hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Európa közepe Budapest
2001. juniu.5., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Földrajzi értelemben eddig is az volt, most ‹ két napra legalábbis ‹ Budapestre tekintett a világ. Magyarország a mostani külügyminiszteri találkozóval beírja nevét a történelembe ‹ mondta George Robertson NATO-fôtitkár Orbán Viktor magyar miniszterelnöknél tett látogatása utáni sajtóértekezleten május 28-án a Parlamentben.

Május 29-én és 30-án tartotta Budapesten az Észak-atlanti Szövetség (NATO) és az Európai Unió (EU) külügyminisztereik találkozóját. Negyvenhat diplomáciai vezető jött a magyar fővárosba. A tanácskozást megelôzô napon George Robertson NATO-főtitkár külön is találkozott Orbán Viktor kormányfővel, Martonyi János külügyminiszterrel és Kovács László szocialista pártelnökkel.

A budapesti találkozó egyébként egyszerre több rendezvénynek adott lehetôséget. Május 29-én kedden ülésezett a NATO Észak-atlanti Tanácsa (NAC), amelyet George Robertson NATO-főtitkár és Orbán Viktor magyar kormányfő nyitott meg. Szerdán az Euroatlanti Partnerségi Tanács, a világ legszélesebb biztonságpolitikai keretszervezete tartott ülést, amelyre eljött Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszter is. Megtartották a NATO‹orosz és a NATO‹ukrán vegyes bizottságok miniszteri ülését is. Ezenkívül külön orosz‹amerikai külügyminiszteri találkozó volt Ivan Ivanov és Colin Powell között.
Ugyancsak megtartotta első hivatalos, közös miniszteri tanácskozását a NATO és az EU védelempolitikai szervezete. A NAC-ülés kiegészül az unió külügyminiszteri tanácsa (GAC) tagjaival, illetve az EU két külügyesével: jelen volt Chris Patten külügyi EU-biztos és Javier Solana biztonságpolitikai főmegbízott is.

*

A19-ik századi mondás szerint elôször jönnek a missionáriusok, azután a hadsereg, majd a kereskedôk. Amerika új stílust vezetett be a 20-ik században, hazakergette az európai gyarmatosítókat, felfegyverezte a vitatkozókat, két nagy és számos kisebb háború után végül egyedül maradt világhatalomnak, immár mehetnek a kereskedôk mindenfelé. Mielôtt a múlt héten lezajlott budapesti tanácskozások lapzártáig hozzánk érkezett híreivel foglalkoznék, tanulságosnak ítélem visszaidézni (két vonal között) a Magyar Élet 1997 május 15-i számában megjelent: NATO és a Világbéke című írásom néhány részét a mai helyzettel való viszonyítás érdekében:

‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹

Ellentmondást látok abban, hogy mialatt szervezôdik az Egyesült Európa, egy olyan katonai szervezet állandósul és terjeszkedik az európai biztonság jelszavával, amelynek eredete és újabb kifejlôdése Európán kívüli hatalmakhoz kötôdik. Európa egyesülését és katonai védelmi rendszerét illene már ‹ 52 évvel a háború befejezése után ‹ Európa országainak saját maguknak kiépíteni. Ami e két területen folyik, az ennek az illendôségnek ellenében történik.
A folyamat végén Oroszország is Nato-tag lesz, ez benne van a Világállam logikájában. Most persze még versenyeztetik a még kívülieket, az egykori Varsói Szerzôdés országait. A washingtoni tudósító jelenti: “Clinton elnök szerdán délután rövid nyilatkozatban méltatta a NATO‹orosz megállapodást, amely szerinte eltünteti a választóvonalat Európából és »hozzájárul az egységes Európa megteremtéséhez«". Vajon milyen választóvonalról van szó?
Helyesebb lenne inkább Európa védelme érdekében meghatározni az orosz befolyás határát, például a balti államok és Ukrajna keleti határain, nehogy a baltiakat mégegyszer eladják és nehogy a magyar Nagyalföld északi peremén kezdôdjön újra az a birodalom, ami a huszadik század legnagyobb szégyene.
Pavel Polesnij, a moszkvai Európa Intézet szakértôje egy hónappal ezelôtti nyilatkozatában többek között a következôket mondta: “Meg kell alkotni a NATO és Oroszország viszonyát szabályozó szerzôdést. Ezzel kapcsolatban már egyértelműnek tűnik, hogy az csak politikailag s nem jogilag kötelezô érvényű lesz, ami Moszkva korábbi elépzeléseihez mérten visszalépést jelent. A fontos azonban az, hogy mindegyik fél számára kielégítô legyen, így például Oroszország egyenrangú partnerként vehessen részt az európai biztonságot érintô döntésekben. ... Szinte mindenki megfordult Moszkvában, de egytôl-egyig tudták, a döntés majd Helsinkiben születik meg. (Utalás a Clinton‹Jelcin találkozóra.) Ezért ha Moszkva és Washington egyezik meg, akkor azzal nagy valószínűséggel Brüsszelben is egyetértenek majd, hiszen az Egyesült Államok mindig keresztülviszi azt, amit akar."

