hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Trianon burjánzó ártalmai
2001. március.12., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A hír március 6-án: Az éjszaka folyamán a Tisza áttörte a gátat Tiszabecs és Tiszabökény között, hajnalra virradóra közel két és félméteres víztömeg zúdult a kétezer lakosú Tiszabökényre, az emberek fákra, háztetôkre menekültek. A két évvel ezelôtti árvízhez viszonyítva, egy méterrel magasabb lett az árvíz szintje. Az emberek éheznek, szomjaznak, fáznak, láz gyötri a gyermekeket. Ivóvízre, élelmiszerre, gyertyára, meleg takaróra van sürgôsen szükség. Jelenleg Tiszabökényt csak vizi járművel vagy helikopteren lehet megközelíteni.

Nyolcvan éve szerencse kérdése, hogy a minden tavasszal megáradó Tisza kilép-e a medrébôl, és ha kilép mit, mennyit áraszt el. A Tisza környéke tehetetlen, kiszolgáltatott állapotban van. Egyre sűrűbben fordul az áradás emberi tragédiába. Már az sem segítene, ha a védekezés érdekében egyre magasabb gátakat emelnének, végülis nem lehet töltések közé szorítani egy folyót, mert az nem megoldás, hogy egyszerre leszaladjon a víz, mint egy kanálison. Műszaki megoldás csak a Tisza teljes vízgyűjtô területén egységesen végrehajtott vízgazdálkodással oldható meg.

Ha ránézünk a Kárpát-medence hegy- és vízrajzi térképére, azonnal feltűnik, hogy a terület vizeinek nagyobb részét a Tisza gyűjti össze. A Tiszába fut minden patak, minden folyó vize az Észak-keleti Kárpátoktól a Déli Kárpátokig ‹ az Olt folyót kivéve. Ezért mondták egykoron: a Tisza a legmagyarabb folyó. Gazdaságföldrajzi tekintetben nincs a földön együvé tartozóbb terület, mint a hegyek övezte vízgyűjtô medence. Ennek a megállapításnak egyre nagyobb a jelentôsége annak arányában, amint a környezeti károsodás tudatosul a világban. Igaz, 1920-ban sem volt ismeretlen a Párizsban döntést hozók elôtt a gazdasági egység fogalma, de ott politikiai döntés született, mégpedig gyűlöletben fogant, ami megakadályozta nemcsak a méltányosságot, de még a pártatlanságot is, a legszándékosabban igazságtalan volt. Trianonban olyan döntést hoztak, amelynek azóta is folyamatosan van kártétele.

Trianon tehát jelen van és szünet nélkül szedi áldozatait. Hol a víz sodorja el a magyar falvak házait, állatait, termését, hol a vízhálózatot mérgezi, megöli halállományát, felborítja élettani egységét, vegyi összetételét, ami kihat az ivóvízre és kihat az öntözött terményekre. A politikai gyűlölet akkor süket és vak volt ilyen károsodás lehetôségeire, de a mai nagypolitika miért érzéketlen a károsodás tényeire? Fennállna még ma is a gyôztesek szokásos magatartása: minél nagyobb kárt okozni a legyôzötteknek? A döntés nemcsak akkor volt igazságtalan, de ma is az, és napról-napra új igazságtalanságokat termel. Trianon nem a múlt, hanem a jelen, és ha hatályát is vesztette, a helyébe lépô Párizs ą47 kihatásaiban folytatja a folyamatos károsodást. Trianon nem békét hozott, hanem a kiszolgáltatottak szüntelen sanyargatását, kifosztását, megkárosítását.

A természetalkotta vízrendszer olyan élô szervezet, amelynek ágait, tagjait nem szabad megrongálni, mert ha ezt tesszük, élettani egysége felborul. Rövid két év alatt két nagy árvíz és a folyamatos szennyezés tetejébe egy életpusztító mérgezés történt a Tisza vízgyűjtô területén. A szóbanforgó terület négy felségterületre osztva nagyon bonyolult viszonyrendszerben él, emiatt a folyam állapotának rendbentartása nem lehetséges. Ami egyiknek karbantartandó élô organizmus, a másiknak hadizsákmány, kiaknázható ajándékterület. Súlyosbítja a helyzetet éppen a felosztás igazságtalan voltából táplálkozó folyamatos ellenséges viszony. Az érdekek annyira eltérnek és egymással annyira ellentétesek, hogy elképzelhetetlen egy közös érdekű együttműködés. Közismerten és vitán felül az árvizek közvetlen oka a kárpátaljai erdôirtás. A lekopasztott hegyek kötetlenné vált termôtalaját szorgalmasan lemossa az esôvíz és a hóolvadás vize, megszűnt az ôsidôktôl fogva szivacsként működô növénytakaró víztároló képessége. A csupasz szikláról késleltetés nélkül leszalad a teljes vízmennyiség és szétterül a síkvidéken, alkalmasint a magyarlakta tájon.

