hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
2001. május.15., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Nyugtalan a belpolitikai légkör Magyarországon, mondhatnánk Budapesten, hiszen minden ott folyik le és minden ott dôl el. Még a "vidék pártjának" sorsa is, nemcsak azért, mert a párt vezetôje teljes életében pesti honos volt, hanem fôleg azért, mert Pest soha nem volt annyira elszakadva az országtól ‹ vagy fordítva ‹, mint ma, a félévszázados bolsevik központosítás következményeként. A vidéket, nemcsak a falvakat, a városokat is szétverte az egypártrendszer. A vidéki színházak és egyetemek még hozzájuttatták a vidék lelkiségét valamellyes lélegzetvételhez, de az a sajtó, a politika, a közigazgatás Pest "pest"-jének, fertôzési központjának a nagy P-vel írt Pártnak a megsemmisítô krematóriumaiban hamvadt el. A magyar holokauszt-idôszak demokráciát kápráztató elsô parlamentjében (1945‹46) résztvett kisgazdapárt a nemzeti érzésű magyarság utolsó politikai gyülekezete, egyben utolsó önvédelmi felbuzdulásának reménysége volt: a polgári Magyarország a vidék akkori túlélô pártjában keresett menedéket.

Ennek a pártnak a történelmi dicsfényét csillogtatták meg 1989-ben a Független Kisgazdapárt felélesztôi, és vált máris egyik gyülekezôhelyévé a politikából hosszú idôre kirekesztettek számára. A gyülekezô helyen azonban kiskaliberű városi urak alkották meg a vezetôséget, mint például a Sydneybôl hazatelepedett Ravasz Károly. Az eltüntetett vidék nem volt seholsem, jeléül annak, hogy a rendszerváltozás is ‹ már ahogyan ‹ Budapesten jött létre, vidéken megmaradtak a vörös grófok és bárók, immár demokratikus, akár nemzetiszínű felöltôben. Ami a Kisgazdapártból lett, azt Torgyán József hozta létre, önmagának, mindenkinél ügyesebb és buzgóbb pártemberként. A magyar ember tiszteli az erôskezű, határozott vezetôt, amíg remélhetô a siker. Torgyán emelkedô pályára vitte pártját, közben sikeresen kizárt mindenkit a vezetés körébôl, aki neki egy kicsit is vetélytársa, vagy az övétôl eltérô vélemény esélyes érvényesítôje lehetett volna.

A pártrendszer a becsvágy színtere is. Aki kellôszámú szavazatot gyűjt, részesedik a pártvállalkozás állami ellátásban, mert ha a közhatalom a parlamenti pártok létezésén nyugszik, akkor gondoskodni kell létezésük anyagi alapjairól is. Nem úgy mint a pártállamban, most már csak a szavazatok arányában. Sok szavazat: nagy pénz, nagy párt, nagy hatalom. A párt mérete adta az államfôi méltóság betöltésére is a jogalapot: Torgyán Józsefnek állt a köztársasági elnöki bársonyszék. Egyszer talán megtudjuk annak a zseniális húzásnak a részleteit, miként védte ki (feltehetôen) Orbán Viktor a demokratikus játékszabályok következményét. Lehet, hogy Torgyán többre tartotta pártelnökségét, mint a legfôbb méltóságot? Ha így van, bizony rosszul választott, hiszen röviddel utána a párt szétfolyik alóla. Jórészt azért, mert hanyatlik, és ilyenkor ‹ amikor a hullámvasút nem fölfelé visz, hanem le a völgybe ‹ a szerencselovagok kiszállnak a kocsiból. Meg azok is, akik jobbat kívánnak. Nem elvek megtagadása ez, ebben a pártban, Torgyán pártjában nem sok szerepe volt az elveknek. Közeledik a választás. Igaz, hogy egy év nagy idô, de szükség van a nagy átalakulásra, annak érdekében, hogy a bolsevista utódpárt egyszer már ne szétszakadozott nemzeti erôkkel álljon szemben, hanem egy, legfeljebb két párttal. Középerôkrôl beszélnek, pedig a politikai térség nem háromszeletű, csak két élesen elválasztható mezôny van: szélsôbaloldali és nemzeti. Elôbbi mezônyben két párt van, amibôl egy év múlva csak egyik lesz esélyes bekerülni a parlamentbe. Az MSZP a kádári idôk nosztalgiapártja, népes, de nem fejlôdôképes. Lassú kiöregedés, kihalás a sorsa, de még sokáig parlamenti erô lesz. A másik mezôny még mindig a kialakulás állapotában van. Szavazótábora olyan mint a futóhomok. De csak a mezônyön belül húz el egyik tábortól a másikig. Tizenkét éve tart ez a mozgás, de egyáltalán nem annak a jele, hogy az emberek nem figyelnek oda, hogy csak a hangulat sodorja ôket. Akik általában szavaznak, nagyon is figyelnek, keresik a sikeres erôt. 1998-ban a még nem szerepelt Fideszt részeltették a bizalomban. A Fidesz, kormányon ‹ elsôként ‹ beváltotta a reményeket. Ez már önmagában véve is megpecsételi a Kisgazdapárt sorsát a legközelebbi választáson, hiszen akik 1998-ban nem tartották a Fideszt eléggé jobboldalinak és azt a Kisgazdapártban remélték megtalálni, ma már más véleményre jutottak.

