Beszélgetés Pék Zoltán szerkesztővel, a Szlovák Televízió Magyar Szerkesztőségének vezetőjével
Egyelőre csak ígérgetnek
Pék Zoltán: „A január 22–én előterjesztett javaslat szerint évente tizennégy alkalommal jelentkezhetnénk, alkalmanként 30 perces műsoridővel"
A Szlovák Televízió Magyar Szerkesztőségének munkáját az előző kormány ellehetetlenítette. A négy főállású szerkesztőből hármat elbocsátottak, a megszokott heti egyórás adás helyett pedig tizenöt perces műsorral kellett beérnie a hazai magyarságnak, ráadásul egyre ritkábban.
A kormányváltás után felcsillanni látszott a remény. Pék Zoltánt, Bárdos Ágnest és Héger Rudolfot visszahelyezték, a televízió vezetése pedig ígéretet tett arra, hogy az új évtől napi rendszerességgel jelentkezhet majd a magyar adás.
Egy hónap már eltelt az évből, de még mindig csak az ígéreteknél tartunk.
Sőt, egyre romlik a helyzet, hiszen az első negyedévben mindössze két adással lehetünk jelen a képernyőn. Ilyesmire még nem volt példa. Mindent megtettem, a legmagasabb szinteken próbáltam kiharcolni legalább a heti harminc percet, de nem találtam meghallgatásra. A televízió vezetése azzal nyugtat bennünket, hogy a jelenlegi, átmeneti műsorstruktúra március végéig van érvényben, áprilistól pedig megvalósul egy új elképzelés, amelyben már megillet bennünket az a műsoridő, amelyre előzőleg ígéretet kaptunk, és amellyet mi is előrejeleztünk a nézőknek.
De ez még mindig csak egy ígéret.
Valóban, és bevallom, elég borúlátó vagyok ez ügyben. Azt mondom: hiszem, ha látom. Ahogy jelenleg a dolgok állnak, ahogyan ezt a kérdést kezelik, nem ad okot túl nagy reményekre. Ha elém teszik a papírra fektetett, lepecsételt és aláírt megállapodást, akkor fogok csak megnyugodni.
Különféle tanácsok jöttek létre a nemzetiségek érdekében. A tévétanács mellett alakult meg nemrég A Szlovák Televízió Nemzetiségi Műsorainak Tanácsa Kassán, amelynek Kolár Péter és Szaszák György személyében két magyar tagja is van. Ez sem segít?
Szerintem mindez csupán ködösítés, semmi kézzelfogható segítséget nem kaptunk még. Egyelőre, az érvényben lévő struktúra szerint ugyanannyi műsoridőre van jogunk, mint a román, az ukrán vagy a roma kisebbségeknek. A számarányokat tekintve ezzel nem lehet egyetérteni. A tanács január 22-i ülésén előterjesztett javaslat szerint évente tizennégy alkalommal jelentkezhetnénk, alkalmanként 30 perces műsoridővel. Ez számunkra elfogadhatatlan.
A nemzetiségi műsorok szerkesztősége is kassai székhelylyel működik majd. A magyar adás szerkesztőségének ehhez mennyi köze lesz?
Mielőtt erre a kérdésre válaszolnék, el kell mondanom, hogy nem értek egyet a tervezettel, kifejezetten sértőnek tartom, hogy a Szlovákiában élő nemzetiségek ügyeit a többségi nemzet képviselője irányítsa. A tervek szerint szlovák főszerkesztő irányítja majd a szerkesztőséget, ahol a cseh, a német, az ukrán, a ruszin, a roma, illetve a zsidó műsorok készülnek. Bennünket is ide szerettek volna sorolni, de szerencsére sikerült meggyőznünk az illetékeseket az elképzelés helytelenségéről. A magyar szerkesztőség tehát egyelőre önállóan dolgozhat, és Pozsonyban marad. A többi kisebbséggel szemben viszont nagyon is méltánytalannak találom a döntést, hiszen döbbenetes, hogy a cseh nyelvű kisebbségi műsorban a riporter szlovákul kérdez, a riportalany pedig csehül válaszol. Megintcsak a nagyobb, a hatalmon lévő nemzet pozíciójából akarják meghatározni, hogy a kisebbségnek mi a jó és mi jár neki.
Ha mégis tisztázódnak a feltételek és az ígéretek valóra válnak, mit várhatnak a nézők?
A televízió igazgatójával és programigazgatójával közösen jártunk Csáky Pál miniszterelnök-helyettes hivatalában. Ők ott kijelentették, hogy április elejétől minden nap magyar nyelvű hírösszefoglalónak adnak teret, amelyben az aznapi aktualitásokkal foglalkozhatnánk, kedd- és péntekenként pedig fél-fél órában jelentkezhet a magyar adás. Ez még mindig nagyon sovány vigasz, hiszen ha összevetjük a Szlovák Televízió összműsoridejét, valamint az itt élő magyarság számarányát, akkor az Európai Kisebbségi Charta értelmében heti tizenhét órányi adásidőhöz volna jogunk. Ehhez képest nekünk heti 1,7 órányi műsoridő jut majd áprilistól, feltéve ha a vezetés betartja a játékszabályokat.
A bővített műsoridővel együtt bővül a szerkesztőség létszáma is?
A jelenlegi három helyett öt főállású munkatársa lesz a szerkesztőségnek, és számítunk néhány állandó, külső munkatársra is.
Várható-e, hogy tartalmában változik az adás?
Terveink szerint a keddi félórában politikai, gazdasági, pénteken pedig inkább kulturális és egyházi kérdésekkel foglalkoznánk. Szeretnénk színvonalas, naprakész, minél népesebb nézőtábort megszólító műsorokat készíteni.
KLEIN MELINDA
Pozsony. .......1999. február.