HERVIS SPORT d.o.o.
                   ZANIMIVO BRANJE
......
v kaj se lahko spremeni nakup sorazmerno dragega izdelka
Informacije:
Name: Hervisovcek
Email:
hervissportus@yahoo.com
Povezave
Yahoo!
Matkurja
Avgusta 1998 sem v trgovini Hervis, poslovalnica Interspar Vič kupil dve Gore-Tex jakni Makalu Great Escapes. Za vsako sem odštel po 60.500 SIT, skupno torej 121.000 SIT. Da je ironija še večja sem le mesec dni kasneje dobil domov prospekt podjetja v katerem so povsem enak model jaken ponujali za polovično ceno. Če bi bil zloben bi lahko dejal, da so že vedeli kaj ponujajo. Pred nakupom sem se kot vedno doslej informiral v zvezi z vzdrževanjem izdelka ter življenjsko dobo. Rečeno mi je bilo, da je Gore-Tex izredno trpežen material, ki ga bom lahko brez večjih težav nosil še vrsto let. Naj omenim še to, da športna jakna ni ravno izdelek, katerega bi človek uporabljal dnevno na poti v službo in nazaj ter v vseh letnih časih. Pravzaprav je takšna jakna namenjena nošenju v specifičnih razmerah (veter, dež, sneg, ipd.). Zato trdim, da sta bila izdelka v vseh teh letih v uporabi neprekinjena nošenja najvec tri do štiri mesece. Prav tako s polno odgovornostjo izjavljam, da izdelka nista bila v uporabi pri športnih udejstvovanjih (npr. smučanje) ali v nekih ekstremnih razmerah.

Po vsem tem času sem na žalost šele letos opazil (dopuščam pa možnost, da je do tega prišlo že prej), raztrganine notranjih podlog na rokavih jaken. Ker sem pričakoval bistveno daljšo življensko dobo izdelkov, poleg tega pa tudi prodajna cena izdelkov v primerjavi s povprečno slovensko plačo še zdaleč ni bila nizka, sem se odločil uveljavljati reklamacijo. V trgovini, kjer sem ju kupil mi je prijazna prodajalka jakni sprejela in dejala, da bo odgovor znan v osmih dneh. Po pretečenem roku sem se ponovno oglasil v trgovini, kjer pa sem dobil jakne nazaj, posredovan pa mi je bil le ustni odgovor, da uveljavljanje reklamacije ni možno ker  »je reklamacijski rok za tovrstne zadeve le dve leti«. Seznanjen z dejstvom in misleč, da sem vendarle kaj spregledal sem se prijaznemu osebju trgovine zahvalil in s strganima jaknama,
»ki jih bom lahko nosil se vrsto let« odsel domov. Vendarle pa zgodbe na tem mestu ne nameravam koncati. Kot vesten kupec sem že ob nakupu shranil vso priloženo dokumentacijo, vključujoč račun, specifikacijo blaga Gore-Tex in specifikacijo proizvajalca Great Escapes. Večina teksta v vsem priloženem gradivu je bila v italijanskem in angleškem jeziku, kar lahko za povprečnega slovenskega kupca že predstavlja  problem. Srečen, ker težav z angleščino vendarle nimam, sem se uspesno »prebil« cez angleški del teksta. A glej ga zlomka: nikjer nisem uspel najti podatka, da je »garancijska doba izdelka dve leti ?!«.

V Hervisu sem dosedaj kupil že vrsto izdelkov, ki so sorazmerno ceni nudili primeren nivo pričakovane kvalitete. Reklamacij mi do sedaj ni bilo potrebno uveljavljati. Tokrat pa sem se podal po poti novih izkušenj.

Od znane slovenske verige športnih trgovin vsekakor pričakujem korektnejši odnos do strank, ki naj bo v prvi vrsti profesionalen, podkrepljen s strokovno razlago, temelji pa naj na dejstvih s katerimi je stranka ob nakupu tudi pisno seznanjena. Žal v tem primeru ni bil izpolnjeno nic od navedenega, kaj šele, da bi po preteku osem dnevnega reklamacijskega roka izstavili pisni odgovor,
ki je mimogrede sicer zakonsko prepisan. Športna jakna za katero človek plača 1.200 DEM (pardon, pred tremi leti 121.000 SIT) ne sodi med otroške igrače, ki jih človek zavrže po enoletni uporabi. Kvaliteta izdelka se v modernih evropskih trgovinah seveda odraža tudi v njegovi ceni. Seveda pa je (takšna je praksa v tujini) v to vkljuceno tudi naknadno servisiranje stranke.

Vse potencialne kupce opozarjam, na ignorantski odnos tega podjetja zoper uveljavitev reklamacije. Morda pa boste imeli s kupljenimi artikli vec sreče. Jaz bom v bodoče vendarle preizkusil kupovanje v Intersportu, Gigasportu, pa še kje drugje.

Podjetju Hervis Sport d.o.o.  pa je navedeni članek vendarle lahko v razmislek. Upam, da jim je znan trgovski pregovor: »ena nezadovoljna stranka lahko povzroči vec škode, kot deset zadovoljnih strank koristi«.

Pa da ne bo pomote. Zadeva je resnična. Dogodek je bil v sredini januarja 2002 namreč prijavljen tudi tržni inšpekciji. Odgovorni v Hervisu pa tudi dobro vedo, kdo jim je priskrbel »brezplačno reklamo«.
Pa brez zamere:
»Saj sem vse plačal, kajne?«