Még megvan a NATO mellett az a másik szervezet, amelynek az európai védelem szerepét szánták. E sorok írásakor Párizsban éppen együtt van az a találkozó, ahol 28 európai ország külügyi és védelmi tárcájának vezetôje próbál közös nevezôre jutni a kontinens biztonsága dolgában. Fô gondjuk: hogyan lehetne létrehozni a Washingtontól független, önálló európai védelmet, miközben továbbra is igényt tartanak az amerikai támogatásra? Franciaország ‹ amely jelenleg a NYEU soros elnöke ‹ mindigis lényegesnek tartotta az önálló európai védelem kialakítását, de idôközben rájött, hogy az csillagászati összegekbe kerülne. Jól jönnek tehát az amerikaiak »kölcsöneszközei« és e támogatásért cserébe Párizs megígérte, hogy visszatér a NATO katonai szervezetébe, amelybôl három évtizeddel ezelôtt kilépett. Az USA bevonásának örül Nagy-Britannia is, amely viszont sohasem támogatta a független európai kezdeményezéseket.
Úgy gondolom, az idézett összefoglalóból is világosan kitűnik, hogy itt nem Európa szervezi önmagát, és amikor erre valamely területen kísérletet tesz, akkor is Amerikánál köt ki. Magyarország abban érdekelt, hogy az orthodox‹szláv Kelet minél kisebb súlyt képezzen Európában.
Mint említettem, ebbôl az Amerika-vezette Európát ellenôrzô nemzetközi katonai kötelékbôl semmiképpen nem lesz lehetséges kimaradni, akarva-akaratlan részesei leszünk egy olyan szervezetnek, amelynek kötelessége együttműködni abban a feladatban, aminek célja megakadályozni, hogy Európa ismét világrendezô tényezô lehessen.
(Idézet vége).

‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹‹

Az elmúlt négy évben lényeges változás történt, nagy mértékben megerôsödött a NATO katonai jelenléte Európában, és elhamvadt az európai katonai függetlenedés szándéka. Pavel Polesnij jól mondta: az Egyesült Államok mindig keresztülviszi azt, amit akar. De azt a kívánságát, hogy “Oroszország egyenrangú partnerként vehessen részt az európai biztonságot érintô döntésekben", nem látjuk közelesen megvalósulónak, inkább mintha távolodna a lehetôsége.
A négy év elteltével véglegesnek látszik, hogy “mialatt szervezôdik az Egyesült Európa, egy olyan katonai szervezet állandósul és terjeszkedik az európai biztonság jelszavával, amelynek eredete és újabb kifejlôdése Európán kívüli hatalmakhoz kötôdik". Remélhetôen ehhez Oroszországot már nem veszi fel társas viszonyba az Egyesült Államok. Ahogy romlik az oroszok helyzete az országon belül, olyan mértékben csökken a világ dolgaiba való beleszólásuk lehetôsége. Orosz források titokban elismerik, hogy nem érdemes szembeszállniuk a NATO további bővítésével, de változatlanul szeretnék elkerülni, hogy a NATO legyen az új globális biztonsági szerkezet központi magja. Továbbmenve, az is megerôsödni látszik, hogy az európai egyesülés levezetô konduktora továbbra is az Egyesült Államok lesz. Érdekes módon ez Németországnak nagyon tetszik ‹ lehet, talán csak azért lengetik a németek a nemzetköziség zászlóit, hogy a franciák bosszankodjanak.