Nem tudhatjuk, milyen erôk működnek közre a Kisgazdapárt alámerülése érdekében, de úgy tűnik, minden és mindenki ellene van. Torgyán József pártjának egyik legbuzgóbb szétverôje most már ômaga, amilyen ütemben elôállnak pártjának elégedetlen vezetôi, olyan ütemben váltja le, zárja ki ôket. Remélve, hogy aki marad, nem fordul ellene. Csakhogy egy megindult folyamatot már nehéz megállítani.
A kilépett és kizárt vezetôségi tagok április végére már mérhetô politikai súlyt képeztek. Mint "reformkisgazdák" már Torgyán-nélküli pártban gondolkodnak, és az elnököt okolják a földművelésügyi tárca sikertelenségeiért. Ez a csoport már elég nagy ahhoz, hogy önmagát a párt folytonosságában tekintse. Ugyanakkor Torgyán már kormányszinten hadakozik, azután is, hogy lemondott miniszterségérôl is, kitartóan követelte Orbán Viktortól, hogy a kormány négy kisgazda miniszterébôl hármat (Boros Imre, Turi-Kovács Béla, Szabó János) Torgyán-jelöltekre cseréljen ki, tekintettel arra, hogy az elnök ezektől az uraktól megvonta a bizalmát.
Torgyán nem az a férfiú, aki meghátrál, mint a sebzett vad, inkább támad. Mialatt a koalícióhoz való hűségét hangoztatja, "leleplezi" koalíciós partnerét, a Fideszt. A Kisgazdapárt hetilapjában, a Kis Újság április 27-i számában nagy feltűnést kiváltó cikk jelent meg, címe: A Fidesz lefejezni készül a Kisgazdapártot. A név nélkül megjelent írásnak minden valószínűség szerint Torgyán József a szerzôje, annyit elmondott róla, hogy az abban kifejezettek a kisgazdák többségének véleményét tükrözik. A cikk lényeges részét itt közöljük:

"Történelmi eseményre készülôdik a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt nagyválasztmányának és országos nagygyűlésének küldött hada, hiszen ma már mindenki elôtt világos, hogy a Fidesz elhatározta, a Független Kisgazdapártot éppúgy megsemmisíteni, mint ahogy megsemmisítette négy évvel korábban, az 1998-as választásokat megelôzôen a Kereszténydemokrata Néppártot is. Ahhoz, hogy a kétpólusú politikai rendszert a Fidesz kialakíthassa, mindenképpen szüksége van arra, hogy lefejezze a Független Kisgazdapártot és Torgyán József helyére egy olyan személyt ültessen, aki a Kisgazdapártot szétveri ugyanazon forgatókönyv alapján, mint ahogy az a KDNP esetében is történt. Árulókban itt sincs hiány... nyugodtan köpönyeget válthattak, hiszen megkötötték a vádalkut, és ôk is rajta vannak a Fidesznek azon a listáján, amely szerint Fidesz-színekben indulhatnak a következô országgyűlési képviselô-választásokon. Hogy a Kisgazdapártot eláruló politikusok ármánykodásaikban meddig jutottak el, mi sem érzékelteti jobban, mint az a tény, hogy elôször Lányi Zsolt, majd Horváth Béla, de késôbb mások is kinyilvánították a szakadárok abbéli szándékát, miszerint ezek a Független Kisgazdapárt színeiben országos ismertséget szerzett politikusok a 2002-es választásokon a Független Kisgazdapárt miniszterelnök-jelöltjeként a Fidesz miniszterelnök-jelöltjét, Orbán Viktort jelölik meg. Ezzel minden eddig ismert áruláson túllépve gyalázattal övezték a maguk és az általuk elárult Kisgazdapárt nevét is."

