hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A nemzetegyesítés elsô törvénye
2001. május.1., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A véres, gyászos huszadik évszázad elmúltát, és egy új reményteljes évszázad kezdetét jelzi az a törvényjavaslat, amelynek a címe: Törvényjavaslat a szomszédos államokban élô magyarokról. Valakinek ez túl hosszú volt, és megalkotta a stásustörvény elnevezést, ami persze még kevesebbet mond a törvény tartalmáról. A helyes elnevezés ez lenne: Trianon jelenlegi kártételeit enyhítô feladatok törvénye. Röviden és nagyreményűen: A nemzetegyesítés elsô törvénye. Azért “elsô", mert további lehetôségek esetén további törvényeket kívánunk mindaddig, amíg meg nem szűnik a határonkívüli állapot.

Miért kellett várnunk 80 évig egy olyan törvényre, amelyben végre kifejezôdik az elszakított területek hadizsákmány magyar millióival való együvé tartozás felelôssége? A hosszú várakozás oka benne fészkel huszadik századi történelmünkben, csakúgy mint az ok, ami Trianont létrehozta. Az országcsonkítást, kivált annak nemzetet is szétdaraboló döntését a magyar nemzet sohasem fogadta el. A döntés elôzménye még háborús viszonyok közt is galád cselekedet volt, mint párbajban vesztes fél hátulról leszúrása. Az elsô világháború befejezése, fegyverletétele után a balkáni francia alakulatok támogatásával elindított háború során szerb, román és cseh csapatok által megszállt területek eltulajdonítását az ellenséges nagyhatalmak jogosították. Ezen végzésükhöz mai napig is ragaszkodnak, annak ellenére, hogy a magyarüldözés azóta is tart. A két világháború közötti magyar kormányzat célul tűzte a magyarlakta területek visszaszerzését. Az európai hatalmi helyzet ezt rövid idôre lehetôvé tette. A szláv-bolsevista megszállás félévszázada alatt magyarérdekű magyarországi kormányzat nem volt, már csak az évszázad utolsó évtizedében érlelôdhetett meg a közhangulat egy olyan törvényjavaslat megjelenésére, amivel intézményes állami segítséget nyújthat Magyarország a határon túli, nemzeti fennmaradásáért küzdô maradék magyarságnak.

A szándék és a terv az úgynevezett magyar‹magyar csúcstalálkozókon érlelôdött meg. 1996-ban gyűlt egybe az elsô ilyen találkozás magyarországi és elszakított országrészekbeli magyar vezetôk között, majd évente találkoztak újra, ilyenkor szóbakerültek a problémák és megoldási javaslatok. 1999 februárjában a résztvevôk elhatározták, hogy összejöveteleiket intézményessé teszik. Így hozták létre a Magyar Állandó Értekezletet. A MÁÉRT szervezetét hivatalossá tette az Országgyűlés, és feladatul szabta a kormánynak a szervezet támogatását, javaslatainak meghallgatását, ezáltal széleskörű társadalmi véleménynyilvánítási lehetôséget adott az égetô kérdéseknek. Ezeknek feldolgozására a kormány szakértôi bizottságokat hozott létre, amelyek a határon túli magyarság oktatási, kulturális, gazdasági stb. kapcsolatok elôkészítése céljából ajánlatokat készítenek a kormány számára. A bizottságokban résztvesznek a határon túli magyar politikai szervezetek beküldött tagjai és a magyar parlament minden pártjának a képviselôje. A MÁÉRT 1999 novemberében egyhangúan megfogalmazott egy olyan javaslatot, amelyben kéri a kormányt, vizsgálja meg a határon túli magyaroknak a magyar államhoz köthetô viszonyát (státusát), annak törvényi szabályozási lehetôségeit.

