok ügye. Dél-szlovákiai iskolákat is érint ez a probléma?
Konkrétan egy ilyen eset van, a somorjai kisegítő iskola épületét adták el, egyébként a Matica slovenská vette meg. Ezen kívül itt van még a mezőgazdasági szakközépiskolák iskolabirtokainak bérbeadása, például Dunaszerdahelyen, Gadócon és Nagysurányban. Ezek az ingatlanok azonban nem az oktatásügy, hanem a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartoznak. A szerződések jogi szempontból kifogástalanok, ezekben az esetekben sajnos semmit sem tudunk tenni.
LAKATOS KRISZTINA
Pozsony. .......1999. február.