Izhodiščna stran o Kabali

O hebrejskem alefbetu O Tetragramatonu Oblikovan prevod Sefer Ha'Jecire

Drevo Življenja

Temeljni simbol Kabale

Kabala je sistem, ki korenini v simbolih in njih manipulaciji. Vse zakonitosti je moč opisati s pomočjo simbolov in ti simboli služijo za izražanje razmerij med stvarmi razodevajočega stvarstva.

Osnovni simbol je DREVO ŽIVLJENJA, hebr. Oc Hejejeim. Ta simbol se ponavlja v različnih upodobitvah že od najranejših biblijskih časov. Pravzaprav so mnoge alegorije Biblije razložljive s poznavanjem Drevesa in njegove osnovne strukture.

Razumevanje

Mislite, da je težko razumeti Drevo? Naj vam razodenem, da je njegovo popolno poznavanje obširnejše od vsega, kar poznate. A naj vas potolažim. Osnovni smisel je hitro dojemljiv, kajti zahodni ljudje smo z njim v glavi že rojeni. Vsa zahodna civilizacija izhaja iz simbolov in njihovih medsebojnih razmerij, predstavljenih z Drevesom Življenja. Naša naloga zatorej ni sestavljena z vpijanjem simbolizma v možgane, saj so že "notri". Potrebujemo samo sistematizirati že vsebovana znanja in jih primerno medsebojno povezati. Za ta proces pa ni treba veliko časa.

Uporaba

Vsaka stvar je nesmiselna, ako je ni moč uporabiti v vsakdanjem živlenju. Drevo je silno uporaben sistem, a ga morate temeljito vsrkati v vaš razum. Res je! Drevo je nekakšen kibernetični stroj, ki neznane simbole prevaja v sistem znanih simbolov. Vidite ustreznico delovanju vašega razuma? Vsekakor! Drevo je namenjeno povečanju učinkovitosti našega razuma, saj nas v fazi njegovega "včitavanja" prisili, da svoj miselni ustroj maksimaliziramo. Naš zmeden miselni aparat uredimo in sistematiziramo. Kabalisti smo vsled tega najprej razumni ljudje. Vsakdanje življenje je dejansko življenje razuma. Zmešnjava, ki vlada v pameti kabalistično ali kako drugače netreniranih ljudi, se umakne racionalni učinkovitosti, kar je temeljna odlika sistema Drevesa.

Struktura Drevesa Življenja

Običajna shema

Omenil sem že, da je Drevo nekakšen kibernetični stroj, ki kot črna skrinjica bdi nad našimi razumskimi aktivnostmi. Temelji na desetiškem sistemi, kateri je s stališča človeške logike najhitreje priučljiv. Imamo deset prstov na rokah in deset na nogah. Ljudje si že od davine pri štetju in številčenju pomagamo z dekadnim sistemom prstov. Tako je ta sistem del naše najgloblje podzavesti in je del celotnega človeštva. V osnovi je simbol sestavljen iz deset sefir (točk izžarevanja, fundamentalnih principov razodevanja) in 22 poti, ki te točke povezujejo in jim rečemo Steze Drevesa Življenja. Zgodovinski razvoj Kabale in z njo povezanih filozofskih, mističnih, okultnih in religioznih sistemov je prinesel več različnih grafičnih in vsebinskih shem Drevesa. Dandanašnji se uporabljajo vsaj tri temeljne sheme in še nekaj deset podshem, ki so izvedbe temeljnih treh. Ne bom se spuščal v razpravo, katera od teh je prava, saj so za svoj namen vse prave. Sefiram in potem različne šole po sebi znanih načelih pripisujejo hebrejske črke, adute tarot kart, drage kamne, planete, duševna stanja ipd. teh kategorij je toliko, da je za njihov seznam potebna silno debel knjižni špeh.

Simbolizem Drevesa služi predvsem za sledeče:

Drevo je sestavljeno iz treh celot. Velika večina šol sicer pozna samo dve, a Ogenj Življenj pozna še tretjo, ki je del nekaterih starodavnih, a javnosti ne preveč znanih šol. Spodnji opis vse pove.