Így nagyon átfogó és részletekre kiterjedô műhelymunka elvégzése után az elképzelést a Határon Túli Magyarok Hivatala és a Külügyminisztérium alakította szövegtervezetté. Ez a tervezet visszakerült a múlt év decemberében a MÁÉRT-hez, amikoris további javaslatok épültek be a tervezetbe. Januárban került sor a javaslat közigazgatási egyeztetésére, ennek során alakították ki az érintett minisztériumok a törvénytervezettel kapcsolatos álláspontjukat, megtették észrevételüket, javaslatukat. Ezt követôen került a kormányülés napirendjére, amely immár törvényjavaslattá fogadva, az Országgyűlés elé terjesztette a törvényjavaslatot. (Csak zárójelben említjük meg, hogy a Magyarok Világszövetsége is megfogalmazott egy hasonló javaslatot ‹ egyben nem kielégítônek ítélve a kormánytámogatta tervezetet ‹, aminek propagálása érdekében, és a MÁÉRT által elindított javaslat ellenében nyilvános gyűléseket, aláírásgyűjtést szervezett, ami miatt a kormánnyal szembeni viszonya tovább romlott). A törvényjavaslat ilyen alapos elôkészítés után az Országgyűlés elé került. Most átadjuk a szót a jelenvolt Kardos Bélának: ‹ A magyar nemzet szempontjából történelmi jelentôségű eseményen vettem részt április 19-én az Országházban. Martonyi János külügyminiszter ismertette és vitára bocsátotta az ún. státustörvényt, ami az oktatás, a kultúra, az egészségügy, a munkavállalás, a tömegközlekedés terén biztosítana kedvezményt a szomszédos utódállamokban élô magyaroknak. “A nemzeti összetatozás törvényének" nevezte Martonyi János külügyminiszter a tervezetet, amely alanyi jogon járó kedvezményeket nyújtana s határon túli magyarok számára az anyaországban, ugyanakkor pályázati úton elnyerhetô támogatásokhoz juttatná ôket a szülöföldjükön. Mindezt fényképes ún. “Magyar igazolvány" felmutatásával lehetne igénybe venni. A külügyminiszter kifejtette: a kormány nemzetpolitikájának az a fô célja, hogy a határon túli magyarok a szülôföldjükön boldogulva ôrizzék meg önazonosságukat, ezért a státustörvény olyan támogatásokra helyezi a hangsúlyt, amelyek a otthonmaradásra és nem az elvándorlásra ösztönzik a határon túl élô magyarokat. Például, azok a családok akik legalább két gyermeküket magyar óvodába vagy iskolába járatják, nevelési/oktatási támogatásban részesülnek. A törvény végrehajtása becslések szerint az elsô esztendôben kb. kilenc milliárd forintba fog kerülni. Felmérések szerint a státustörvény életbelépését követôen ‹ ami elôreláthatólag 2002 januárra tehetô ‹, a határon túlról az anyaországba települni szándékozók számát akár felére is csökkentheti. Becslések szerint 7‹800 ezren fogják a magyar igazolványt igényelni, ami azonban nem használható útlevélként.

A törvényjavaslat ismertetését követôen a pártok vezérszónokai véleményzésére került sor. Németh Zsolt külügyi államtitkár a Fidesz nevében mérföldkônek nevezte a törvényjavaslatot. “A tervezet elfogadása hozzájárul majd nemzetünk nyolcvanéves Trianon-problémájának megoldásához. A státustörvény nélkül nem lenne valóságos a múlttal való szembenézésünk" ‹ mondotta. A határokat nem változtathatjuk meg, de felülemelkedhetünk a megosztottságon. “A törvény célja, hogy a határon túli magyarok otthon élve itthon érezzék magukat az anyaországban is".

Tabajdi Csaba, az MSZP nevében jelezte, hogy pártja módosításokat fog benyújtani. Szerinte nagyobb gondot kellene fordítani a gadasági támogatásokra, a tôkebevitelre és az egzisztenciateremtésre a határon túli magyarok számára. Az anyaországi munkavállalás idôtartamát három hónapról hat hónapra javasolta meghosszabbítani. Javasolta továbbá egy országgyűlési biztos kinevezését, aki a státustörvény végrehajtását ellenôrizné. Véleménye szerint a kisebbségi kérdés leghatékonyabb formája az autonómia, ezért ennek irányába kellene haladni. Aggályát fejezte ki a tekintetben, hogy a státustörvényt nem egyeztették kellôképpen az EU-val és a környékbeli államok kormányaival, és ezért ebbôl nehézségek származhatnak. Egyébként az MSZP bizonyos fenntartások mellett támogatásáról biztosította a tervezetet. ‹ Szentgyörgyvölgyi Péter, FKGP frakcióvezetô helytelenítette, hogy a törvény különbséget tesz a hazájukat elhagyásra késztetett, külföldre ill. tengeren túlra vándorolt mintegy két millió magyar és azon három millió között, akik saját akaratukon kívül lettek más állam polgárai. Szerinte e téren változtatni, azaz javítani kellene a törvényen. Egyébként megfelelônek minôsítette a törvényt a határon túli magyarság nyelvének, kultúrájának és önazonossága megtartásának szempontjából. ‹ Szent-Iványi István, az SZDSZ frakcióvezetôje kijelentette, hogy pártja szemfényvesztésnek, a becsapás törvényének ítéli a tervezetet, s ezért nem fogja megszavazni. Állítása szerint nem kapott idáig választ arra a kérdésére, hogy mindez mibe fog a magyar adófizetôknek kerülni. Hivatkozott arra, hogy ha Magyarország EU-tag lesz, akkor nem adhat három hónapnál hosszab idôre senkinek sem tartózkodási engedélyt a schengeni határon kívüliek számára. A vitára bocsátott törvénytervezet több ponton ellentétbe kerül az EU határozataival ‹ állította.

