A Versailles-i szerzôdés túlhaladott — újabb román „aggodalmak"
Romániának mindenképpen írásos biztosítékokat kellene követelnie a nagyhatalmaktól arra, hogy amíg az ország tagja nem lesz az euroatlanti szervezeteknek, a Nyugat nem fogadja el Románia területi integritásának, függetlenségének és szuverenitásának semmiféle megsértését, és nem bátorítja egyetlen román tartomány területi autonómiáját sem — írta hétfôi kommentárjában az Adevărul című bukaresti napilap.
A kommentár szerint Wesley Clark tábornok, a NATO európai erôinek fôparancsnoka Budapesten kijelentette, hogy az észak-atlanti szövetség „új doktrínája szerint a versailles-i szerzôdés elvei ma már túlhaladottak". A szerzôdés alapján jött létre Jugoszlávia, mely ma már nem létezik, Csehszlovákia, mely szintén nem létezik, és Románia.
— Mi következik Koszovó után, azután, hogy ez a tartomány de facto függetlenné vált? — tette fel a kérdést a lap, s felhívta a figyelmet
arra, hogy milyen rendkívüli diplomáciai offenzívát folytat Orbán Viktor magyar kormányfô a Vajdaság autonómiájáért.
A vajdasági magyarok nyíltan területi autonómiáról beszélnek, Erdélyt illetôen pedig a tények azok, hogy „felröpítették a Kolozsvári Nyilatkozat petárdáját, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség pedig elutasította mind az amerikai elnök, mind az amerikai külügyminiszter azon megállapítását, hogy Romániát a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának példájaként lehet említeni" — folytatta az Adevărul.
A kommentár hangsúlyozta, hogy a románok azért utasították el tömegesen a NATO jugoszláviai beavatkozását, mert attól féltek: a szövetség következô célpontja Románia lesz. Azok az állítások pedig, hogy Koszovó és Erdély semmiben nem közös, kevéssé megnyugtatók.
Az amerikai és az európai vezetôk a Nyugat reménybeli partnerének nevezik Romániát, s ennek fényében érthetetlen a Nyugat Romániával szembeni álláspontja, hiszen pénzügyi támogatás nélkül hagyta, és megítélésben a jelek szerint az RMDSZ-nek ad hitelt — írta a lap.
Az Adevărul azt a következtetést fogalmazta meg, hogy vagy létrejön egy olyan fórum, amelyben az euroatlanti térség minden tagja helyet kap — beleértve a „szürke zónában" lévô államokat is —, vagy Romániának írásos biztosítékot kell követelnie a nagyhatalmaktól területi egységét, függetlenségét és szuverenitását illetôen.
*
A Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt hétfôi sajtóértekezletén Ion Diaconescu pártelnök is kijelentette: magyarázatot vár az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövetségétôl Wesley Clark tábornok budapesti nyilatkozata miatt. Megjegyezzük: tegnap, június 28-án múlt 80 éve annak, hogy a szövetséges erôk megkötötték az I. világháborút lezáró békeszerzôdést Németországgal Versailles-ben. - Népszabadság
|