hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A nemzetegyesítés további feladatai
2001. május.8., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Múltheti értekezésünkben beszámoltunk a nagy lépésrôl, a hosszas elôkészítés után rövidesen törvénnyé váló javaslatról, amely alkotmányos tényezôvé avatja a határon kívül élô magyarokat. A meghatározás így nem egészen teljes. Pontosabban, a törvény megszabja, hogy hatálya alá csak a mai Magyarországgal határos 7 ország olyan magyar nemzetiségű lakosa tartozik, aki magyar állampolgárságát nem önkéntes lemondással veszítette el, nincs magyarországi állandó tartózkodási engedélye, és a törvényben megjelölt kedvezményeket csak erre a célra kiállított igazolvány alapján veheti igénybe.

Figyelemre méltó, hogy kiterjed a kedvezmény a jogosultak együttélô házastársára és a közös háztartásukban nevelt kiskorú gyermekre, ha egyébként nem magyar nemzetiségűek. Ebben kifejezôdik, hogy nem valamiféle nacionalista elgondolásról van szó, hanem a Trianonban kitaszítottak testvérré fogadásáról, egy széles társadalom ellen elkövetett jogtalanság valamellyes kárpótlásáról. Olyanokról, akiket a rájuk telepített államok nem fogadtak el teljes jogú polgároknak és látezésüket a zsákmány veszélyeztetettségének tekintik. A készülô törvényben a nemzet részévé válnak ‹ éppen ideje, nyolcvankét év után. “A szomszédos államokban élô magyarokról" szóló törvény természetesen nem vonatkozik a Magyarországról kivándorlt, elszármazott magyarokra és ivadékaikra. Ôk vitán felül állampolgárai a mindenkori Magyarországnak, legyen az királyság, népköztársaság vagy ‹ mint most ‹ köztársaság. Van azonban egy aránylag kisebb számú, de semmiképpen nem elhanyagolandó néhány tízezer olyan magyar, akiknek a “státusát" még rendezni kell. Azokról a magyarokról van szó, akik vagy akiknek felmenôi az elszakított területeken születtek, de jelenleg nem Magyarországon és nem a szomszédos országokban élnek. Közöttünk élô délvidéki, erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, nyugat-magyarországi magyar testvéreinkrôl van szó. Részükre minden további nélkül, mindenféle külpolitikai aggodalom nélkül kiadható lehet a magyar állampolgárság, kettôs állampolgárságként. A kérdést a magyar külképviselet szíves figyelmébe ajánljuk, továbbá az Ausztráliai és Újzélandi Magyar Szövetség figyelmébe egy társadalmi kezdeményezés érdekében. Ha ez a mindenhonnan kimaradt magyarok csoportja megkaphatná a magyar állampolgárságot, akkor megszűnne egy sajnálatos különbség itt közöttünk.

Szerencsére Magyarországon olyan kormányzat van ‹ és a jelek szerint marad továbbra is ‹ amely nem kirekeszteni, hanem egyesíteni akar, mert nemzetben gondolkodik.

Bármennyire is természetes az ilyen gondolkodás olyan nép részérôl amelynek egyharmada nem az országban él, ez ismert okokból igazán csak most kerülhetett gyakorlati megvalósulásra. Honvédô háborúnk és honmentô szabadságharcunk elvesztése következtében néhány százezerrel gyarapodott a korábbi nyugati államokban élô magyarság létszáma ‹ a kárpát-medencei magyarság kárára. Ilyen nagy mennyiségű, aránylag egyszerre létrejövô emigráció, már csak tömegénél fogva is érdemes az odafigyelésre. Ahogy nem volt közömbös a bolsevista idôszak magyarországi helytartóinak, ugyanúgy de jobb értelemben nem lehet közömbös a nemzeti érdekű kormányzatnak sem a nyugati magyarság. 55 illetve 45 évvel ezelôtt vált ki a nemzet testébôl ez a nyugatinak nevezett rész, és abban megegyezik, hogy nem a maga szándékából ment ki vagy maradt kint országon kívül.

Félmillió ember kiszakadt a nemzet testébôl, szétszéledt a nagyvilágban, de ‹ ha nem is teljes egészében ‹ ôrzi származása tudatát, hiszen nem jószántából hagyta el a hazát, azután is együttérzett a megszállt nemzetrészek sorsával, és megtett minden tôle telhetôt az ország érdekében. A felszabadulóban lévô Magyarországnak érdekében áll számontartani és számolni velük. Nagy erôforrás az elnyomatásból feltápászkodó országnak a sokezer sikeres, tapasztalt, befolyásos honfitárs szerte a világban. Nagy értékvesztés és gondatlanság nem számolni vele.