Kelemen András, az MDF vezérszónoka adta a legfelkészültebb hozzászólást. “Ez lesz az elsô törvény, amely végre nem idegenként, hanem hozzánk tartozóként kezeli nemzetünk határainkon kívül rekedt tagjait". Végigvezette a Tisztelt Házat az elmúlt 10 év során az MDF által benyújtott javaslatok ismertetésével, amelyek egytôl-egyig a határon túli magyarok oktatási és kulturális fejlôdését szolgálták, és most e törvényben helyet kaptak. Az MDF egyértelmű támogatásáról biztosította az elôterjesztést.
Csurka István, a MIÉP nevében szintén támogatásáról biztosította a törvénytervezetet. Mint mondotta: “A javaslat egészében véve magyar érdeket szolgál". Felhívta a figyelmet viszont a státustörvénynek a román kormány öt tárca általi vizsgálatára. Elitélte azokat, akik azt kérdezik: mennyibe fog ez kerülni. “Kerüljön amibe kerül, de ezt a kérdést meg kell oldani!" ‹ mondta a MIÉP elnöke. ‹ Az egész délelôttöt betöltô parlamenti ülést követôen Áder János házelnök ebéddel egybekötött fogadást adott a környezô államok meghívott közéleti vezetôinek, fôpapjainak és a MÁÉRT-ban (Magyar Állandó Értekezletben) működô utódállamokbeli országgyűlési képviselôknek, hiszen a tervezet elkészítésébôl ôk is kivették részüket.

A parlament Vadásztermében megtartott fogadás kötetlen beszélgetésre adott lehetôséget. Azon a kormány részérôl Martonyi János külügyminiszter, Németh Zsolt államtitkár, Szabó Tibor a HTMH elnöke és Dr. Gál Kinga a HMTK új elnökhelyettese, valamint több fôosztályvezetôje vett részt. A közel 50 meghívott közül többek közt találkoztam és beszéltem: Duray Miklóssal és Bugár Bélával a Felvidékrôl, Brenzovics Lászlóval és Milován Sándorral Kárpátaljáról, Markó Bélával, Tôkés Lászlóval és Tóró Tiborral Erdélybôl, Kasza Józseffel és Józsa Lászlóval a Vajdaságból, Jakab Sándorral Horvátországból, Pozsonec Máriával Szlovéniából, valamint Dr. Léh Tiborral az MVSZ Nyugati Régió elnökével.

Bugár Bélától a szlovákiai Magyar Koalició Pártja elnökétôl nyert információ szerint a szlovák ellenzék már most bírálja, hogy a státustörvényen keresztül Budapest támogatásban részesítené a szülôket, akik magyar óvodába, iskolába járatják gyermekeiket. Józsa László, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke, országgyűlési képviselô úgy nyilatkozott, hogy Belgrád nem táplál ellenszevet a törvénnyel szemben. Míg, Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége alelnökének, országgyűlési képviselônek nagyobb elvárásai voltak a törvénnyel szemben, de belátja: figyelembe véve a politikai realitásokat és az ország gazdasági helyzetét, ennél jobb törvényt most nem lehet megalkotni. Egyébként meghívott Eszékre, hogy nézzem meg a gyönyörűen újjáépített kultúrközpontjukat.