Fentebb utalás történt a magyarországi politika két mezônyére, a baloldalra és a jobboldalra. A két mezôny között nincs átjárás, így nem fenyeget olyan veszély, hogy a megbántott, megsértôdött kormánykoalíciós kisgazda képviselôk az ellenzéknél kössenek ki. A Fidesz csak a kisgazdákkal szövetkezve tudott kormányra kerülni, és csak velük együtt tud kormányon maradni. Olyan méretű bomlás, ami most a Kisgazdapártot érte, mindenütt másutt kormányválságot, kormányösszeomlást idéz elô. A jelen kormány helyzetét meg sem rebbentette mindaz, ami eddig történt a partner-párt kebelében. A miniszterelnök "nem avatkozik bele a kisgazdák belviszályába", kijelentette, amíg ô meg van elégedve a kisgazda miniszterekkel nem kíván változtatni a kormány összetételén.
A Kisgazdapárt május 5-én országos nagygyűlést tartott Cegléden. A reformerek ugyanakkor Budapesten gyülekeztek. A két eseményrôl a Magyar Nemzet az alábbi jelentést adta:

"Botrányos jelenetekkel tarkított nagygyűlésnek adott otthont szombaton a ceglédi sportcsarnok. Turi-Kovács Béla környezetvédelmi minisztert és Balogh Gyula képviselôt nem akarták beengedni, ôk azonban némi szópárbaj és dulakodás után bejutottak a csarnokba, mögöttük pedig betódult az ôket kísérô 80‹100 küldött. A nagygyűlés kezdetére mintegy 900 bizalmatlansági indítvány gyűlt össze Torgyán József és az elnökség ellen. Az aláírásokat Szabó János honvédelmi miniszter átadta a közjegyzônek azzal a céllal, hogy a napirend kiegészítése után titkos szavazással döntsenek a pártvezetésrôl, erre azonban nem kerülhetett sor. Torgyán József felszólalásában kemény hangon bírálta az "árulókat", az egykori párttitkárokat. Közben a küldöttek egy része a lelátókon egyre hangosabban követelte Torgyán lemondását, míg a pártelnök hívei Turi-Kovács Bélát szólították fel a távozásra, aki a bekiabálások hatására kiment a terembôl, késôbb Szabó János is távozott.

A legnagyobb hangzavar közepette Torgyán József beleszôtte felszólalásába, hogy erôsítsék meg ôt az FKGP elnöki posztján. A küzdôtér elsô felében lévô küldöttek felállva éljenezték Torgyánt, míg a hátsó sorokban nem is hallották, mirôl kell szavazni. Az "ellenzék" távozása után újabb döntéseket hozott a nagygyűlés.
Egyhangú határozatban álltak ki a küldöttek a koalíció mellett és megerôsítették az országos elnökséget. Torgyán felhívására megszavazták, hogy visszahívják Boros Imre PHARE-minisztert. A pártelnök hangsúlyozta: az FKGP-ben soha nem vetôdött fel a koalícióból való kilépés lehetôsége, de ragaszkodnak ahhoz, hogy a miniszterelnök és a Fidesz tartsa be a koalíciós szerzôdést, és váltsa le Boros Imrét. Várhatóan ezt kérik majd Szabó János és Turi-Kovács Béla esetében is.

Gyimóthy Gézát fôtitkárrá választották, míg az országos szervezô fôtitkári posztra, Balogh Gyula helyére Bernáth Varga Balázs került. Torgyán javaslatára visszaállították G. Nagyné Maczó Ágnes alelnöki pozícióját. Információnk szerint elképzelhetô, hogy a szeptemberre tervezett nagygyűlésen Torgyán visszalép az elnöki posztról Gyimóthy javára."