Magyarország abban érdekelt, hogy a Kárpátok hegyvonulatát erdô borítsa. Szlovákia, Ukrajna, Románia abban érdekelt, hogy kivágja a fát, felhasználja, eltüzelje, eladja. Van elég, mit törôdik vele, hogy a katlan aljára lezúdul a víz. Talán jól is érzi magát tôle. Ezen országok egyike sincs gazdaságilag olyan állapotban, hogy gondos erdôgazdálkodást vezessen be, hogy ültetéssel pótolja a vágást. Ezeknek gyors pénz kell és soha nem is lesznek olyan állapotban, hogy lemondhatnának a környezet kirablásáról.

De nem különb a nyugati vállalkozó sem. “Odamegy a tôke, a külföldi vállalkozó, ahol nemcsak olcsóbb a munkaerô, de a környezetvédelemmel sem kell foglalkozni. Elmegy oda, ahol kiszolgáltatottak az emberek, ahol a politikusokat meg lehet vesztegetni, ahol a hatóság gyenge, ahol az államigazgatás, a végrehajtás nem működik, ahol nem számít a környezetvédelem, ahol a határértékek nem korszerűek, ahol a szabványokat nem kell betartani, és ahol a bírságtétel alacsony." Ezt Illés Zoltán, az Országos Környezetvédelmi Bizottság elnöke mondta a ciános Tisza-mérgezéssel kapcsolatban. Majd hozzátette azt is: “Felszíni vizeink 94‹95 százaléka mostani határainkon kívül ered. Amikor a határvonalat húzogatták 1919‹20-ban, akkor sok minden szerepet játszott, elveszítettük vasúthálózatunk jelentôs részét, és még sok mindent, de ennek stratégiai okai voltak. Nem hiszem, hogy gondoltak volna arra a határkijelölôk, hogy néhány évtized múlva ilyen ökológiai katasztrófát okoznak majd azzal, hogy folyóink többsége a környezô országokból ered... A környezetszennyezés nem ismer határokat, és ez nem közhely, hanem nagyonis valóságos dolog a XX. század végén. Mindnyájan érdekeltek vagyunk, akár felfogjuk, akár nem, hogy csak közösen tudunk bármit is tenni a katasztrófa-elhárításban. Fontos, hogy a körülöttünk lévô országokban is komolyan vegyék a környezetvédelmi elvárásokat."

Ilyen reményeket, nyolcvan éve pátyolgatunk mi magyarok, hogy megértésre találjunk, egyetértésre jussunk, de “közös dolgaink" soha nem mentek azonos érdekek vonalán. A szovjet iga alatt sem találtunk bajtársi egyetértésre szomszédainknál. A rossz helyen meghúzott határok beépített egyenetlenségként működnek, nemcsak a magyar falvakat, városokat idegeníti el, de a maradék ország ökológiai állapotát is állandóan veszélyezteti a környezetvédelem lehetôségeinek kizárása által. A katasztrófa a síkvidéken van, oka pedig a hegyvidéken. A károsodást a hegyvidéken kell megállítani a síkvidék megmentése érdekében. Álmokat kerget a magyar kormány, ha akármilyen államközi megoldásra gondol. Az érdekek nemcsak nem egyeznek, hanem ütköznek. Az államok szuverenitásának mai jogrendjében nincs mód a magyar környezetvédelmet ellátni az uttódállamok területén. Csak jószomszédi jóindulat jöhetne szóba ‹ dehát abban van a legnagyobb hiány.

A magyar alföldet csak úgy lehet megmenteni, ha helyreállítható lesz a Kárpát-medence egységes vízgazdálkodása. Hány katasztrófának kell még bekövetkeznie ahhoz, hogy a megoldás minden tervét Magyarország ebbôl az egyetlen lehetô és logikus alapállásból indítsa el?

