2002. március 22.
Szondy György
Errõl a szóról mindenkinek Albert Einstein jut eszébe, aki - nem érdemtelenül - elnyerte az évszázad embere címet. Einstein elsõ nagy vívmánya a Speciális Relativitáselmélet 1905-ös megjelentetése volt, melyben megmutatta, hogy a fizikai jelenségek leírásához nem szükséges valamilyen abszolút koordinátarendszer használata. Ez a megközelítés rövidesen háttérbe szorította az éter létezésén alapuló leírásokat.
Sokak szerint egyik legnagyobb hatású elméletének
mégis az Általános Relativitáselméletet kell
tekintenünk, mely 1915-ben látott napvilágot. Ez az elmélet
forradalmasította a gravitációs jelenségek leírását,
és a mai napig alapvetõ építõköve az
égi mechanikával, kozmológiával foglalkozó
elméleteknek, leírásoknak.
Az elmélet alapja nem egy univerzális törvény, mint például a hatás-ellenhatás elve, hanem egy Einstein által 1907-ben bemutatott feltevés - az ekvivalencia elv - mely szerint a gravitációs térben jelentkezõ súlyerõ azonosítható a gyorsuló rendszerekben tapasztalható tehetetlenségi erõvel. [1] Ennek az állításnak a megalapozásához az empíria oldaláról nagyban hozzájárult Eötvös Loránd a gravitációs és tehetetlen tömeg azonosságának nagy pontosságú mérésével.[2]
Az ekvivalencia-elv korlátait már a kezdetekben
felismerték. Belátták, hogy a gyorsuló koordinátarendszerekkel
azonos gravitációs erõterek nem teljesen azonosak a valódi
gravitációs terekkel, ugyanis míg a valódi gravitációs
tér erõssége a végtelenben mindig zérushoz
tart, egy gyorsuló rendszerrel ekvivalens gravitációs tér
erõssége a végtelenben minden határon túl
nõ, vagy legfeljebb állandó érték. [3]
Gyorsuló rendszerekkel ekvivalens erõterek inercia
rendszerre áttérve eltüntethetõk. Ezzel szemben valódi
gravitációs tér esetén csak egy olyan kis térrészben
tudjuk kioltani az erõteret, ahol az homogénnek tekinthetõ.[3]
Éppen ezért az ekvivalencia elvre épülõ
Általános Relativitáselmélet csak ebben a korlátozott
tartományban tekinthetõ a jelenségek leírásához
magától értetõdõen ideálisnak. Globális
modellként használata nem feltétlenül a legegyszerûbb.
Sõt, a tapasztalatok azt mutatják, hogy makroszkopikus rendszerek,
például a naprendszer leírásához szükséges
általános módszer az Általános Relativitáselmélet
keretében bár elvileg lehetséges, gyakorlatilag azonban
a felmerült nehézségek matematikailag távolról
sem tekinthetõk megoldottnak, így mindig valamilyen speciális
koordinátarendszert kell vizsgálnunk. Ez általában
valamilyen közelítés alkalmazását is jelenti
egyben. [4]
A nehézségek részben közvetlenül a definíciókból származtathatók. Ezt szeretnénk bemutatni egy egyszerû fizikai rendszer, mint modell segítségével. A modellKépzeljünk el egy olyan rendszert, amelyben a részecskék szerepét olyan léggömbök játsszák, melyek egyformák: gömbölyûek és azonos mennyiségû levegõt tartalmaznak. A közegben, ahol élnek sötétség veszi õket körül: fény nincs, csak hanghullámok, melyek minden irányban egyforma sebességgel terjednek. Ez a közeg lehetne akár a tenger is, azzal a kitétellel, hogy nincs közegellenállása, így a léggömbök szabadon, akadály nélkül mozoghatnak benne. A léggömböknek saját belsõ órájuk
van: az a hanghullám, melynek hullámhossza a gömb kerületének
fele. A léggömbök a távolságot a visszaverõdõ
hanghullámok és a saját belsõ órájuk
segítségével - mint egy radarral - mérik. |
1. ábra: Különbözõ mélységben a léggömbök mérete és sajátfrekvenciája eltérõ. |
Azt is tudjuk, hogy a léggömbökre méretüktõl függõ felhajtóerõ hat, mely felfelé gyorsítja õket. Amennyiben eltekintünk közegellenállástól mozgásuk igen egyszerûen leírható. Mivel az azonos mélységben lévõ léggömbökre azonos felhajtó erõ hat, a szabadon eresztett léggömbök együtt mozognak.