Megérkezésemkor a Parlament folyósóján elsônek nagykövetünk fiával, Gyürk András képviselôvel találkoztam, aki gondoskodott leültetésemrôl, sôt jelezte érkezésem Németh Zsolt külügyi államtitkárnak, aki volt szíves azonnal meghívni a parlamenti ülést követô fogadásra.

Történelmi esemény

Kardos Béla valóban történelmi jelentôségű eseményen jelent meg. Feltehetô, hogy a jelenvoltaknak csak kis része érezte át, hogy egy nagy nemzeti akarat beköltözött az alkotmányba, megkapaszkodott az 1949 évi XX. törvény hitványka 6. § (3) bekezdésében szereplô félmondatban, amiben kurta szó esik a határon kívül élô magyarokért viselendô felelôsségrôl. Ezt a rövid mondatot 1949 óta Magyarországon senki nem vette figyelembe, ellenkezôleg a “szocialista testvériség" érdekében a szomszéd államok belügyének tekintették a magyarüldézést. A lényegre legpontosabban rámutató kijelentést Németh Zsolt egy kérdésre adott válaszában találtuk meg a Magyar Demokrata ezévi 2-ik számában. A kérdésre, hogy a határon túliaknak adandó magyar igazolvány mire jogosít, mit szimbolizál, Németh ezt válaszolta: “A magyar igazolványnak az a legfontosabb feladata, hogy a magyar nemzetet jogi közösséggé változtassa. Az tény, hogy a magyar nemzet egy lelki, kulturális közösség, de az hogy újra jogi szálak fogják a határon túli magyar személyt a magyar államhoz, s ezen keresztül a Magyar Köztársaság polgáraihoz fűzni, egy rendkívül jelentôs új fejlemény. A magyar igazolvány ezt a jogi közösséget jeleníti meg." Jogi közösség tehát a magyar nemzet egésze, trianoni határoktól függetlenül.

Az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság 1991 óta hirdeti és követeli azt, ami most megvalósulni készül, hogy az egész magyar nemzet jogi közösségként szerepeljen a magyar alkotmányban. Mozgalmat kezdeményeztünk ennek érdekében, amelynek pontokba foglalt követelései egybecsengenek a most készülô nemzetegyesítô törvénnyel. Amikor örömmel fogadjuk a magyar kormány nemes igyekezetét, felidézzük mirôl is szóltunk az elmúlt idôszakban folyamatosan:

Az Egy a nemzet Mozgalom követelései

€ Létre kell hozni az államhatárok korlátai fölött a nemzeti összetartozás eszméjét, védekezésül az etatista-nacionalista magyarirtással szemben.

€ Meg kell szüntetni azt az állapotot, hogy az asszimiláció és a magyarüldözés tényeivel szemben a hivatalos Magyarország (az együttérzés kifejezésén kívül) jogszerű értelemben tehetetlen és képtelen elhárítani azt, hogy az utódállamokban nemzedékeken keresztül nincs elfogadható helyük a magyaroknak sem a nemzeti, sem az állampolgári kategóriában.

€ Olyan formában kell a nemzet fogalmát törvényben megjeleníteni, amibe nem tudnak belekapaszkodni nemzetközi jogászok és nemzetközi kártevôk.

€ Trianontalanított nemzetfogalmat kell létrehozni az emberi szolidaritás talaján.

€ Alapvetô követelmény a »15 milliós magyar nép«-ben való gondolkodás. Nem politikai szólamként, hanem valóságosan. Ennek az elgondolásnak csak akkor lesz értelme, ha beépül a magyar alkotmányba.

€ Ezért fel kell emelni a nemzet fogalmát olyan köztudati-, közjogi- és alkotmányjogi szintre, mint amivel felszerelte a polgári liberális államfelfogás és joggyakorlat az állampolgár fogalmát. Más szóval: Hozzon a magyar törvényhozás olyan törvényeket, amik alkotmányos és jogi keretet adnak az egész magyar nemzetnek. Ilyen határozatot hozni a magyar népnek szuverén jogában áll.

€ Hozzanak olyan törvényt, ami szerint: a magyar alkotmány a magyar nemzet tagjának tekint minden magyart, függetlenül attól, hogy mely államnak állampolgára.

Természetesen elônyök nyújtásáról van szó. Mi másért kellene a szolidaritás melege, ha nem azért, hogy együtt legyünk. Az elszakított területek magyarsága érzéseiben az együvétartozás óhaja nagyon erôs. Összegezô erôvé azonban csak a viszonzással válik: az anyaországban kell tehát a változást létrehozni.