Azzal ellentétben, hogy négy évvel ezelôtt még hangot adtak európai vezetôk annak a törekvésnek, hogy Európa a maga kezébe kell vegye a gondoskodást biztonságáról, most inkább ennek hiányáról szólnak az amerikaiak. Errôl Csontos Csaba írja az alábbiakat a Magyar Nemzetben: “Orbán Viktor, akárcsak késôbb George Robertson NATO-fôtitkár, beszédében nagy teret szentelt a NATO és az Európai Unió közötti viszonynak. A kétnapos tanácskozásnak egyébként ez az egyik, legérzékenyebb vitapontja. Az Egyesült Államok ugyanis már jó ideje az európai szövetségesek nagyobb szerepvállalását követeli az európai biztonság megôrzésében és a béketeremtô akciókban. Ezt hangsúlyozta Robertson is beszédében, aki ehhez hozzátette: meg kell találni az új egyensúlyt a transzatlanti kapcsolatokban. Ennek egyik fontos állomása lehet a miniszteri szintű párbeszéd az EU és a NATO védelmi elképzeléseirôl és biztonságpolitikájáról. Lényeges, hogy a két szervezet ne alakítson ki párhuzamos képességeket, ehhez persze arra is szükség van, hogy az EU is hozzáférjen a NATO stratégiai terveihez és védelmi kapacitásához."

Ami Magyarországot

illeti, a történelmi kuruc‹labanc képletnek nem sok esélye van a gyakorlati politikában. A külhatalmi erôk melletti vagy elleni politizálás mérlege annyira aránytalan, hogy csak a “melletti" minôsége lehet mérlegelés tárgya, hiszen a közép-európai rendezés az Egyesült Államok kezében van és belátható ideig más csillagállás itt nem lesz. A rendezôhatalom dönti el az állami szuverénitások további értékrendjét. Ilyen helyzetben nem mindegy, kik állnak Magyarország kormánykerekénél.

A rendszerváltozást lefolytató kommunisták a magyar társadalmat éppen az elvtelen kiszolgáltatással károsították, ami csak kidomborította az ország alapvetô érdekét és azt, hogy csak olyan kormány felel meg, amely a globalizáció mohóságával szembeszáll.

Ha figyelmesen elolvassuk Orbán Viktor beszédét, kiérthetô belôle a kialakult helyzetnek reális felmérése, ami szerint a NATO átvette Közép-Európa irányítását ‹ (“A NATO tagjává válva Magyarország visszatért abba a közösségbe, ahová mindig is tartozott. A NATO pedig a bôvülésen keresztül belépett Kelet-Közép-Európába. Világos az üzenet a térség minden állama számára: a NATO érdeklôdik a régiónk iránt.") ‹ és Magyarországnak ebben az adott helyzetben kell megtalálnia nemzeti létének megvalósulását: (“Közös érdekünk, hogy megerôsítsük a térség stabilitását. A nemzetközi közösségnek segítséget kell adnia a demokratikus folyamatok megvalósításához és a demokratikus struktúrák létrehozásához.").

Orbán Viktor fölvetette beszéde során Oroszország szerepét is ‹ (“A NATO-nak pragmatikusan, a közös érdekek alapján együtt kell működnie az Orosz Föderációval. Mindemellett azonban látni kell, hogy kettôn áll a vásár. Oroszország számunkra nem ellenfél, hanem partner") ‹ olyan értelemben, hogy békében akarunk tôle élni.
Budapestre repült kedden, május 29-én Moszkvából Igor Ivanov orosz külügyminiszter, hogy részt vegyen az orosz‹NATO tanács külügyminiszteri értekezletén. Ivanov szerdán különmegbeszélést folytatott az amerikai külügyminiszterrel az orosz‹amerikai csúcs június 16-i szlovéniai találkozójának elôkészítésérôl. Moszkvai források szerint a szerdai megbeszélésen a két külügyminiszter Putyin és Bush elsô találkozója alapos elôkészítésének szenteli a fô figyelmet.