Ugyanakkor Budapesten:
"Lányi Zsoltot választották egyhangúlag szombaton az FKGP elnökének a reform polgári platform által összehívott nagygyűlésen, miután az FKGP országos nagyválasztmányává kiáltották ki az öszszejövetelt és leváltották Torgyán Józsefet. A budapesti gyűlésre 178, mandátummal bíró kisgazda párttag is átutazott Ceglédrôl. Várhelyi András képviselô szerint jogfolytonosság van a két gyűlés között, a Torgyánhoz hű tagok rendezvénye felbomlott, így jogszerűen alakultak át nagyválasztmánnyá. Kiszely Katalin, a polgári platform ügyvivôje viszont jogszerűtlennek tartotta az átalakulást, majd elhagyta az ülést. Mint elmondta: a Torgyán József ellen benyújtott bizalmatlansági indítványok jogosak voltak, ám nem volt jogfolytonosság a két gyűlés között, ehhez több embernek kellett volna feljönni a fôvárosba. Csúcs László erre reagálva közölte: minden megfelelt a jogi követelményeknek, szerinte Kiszely Katalin hisztérikus rohamot kapott. Lányi Zsolt beszédében azt hangsúlyozta: hűségesek szövetségeseikhez, de a kisgazda program szerint akarják megvalósítani célkitűzéseiket."

A baloldali lapok az idézettnél sokkal színesebb, részletesebb beszámolót adtak. Aczél Endre így ír a Népszabadságban:
"Orbán Viktort egy picit se érdekli már, hogy szeptember végén Torgyán föl akarja mondani a koalíciót.
Az FKGP reformer szárnya, élén Lányi Zsolttal, aki nem éppen tündöklően jogszabatos körülmények között került a "második", ha úgy tetszik: rivális kisgazdapárt élére, jelentősen besegített a miniszterelnöknek. Mostantól tudniillik jogvita lesz arról, melyik kisgazdapárt a legitim, a Torgyáné-e vagy a Lányié. S amíg ez a vita tart, Orbán már formailag is moshatja a kezét. Ő ‹ mondhatja és mondani is fogja ‹ nem illetékes eldönteni, hogy a torgyánisták vagy a reformerek képviselik-e valóban az "igazi" kisgazdapártot, Torgyán-e vagy Lányi-e az elnök, s ilyenformán abban sem illetékes állást foglalni, hogy az a bizonyos koalíciós szerződés, amely a Fidesz és az FKGP között létrejött, vajon mely kisgazda frakció esetében bír jogérvénnyel?

Az egész természetesen színtiszta bohózat. Orbán pontosan tudja, hogy ő Torgyánnal kötött koalíciós alkut, s tudja azt is, tévedett, amikor a kisgazda vezér »méltóságteljes« távozásában és az FKGP feltétel nélküli elfideszesítésében bízott. Ma már azt is tudnia kell, akármilyen anyagi visszaélések dokumentálásával (lásd a Kapu című folyóirat listáját a Torgyán-apanázsokról) próbálja leválasztani Torgyánról az ő hűséges kisgazdáit, azok csak nem mennek, legalábbis nem tömegestül. Még mindig elegen vannak ahhoz, hogy TJ trónusa ne dőljön le, ha inog is erősen. A fej, amelyet a törzstől elválasztani óhajtott, a helyén van, bár a törzsről mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy egy darab.

Úgy gondolta Orbán, hogy Torgyánnak elég vaj van a fején a »tisztes« visszavonuláshoz? Ha igen, akkor bízott partnere racionális magatartásában, amit nem kellett volna tennie. TJ habitusának kiváló ismerője, Tímár György, a régi jó barát, pár hete vészjósló figyelmeztetést adott le ebben a tárgyban, mondván, TJ ellenálló energiái éppen akkor és attól szaporodnak meg, ha érzi, végveszélyben van. Olyankor nem visszavonul, hanem támad.

Ezek után mit lehetne mondani a koalíció »állapotárul«? Koalíció, az nincsen. A Fidesz, amint az már múlt év decemberében is prognosztizálható volt, gyakorlatilag egymaga kormányoz (hacsak a rosszkedvű MDF-et nem számítjuk ide a maga egyszál miniszterével). És ekképpen fog kormányozni egészen a választásokig. A bizonytalan státusú kisgazda miniszterek és Torgyán-ellenes honatyák hajszálra ugyanazt a funkciót fogják betölteni, mint a Fideszbe már oly sikeresen betagozódott, Fidesz-lobogók alatt szereplő »magyar kereszténydemokraták«. A kisgazdák antitorgyánista frakciója le van nyelve. Következhet a MIÉP. Az egyetlen párt, amelyik kisgazda szavazókat el tud vinni a Fidesztől." (Eddig szól az idézett írás a Népszabadságból).