A tiszai ciánmérgezés drámai napjaiban megfogalmaztunk és elküldtünk egy memorandumot a magyar kormánynak. Ebben a megoldásra utaló szakasz így szólt:

“Olyan megoldásra gondolunk, ami létrehozna egy közös környezetvédelmi, erdô- és vízgazdálkodási hatóságot, mintegy közös régiókormányzást képezve Magyarország és a szomszéd országok kormányszerveinek részvételével. Így együttes irányítással a Kárpát-medence egészének az érdeke érvényesülhetne. Államközi szerzôdésekkel reménytelen kísérletezni. Mi megértjük Magyarország érzékenységét ebben a dologban, mert ismerjük azt a végtelen kiszolgáltatottságot, ami annak a produktuma, hogy az állami területi szuverenitás minden más fölött állóan érvényesül. Kérjük a magyar kormányt, mérlegelje a lehetôségeket a fentiek értelmében, és a határok jelentôségének csökkenésében, valamint a környezetvédelmi érdekek növekvô érvényesülésében is megjelenô korszellem nyomvonalán legyen úttörôje egy olyan szemléletnek, amely a régiók egységének és érdekeinek védelmét a közigazgatási jogosítványok elé helyezi."

Ha módot kapnánk ennek bôvebb kifejtésére, az valahogy így hangzana: Természetesnek tartjuk, hogy bármely ország, amelynek területén ilyen vízgyűjtôrendszer van, elkészíti védekezô berendezéseit, ápolja és növeli erdeinek vízmegtartó képességét, a teljes folyamrendszerre alkalmazott egységes árvízvédelmet működtet, és szigorú törvényekkel védi a vízhálózatot az ipari szennyezéstôl. Ma Magyarország ezt nem teheti meg, mert a vízhálózat környezetvédelemre szoruló részére elvesztette szuverenitását, felségterületére a hálózatnak csak az a része esik, amely terület legnagyobb mértékben érdekelt a folyamrendezésben és a tisztaságban.

Egyszóval a körülmények olyanok, hogy Magyarországnak nincs módja létrehozni a védekezést, sem annak kikényszerítését az utódállamoktól. Az akadályoztatás oka politikai. Megoldás is csak politikai lehet: életbevágó anyagi és környezetvédelmi érdeke Magyarországnak, hogy a vízhálózat kérdésében a Tisza vízgyűjtô területe felett az ellenôrzés és a védekezés jogát megkapja, az állami szuverenitás vonatkozó részeit Szlovákia, Ukrajna és Románia átengedje Magyarország számára.

Tisztában vagyunk azzal, hogy ez a probléma egyedi, és ez a javaslat újszerű, de azzal is kell számolni, hogy Magyarország közelgô EU-tagsága, Szlovákia és fôleg Ukrajna és Románia sok évvel késôbbi tagsága közötti idôszakban Magyarország környezeti veszélyeztetettsége fokozódik és visszafordíthatatlan károsodások történnek. Végülis ez az az idôszak, amikor az EU-tagság létrejötte elôtt Magyarország még feltételeket szabhat. A feladat ennél fogva nem szenvedhet halasztást.

Van fogalmunk a nemzetközijogi akadályokról, az érvényes nemzetközi szerzôdésekrôl, azok merevségérôl, de egy jól indokolt, jól megalapozott, jó idôben asztalra tett javaslat áthághatja az idejétmúlt akadályokat. A mai állapot háborús döntés eredménye, a mai nemzetközi jog is az elmúlt háborúk terméke. A folyamatban lévô történelmi átalakulás, nevezetesen Európa egyesülése, kivételesen nem háborús döntés folytán jön létre ‹ legalábbis nem közvetlenül ‹, folyamata ezért lassúbb és körültekintôbb. Tekintettel van régiók természeti törvényeire, kölcsönös érdekekre, környezetvédelemre. Ezek biztató jelek.

Magyarországnak kell megtenni egyedi esetének megoldására megfogalmazott javaslatát. Nem tűzhet ki kevesebbet elérni, mint megszerezni a tiszai vízrendszer feletti teljes területi ellenôrzési és elhárítási jogot, nemzetközi garanciákkal. Ez természetesen együttjár az érintett államok szuverenitása egy részének átengedésével. Az állami szuverenitások korlátozásának, önkéntes feladásának idején és a természetvedelem fokozott jelentôségének idején az ilyen környezeti egységet helyreállító rendelkezésnek erôsebb jogigényt kell adni a mindenre tekintet nélküli állami szuverenitás felett.

A mai problémát a közép-európai térséget átalakító nagyhatalmak hozták létre. A mai világrendben nagymértékben ugyanazok a politikai erôközpontok vezénylik a Szovjetunió eltávozásával szabaddá tett területek integrálását az egységesülés folyamatában lévô európai szövetségi rendszerbe. Ezeket a politikai erôközpontokat kell meggyôzni arról, hogy egy korábbi hibás rendezés fenntartásával nem lehet megfelelni az új követelményeknek.

A magyar érdekek ma egybeesnek az összeurópai érdekekkel. A történelmi esélyben rejlô lehetôségeket kihasználni, Trianon ártalmaitól mentesülni, történelmi felelôsséggel súlyozott kötelessége a magyar kormányzatnak.







Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?