hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A Bethlen Gábor Alapítvány díjátadó ünnepségéről
Budapest, Magyarok Háza 2000.nov.3-án





A Magyarok Háza zsúfolásig megtelt Színháztermében Bakos István a Kuratórium elnöke köszöntötte a vendégeket, külön is említve a korábbi és a mostani díjazottakat, alapító tagjainkat, a jeles vendégeket, külön is említve az Alkotmánybíróság elnökét Dr. Németh Jánost.!

A HIMNUSZ közös eléneklését követoen Szabó András előadó-művész Zrínyi Miklós A török áfium elleni orvosságból idézett szavaival vezette be a díjátadó ünnepséget. Bakos István elnök néhány mondatban emlékezett és emlékeztetett az alapítvány 1980 áprilisi indulására:

"Az előző díjátadó ünnepségen szóltam az Alapítvány elmúlt húsz évéről, hőskorszakáról, megpróbáltatásainkról, amelyet közölt a HITEL, a Magyar Felsőoktatás, a Honismeret és erről számos más hazai és külhoni lapban is olvashattak. A harmadik évezredbe lépve új kihívásokkal kell szembesülnünk, ahol láthatóan a legfontosabb feladatunk immár nem a segélyezés, az embermentés, hanem a magyar kultúra kincseinek megóvása, az emberi alkotások és értékek felmutatása, közösségi védelme, megbecsülése lesz. Nemcsak a globalizációval és az ellenséges külső politikai erőkkel szemben, hanem a nemzeti értékeket és intézményeket romboló hatalmi harcokkal, viszályokkal; a pénzhajhász korrupcióval terjedő hazai értékromboló műveletlenséggel; a kereszteket és sírköveket döntögető barbarizmussal szemben is.
Nemzeti értékeink legfőbb hordozói, értékrendünk formálói azok a személyiségek, akik a társadalom különböző területein tisztességgel és tehetséggel munkálkodva szűkebb és tágabb környezetükre hatva élik és teremtik újjá az életet. Ők általában kisebb figyelmet kapnak a közvélemény-formáló médiától és a közéletet befolyásolóktól, mint az üzleti, a művészeti és a politikusi világ képviselői. Mi ezért rájuk jobban figyelünk. A Jóisten megengedte nekünk kezdeményezőknek és a Kuratóriumnak, hogy évről évre ünnepélyesen fölmutathattuk, méltathattuk az általunk választott érdemes embereket, de csak most a 20. évfordulón tettük közzé, küldtük ki a meghívóval együtt az eddigi Bethlen-díjasok, Tamási Áron-díjasok és Márton Áron -emlékérmesek teljes névsorát. Impozáns lista! Jó érzés látni és tudni, hogy a Bethlen Gábor Alapítvány elmúlt húsz évének kitüntetettjei- éljenek bárhol is a világon- legkitűnőbb nemzetépítőink derékhadát alkotják. Úgy vélem szép névsorral, példaemberekkel gazdagodik idén is az érdemesek hada."


1.) Az elnök bemutatta a Kuratórium tagjait, az elnökségben helyet foglaló Illyés Máriát, Németh Ágnest, valamint Bíró Zoltánt, Király Tibort, Kiss Gy. Csabát, Vekerdi Lászlót, illetve a távol lévő Márton Jánost és Nagy Gáspárt. Az elnöki asztalnál foglaltak még helyet Péterfy László és Szervátiusz Tibor szobrászművészek a Betlen érem és a Márton Áron emlékérem alkotói.

Az elnök bejelentette az idei BETHLEN- DÍJASOKAT, elsőként Benkő Samu történészt, az Erdélyi Múzeum Egyesület elnökét, akinek munkásságát Vekerdi László tudománytörténész, a kuratórium tagja méltatta.

3.) A Bethlen-díjas Herczegh Géza jogtudós, a Hágai Nemzetközi Bíróság első magyar bírája laudálására Kodolányi Gyula költőt, a Magyar Szemle főszerkesztőjét kérte fel a Kuratórium. A kitüntetett is meleg szavakkal emlékezett felvidéki szülőfalujáról.

