hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Dabas beindította a választási kampányt
2001. április.10., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Mint ismeretes Pest megye 14. számú, dabasi központú választókörzetében április 8-án, múlt vasárnap tartották meg a választás második fordulóját. Ennek eredményérôl természetesen nem tudunk beszámolni, a dabasi választás lapzárta után történt. A tavaly ôsszel autóbalesetben elhunyt országgyűlési képviselô, egyben Ócsa polgármestere a fideszes Buza Attila helyére a két héttel ezelôtt megtartott választáson kellett volna új képviselôt választani, azonban a választás érvénytelen volt, mert az 51,000 választásra jogosultaknak csak csak 28 százaléka szavazott. Ahhoz, hogy a második forduló érvényes legyen, 25 százalékos részvételre van szükség. Ha nem jön el a 25 százalék, nem lesz képviselôje a körzetnek a következô választásokig.

Április 6-i lapjelentés szerint: legerősebben a Fidesz és az MSZP kampányol, hiszen minden bizonnyal a két nagy párt között dől el a választás. Így tehát jelen írásunkban nem tudunk beszámolni a részletekrôl, mindamellett kevés kockázattal jár megállapítani, hogy a dabasi központú választókörzet képviseletét a Fidesz megtartotta.

Az elsô forduló a résztvett jobboldali pártoknak 60 százalékos többséget eredményezett, ami teljes biztonsággal kivetíthetô a második forduló eredményére. A legtöbb szavazatot Szűcs Lajos (Fidesz­MDF­FKGP) kapta, a második helyen Kovács István, az MSZP, a harmadik helyen pedig Franka Tibor, a MIÉP jelöltje végzett. Negyedik lett az MDNP, ötödik az SZDSZ, hatodik a Harmadik Oldal Magyarország Egyesület, hetedik a KDNP és nyolcadik a Zöld Demokraták jelöltje. A számszerűség ilyen idôközi választásnál, amikor rendszerint nagyon alacsony a részvétel, nem alkalmas megbízható következtetések levonására, mindamellett a politikai elemzôk nagyon figyelemre méltónak tekintik a Magyar Igazság és Élet Pártja 13 százalékos eredményét, amivel ezúttal a harmadik lett.

Néhány dolog mégis kivetíthetô a dabasi elsô forduló eredményébôl. Az egyik az, hogy a magyar politikai rendszer kétpólusú irányba tolódik el, ami azt jelenti, hogy két nagy párt egyike gyôzhet, de erôs ellenzéket kap. Nyugaton ezt tartják ideálisnak, de azt is megjegyezzük, hogy ez az állapot manipulálható a legkönnyebben. Valahogy kezd hasonlítani a magyarországi pártrendszer az ausztráliaira, ahol két nagy párt van, melyek egyike csak egy harmadik társulásával tud kormányra kerülni. Magyar vonatkozásban ez a harmadik a számok jelen állásában a MIÉP. Ezt számos közvéleménykutatás jelzi, a dabasi választás igazolja. Ha úgy lesz, kiesik a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokrata Szövetség és a Magyar Demokrata Néppárt.

A dolgok ilyen irányba fejlôdése csak azt igazolja, hogy nem lehet természetellenes viselkedéssel visszakapaszkodni az elvesztett politikai színtérre. Jó példa erre az MDF-bôl kiszakadt Magyar Demokrata Néppárt, amelynek elnöke Pusztai Erzsébet, aki reménytelen helyzetét a baloldallal való kokettálással igyekezett javítani. Ennek érdekében létrehozta a Békejobb Mozgalmat, amely annyira elbékült, hogy korábbi jobboldalisága kérdésessé vált. Winkler Roland úgy emlékezik meg errôl a Magyar Nemzetben: “A magát jobboldaliként meghatározó pártelnök Dabason és környékén a Heti Hetesben hetente gyalázkodó és gyűlölködô Verebes Istvánnal és azzal a Havas Henrikkel kampányolt, aki néhány napig Horn Gyula államtitkára volt... Havas, persze csak a vicc kedvéért, mostanában miniszterelnöknek képzeli magát. De vajon minek képzeli magát Pusztai Erzsébet és stábja? Mit remélnek ezek az állítólagos kereszténydemokraták a balliberális médiakommandó legharcedzettebb tagjaitól? Ez a választás valószínűleg sokakat meggyôzött arról, hogy az MDNP és a Békejobb egyrészt alig létezô szervezetek, másrészt súlyos identitászavarban szenvednek." Volt ilyenféle mozdulata a Magyar Demokrata Fórumnak is, de Dávid Ibolya nem lépett tovább ezen az úton, határozottan kijelentette, hogy a baloldallal nincs szándékában egyezkedni.