A rendszer mûködése a hagyományos, Newtoni mechanikával leírható.
A léggömbök azonban mindent a saját szemszögükbõl figyelnek, így ezeket a jelenségeket õk másképp értelmezik.
A léggömbök úgy definiálták az idõt, hogy az a saját belsõ órájukkal mérhetõ, mindenféle külsõ kalibrálás nélkül. Ez annyit jelent, hogy a sajátfrekvenciájukat állandónak tekintik, így a méretüket, és az általuk kibocsátott hang hullámhosszát is állandónak mérik.
Észrevették, hogy a sajátidõ annál lassabban telik, minél feljebb van a tér szóban forgó pontja. Az is feltûnt nekik, hogy az a mezõ mely a léggömböket felfelé gyorsítja, hatással van a hanghullámokra is: a felszínhez közelebb lévõ léggömb sajátfrekvenciájával kibocsátott hanghullámot a mélyebben lévõ társa a saját frekvenciájánál mélyebbnek tapasztalja. Ebbõl arra következtettek, hogy a lefelé haladó hullámok vörös-eltolódást szenvednek. Azt tapasztalták, hogy az azonos mélységben szabadon eresztett léggömbök együtt mozognak, így egymáshoz viszonyított mozgási állapotuk változatlan, mintha a velük együttmozgó rendszerben nem is hatna rájuk semmilyen erõ. Úgy döntöttek, hogy a szabadon "esõ" léggömböt a nyugalomban lévõvel ekvivalensnek kell tekinteni. Tehát a szabadon "esõ" léggömb nem gyorsul, csupán a téridõ úgynevezett geodetikus vonala mentén mozog. Sajnos a különbözõ mélységben lévõ szabadon "esõ" léggömbök eltérõ módon gyorsulnak, így a felhajtó erõ okozta gyorsulást csak olyan kis térrészben lehet gyorsuló rendszerre áttérve kioltani, ahol az azonosnak tekinthetõ. Kimérték, hogy a tér nem Euklideszi, hiszen a felszín közelében sokkal szûkebb a hely a léggömböknek, mint mélyebben. |
2. ábra: A vöröseltolódás megjelenése a léggömb-centrikus leírásában. |
A leírásuk matematikailag korrekt, teljesen ki van dolgozva, mégis, az elmélet nemlineáris és dinamikus volta miatt nehézségeik lesznek, ha egyesíteni akarják az egyéb, lineáris hullámelméletekkel, vagy ha a teljes rendszer leírását szeretnék megvalósítani vele.
A példázatból látható, hogy egy viszonylag egyszerû rendszer leírható a szükségesnél jóval bonyolultabban is, ha nem megfelelõen határozzuk meg a koordináta rendszerünket, vagy nem vesszük figyelembe, hogy a választott leírás mire alkalmas.
Ahhoz, hogy az Általános Relativitáselmélet szellemiségét megértsük, itt is az alapdefiníciókkal, vagyis az idõ, a távolság és a mozgás fogalmának meghatározásával kell kezdenünk a vizsgálódást.
Közismert, hogy az idõ mérése egy atom, vagy molekula
kiválasztott energia-átmenetének frekvenciájából
származtatható mindenféle külsõ kalibrálás
nélkül. [5] Az idõt tehát atomórával,
egy elemi részecske kiválasztott sajátfrekvenciájával
mérjük. Ezzel az idõ és a tömeg alapegységét
a részecske helyi állapotához kötöttük.
[6]
A sajátidõ annál lassabban telik, minél nagyobb
a gravitációs potenciál abszolút értéke,
vagyis minél közelebb vagyunk a vonzás forrásához,
egyszerûen mondva: minél "lejjebb" vagyunk.
A fény rezgésszáma a gravitációs potenciál abszolút értékének növekedésével, tehát az erõteret létrehozó testekhez közeledve, növekszik; és megfordítva, a testektõl távolodva csökken. Ezt a jelenséget gravitációs vörös-eltolódásnak hívjuk.
Az Általános Relativitáselmélet szerint a szabadon esõ részecske a téridõ geodetikus vonala mentén halad. Egyik alapfeltevése, az Einstein féle ekvivalencia elv szerint a szabadon esõ rendszer a nyugalmi rendszerrel azonosnak tekinthetõ. [3] (Persze, ez csak korlátozott méretû rendszerre igaz.)