Tavaly október 5-i számunkban közöltünk egy hazai írást, abból visszaidézünk egy kis részt, mert rólunk szól, helyes meglátással: “Az hogy a nyugati magyarok számára a magyarság természetes állapot legyen, nemcsak rajtuk múlik, hanem az anyaországnak is segítenie kell benne. Világosan látszik, hogy a változó és vegyes színvonalú nyugati magyar egyesületek egyedül nem tudják megoldani a feladatot, és nem is lehet elvárni tôlük, hogy egyedül oldják meg. A nyugati magyarság ügye elsô látásra talán nem tűnik olyan sürgôsnek, mint a szórványmagyarságé. Talán természetesnek érezzük, hogy e két csoport összehasonlításából levont következtetések alapján egyfajta fontossági sorrend alakuljon ki. Pedig az összehasonlítás helytelen, hiszen a nyugati és a környezô országok magyarságának története, helyzete, életkörülményei, gondjai között alig akad hasonlóság. Fontossági sorrendet már csak ezért sem lehet felállítani. Miért kell az anyaországnak a Nyugatra ‹ illetve Amerikába, Ausztráliába stb. ‹ szakadt magyarsággal foglalkozni? Azért mert az anyaországnak a nyugati magyarsággal számolnia kell, mert a nyugati magyarságra számítani, építeni érdemes, de akivel számolunk, akire számítunk, azzal foglalkoznunk is kell. Az is bizonyos, hogy a nyugati magyarság csak úgy maradhat a nemzet része, ha érzi, hogy fontos a nemzet számára."

A szerzô, Lipcsey Anddersson Emôke pontosan rámutatott a lényegre, arra hogy ez az út kétirányú. Sok jószándékú felajánlkozás érdektelenségre talált. Tudjuk, hogy az elutasításokban még a régi reflexek dolgoztak még abból az idôszakból eredôen, amikor a nyugati magyarság elsôdleges feladata a figyelmeztetés volt a kommunista veszélyre, sokszor a nyugati sajtó és a hivatalos politika ellenében. A nemzeti emigráció megfelelt történelmi hivatása kötelezettségeinek. A történelem igazolt minket, a “nagy társadalmi kísérletet" fölszámolta a világ természetes rendje: az a politikai szándék, hogy a világ egy egységes bolsevista kormányzat alá kerüljön, nem tudott megvalósulni.

Az emigráció mai nemzedékének már nem annyira a politikai hitvallás, mint inkább a megszerzett tudás az a kincse, amire az országnak szüksége van, amit egy nemzeti szemléletű Magyarországnak szívesen átad, ha arra fogadókészséget lát. A módját, a fent idézett szerzô vázolta.
Magyarország az elmúlt évtizedben a bolsevizmus felépítményeinek lebontásával, a polgári életrend alapozásával volt elfoglalva. Mostanában jut abba a helyzetbe, hogy hozzáláthat a nemzet szétszórt erôinek összeszedéséhez. Ennek több jelét látva határoztuk el itt Ausztráliában, hogy bekapcsolódunk ebbe a jövôépítésbe, ami egyúttal javára válhat annak a kívánságunknak, hogy az itt született fiatal generációban is megmaradjon a magyar érzés, a nemzet közösségéhez tartozás tudata, és ami ezen túlmenôen hasznot és elônyt termel egyénnek és közösségnek egyaránt.

A jövôépítés gondos tanulmányozást igényel. Sok szempontot, sokféle véleményt kell ütköztetni, egyeztetni ahhoz, hogy kialakuljon egy alkalmazható munkaprogram. A New South Walesi Magyar Szövetség a kezdeményezôje és szervezôje annak az értekezésnek, amelynek faladata megvizsgálni mindazokat a lehetôségeket, amik élô kapcsolatot teremtenek magyarországi szervezetekkel magyarságunk megtartása és itteni helyzetünk hasznosítása érdekében. Az elgondolás a magyar kormányzat részérôl egyetértésre talált, és a magyar külképviselet és hazai kormányzati szervek részesei lesznek a sydneyi tanácskozásnak.