Sefire (sfere razodevajočega univerzuma, točke izžarevanja, objektivnost, ipd.)
Sefire so najpomembnejši del simbolne sheme, ki imajo tudi najdaljši "staž". Sefira je samostalnik ženskega spola in pomeni izsev, izsevni krog. Samostalnik je sestavljen iz dveh starodavnih korenov: SPI (Sefej - Izsev, žarčenje) in RVTh (Reot - kroženje, krog, krožnica, ipd.). Zanimiv je koren RVTh, ker je starejši od večine semitskih jezikovnih korenov. A pustimo za ta opis nepotrebne detajle. Osnovnih števil je 10 (natanko toliko, niti eno manj, niti eno več). Števila so točke objektivne manifestacije, točke absolutnega. Vsako število je samo zase popolno in samozadovoljno. Vendar je s tem tudi nespremenljivo, večno, statično.
Steze (poti, subjektivnost, ipd.)
Steze Drevesa so nekakšni prevodniki, kateri povezujejo sefire. Na klasičnem Drevesu je 22 stez, ki predstavljajo subjektivno manifestacijo, gibljivost, prenašanje in nestalnost. Steze so dinamične kategorije in pomenijo neprekinjeno gibanje, prostor in čas. Ravno zato ne moremo govoriti, da 32 poti modrosti predstavlja deset sefir in dvaindvajset stez. Res je skušnjava, da bi steze in sefire sešteli v 32 poti modrosti je res velika, vendar so sefire in steze POPOLNOMA RAZLIČNE kategorije.
Medsefirska polja (absorberji realnosti)
Medsefirska polja so najmanj obravnavan del Drevesa. To je prostor med sefirami in stezami. Ta polja imajo praktično vrednost samo na Drevesu, ki simbolno prikazuje človekovo individualnost in zavestne procese. Pravzaprav so ta polja nekakšni rezervoarji, v katerih se skladiščijo človekovi vtisi tokom njegove bivanjske izkušnje.

V spodnji tabeli so nekateri zanimivi podatki, katere potrebujemo za osnovno delo z Drevesom. Saj vendar ne mislite, da je moč modrost Kabale zajeti zgolj z žlico branja in premlevanja prebranega?!

sefira
prevod
logodinamična formula
barva
Keter Krona EHEJE
bela
Hokma Modrost JEHOVA
siva
Bina Razumevanje ELOHIM
črna
Hesed Milost JAH
modra
Gebura Strogost EL
rdeča
Tifaret Lepota JEHOVA ELOHIM
rumena
neca Zmaga (Večnost) JEHOVA KABAOT
zelena
Hod Sijaj (Odraz) ELOHIM KABAOT
oranžna
Jesod Temelj EL HAJE ŠEDAJ
vijolična
Malkut Kraljestvo ADONAI MELEK
olivna-rjasto-črno-rumena

Grafične sheme

Ne bom težil z vsem, kar je razvoj Kabale spravil na različne vrste papirja, kož ipd. Predvsem moram podati tri temeljne sheme, na katerih sloni čedno število različnih kabalističnih šol. Sheme so različne, ker se razvoj kabale neprestano veji. Pomembno je dejstvo, da se je razvoj židovske oblike (ta je temeljna in najverodostojnejša) prekinil proti koncu 18. stoletja. Pogormi nad Židi so pač opravili svoje. Šele v dobi interneta židovske veje ponovno prihajo v javnost in šele sedaj je moč ugotoviti, kako globoka je razlika med nežidovskimi in židovskimi šolami. A vsem je skupno nekaj... vse so polne nakopičenih izkušenj in so za razumnega človeka preobilne. Saj veste tisto o hiši, v katero samo nosijo in nič iz nej ne odnesejo. A mi ne govorimo o zgodovini, temuč grafiki.

Zahodna moderna shema
Lurijanska shema
Ogenj Življenja
Odpri veliko sliko

Neznana Jakobova lestev

Poleg osnovnega modela obstaja še neprimerno bolj sofisticiran, a silno slabo poznan sistem Jakobova lestev. Prav ste prebrali! Sistemu, ki je nežidovskim vejam Kabale precej neznan, se imenuje po znanem biblijskem motivu, ki je nabit z alegorijo, metafiziko in mistiko. Jakobovo lestev je silno težko razumeti, saj je njen simbolni mehanizem izredno sofisticiran in je pravzaprav kibernetični čudež. Ta simbol nosi popolno sporočilo o strukturi Univerzuma in njegovih notranjih razmerjih.