A kettéválást tovább erôsítette a kisgazda képviselôk között lejátszódott esemény. A 42 fôs kisgazda képviselôcsoport (frakció) május 7-én munkaértekezletet tartott, amelyen ezúttal csak 29 képviselô vett részt. Egy elhangzott bizalmatlansági indítvány alapján a frakciógyűlés döntést hozott Torgyán József frakcióbóli kizárásáról. A döntéskor még 22 képviselô jelen volt. A szabályzat értelmében 50 százalékot meghaladó résztvevô kétharmados szavazata kell a döntéshez. Ez esetben 19 szavazott Torgyán kizárására.
A határozatról szóló dokumentumot megküldték Áder János házelnöknek. Torgyán József és Gyimóthy Géza fôtitkár azonban szabálytalannak ítéli a döntést, mert szerintük határozatképtelen volt a frakció. A pártelnök hangsúlyozta: az FKGP húsz ellensége tudatosan tört a párt ellen, és ezzel véget vetettek a politikai karrierjüknek. Néhány újsághír: "Kovács Béla kisgazda miniszter szerint a Független Kisgazdapártnak jelenleg vagy két elnöke van, vagy egy sincs. Véleménye szerint Cegléden az FKGP nem országos gyűlést, hanem olyan politikai vitafórumot tartott, ahol csak az egyik fél fejthette ki a véleményét. Mint fogalmazott: a Torgyán József által bejelentett bizalmi szavazás eredményét senki nem ellenôrizte, úgy választották meg a párt vezetô tisztségviselôit, hogy a szavazatokat nem számlálták össze. Hozzátette: ebben a helyzetben csak a bíróság tud igazságot tenni."

"Az FKGP Budapesten megválasztott új elnöksége kezdeményezte a párt számlavezetô bankjainál, hogy átmenetileg zárolják a számlákat ‹ közölte hétfôn az MTI-vel Lányi Zsolt, akit a reformkisgazdák hétvégi nagygyűlése pártelnökké választott".
"A Fidesz hivatalosan nem kívánt reagálni a Kisgazdapártban történtekre. Pokorni Zoltán, a Fidesz új és Kövér László volt elnöke a kisgazdákkal kapcsolatban úgy fogalmazott: az FKGP belső vitája nem érinti a koalíció munkáját, hiszen mindkét fél támogatja a kormányprogram végrehajtását. ‹ Ameddig ebben változás nem történik, addig a Fidesznek nem kell állást foglalnia arról sem, hogy kit tekint az FKGP elnökének ‹ mondta Kövér. Pokorni közölte: egyelőre elhárítaná, ha Lányi Zsolt az FKGP elnökeként koalíciós megbeszélésre hívná. Torgyán Józsefről is hasonlóképp nyilatkozott: »nem hiszem, hogy a közeli napokban találkoznom kellene Torgyán Józseffel«. A Fidesz kongresszusán vasárnap megjelent Vonza András vidékfejlesztési és Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter, utóbbit vastaps fogadta.

Az MSZP szerint a történtek tovább növelték a bizonytalanságot a koalíció jövőjét illetően. Nem lehet tudni, hogy érvényesnek tekinthető-e a Fideszt hatalomra segítő koalíciós szerződés, kit képviselnek a kormányban a kisgazda miniszterek, ki a második legnagyobb kormánypárt elnöke."

A fentiekkel kapcsolatos két lényeges vitapontban döntés jött létre május 10-én: 1. Torgyán József a Kisgazdapárt jogerôs elnöke. A Fôvárosi Bíróság elutasította Lányi Zsolt közel 300 oldalas kérelmét, hogy a Kisgazdapárt reform-polgári platformjának budapesti oszágos nagygyűlésén született döntésnek megfelelôen ôt jegyezzék be az FKGP elnökévé. Indokolás: a pártalkotmány szerint az elnök által összehívott nagyválasztmány hatásköre a pártelnök leváltása és az új elnök megválasztása. A budapesti rendezvény a jelenleg érvényes és hatályos pártalkotmány szerint nem tekinthetô olyan gyűlésnek, amely érvényes határozattal új elnököt választhatott volna. Lányi Zsolt fellebbez a döntés ellen.