A külügyminiszterek megerôsítették elkötelezettségüket az EU-val való együttműködés folytatására. Az észak-atlanti tanács kiállt az Oroszországgal való szoros kapcsolatok mellett, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a csecsen válság miatt. A Magyar Nemzet cikkírója (Csontos Csaba) úgy véli: “Moszkva természetesen bôszen ellenezte egykori érdekszférájában a NATO új térnyerését, azonban kénytelen volt lenyelni a szervezet elsô kibôvítését. Oroszországban, bár erre ígéretet senki sem adott, néhányan azért talán bíztak benne, hogy a NATO, a történelmi hagyományai miatt egyébként is inkább a nyugati érdekszférához tartozó Magyarország, Csehország és Lengyelország integrálása után már nem merészkedik közelebb az orosz határhoz. Nem így történt. A NATO további bôvítése ugyanis most ismét napirenden van. Az pedig különösen szép jelkép, hogy az új tagállamok egyikében, Magyarországon, a budapesti külügyminiszteri találkozón kezdôdhet meg a konkrét vita a tagjelöltek felvételérôl."

A NATO további bôvítésének kérdése nem szerepelt a kétnapos értekezlet hivatalos témái között. Ahogy ezt Yves Brodeur, a NATO szóvivôje egy újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, az csak a folyosói beszélgetéseken és a kétoldalú megbeszéléseken merül fel. A magyar kormányfô megnyitó beszédében azonban mégis igyekezett erre a kérdésre irányítani a miniszteri értekezlet résztvevôinek figyelmét. Isabelle Durant belga miniszterelnök-helyettes, közlekedési és szállítási miniszter azt tartja reálisnak, hogy első körben csak két-három ország csatlakozzon az Európai Unióhoz. Reményét fejezi ki, hogy Magyarország teljes jogú tagországként vehet részt a 2004-es kormányközi konferencián. Erről a politikus a soron következő belga EU-elnökség képviselőjeként beszélt, amikor Stumpf István kancelláriaminiszterrel tárgyalt kedden Budapesten. Belgium a tagjelölt országok közül Magyarországot tartja a legesélyesebbnek ‹ tartalmazza a tárgyalásokról kiadott közlemény.

A Magyar Nemzet már említett cikkírója szerint: “A NATO további bôvítése természetesen csak az egyik megkerülhetetlen stratégiai kérdés, amely a budapesti külügyi találkozón terítékre kerül. Ez Magyarország számára különösen érzékeny probléma, hiszen a magyar kormányzat országunk geopolitikai érdekei miatt is szorgalmazza az új tagállamok felvételét. Számunkra, ha lehet a tagjelöltek között rangsorolni, akkor elsôsorban a szomszéd államok NATO-tagsága tűnik a legfontosabbnak, bár a magyar kormány nagy szimpátiával kezeli a baltiak euro-atlanti integrációs célkitűzéseit is. Mégis talán kiemelhetô Szlovénia helyzete, illetve a ljubljanai csatlakozási szándék pártolása. A magyar kormányfô délnyugati szomszédunk NATO-tagságával kapcsolatban meg szokta említeni (legutóbb a Fehér Házban George W. Bush amerikai elnöknél tett látogatásakor is megtette ezt), hogy Szlovénia kihagyása a NATO-bôvítés elôzô körébôl történelmi baleset volt csupán. Ezzel ugyanis Magyarország sajátos helyzetbe került, hiszen úgy lett a szervezet tagja, hogy egyetlen másik tagországgal sincs közös határa."

A Balkán helyzete

szerepelt elsô helyen a NATO külügyminiszteri konferenciájának napirendjén. Az EU és a NATO egyaránt elítélte az EBESZ-keretekben ügyködő amerikai Frowick különalkuját a macedóniai albán lázadókkal. Az Egyesült Államok határozottan ellenzi Jugoszlávia további osztódását, és csökkenteni akarja a Balkánon állomásozó katonái számát, kissé hátrább vonva őket. Szóba került Horvátország gyors, Szerbia lassúbb csatlakozása az atlanti partnerséghez.