4.) Maczkó Mária népdalénekes egy szép somogyi népdalt énekelt, majd Szászfalvi László csurgói ref.lelkész, egyben polgármester és országgyűlési képviselő méltatta az 1956 után Svájcban otthonra talált, de szülőföldjéhez hű maradt következő Bethlen-díjas Kovács Andor sokoldalú munkásságát, sokféle támogatását.

5.) Bíró Zoltán irodalomtörténész, a Kuratórium tagja pedig, a másik svájci / bázeli magyar, a diaszpóra létben Kovács Andorral vállvetve küzdő másik díjazott, Szőllőssy Árpád közgazda magyarságszolgálatát méltatta.

6.) Az elnök emlékeztetett rá, hogy a díjátadást hagyományosan 15. éve Illyés Gyula születésnapján, rá mint alapítónkra is emlékezve tartjuk a Halottak Napján, majd Szabó AndrásIllyés Gyula Naplójegyzetéből olvasott fel nekünk szóló részletet.

7.) Nemes hagyomány az is, hogy a Bethlen Alapítvány a szomszédos nemzetek arra érdemes fiai közül is többeket kitüntetett.1978-ban a lengyel Zbigniew Herbert, majd sorban a cseh Bohumil Hrabal, a szlovén Veno Taufer, a román Marius tabacu, a szlovák Lubomir Feldek és Vojtech Kondrót, a horvát Nedjelko Fabrio, és a Dél-tiroli osztrák Dr. Chritoph Pan kapott Bethlen-díjat.
Sava Babic belgrádi professzor és műfordító, a szomszédos szerb nép képviselőjeként, az idén vehette át a Bethlen díjat. Laudátora Dudás Károly író, a Szabad Hét Nap c. vajdasági lap főszerkesztője volt.

8.) A MÁRTON ÁRON- emlékérmek átadása előtt az elnök a névadó erdélyi püspök 1946-ban Kolozsvárott Krisztus Király ünnepén elmondott prédikációjából idézett, majd Maczkó Mária előadásában meghallgattunk egy régi szép egyházi éneket.

9.) A MÁRTON ÁRON-EMLÉKÉREMMEL kitüntetett Beder Tibor Hargita megyei főtanfelügyelő munkásságát Beke György író, -aki maga is sokat tett a romániai magyarság, a csángóság, az erdélyi sorsok és sorsproblémák föltárása, megismertetése érdekében-, meleg szavakkal méltatta.

10.) Ugyancsak ő laudálta a következő kitüntetett Atzél Endre jogászt és segélyezőt, aki apja báró Atzél Ede nyomdokain haladva, szerény és fáradhatatlan segélyező munkása határon túli nemzettársainknak.

11.) Szabó András előadásában hallhattuk Rimay János: Az idő ósága c. versét.

12.) Juhász Judit szerkesztő, az Antall kormány egykori szóvivője, bemutatta és méltatta Utasi Jenő vajdasági plébános Márton Áron Emlékéremmel jutalmazott lélek- és közösségépítő munkásságát.

13.) Cseh Tibor, a székelyföldi Alsó-Csernátonból az USA-ba elszármazott kitűnő lapszerkesztő és közéleti férfiú, tevékenységét a szintén az USA-ban élő Ludányi András laudálta, de az ünnepségen egyikük sem lehetett jelen. Ezért a méltatást a Chicagóból hazatelepült barát, Sass Márton olvasta fel, a kitüntetést pedig testvére, Cseh Jenő vette át.

14.) Maczkó Mária szép csángó népdallal zárta a Márton Áron Emlékérmek átadását.

15.) A 11. TAMÁSI ÁRON-DÍJat CS.Nagy Ibolya debreceni könyvkiadónak és irodalomkritikusnak ítélte a Tamási Áron Kuratórium. A távol lévő Ablonczy László laudációját Szabó András olvasta föl.

