hdimg0.gif img99.gif timg0.gif


BUDAPEST FÔVÁROS ÖNKORMÁNYZATA
FÔPOLGÁRMESTERI HIVATAL
PR IRODA KÖZLEMÉNYE

Az 5-ik Határon Túli Magyar Fiatalok Kulturális Találkozója Budapesten

Kedves Strömpl Judit!

Idén ötödik alkalommal rendezzük meg a Vendégségben Budapesten – Határon Túli Magyar Fiatalok Kulturális Találkozóját. A rendezvény fővédnöke ebben az évben is – immár ötödször – Göncz Árpádné, a Kézenfogva Alapítvány kuratóriumának elnöke lesz.

Ezúton kérem fel a baltikumi (észtországi) csoport megszervezésére, a fiatalok felkészítésére.

A találkozó legfőbb célkitűzései az elmúlt évekhez képest nem változnak. Továbbra is fontosnak tartjuk Budapest múltjának, jelenének sokoldalú bemutatását, egymás országainak, jelenlegi környezetének, kultúrájának megismerését, a különböző művészeti tevékenységekben megnyilvánuló hagyományőrzés bemutatását (fellépések, népművészeti kiállítás, kismesterség-bemutató), illetve változatos szabadidős tevékenységek szervezését annak érdekében, hogy a budapesti, valamint a külföldön élő magyar fiatalok megismerkedhessenek egymással, és sok új barátság szülessen.

A hagyományos programok mellett ebben az évben először igen nagy hangsúlyt helyezünk a technikai és tudományos élet fejlődésének bemutatására, illetve – elsősorban a XX. század – életérzés-változásaira. Ennek körüljárására a közösségi esteken, valamint az úgynevezett "Örökség-napon" kerítünk sort az előzetesen kiosztott feladatok alapján (a közösségi estek leírását, az előzetes feladatokat, illetve a vázlatos programtervezetet a levél második fele tartalmazza).

FONTOS TUDNIVALÓK:

A rendezvény időpontja: 2000. június 25 – július 4.

Érkezés: 2000. június 25. 15.00 óra (kérünk minden csoportot, hogy ehhez az időponthoz az esti program miatt mindenképp tartsa magát!)

Elutazás: 2000. július 4. kedd, reggel

Szállás és étkezés: Kós Károly Kollégium (XIV. kerület,

Mogyoródi u. 19–21. Tel.: 383-8560)

Első étkezés: Az érkezés napján 17.00 órától vacsora (estebéd)

Utolsó étkezés: Az elutazás napján reggeli és hideg úti csomag

A korábbi évekhez hasonlóan az utazás, a szállás, az étkezés és a programok költségeit vállaljuk, de ezen felül mást nem áll módunkban fizetni.

Utazás: Az autóbusz költségeit korábbi egyeztetésünk alapján számla ellenében 1.150.000 forintig fedezzük. Ez az összeg tartalmazza az ide- és visszaút költségeit, valamint a rendezvény ideje alatt 600 kilométer megtételét. Kérem, hogy a félreértések elkerülése céljából az autóbusz megrendelésénél ezt hangsúlyozza ki. A találkozó első napján minden gépkocsivezető írásban is megkapja, hogy mely napokon, mekkora táv megtételére számíthat.

Biztosítás: A találkozó résztvevőit a magyar határtól a magyar határig biztosítjuk (baleset, betegség), a Magyarországon kívüli biztosítást Önöknek kell megkötni. Az autóbusznak rendelkeznie kell kötelező biztosítással.

A találkozóra ebben az évben 14 országból 500 fiatalt várunk.

Önöktől kb. 40 főt.

(Észtország 18 fő, Lettország 5 fő, Litvánia 10 fő, Finnország 8 fő – közülük csak ketten jönnek autóbusszal.)

Az érkezők pontos listáját – beleértve a kísérőket is – legkésőbb 2000. június

5-ig kérjük elfaxolni (vagy e-mailen elküldeni) az alábbi adatokkal:

  • Név (a nem megjelölésével)
  • Születési év, hónap, nap
  • Útlevélszám (a biztosításhoz)

Ezzel egyidejűleg kérjük a mellékelt adatlapot is értelemszerűen kitöltve.