Posamezne sheme

Tri klasične sheme izhajajo iz skupnih korenin, katerih poreklo je siva davnina. Eden prvih znanih simbolov Drevesa je menora, židovski obredni svečnik. Gotovo ste ga že kje videli, zato ga boste takoj prepoznali na spodnji sliki.

Menora v svojem sijaju

Posebno srednji vek je bil bogat z različnimi shemami Drevesa. Učenjaki so porabili ogromno časa za svoje risarske umetnine. Nekatere so bolj, druge manj, a tretje so že kar umobolno ponesrečene sheme. Z njimi ne bom izgubljal časa. Danes so pomembne že prej omenjene tri sheme:

Klasična zahodna shema
Zahodna shema se je izoblikovala na osnovi latinskega prevoda Zoharja in zadnjih izdihljajev židovske Kabale s konca 18. stoletja. Kasneje se je ta shema vsled dodajanja vedno več nežidovskih primesi precej spreminjala. Osnovni pomeni so postali precej nerazločni in vedno močneje so prevladali mehanizmi linearnega determinizma Zahoda. Temelji na 11 sefirah ( natančneje 10 sefirah +1 "neobstoječi" sefiri) in 22 stezah.
Lurijanska shema
Lurijansko shemo sestavlja 10 sefir in 22 stez. Shema je malce podobna klasični zahodni, a ima drugače nameščene steze. Sam simbolizem je manj deterministični, a je vsled silne filozofske podlage izjemno zahteven, obširen in redkim vsaj približno razumljiv. na njej temelji večina sodobnih šol židovske Kabale.
Shema modernih šol (tudi Ognja Življenj)
Ta shema je grafično podobna klasični zahodni shemi, a je v temelji na modernem mnrežnem principu cikličnosti procesov. Sama teorija je zreducirana na aktualno bivanjsko raven. Osnovni simbolizem je povzet po modernih židovskih šolah, a brez obširnega filozofskega ozadja. Namen te sheme je enostavna učinkovitost in usmerjenost v osebnostno rast brez nepotrebnega zapletanja s filozofskimi smisli inu nesmisli. Zanimivost te sheme je njena vpetost v zemljevid razodevajočega božanstva - Jakobovo lestev.

Koncepti

Posamezne sefire so abstraktne ideje. Vsak praktični kabalist mora biti z Drevesom precej domač. Drevo mora postati del njegove zavesti. V ta namen je precej vaj, katere so dostopne vsaki mentalno zdravi osebi.

Zakaj se posamezne sheme medsebojno razlikujejo? Posebno v zadnjih 100 letih je precej kabalistov predstavilo svoje pogruntavščine, od katerih so se nekatere prijele, druge delno, a nekatere so izginile s prizorišča, oz. so tik pred tem, da jih pogoltne tema pozabe. Samo poglejte zgoraj navedene sheme! Mogoče me kdo vpraša, katera shema je prava? Prava je tista, katero ste temeljito obvladali in služi namenu. Zaradi mene lahko uporabljate tudi pogruntavščino z 12 sefirami, če vam odgovarja... Kako pa je sploh nastalo toliko različnih shem? Množice kabalistov je tokom stoletij o tem razmišljala. Nerodno je končnemu razumu predstaviti shemo neskončne zavestnosti, zato se razum poslužuje približkov. Ker pa je razumov toliko, kolikor je ljudi, je teoretično pač možno toliko shem. Ljudje radi začnemo na neki osnovi, vsled tega so določene sheme postale osnove, na katerih začnemo. Sam sem proučeval več različnih shem. Z nekaterimi se popolnoma strinjam, z nekaterimi delno, a z nekaterimi nič sploh. A to ni pomembno. Moje lastno mnenje je omejeno, kot je omejen doseg mojega razuma.

Zapomniti si morate, da je osnovno Drevo Življenja sestavljeno iz 10 sefir in 22 stez, ki te sefire povezujejo. Sefira Da'at se upošteva pri proučevanju posameznih ravni bivanja. Mogoče je še najbližje spodnja shema.

Ena od shem, ki lepo služi namenu in se izogne zapletenosti Jakobove lestve

Shema na zgornji sliki ena od shem, kjer so steze predstavljene s črkami hebrejskega alefbeta (abecedo). V primeru, če želiš biti vsaj malo resen, si moraš shemo dobesedno vbiti v betico!