Az SzDSz-t
az a kudarc érte Dabason, hogy a fent említett pártocska mögött végzett, 5 százaléknál kevesebb szavazattal. Ez nagyon fájdalmas lehet a párt részére, mert ez a választás volt elnöküknek, Demszky Gábornak elsô megméretkezése.

Érdekes a Népszabadság fejtegetése a MIÉP eredményérôl. Aczél Endre azt fejtegeti, hogy a közvéleménykutató szakemberek már többször rámutattak arra, hogy a MIÉP-szavazók tudatosan félrevezetik a közvéleménykutatókat. “Eltagadják, »elsumákolják« a pártpreferenciájukat. Az csak akkor jön belőlük elő, amikor bemennek a szavazóhelyiségbe, s kettesben maradnak a cédulájukkal. A MIÉP-nek az a képessége, hogy meghökkentse a közvéleményt és annak kutatóit, a magyar politikai tájképen maradandó ecsetvonás. Mellesleg elég rejtélyesnek találom, hogy miért ódzkodnak még ennyien »miépességük« nyílt megvallásától?" Persze ezt is ‹ jó baloldali lévén ‹ a Fidesz bűnlajstromára írja: “A Fidesz által teremtett politikai légkör egyáltalán nem árt a »magyar politikai radikalizmus« ‹ valójában a legrosszabb hagyományokra támaszkodó populista szélsőjobboldaliság ‹ e fellegvárának. A Fidesz a MIÉP-et »nemzeti elkötelezettségű« pártnak tekinti ‹ bármit jelentsen is ez ‹, problémaérzékelésben önmagával rokonnak, legfeljebb a kínált megoldások tekintetében másnak, olykor vállalhatatlannak. Ebből következően egy átlagmagyar miép-es azzal a békés tudattal hajthatja fejét esténként nyugovóra, hogy a jobboldal legerősebb pártja vele azonosan vagy hozzá hasonlóan érzékeli Magyarország betegségeit, legfeljebb puhább receptekkel operál. Az, hogy ma minálunk a szélsőjobboldal nem »pestises" ‹ ilyen kategorizálásban csak az Európai Unió részesíti ‹, a Fidesznek köszönhető." Összegezve, a dabasi elôválasztás valószínűsíti mindazt a feltételezést, ami szerint a MIÉP harmadik pártként benn lesz a jövô évi Országgyűlésben.

Az MSZP és a Fidesz közvéleménykutatási támogatottsága közötti különbség egyre kisebb lett, most mindössze 2 százalék. A pártot választók körében az SZDSZ támogatottsága az utolsó három hónapban rendre 7‹8 százalék körül volt, ami mostanra a felére, 4 százalékra zuhant vissza. Ellentétes irányú folyamatot figyelhetünk meg a MIÉP esetében. A 2001 februári 2 százalékos arány helyett a Gallup most 5 százaléknyi MIÉP-szavazót regisztrált a pártot választók között. Mivel a MIÉP szavazói körében az átlagosnál nagyobb azok aránya, akik nem válaszolnak a közvélemény-kutatók kérdéseire, feltételezhetô, hogy jelenleg a MIÉP tábora még az általuk mért aránynál is nagyobb valamelyest ‹ állapítja meg a Gallup. Az FKGP-re a valamelyik pártot megnevezôk 2 százaléka szavazna, az MDF-et kedvelôk aránya pedig ebben a körben 4 százalék volt márciusban.