Kérjük, hogy a résztvevők sportfelszerelést, fürdőruhát, költőpénzt, esőkabátot, meleg ruhát, túrázáshoz cipőt és ruhát, a fiúk – a zsinagógalátogatás miatt – sapkát hozzanak magukkal.

A csoport vezetője – lehetőség szerint – hozza magával a szervezet, intézmény bélyegzőjét is.

A rendezvény ideje alatt előreláthatóan 5-6 protokollvendéggel lesz találkozó, aki gondolja, kisebb ajándékkal készülhet (nem kötelező).

A csoportok kísérői ebben az évben is a Xantus János Idegenforgalmi Szakközépiskola hallgatói lesznek, nekik is át lehet adni 1-1 kisebb ajándékot.

Kérem a csoportvezetőket, közöljék a csoportok tagjaival, hogy a találkozó idején a rendezvényt elhagyni, rokonokkal, ismerősökkel találkozni a csoportvezetők és a szervezők előzetes engedélye nélkül nem lehet.

 

Tervezett programok:

Június 25. vasárnap 15.00 óráig A csoportok érkezése

20.00 Valahol Európában / a találkozón résztvevő GIMISZ csoport előadása /

Utána: Batyu-bál

Június 26. hétfő Délelőtt: felkészülés a délutáni Gálaműsorra, próbák a népművészeti kiállítás rendezése

13.00 Fogadás a Petőfi Csarnokban támogatóinknak, a követségek képviselőinek, a csoportok vezetőinek, valamint a sajtó munkatársainak részvételével

14.00 Gálaműsor a Petőfi Csarnokban

a művészeti csoportok bemutatói

Június 27. kedd Délelőtt – délután: Városnézés Budán

este: Közösségi együttlét – XX. századi életérzések, táncok, korok

Június 28. szerda Egész napos kirándulás

Június 29. csütörtök Délelőtt-délután: Városnézés Pesten

Este: Közösségi együttlét

Június 30. péntek Örökségünk – találkozás tudományos és művészeti

életünk jeles képviselőivel

20.30 Hajókirándulás, az esti Budapest megtekintése

Július 1. szombat Délelőtt: fellépések és szabad program a Városligetben

(Vidámpark, Állatkert)

15.00 Karneváli felvonulás, fellépések a Budapesti Búcsú helyszínein

19.00 A Fővárosi Nagycirkusz műsorának megtekintése

Július 2. vasárnap Délelőtt és délután: Részvétel a lovas-juniális

programjain a Hajógyári szigeten, fellépések a helyszínen

Este: Kapcsolat koncert a Felvonulási téren

Július 3. hétfő Délelőtt: országok közötti vetélkedő a Petőfi Csarnokban

Délután: manuális foglalkozások, szórakoztató programok a Petőfi Csarnokban és környékén

Este: Nosztalgia buli

Július 4. kedd Délelőtt: a csoportok elutazása

Néhány feladat, mely otthoni átgondolást, felkészülést igényel:

Batyu-bál: A találkozó első estéjén lehetőséget kínálunk a csoportok részére, hogy szülőföldjük gasztronómiai különlegességeiből ízelítőt nyújtsanak a többiek számára. Kérünk mindenkit, akinek erre lehetősége van, hogy hozzon magával olyan a tájegységére jellemző étkeket, italokat, amelyekkel első este szívesen megkínálná a többieket. Kérem figyeljenek arra, hogy olyan ételeket válasszanak, melyek nem romlanak meg, könnyen tálalhatók és a vámnál sem okozhatnak problémát. Gondoskodjanak arról is, hogy legyen valaki, aki a felkínált finomságokat szellemesen elővezeti.

A Gálaműsorra 2000. június 26-án kerül sor a Petőfi Csarnokban. A csoportok egymásnak és néhány meghívott vendégnek mutatják be műsorukat 5-10 percben (kérem, hogy az időtartamot lehetőség szerint mindenki tartsa be). A rendezvény előtti fogadásra meghívjuk a küldő országok nagyköveteit, támogatóinkat, valamint a csoportok vezetőit, és amennyiben ideje engedi vendégünk lesz Göncz Árpádné, a rendezvény fővédnöke.