2. Torgyán József "független" képviselô lett, pártjának képviselôcsoportja kizárta kebelébôl. A képviselôház ügyrendi bizottsága foglalkozott a kisgazda frakcióvezetô bejelentésével, amelyben közli, a frakció döntését a kizárásról. A bizottság szerint a házelnöknek a frakcióvezetô bejelentését kell figyelembe venni, vagyis nem bírálhatja felül a frakcióvezetôi bejelentést, csak azt kell vizsgálnia, hogy az megfelel-e a házszabályban elôírt követelményeknek. A testület kilenc tagja ‹ a kormánypártok és a MIÉP képviselôi ‹ szavaztak igennel, az MSZP és az SZDSZ tartózkodtak a szavazástól.

Torgyán puccsszerű, alkotmánysértô eljárásnak tartja a frakció hétfôi döntését. Formai szabálytalanságot feltételez a frakció eljárásában és az Országgyűlés határozatát kéri majd az ügyben. Bejelentette, hogy a szerinte szabálytalanul eljáró Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezetô ellen párttagságának felfüggesztésével egyidejűleg fegyelmi eljárást indított a pártfôügyész, továbbá leváltották a fôvárosi elnöki posztról.

Torgyán József továbbra is ragaszkodik a vele ellenszegülô két kisgazda miniszter Turi-Kovács Béla és Boros Imre leváltásához, azon az alapon, hogy a koalíciós szerzôdés értelmében visszahívásukra az FKGP elnöksége tehet javaslatot.

Orbán Viktor nem hajlandó felbolygatni a miniszterek sorát, meg van velük elégedve, ellenben Turi-Kovács Béla javaslatára kezdeményezte Kávássy Sándor leváltását. Turi-Kovács azt követően tartotta indokoltnak a felmentést, hogy Kávássy az FKGP ceglédi nagygyűlésén szó nélkül nézte végig, hogy miniszterének hangos kiabálások, majd lökdösődések közepette távoznia kellett a rendezvényről. Torgyán József szerint a kormányfô Kávássy menesztésével súlyosan megsértette a koalíciós szerzôdést és a demokráciát. Megjegyezte még: amikor Orbán Viktor miniszterelnök akart lenni, akkor tudta, hogy ki a Kisgazdapárt elnöke, most azonban, a kétpólusú politikai rendszer kiépítésén fáradozva, nem tud választ adni erre a kérdésre. Torgyán mindezek ellenére nem kívánja felbontani a koalíciós szerzôdést, de ‹ mint mondta ‹ a választásokig a Kis Újság hasábjain részletesen kifejti majd a napirend elôtti felszólalásnak szánt gondolatait, amelyekben elmondja, mi az, amit nem tud elfogadni a Fidesz politizálásában. Összegezésül megállapítható, hogy a ma még egyetlen Kisgazdapárt már nem egy párt, és a ma még egyetlen pártelnöknek nincs hatalma (ilyen esete volt már a múltban is) a párt országgyűlési képviselôi fölött. A gyakorlatilag már ketté vált pártban történtek túljutottak azon a ponton, hogy összebékítéssel egyben maradjon a párt. Az elnökkel szembeszegülôk tábora túl nagy ahhoz, hogy eltűnjenek a naplementével, így egészen biztosan két kisgazdapárt lesz.

Ami a Fidesz felszínen látható szerepét illeti: igyekszik egyrészt kivédeni, másrészt hasznot húzni a kisgazdák belháborújából. Olyan feltételezés, hogy a Fidesz indította és kormányozza a Kisgazdapárt szétbontását, a Fidesz lehetôségeinek túlzott felértékelése. Ami a kisgazdátáborban létrejött, arra csak belsô erôk képesek. A Kisgazdapártban, szervezetében, vetezetôi stílusában benne voltak és vannak a változás követelményei. Hogy miért éppen most jöttek elô a bajok, és ilyen hévvel, további elemzés kérdése. De a játszma még nem folyt le.

Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?