Mindeddig az volt a tapasztalat, hogy a kormányzó pártok négy évi hivatalban töltött idejük alatt túl sok ellenszenvet gyűjtöttek maguknak, és a választók elfordultak tôlük. Olyan párthoz fordultak, amely még nem volt kormányon, bizonyára azt remélve, hogy jobb lesz, mint azok amelyek már csalódást okoztak. A dabasi választás ellentmond ennek a szokásnak, de a közvéleménykutató vállalatok ‹ bár egyik-másik de nagyon szeretné ‹ sem mutatják ki a korábbi minta megismétlôdését. Olyan párt, amely még nem volt kormányon, csak egy van az esélyesek közt, és a Fidesz támogatottságában nem csalódás, hanem megelégedettség mutatkozik.

A baloldal
viszont ideges. Kapkod. Az SZDSZ nagy bajban van, az MSZP izgatottan keresi a módját, a csodaszert, az alkalmas vezetôt, jószerént varázslót, hogy ismét kormányhatalomra jusson. Az SZDSZ már tudja, hogy zsugorodása az MSZP-vel való együttkormányzása következménye. Pedig de jól indult ‹ antikommunistaként, polgári pártként. Aztán kikötött abban a liberalizmusban, amelynek nyugati országokbeli szélsôséges válfaja kitermelte, támogatta a bolsevizmust. Ez a húzás csak egyetlen négyéves kormányhatalomhoz juttatta a bolsevista utódpárt mellett, aminek ára az lett, hogy hitelét vesztette választói nagy része elôtt. Kormányzásban volt partnere az MSZP nem szeretné elveszíteni nem éppen kellemes partnerét, hiszen egyedül nem kormányképes, de mai méretében az SZDSZ csak arányaihoz mérten társulhatna, aminél többre vágyik az a párt, amely a Horn-kormányban medvetáncoltató volt.

Az SZDSZ tehát újra helyét keresi. Szeme elôtt a nyugati világ pártrendszere áll, ahol nagyjából jelen van egy erôs szocialista párt, egy majdnem olyan erôs liberális párt, amelyet egy harmadik kisegít. Ilyenféle hármasság mutatkozik a magyar láthatáron, csak éppen más összetételben. De hol van abban az SZDSZ helye? Ha a szabaddemokratáknak az ártott meg, hogy a korábbi kommunisták jelenlegi pártjával volt együtt négy évi kormányzásban, akkor nekik ettôl jobbra kell elhelyezkedni. Oda, ahol a Fidesz volt, mielôtt át nem ment egészen a jobboldalra. A Fidesz kilépett a Liberális Internacionáléból és belépett a Kereszténydemokrata Internacionáléba. A Fidesz nyolc évvel korábban rájött, hogy Magyarországon két tábor van: a nemzeti és az elbutított, amelynek az izléstárában egy volt pufajkás a szépfiú. Az SZDSZ talán arra számít, hogy lesz egy réteg, amely az 1998-as választáson a Fideszt támogatta mint liberális pártot, de most már nem támogatná jobbra tolódása miatt. Ha ez betölthetô hézag, akkor az SZDSZ mint balközép párt, megerôsödve, a korábbi együttlét arányában újra kormányra kerülne az MSZP-vel.

Ennek a célnak az érdekében ‹ most egy idézet jön a Magyar Demokratából ‹: “Demszky Gábor majd egy éve pofozza az MSZP-t a Fôvárosi Közgyűlésben, majd elnökké választása után országosan is, és ezekre a pofonokra semmilyen agresszív vagy sértôdött reakció nem érkezett a szocialisták részérôl. Igaz, arról még a jól informált szabad deemokraták és fôleg Demszky Gábor sem tudhattak ‹ a titkos paktumoknak is lehet még titkosabb része ‹ , hogy éppen az éves költségvetés elfogadása elôtt, és egy pitinek is mondható fôvárosi villamosügy kapcsán borul ki a bili. Hogy ebben mi az üzlet? Az MSZP megmutatta Demszkynek, hogy hiába ugrál, araszol középre, szövöget terveket a jobboldali »paktumról«, ô már nem önálló, sem a hatalmában, sem a politikai döntéseiben. Ezért jött, mint derült égbôl a gumibot, a hirtelen megegyezés. Az SZDSZ a hatalmát ugyanis mind 1994-ben, mind 1998-ban csak az MSZP hathatós segítségével tudta megtartani a fôvárosi önkormányzatban."