Kérem a művészeti csoportok vezetőit, hogy az adatlapon csoportjukról néhány mondatos leírást is küldjenek, amelyet a műsorfüzetben megjelentethetünk.

A Gálaműsor helyszínén népművészeti kiállítást rendezünk (a tavalyinál jelentősebbet). Kérem, hogy a lakóhelyre, régióra legjellemzőbb tárgyakat, népviseletet a bemutatásához hozzák magukkal, a mellékelt adatlapon jelöljék meg installációigényüket.

Azok, akiknek erre lehetőségük van, hozzanak magukkal néhány fiatalt, akik gyakorlatban is bemutatják a többieknek (esetleg tanítják is), hogy régiójukban milyen népi kismesterségek őrződtek meg, élnek ma is. A népi kismesterségek bemutatkozására a közösségi esteken és az utolsó napon kerítenénk sort.

A Budapesti Búcsú szombat délutáni Karneváli felvonulásához kérjük a csoportok tagjait, hogy vagy népviseletben, vagy – ha erre nincs mód – egységes öltözékben, vagy egyéni jelmezben vonuljanak fel, hiszen a karnevál zsűrije a legjobb ötleteket is jutalmazza.

A találkozó zárónapján a tavalyihoz hasonlóan játékos, országok közötti vetélkedőt szervezünk. A vetélkedő alapja az az anyag lesz, melyet napokon belül postán kapnak meg a csoportok, továbbá a városnézések során a csoportokat kísérő idegenvezetők által elmondottak is előfordulhatnak a vetélkedőben. A legjobb csoportok és legügyesebb egyéni versenyzők értékes nyereményekkel lesznek gazdagabbak.

A közösségi estekhez, illetve

az Örökség-naphoz kapcsolódó feladatok:

A közösségi estek célja, hogy a hagyományok ápolása mellett figyelmet szenteljünk az évszázad legjelentősebb tudományos-technikai eredményeinek, az ezredfordulóhoz közeledő ember életérzés-változásainak. Azt járnánk közösen körül, hogy e visszafordíthatatlan folyamat közepette hogyan őrizhetjük tovább értékeinket. Képet kívánunk adni és kapni arról, hogy a búcsúzó évszázad pozitívumai és negatívumai milyen nyomokat hagytak/hagynak mindennapjainkban, hogyan változtatták meg viszonyunkat a hagyományos értékekhez.

Együttlétünkről – ha minden terveink szerint alakul – közösen írunk újságot, forgatunk videofilmet, adunk ki karikatúra-kiadványt, készítünk óriás graffitit, és töltjük meg a hozott értékekkel örökségkosarunkat.

A feladatok végrehajtása természetesen nem kötelező, de ahhoz, hogy a 10 napos együttlét elérhesse célját, kérünk mindenkit, hogy lehetőségei szerint maximálisan készüljön rájuk.

  • Kérnénk a csoportoktól a régiójukban leginkább élő jeles nap, ünnep megjelenítését néhány perces színpadi produkcióban.
  • Közös örökségkosarunkba kérünk egy műfaji megkötés nélküli (vers-próza-ének-zene-tánc) hagyatékot, melynek átadása – a csoport véleménye szerint – az utókor számára feltétlenül fontos.
  • Lehetőség szerint minden csoportból kérünk néhány fiatalt, akik szívesen közreműködnének az újságírásban, a videózásban, a karikatúrakönyv létrehozásában.
  • Az ifjúsági találkozó médiája a 2Zsiráf nevű többnyelvű, Magyarországon megjelenő diákújság. A lap munkatársai bemutatják a szerkesztőségi munka fortélyait, valamint segítséget nyújtanak a találkozó újságjának elkészítéséhez.

Kérünk mindenkit, akinek iskolájában vagy településén diákszerkesztőség működik, adnak ki valamilyen diákújságot, legkésőbb június 5-éig küldjenek számunkra 2-3 példányt. Az újsághoz mellékelt levélben küldjenek rövid leírást a lapról (mióta működik, kik készítik, milyen gyakran jelenik meg, hogyan adják ki, milyen technikai eszközökkel van a szerkesztőség felszerelve stb.), illetve tüntessék fel, hogy mennyi az újság éves papírszükséglete. A 2Zsiráf munkatársai zsűrizik a pályázatra érkezett diáklapokat, és a legjobb megnyeri éves papírszükségletét.