A fizikusoknak a mai napig nem sikerült a gravitációt egyesíteni a többi - a Szuper-Szimmetria elméletében már egyesített - mezõelméletekkel. A fõ ok az Általános Relativitáselmélet nemlinearis és dinamikus volta.
Vegyük észre, hogy az Általános Relativitáselméletben használt definíciók és jelenségek igen hasonlítanak a léggömbök leírásában tapasztaltakkal. A hasonlóság nem a véletlen mûve: mi, az Általános Relativitáselmélet használatával éppen úgy nehezítjük a dolgunkat, mint a léggömbök saját megközelítésüket használva. Feltételezzük, hogy a részecskék nyugalmi tömege állandó, és mindent ahhoz mérhetünk. [6][7][8][9] Ráadásul nekünk nehezebb dolgunk van, mivel a gravitáció jelensége jóval bonyolultabb a fenti példánál, hiszen a fény számára a téridõ görbült, míg a példabeli hanghullámok euklideszi térben mozogtak.
Mégis a kérdés adott: mi volnánk a téridõ léggömbjei?
Az Általános Relativitáselmélet megítélésében a fizikus társadalom megosztott. Egy részük azon fáradozik, - mérsékelt sikerrel, - hogyan lehetne a gyakorlatban is alkalmazható matematikai módszert építeni az Einsteini elméletre (Brumberg, Kopejkin, Damour, Soffel, Xu [10]). A merészebbek alapjában kérdõjelezik meg az Általános Relativitáselméletet - dacolva az ellenállással - új, alternatív elméletekkel próbálnak elõállni. (Yilmaz [11][12], Logunov[13]) A többség azonban az Általános Relativitáselmélet alapegyenleteit kritika nélkül elfogadja, figyelmen kívül hagyva a mögöttes fizikai meggondolásokat.
Úgy tûnik tehát, hogy az Általános Relativitáselmélet matematikai leírása ma már önálló életet él, teljesen elfedi az elmélet mögötti fizikai tartalomból adódó természetes tulajdonságait és korlátait, melyeket természetesen továbbra is magában hordoz. Ilyeténképpen a jelen axiomatikus, "mitikus" formájában ma már nem minden esetben tekinthetõ az elméleti fizika fejlõdését segítõ tényezõnek.
1. | T. Damour, 2001, QUESTIONING THE EQUIVALENCE PRINCIPLE, http://xxx.lanl.gov/abs/gr-qc/0109063 |
2. | Simonyi Károly, A magyarországi fizika kultúrtörténete (XIX. század) - Eötvös-inga és az atommag szerkezete, Természet Világa, 2001. I. különszám http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/kulonsz/k011/eotvos.html |
3. | Landau, Lifsic, Klasszikus erõterek, Elméleti Fizika II. (1972) |
4. | J. Kovalevsky, 2000, Celestial Refernce Systems - An Overview, Proceedings of IAU Colloquium 180 http://aa.usno.navy.mil/colloq180/Proceedings |
5. | B. Guinot, 2000, Time and Standards - An Overview, Proceedings of IAU Colloquium 180 http://aa.usno.navy.mil/colloq180/Proceedings |
6. | C. Brans and R. H. Dicke, Mach's Principle and a Relativistiv Theory of Gravitation, Phys. Rev. 124-925 (1961) |
7. | R. H. Dicke, Mach's Principle and Invariance under Transformation of Units, Phys. Rev. 125-2163 (1962) |
8. | Gy Szondy, 2001, Linear Relativity as the Result of Unit Transformation, http://xxx.lanl.gov/html/physics/0109038 |
9. | Gy. Szondy, 2001, Korrekt mérések a téridõben, http://www.kfki.hu/~elftterm/TerMer.pdf |
10. | S. Klioner, 2000, Relativity in Modern Astronometry and CelestialMechanics - An Overview, Proceedings of IAU Colloquium 180 http://aa.usno.navy.mil/colloq180/Proceedings |
11. | Carroll O. Alley, Per Kennett Aschan, and Hüseyn Yilmaz, Refutation of C. W. Misner's claims in his article ``Yilmaz Cancels Newton'', http://xxx.lanl.gov/abs/gr-qc/9506082 |
12. | Laro Schaltzer, There Are No Black Holes!, http://home.sunrise.ch/schatzer/ytg.html |
13. | A.Logunov and M. Mestvirishvili, The Relativistic Theory of Gravitation, Mir Publishers Moscow 1989 |
Copyright (c) Szondy György 2001, 2002