***

A kívánt változás most a megvalósítás útjára jutott. Ünnepelünk, mert az anyaország megtette az elsô nagy lépést, megalkotta a nemzetegyesítés elsô törvényét.

Néhány méltató véleménnyel egészítjük ki a tudósítást.

Csáky Pál, a pozsonyi parlament magyar pártjának, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke, a Szlovák Köztársaság kormányfôhelyettese így nyilatkozott: ‹ A jogszabály legfontosabb eleme annak pszichológiai hatása, vagyis az, hogy a határon túli magyarokban tudatosítja az anyaország segítô szándékát, és megtartó hátteret nyújt a szülôföldön való maradáshoz.

Milován Sándor, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnöke szerint: ‹ A kárpátaljai magyarokból pozitív lélektani hatást válthat ki, hogy nyolcvan év után végre jogi kapocs fogja majd össze a határon túli magyarokat az anyaországiakkal.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke szerint: a státustörvény az asszimiláció ellen hathat, hiszen magyarnak lenni nemcsak érzelmi, hanem érdek- és státuskérdés is. A készülô jogszabály megállíthatja az anyaországba való kitelepedést, hiszen egy határon túlinak nem kell majd áttelepülnie ahhoz, hogy Magyarországon is otthon érezze magát.

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt üdvözli a magyar kormánynak a státustörvény meghozatalára irányuló kezdeményezését. “A státustörvény megtöri a nyolcvanéves varázst: a Kárpát-medencében élô magyaroknak újra megadja a nemzeti egység 21-ik században is értéknek számító élményét. Trianon óta ez az elsô olyan jogi aktus, amely közigazgatásilag is összekapcsolja az anyaországgal azokat a Kárpát-medencében élô magyarokat, akik ezt óhajtják. A törvénynek nem lesz ugyan területi hatálya, de a személyi hatály, amelyet létrehoz, már a 21-ik század nemzetek közötti viszonyait idézi" ‹ áll a VMDP közleményében, melyet a Magyar Szó ismertet. “A státustörvény politikai szempontból a legfontosabb lépés a Kárpát-medencében élô magyarok határmódosítás nélküli politikai integrációja felé. Ha a hosszú lejáratú vízumok kiadását Magyarország az EU-csatlakozás után nem tudja megvalósítani, megnyitja az utat a kettôs állampolgárságnak is. Nekünk, határon túli magyaroknak kézzelfogható kedvezményeket hoz, de, s ez legalább ilyen fontos, a leendô törvény a környezô nemzetállamok politikai elitjeit releváns tényekkel szembesíti. Elsôsorban azzal, hogy a Kárpát-medencében élô magyarok ‹ ha ezt a nemzetközi körülmények lehetôvé teszik ‹ nyolcvanéves szétszakítottság után, határmódosítás nélkül is képesek megvalósítani nemzetük integrációját. S azzal is, hogy ezt az integrációt demokratikus észérvekkel, a 21-ik századra is érvényes eszmei konstrukció keretében nem lehet megtámadni. A támadás csak a 20-ik századba visszahúzó nemzetállami eszmék alapján lehetséges" ‹ olvasható többek között a VMDP közleményében, amelyet Ágoston András, a párt elnöke írt alá. Kövér László, a Fidesz elnöke Délvidéken tett látogatása alkalmából nyilatkozta: “A határon túli magyar kisebbségi közösségek nemcsak szerves részei a magyar nemzeti közösségnek, hanem olyan tartalékai a nemzeti önépítkezésnek, amellyel az anyaországi magyarok is szegényebbek lennének, ha nem számolhatnának velük. Kifejezetten számítunk a határon túli magyarokra, mint ahogyan ôk is számíthatnak ránk. Végül a határon túli kisebbségi szervezetek fogják majd megmondani, hogy a megoldások megfelelnek-e az elvárásaiknak. A cél mindenképpen az, hogy a törvény úgy könnyítse meg a határon túli magyarok magyarországi tartózkodását, munkavállalását, bizonyos szociális és egészségügyi ellátását, kulturális javakhoz való hozzáférését, hogy az ne a Magyarországra való áttelepedésüket segítse, hanem a szülôföldön való megmaradást könnyítse."





Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?