Van ennek
a jobbratolódásnak egy tükörképe. A Fidesz elnöke, Kövér László távozik, átadja helyét Pokorni Zoltánnak. A mondókák szerint a Fideszen belül sokan úgy látják, hogy a Fidesznek a választások elôtt hangnemet kell váltania, hogy ne csak a jobboldali szavazótábor támogatására számíthasson, hanem megtarthassa az 1998-ban az SZDSZ-tôl elvett szavazókat és megszerezze a most még bizonytalanok egy részét is. Szóval, egy kertre járnának epret szedni. Esetleg együtt is kertészlednének? A Magyar Demokrata információi szerint “több szabaddemokrata politikus is úgy véli, hogy az SZDSZ alapjában véve mégis inkább polgári párt, s mint a modernizáció letéteményese, igenis volna helye egy polgári koalícióban. Az SZDSZ igenis hajlandó lenne a Fidesszel koalícióra lépni. És ehhez egy jó érve is volna: erôs esélye van annak, hogy 2002-ben a Fidesz a MIÉP nélkül nem tud koalíciót alkotni. Ilyen gondolattól az európai liberális körök mértékadó személyiségeinek heves csuklási rohamai támadnak. Ez pedig rossz, mert könnyen gazdasági blokád lehet belôle. Ezért nevezett körök és személyiségek helyesnek tartanák, ha az SZDSZ is felkínálná szolgálatait a polgári oldalnak... És akkor nem kellene a MIÉP, s akkor nem lenne blokád, meg a csuklás is elmúlna."

De ne foglalkozzunk ezzel a témával, egyrészt mert merô képtelenség feltételezni a Fideszrôl, hogy ne tudná felmérni az arányokat: mit nyerne egy marék liberális szavazattal, ha ugyanakkor a jobboldal kilép a Fidesz mögül. Vakarhatná a fejét a MIÉP, honnan vesz két tucat minisztert.

Az MSzP-nek
viszont miniszterelnökjelölt problémája van. Egyelôre Kovács László, Németh Miklós, Nagy Sándor és Medgyessy Péter nevét emlegetik szocialista politikusok lehetséges kormányfôjelöltként. Ez bizony négy, de lehet hogy egy is sok. A dabasi kudarc, a második hely, bizony erre utal. Még egy nehezék kapcsolódik a négy jelölthöz, amitôl nehéz lesz megjátszani a nemkommunista de szociáldemokrata arculatot: Nagy Sándort kivéve, akinek ebben a csapatban kevés esélye van, a négybôl három a leváltott rendszer vezetô garnitúrájából való: Németh kommunista miniszterelnök, Medgyessy kommunista miniszterelnök helyettes, Kovács kommunista külügyminiszter volt. Valóban nem nagy teljesítmény 11 év után a rendszerváltozás jegyében.

Aczél Endre írja a Népszabadságban, tehát erôsen balszélrôl: “az MSZP ezt tudja kínálni a választóknak. Még mindig a legjobbat, amit egy dekadens ‹ de a közvélemény egy részének szemében még mindig etalonnak [hitelesnek] számító ‹ rendszer kitermelni tudott magából. »Az« a rendszer. Nem »ez« az MSZP. Tucat év se volt elegendő ahhoz, hogy a szocialistáknál felnövekedjék egy új, a hatalomgyakorlás szempontjából potens [alkotóképes] garnitúra. Voltak »kis sztárok« ebben az időszakban (Szekeres, Baja, Suchman és sokan mások), de alapjában »maradt, mi volt« az egész. Nem a »puszta lég«. Hanem a szociáldemokráciába átvedlett magyar szocializmus káderkínálata a magyar népnek. Tehetséges, az Európai Unióban elfogadott, német és francia rendjelekkel felruházott, európai stílusban fogalmazó, pártjukon kívül is népszerű, mérsékelt szakember-politikusok. Keleten a helyzet változatlan."
Hát igen: Európának megfelel. Éppen most kapott Németh Miklós német kitüntetést. Így szól a hír:

“Német kitüntetést kapott az utolsó magyar kommunista miniszterelnök, hogy 1989 szeptember 10-én megnyitották a magyar‹osztrák határt a Magyarországon tartózkodó NDK-menekültek elôtt. Johannes Rau német szövetségi elnök a Német Szövetségi Köztársaság érdemrendjének nagykeresztjét adományozta Németh Miklós volt miniszterelnöknek ‹ tudatta a budapesti német nagykövetség. A kitüntetést Wilfried Gruber nagykövet a közelmúltban nyújtotta át Németh Miklósnak. Az elismeréssel Németország méltatja Németh Miklós központi szerepét abban, hogy 1989 szeptember 10-én megnyitották a magyar‹osztrák határt a Magyarországon tartózkodó NDK-menekültek elôtt ‹ szerepel a közleményben."

