Beszélgetés Szabó Tiborral, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökével
Bővült a támogatási keret
Az idei költségvetési évben mintegy 60 százalékkal megnő az Illyés Alapítvány költségvetési támogatása
A jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben, amikor úgy tűnik, a kisebbségi kultúra támogatására szánt öszszeg a tavalyi rendkívüli alacsony, 50 millió koronás szinten marad, sokan ismét csak a külföldi alapítványok segítségére számíthatnak. Szabó Tiborral, a HTMH elnökével erről is beszélgettünk.
Mennyiben változott a HTMH felépítése hivatalba lépése óta, és miben érinti ez a szlovákiai magyarságot?
Mindenekelőtt a hivatal felügyelete változott meg, mégpedig olyan értelemben, hogy 1998 nyarán a miniszterelnöki hivatal hatásköréből átkerült a külügyminisztériuméba, konkrétan a politikai államtitkár felügyeli tevékenységét. Ennek két előnye van: egyrészt diplomáciai vonalon több információhoz jutunk, beleértve az európai szervezetekben zajló folyamatokat és természetesen a szomszédos országokat is. Másrészt sokkal hatékonyabban tudjuk informálni diplomatáinkat a határon túli magyarság helyzetéről. Tehát intenzívebbé vált a kapcsolat. Ami a hivatal belső felépítését illeti, két területen történt változás: nagyobb hangsúlyt kapott a szomszédos országokkal való gazdasági együttműködés, az egyik helyettesem kifejezetten ezzel a területtel foglalkozik. Továbbá létrehoztunk egy jogi és koordinációs főosztályt, amely a magyar közigazgatáson belüli egyeztetést kapta feladatul. Ez azért fontos, mert az új kormány hivatalba lépése óta minden miniszternek és minisztériumnak feladata a határon túli magyarsággal kapcsolatos kormányprogram végrehajtása. Eddig ilyen nem volt. Ami a Szlovákiával foglalkozó főosztályt illeti, átszervezése jelenleg folyik.
A változásoknál maradva, módosult-e a pénzelosztás rendszere?
Az 1999-es költségvetési évben mintegy 60 százalékkal megnő az Illyés Alapítvány költségvetési támogatása, vagyis a tavalyi 500 millió forintról több mint 800 millió forintra emelkedik. A 300 millió forintos többletet szeretnénk olyan stratégiainak nevezhető beruházásokra fordítani, amelyek egy adott közösséget egészében szolgálnak, például oktatási vagy kulturális jellegű intézmények létrehozására, illetve támogatására. Létrejött ezen kívül az Apáczai Csere János Alapítvány, amely ebben a költségvetési évben kb. fél milliárd forinttal gazdálkodik, és feladata kifejezetten az oktatás támogatása.
Ki dönt a pénzelosztás módjáról? Figyelembe veszik a határon túli szervezetek ajánlásait is?
Ez a pénz a költségvetésből közalapítványokon keresztül kerül a határon túlra, tehát a HTMH-nak semmilyen közvetlen beleszólása nincs az elosztásba. Csakis a közalapítványok kuratóriumai jogosultak eldönteni, mit támogatnak, és mit nem. Az Illyés Alapítványnál egyébként úgynevezett alkuratóriumok is működnek, amelyek a helyi érdekképviseleti, politikai és egyéb szervezetek véleményét gyűjtik össze, s ezek alapján születik a döntés. Ugyanez érvényes az Apáczai Csere János Alapítványra, ott is tanácsadó testület működik.
A HTMH számára mit jelent a Magyarország és Szlovákia közti viszony pozitív irányú elmozdulása, a kölcsönös kapcsolatok várható rendeződése legfelsőbb szinten?
Számunkra egyértelműen azt jelenti, hogy az alapszerződésben lefektetett elveket el kell kezdeni megvalósítani a gyakorlatban is. Konkrét feladatokat tudunk, illetve tudnak meghatározni azok a kormányzati szervek Szlovákiában és Magyarországon, amelyeknek feladata az érintett kisebbségi közösségek helyzetének javítása. A konkrét feladatok megvalósítását szolgálja az a szlovák–magyar kisebbségi vegyesbizottság, amely szintén az alapszerződés alapján jön létre, és amely reményeim szerint a közeljövőben el is tudja kezdeni a munkát. Az elmúlt időszakban ez azért nem volt lehetséges, mivel a szlovák fél nem akarta bevonni a munkába a szlovákiai magyarság képviselőit. A vegyesbizottság konkrét esetekben ajánlásokat fogalmaz meg a két kormány számára. Értelemszerűen az alapszerződésben, illetve a szlovák és a magyar kormány programjában lefektetett feladatok végrehajtásáról van szó. Ezen túlmenően nem célunk más feladatok kitűzése, hiszen megvalósításukra egyébként sem volna esély.
V. KRASZNICA MELITTA
Pozsony. .......1999. február.