Miért ez az érdeklôdés éppen az ausztráliai magyarok iránt? Az újjáépítés, a gazdasági fellendülés, a tudás fejlesztésének programjaival elfoglalt magyar kormányzat számon tartja Ausztrália példáját. Amikor idejöttünk, Ausztrália lakosainak száma 7 millió volt, ma közeledik a 20 millióhoz. Ötven év alatt 12 millió embernek épült itt új lakás, iskola, vasút, irodaházak, bôvült állami, községi kormányzat, ipar, kereskedelem, jogszolgáltatás, oktatási intézmények, repülôterek, katonaság ‹ talán nem kell sorolni: egy magyarországnyi embergyarapodás, nyugati színvonalon. Ausztráliába a proletár agyrém következményeként nagy számarányban érkeztek magasan képzett szakemberek, továbbá a tizenéves korban érkezettek magas százalékban itteni egyetemet végzettek sokasága vette ki részét ebbôl a rendkívül sikeres műszaki és társadalmi fejlôdésbôl. Beleszülettek egy olyan fejlesztési lendületbe, ami a magyarországi műszaki és humán értelmiségnek nem adatott meg. Ennek a tapasztalat és tudáshalmazatnak a mellôzését a magyar fellendülésre elkötelezett kormányzat nem engedheti meg magának.

Rajtunk is lehet segíteni abban a szándékunkban, hogy gyarapodjunk magyarságismeretünkben, hogy fiatalságunk részére érdekes és vonzó legyen magyar származása.

Ezekrôl a dolgokról lesz szó Sydneyben, június 9‹10‹11-én, a háromnapos munkaszünnapon. Nagyon fontos, hogy a magyar ifjúsággal foglalkozó vezetôk, megjelenjenek, hogy tájékozódjanak a lehetôségekrôl és hozzászóljanak, tájékoztassanak a munkájukkal kapcsolatos problémákról. Lehet, hogy sorsfordító lesz ez a tanácskozás. Olyan idôket élünk, amikor már nagyjából az itt született nemzedéknek a gondja és feladata átadni a magyarság megtartásának szerepét az “unokanemzedéknek". Elmúlt az az idô, amikor még érvelni lehetett azzal, hogy minek kell erôltetni itteni magyarságunkat, amikor otthon már vége az országnak, a kommunisták már annyira átnevelték az otthoni népet, hogy jobb elfelejteni az egészet. Ma már van okunk bizakodásra, épül az ország, fiatalok építik, magyar szívvel magyaroknak. Az információáramlás és a közlekedés fejlôdése, meg a nemzeti elszigetelôdések megszűnése mind olyan eleme a jövô életnek, amivel élni lehet, amivel ki lehet emelkedni minden olyan gödörbôl, amibe beleszorította a magyar nemzetet az elmúlt évszázad. Aki még úgy gondolja, hogy részese tud lenni a magyar jövôépítésnek, jöjjön, vegyen részt a Tanácskozáson.

***

Múltheti írásom zárójelben álló mondatával kapcsolatban levelet kaptam Kolozsvárról, a Világszövetség Erdélyi Tanácsa vezetô tisztségviselôjétôl: Kedves Bandi Bátyám! Köszönöm figelmedet és gyors válaszodat. Megértettem magyarázatodat, amelybôl ‹ és a mellékelt forrásanyagból ‹ számomra is egyértelmű, hogy a Világszövetség (és az RMDSz) a külhoni magyar állampolgárság jogintézményének létrehozása érdekében és nem a környezô, a szomszédos államokban élô magyarokról szóló tervezet ellen cselekedett ‹ tehát a nemzeti újraegyesítést szorgalmazta. Most is úgy látom, és korábban is így tudtam, hogy ebben egyetértünk, ez közös célunk. Nem hiszem, hogy a kormány tagjaival, vagy bármely józan emberrel el lehetne hitetni, hogy az MVSz a nemzeti újraegyesítés ellen cselekedett a külhoni magyar állampolgárság jogintézményének tervezetével. Éppen ezért észrevételeztem és sajnálatosnak tartom megjegyzésedet, miszerint “a MÁÉRT által elindított javaslat ellenében nyilvános gyűléseket, aláírásgyűjtést szervezett" az MVSz. Magyarázatod megerôsített abban, hogy valóban nem ez volt a szándékod, így még inkább szükségesnek találom a helyreigazítást. Tisztelettel üdvözöllek, András Imre.

Helyreigazításra vonatkozó kérelmet minden esetben elfogadok és mérlegelek, és miután szemlélet és esetleg feltételezés kérdése, hogy mit céloztak az említett gyűlések, az idézôjelben álló mondatrészt el nem vállaló érintett fél jogát tiszteletben tartva elfogadom a magyarázatot, hogy azt nem valami ellen hanem valamiért “a külhoni magyar állampolgárság jogintézményének létrehozása érdekében" tették.






Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?