  • Várjuk az ötleteket és a vállalkozó kedvű fiatalok jelentkezését, hogy terveinkben szereplő óriás graffitinket létrehozhassuk.
  • Minden csoport hozzon magával tájegységét bemutató kiadványt prospektust, kulturális programajánlatot, a kapcsolatépítésben szerepet vállalók címjegyzékét stb. A legötletesebb bemutatkozásokat díjazzuk.
  • A csoportok készüljenek egy dallal, amit a találkozó többi résztvevőjének szívesen megtanítanának.
  • Mindenki gondolkodjon el azon, hogy mit jelent számára a drog megjelenése, a környezetvédelem (vízszennyezés, vízi és atomerőművek, szeméttárolási problémák stb.), a számítástechnika, az Internet, az egészséges életmód kérdése, a globalizáció, egyszóval mindazok a fogalmak, amelyek befolyásolják az emberiség jövőjét.
  • A XX. századi ember életérzés-változásait a divattáncok kronologikus megjelenítésével kívánjuk bemutatni (swing, boogie-woogie, rock and roll, twist, disco, break, hip-hop, electric boogie). A csoportok, ha gondolják, szabadon felkészülhetnek egy-egy tánc bemutatására. Egyéb táncfajták megjelenítésére is lehetőséget adunk.

De a hagyományos táncházak sem maradnak el!

 

Kellemes és eredményes felkészülést kívánunk!

 

 

A közeli viszontlátásig üdvözlettel:

 

 

Goldschmied József

Kulturális és PR manager

Elérhetőség:

Főpolgármesteri Hivatal PR Iroda

Goldschmied József

1840 Budapest 50., Postafiók 1.

Telefon: 00-36-1-327-1179, 00-36-1-327-1659, 00-36-30-9628-790

Fax: 00-36-1-327-1849

E-mail: jgold@freemail.hu

A stáb tagjai:

Kovácsné Füredi Enikő

Horváth Ilona

Csicsai Antal

Horváth László

ADATLAP:

Az ország neve: ……………………..

A csoport neve: …………………….

A csoport létszáma (gépkocsivezetők és kísérők nélkül): …………………

A csoport összetétele: ……... lány …………fiú

Csoportkísérők: ………. nő ………férfi

Gépkocsivezetők: …………. fő

A csoportvezető neve: ………………………

Az érkezés várható időpontja: …………………..

Az elutazás tervezett időpontja: ………………….

A Batyu-bálra szülőföldünk gasztronómiai kultúrájából ízelítőt

….… hozunk …….. nem hozunk

A Gálán fellépő csoport(ok), szólistá(k)

neve: a műsor jellege: műsoridő:

………………….. …………………….. ………………….

………………….. …………………….. ………………….

………………….. …………………….. ………………….

A műsorfüzetbe szánt néhány mondatos ismertető, ajánlás:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Népművészeti kiállítási anyagot …………… hozunk ………….. nem hozunk

jellege: ……………………………………………………………………

mennyisége: ………………………………………………………………

installációigény: …………………………………………………..…….. …………………………………………………………………………….

Kismesterség-bemutatóra ……………… készülünk …………… nem készülünk

jellege: …………………………………………………………………….

igények: ……………………………………………………………………

Jeles nap, ünnep megjelenítésére ………készülünk …………… nem készülünk

jellege: …………………………………………………………………….

időtartama: ………………………………………………………………..

A csoportból újságírásban részt vesz …………. fő

videofilm-forgatásra készül ………. fő

karikatúrát rajzol, illetve hoz magával: …………….. fő

graffiti létrehozásában közreműködik ……………… fő

Tájegységet bemutató kiadványt stb. …………. hozunk ………. nem hozunk

A bemutatás módja (a legeredetibb ötleteket jutalmazzuk): ………………

……………………………………………………………………………...

Installációigény: …………………………………………………………...

Dal tanítására ……………………….. készülünk ……………. nem készülünk.


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2000 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~