16.) Végezetül Bakos István a Kuratórium elnöke szólt az Alapítványról, külön is megköszönve a támogatásokat, amely nélkül a nemzetépítő munkákat nem folytathatnák. Megemlítette, hogy ez évben első ízben kértek és kaptak 340 eFt támogatást a magyar Országgyűlés Társadalmi Szervezetek Bizottságától, amelyet ezúton is megköszöntek, majd így folytatta:
"Tavaly, az Alapítvány húsz esztendejéről szólva név szerint is megemlékeztem és megköszöntem azok tevőleges szervező munkáját, akik az alapítványt működtették és működtetik a Kuratórium vezetőiként és tagjaiként segítőiként. Nekik köszönhető, hogy alapítványunknak gyakorlatilag nincsen személyi kiadása, és alig van működési költsége. A 20. évforduló alkalmából szeretnénk hálánkat és köszönetünket kifejezni leghűségesebb pártfogóinknak, támogatóinknak is, akik anyagi hozzájárulása teszi lehetővé a működést, a különféle tevékenységeket, az elismerő díjakat és ezt az ünnepélyes díjátadást is. Az idén öt olyan személyt szeretnék megemlíteni, kiemelni a sokszáz egyszeri, vagy alkalmi támogatónk közül akik immár több mint egy évtizede rendszeresen, kisebb nagyobb összegekkel járulnak hozzá az alapítvány működéséhez. Az Alapítvány Kuratóriuma hűségüket és pártfogó támogatásukat a Trianon utáni Erdély őrző apostoláról, Kós Károlyról készített emlékérmével, Péterfy László alkotásával és Emléklappal köszöni meg.
Közülük elsőként szólítom váci barátunkat Hajdú Sándort, aki Alapítványunk jelentős támogatásán túl, minden jó közügynek aktív és tevékeny résztvevője volt és maradt az elmúlt évtizedekben. Ugyanilyen szeretettel adom át a Kós Károly emlékérmet Ritoók Zsigmond professzor úrnak, Molnár Lászlónak dr. Palásthy Gézának Budapestről, valamint dr.Szalontai Gábornak Veszprémből megköszönve a több mint egy évtizedes, kitartó és rendszeres pénzügyi támogatásukat. Itt köszönni a többi neves, és az adóalapjuk 1%-át névtelenül nekünk ajánló adományozónk hozzájárulását a Bethlen Gábor Alapítvány működéséhez. Ha csak az elmúlt időszak díjazottainak névsorát áttekintik megbizonyosodhatnak róla, hogy jól sáfárkodtunk adományaikkal.

Fájlalom, hogy kezdeményező kísérletünk és kérésünk nem talált meghallgatásra a tőkénket 20. éve szerényen kamatoztató OTP Banknál. Sajnálom, hogy az Alapítvány törzstőkéjének mintegy felét adományozó nyugati magyarok közül itt és most nem szólíthattam senkit, mivel a Kós Károly emléklap és érem odaítélésének kritériuma a tartós és rendszeres támogatás volt A nyugati magyarok pedig főleg az induláskor, s többnyire egy-egy alkalommal nyújtottak -olykor tekintélyes összegű támogatást, mint például Braziliából Zolcsák István, Franciaországból a Menczel Katalin Ösztöndíjalap létrehozója, vagy Ausztráliából a lelkes magyarok közössége-. Külhoni adományozóinknak is minden dollárért, márkáért és frankért hálával tartozunk.
Támogatottjaink és kitüntetettjeink nevében a magyar média azon munkatársainak közreműködését is megköszönjük, akik célkitűzéseinket, közös értékeinket és munkánkat híradással segítették és segítik. Az elhangzott, s igazán méltó laudációk szövegét szokás szerint a HITEL 2001 januári számában közöljük.
Végezetül minden díjazottunkat, laudátorainkat, támogatónkat, alapítónkat és vendégeinket szeretettel meghívjuk a helyben lévő Árpádház Étterembe, hogy hagyományos támogatónk, az 1870-ben alapított Auguszt Cukrászda süteményeivel és mellette egy pohár pezsgővel köszöntsük új kitüntetettjeinket. Zárásul kérem Önöket a SZÓZAT közös eléneklésére."

Budapest, 2000. november 7.

Bethlen Gábor Alapítvány