A Magyar Nemzet közli május 31-i számában, a tanácskozás összegezése során: “Az Euroatlanti Partnerségi Tanács ülésén Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszter felszólalását hallgatták meg a küldöttek, aki beszédében arról tájékoztatta hallgatóságát, hogy azért kell sürgôsen visszatérnie Belgrádba, mert a parlament éppen most tárgyalja a hágai Nemzetközi Törvényszékkel kapcsolatos együttműködésrôl szóló törvénytervezetet. A jugoszláv törvényhozás határozatától függ, hogy Szlobodan Milosevics háborús bűnökkel vádolt korábbi elnököt és társait kiadják-e a nemzetközi törvényszéknek.

Goran Szvilanovics, jugoszláv külügyminiszter hozzászólásában részletesen kitért a koszovói és dél-szerbiai helyzetre is. Mint mondta, a jugoszláv hatóságok körében nem övezi lelkesedés Hans Haekkeruppnak, a koszovói ENSZ-közigazgatás (UNMIK) vezetôjének javaslatát, amely a tartomány autonómiáját biztosító keretet, »alkotmányt« irányoz elô. Mindazonáltal mindenképpen együttműködnek a nemzetközi közösséggel, és szorgalmazzák az ENSZ Biztonsági Tanács 1244-es határozatának maradéktalan végrehajtását, amely a stabilizációt követôen majdan lehetôvé teszi a jugoszláv biztonsági erô visszatérését Koszovóba, az ottani szerb kisebbség védelmére. Dél-Szerbiában eközben rendben zajlik a jugoszláv erôk bevonulása a korábbi biztonsági övezetbe, megkezdôdött a többnemzetiségű rendôri erôk felállítása ‹ tájékoztatta Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszter az Euroatlanti Partnerségi Tanácsot, hozzátéve, hogy Jugoszlávia a leghatározottabban kiáll déli szomszédja, Macedónia területi integritásáért.

A macedón külügyminiszter, Ilinko Mitreva biztosította a jelenlevôket arról, hogy a szkopjei nemzeti egységkormány a helyén marad, a Javier Solana EU kül- és biztonságpolitikai fôbiztos közvetítésével tegnap megkötött megállapodás pedig lehetôvé teszi a felek közti tárgyalások újraindulását. Ezzel együtt felkérte a megjelenteket, hogy az albán szabadcsapatok külföldi pénzforrásait lehetôleg zárolják."
A hírirodák egyértelműen sikeresnek nyilvánítják a tanácskozást. Megemlítik, hogy a magyar kormány jól felhasználta az alkalmat megbeszélésekre a megjelent politikusokkal. Ilyen módon volt vendége Orbán Viktornak Colin Powell amerikai külügyminiszter a Prlamentben. A megbeszélésrôl kiadott tájékoztató szerint teljes az egyetértés a két állam között, és az új amerikai adminisztrációval jó kapcsolat indult. Martonyi János külügyminiszter is számos kétoldalú találkozón vett rész. Ezek közül jelentôs volt az Igor Ivanov orosz külügyminiszterrel folytatott megbeszélés. A magyar külügyminiszter ezúttal is szorgalmazta az oroszok által elhurcolt magyar műkincsek visszaszolgáltatását illetve az ennek érdekében működô egyeztetô kormányközi bizottság munkájának folytatását. Martonyi a kétoldalú megbeszélések lehetôségét kihasználva tárgyalt román kollégájával, Mircea Geoanával is. Szóba került a státustörvény is, ami miatt Romániában nagy műfelháborodás dúl. A megbeszélés további részletei e tárgyban nem ismeretesek, valószínű hogy csak udvarias pengeváltás történt, hiszen ilyen találkozó nem alkalmas ennek a kérdésnek a megbeszélésére.

Az Európai Unió és a NATO külügyminisztereinek elsô közös, történelmi jelentôségű ülését sikeresnek és a jövô együttműködése szempontjából biztatónak nevezték a résztvevô felek.

Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?