hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Belgiumi level (1)
2000. október. 13.

A szélsőjobboldal megerősödött Flandriában

A het legfontosabb belgiumi esemenye a vasarnap lezajlott kozsegi es megyei valasztasok voltak. Belgium valasztasi szempontbol is sajatsagos orszag. Egyreszt a a valasztas kotelezo, masreszt a "belgakat" leginkabb a helyi valasztasok erdeklik. A belgat szandekosan tettem idezojelbe mert ezt a jelzot, illetve fonevet "honfitarsaim" csak ritkan, altalaban kulfoldon hasznaljak. A flamand a vallon es a "Deutchbelgier" szuletett municipalista. Egy varosbol illetve kornyekerol valonak mondja magat ha nem, akkor egy regiohoz (Flandria, Vallonia, Brusszel vagy egy nyelvi kozosseghez.

Ebbol kovetkezik, hogy a helyhatosagi valasztasok nagyon fontosak Belgiumban. A tendenciak a kovetkezoek. A szocialistak altalaban jol szerepeltek. Ok azert nyujtanak, ha nem is vedelmet a globalizmutol de legalabb egy fokozatos atmenetet biztositanak. .A liberalisok oriasi propagandajuk ellenere stagnalnak. A keresztenydemokratak  kulonosen Valloniaban gyengulnek. A "zoldek" (ECOLO) , eloszor, meglepoen jo eredmenyeket ertek el a helyhatosagi valasztasokon. Megjelentek az elso zold polgermesterek is. Az erdemnyek neha nehezen ertelmezhetoek mert sok a kozsegi erdekeket vedo(nagyon) vegyes lista. Termeszetesen mindezzzel nem altattam volna a HUNSOR olvasot. A legfontosabb tanulsag az, hogy mig Valloniaban gyakorlatilag eltuntek a szelsojobboldali politikai csoportolasok es Brusszelben is aranylag gyenge eredmenyeket ertek el, Flandriaban, kulonosen a nagyvarosokban igy Antwerpenben, Gentben, Mechelenben, stb. rendkivulien sokan szavaztak a Vlaams (Flamand) Blok-ra. Antwerpenben peldaul 34%-ot ertek el. Tudni kell, hogy Antwerpen az egyik leggazdagabb varos Europaban, es nyilvanvaloan a a Vlaams Blok valasztoinak donto tobbsega a kozeposztalyhoz tartozik. A Vlaams Blok kampanyat a vagyon es testi biztonsag hianyara helyezte.

A Vlaams Blokot nem sikerult kiiktatni a a belgiumi politikai eletbol, habar sokan megprobaltak  elszigetelni. A belga kulugyminiszter, aki a Haider ellenes  kampany vezere  volt nem talalta meg hazai foldon a csodaszert a Vlaams Blok tovabbi erosodesenek a megakadalyozasara. Haider a multban hivatkozott a Vlaams Blokra, most a Vlaams Blok hivatkozik Haiderra. A demokratikus flamand partok kizartak a koalicio lehetoseget a Vlaams Blok kepviseloivel. Ez gyakorlatban nehezen vitelezheto ki, kulonosen akkor, ha valaki tisztaban van azzal, hogy ket  szomszedja kozul az egyik a szelsojobboldalra szavaz.

A Vlaams Blok most meg az uldozott szerepet is kihasznalja. ugyanis a valasztasi helysegek bezarasakor hirdetett elorejelzes a Vlaamss Blok vereseget jelentette. raadasul az egyik flamand varosban (Veurne) a Vlaams Blokot "egyszeruen" elfelejtettek a szavazocedulan megjelentetni.  Igy nem ajanlatos a szelsojobboldal ellen harcolni.

A kommunista, vagy mas szelsobaloldali partok indulasa a valasztasokon nem okozott indulatokat. Igaz ezen partocskak nagyon gyenge eredmenyeket ertek el.

Nadasdi Istvan (Ličge)
a HUNSOR Belgiumi tudósítója


» Szórványmagyarság


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~