Ugyanezért a németek már agyonaggatták kitüntetéssel Horn Gyulát is. Nem is annak van idôszerűsége, hogy kinyílt a határ, hanem abban van az üzenet ‹ mint korábban Horn esetében ‹, hogy mi, napnyugati bölcsek azt ajánljuk a magyaroknak, hogy tegyék meg Németh Miklóst miniszterelnökké, mert mi még mindig nagyon szeretjük a kommunistákat.

Az MSZP kebelén belül azonban a jelek szerint nem hallgatnak a nyugati sugallatra, most olyan idôszak van, a túlélô pártban, amikor a párton belüli csoportosulások esélyt látnak elôre nyomulni a pártvezetés régiójába. Mind azt mondja, hogy a párt súlyának emelése és gyôzelmének biztosítása a célja, csak annak megvalósítását nem a másikak, hanem ômaga tudja biztosítani. Azon kívül program is kellene, mert ami van, az nem elég a gyôzelemhez. Valamilyen nagy áttörésre van szükség.

Medgyessy Péter például egy ideje élesen bírálja az MSZP-t. Szerinte a párt nem elég karakteres, nem derül ki, hogy mit akar, és hiányoznak a határozott személyiségek is. Aggályok gyötrik Tamás Ervin hírlapírót is, úgy hírlik ‹ azon kesereg, miért nem találja meg végre önmagát a boldogtalan szocialista párt, hogyan tévedhetett erre a mostani ingoványos, szürke, kiúttalan vidékre. Hogyan süllyedhetett ‹ ahogyan ô írja ‹ a “kávészünetek pártjává" a kilencvennégyes választások fergeteges Horn-brigádja? Túl nagy a széthúzás, véli a Népszabadság publicistája, túl sok az egyéni sérelem, s még több az egyéni ambíció ebben a pártban. Érzik a kudarc szelét, ám képtelenek elmozdulni a kályhától...

Még egy hír a Népszabadságból:
“A Vitányi Iván és Kiss Péter nevével fémjelzett párton belüli két platform levélben fordult az MSZP elnökségéhez, amelyben a párt politikájának megváltoztatását sürgeti. A Népszabadság birtokába került dokumentum kimondja: »Álláspontunk szerint politizálásunkon változtatni kell, mégpedig azonnal!... Azt gondoljuk, hogy miközben folyik a választási és a kormányzati program kidolgozása a szakmai kabinetekben, ezzel párhuzamosan fordulatra van szükség a párt politikai tevékenységében, magatartásában, stílusában és kommunikációjában.« A levél írói szerint a Fidesz vezette koalíció és személyesen a miniszterelnök valódi céljainak és tetteinek kritikája nem elég határozott, nem eléggé meggyőző. A szerzők szerint az MSZP céljait, törekvéseit sem fogalmazza meg eléggé markánsan, közérthetően és címre szólóan. »Amikor azt mondjuk, hogy a mi programunk a többség anyagi-társadalmi felemelkedése, a szegénység elleni küzdelem, a középrétegekhez tartozók számának a növelése, akkor elvben jó, vállalható célokat fogalmazunk meg. Ennyi azonban kevés! Nincs hírértéke, nem kelti fel az emberek figyelmét. Mindenkihez szól, és ezzel valójában senkihez« ‹ fogalmaz a dokumentum."

A Magyar Szocialista Párt országos választmánya kezdeményezte, hogy június 30-ig tartsák meg a párt következô kongresszusát, amelyen döntenek a párt miniszterelnökjelöltjérôl és a választási programról. Lehet tehát jelentkezni elnöknek, mint hallani, négynél több is lesz. Ez négy vagy több út, négy vagy több esély a gyôzelem reményében. A gyôzelem meg is lesz ‹ ha csodatévôt találnak.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?