hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Népszavazás - kétes cselfogás
2001. május.29., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A magyar kormány ellenzéke kiadta magának a jelszót: le kell váltani a kormányt. Ahhoz persze miniszterelnök-jelölt is kell, lett is. A kisebbik ellenzéki pártnak legkorábban, a nagyobbiknak a múlt héten. A legkisebbnek is van, noha eddig még nem jutott be képviselôje az Országgyűlésre, de jó eljátszadozni a gondolattal: mi lenne, ha Thürmer Gyula lenne a miniszterelnök.

Majd ellátná a baját a sok reakciósnak. Rákosi is úgy gondolta, hogy elbánik a kilencmillió fasisztával. Szóval van miniszterelnökjelöltje minden pártnak, ez a dolgok rendje, ez a parlamenti demokrácia. És mivel a kormányt le kell váltani, máris el kell kezdeni a választási kampányt. Demszky már elkezdte a Nekünk Mindent Szabad Demokratáéknál, de ettôl még nem ijedt meg a kormány. Na de most itt van ám az MSZP, a szocialisták, na ezek majd ellátják a baját ennek a büdös kapitalista munkásnyúzó kormánynak. El ám, szakemberrel, bankemberrel az élen.

A kormánybuktatásra kitalálták a soron kívüli népszavazást. Mondja meg a nép máris, hogy mi a négy legfôbb követelése. Négy igen szavazat kell (ilyen már volt és bejött rajta a nagy kívánság) és ha a Magyar Szocialista Párt és a magyar nép egy akaraton van, kész a szocialista gyôzelem. Négy olyan kérdés kell, amiben a magyar választópolgárok túlnyomó többsége egyetért:

1. Akarják-e a munkavállalók jogainak védelmét a Munka Törvénykönyvében?
2. Akarják-e a nyugdíjak értéken tartását,
3. Akarják-e a sorkatonai szolgálat helyébe a zsoldoshadsereget?
4. Akarják-e az ingyenes középiskolai nyelvvizsgát?

Hónapokon keresztül hirdetik e követelések fontosságát, és komolyan megindították e négy kérdéshez a szükséges eljárást, megszerezni hozzá a törvényességet. Amint látjuk, az MSZP gondját viseli a munkásosztálynak, a nyugdíjasoknak, a fiataloknak, még a diákoknak is. A hírverésben ismételgetett követelések célja azt a képzetet kelteni a köztudatban, hogy a kormány mindezek ellen van, mégpedig olyan mértékben, hogy az veszélyezteti a társadalmat, ami ellen egy össznépi tiltakozás szükséges, a nép erejével észheztéríteni, akár megbuktatni a kormányt. Amikor megkérdezték Orbán Viktort, ijedezik-e már, kijelentette: négy igennel szavaz.

A Magyar Nemzet cikkírója hozzátette: ‹ és ha mindenki négy igennel szavaz, ott az ötödik kérdés: ‹ akkor mi van? Ugyan mi köze ennek a jövô évi képviselôválasztáshoz?
Május 16-a óta van miniszterelnök-jelöltje az MSZP-nek. A népszabadság közli a jelölt rövid életrajzát:
“Medgyessy Péter: 1942 október 19-én született Budapesten, 1966-ban a Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetem elméleti-politikai gazdaságtan szakán szerzett diplomát. Ezt követően a Pénzügyminisztériumban dolgozott, 1980-ban a közgazdasági és költségvetési főosztály vezetője lett. 1982-től pénzügyminiszter-helyettes, 1986­87-ben pénzügyminiszter, majd 1987­1990 között a Minisztertanács elnökhelyettese volt. 1987­1989-ig az MSZMP KB tagja volt, jelenleg pártonkívüli. A rendszerváltás után egy francia magánbank, a Paribas Bank Rt. ajánlatát fogadta el, amelynél elnök-vezérigazgatóként dolgozott 1994-ig. 1994 augusztusa és novembere között Horn Gyula miniszterelnök tanácsadó testületét vezette, majd 1994­96-ban a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank Rt. elnök-vezérigazgatója volt. 1996-ban a Horn-kormány harmadik pénzügyminiszterévé nevezték ki. 1998 óta az Inter-Európa Bank Rt. igazgatóságának elnöke és az Atlasz Biztosító Rt. alelnöke. 2000-ben megkapta Franciaország legmagasabb állami kitüntetését, a Becsületrend lovagi fokozatát."

Szép, sikeres bolsevista karrier. Jól példázza a felsô kommunista réteg összefonódását a nemzetközi pénzvilággal. A szovjet kitüntetésekkel most nem hencegnek. Ennek az embernek a két pénzügyminisztersége alatt kétszer fosztották ki a magyar népet. Most készülnek elvenni mindazt, amit a magyar szorgalom megtermelt ezek ellenében. A másik bolsevista bankvezér, Németh Miklós nem vállalta a jelöltséget. Bizonyára lemérte a szocialista párt esélyeit. A Magyar Nemzet kérdésére, hogy szocialista gyôzelem esetén el tud képzelni más funkciót, mint a miniszterelnöki, így válaszolt: ‹ “Nem. Én világossá tettem: az MSZP gyôzelméért hajlandó vagyok sok mindenre. Dolgozom a gazdasági programon, vállalok politikai szerepet a választásokon, de semmifajta kormányzati szerepet a miniszterelnökin kívül nem kívánok elvállalni. Nincs is igazán értelme, hiszen én kétszer voltam pénzügyminiszter, és voltam miniszterelnök-helyettes is."

A rendszerátváltás (keletrôl‹nyugatra átváltás) óta a szavazók az anyagi, megélhetési kérdések vonalán döntöttek: 1944-ben csalódva az Antall‹Boross kormányokban, 1988-ban csalódva a Horn-kormányban. Nagyon valószínű, hogy az anyagi kérdések a jövô évi választáson is döntô szerepet kapnak. A korábbi két csalódás nagyonis indokolt volt, kétséges azonban, hogy ez 2002-ben megismétlôdik. A gazdasági helyzet erôs javuló pályán áll, és a szocialista párt iránt már nincs meg az a várakozás, mint ami hatalomba vitte ôket 1994-ben. A “baloldaliság" a széles néprétegben ma már nem a kisemberekkel való törôdésre utaló jelzô, hanem a kizsákmányoló kapitalista nemzetköziségre utaló szó. És azóta megjelent a politikai színtéren a jobboldal is.

Az MSZP az egykori kommunista, ma kapitalista pénzügyi emberrel nem a munkások pártjának képét mutatja. Még emlékezetben van a négyéves garázdálkodás is, mindezek után az MSZP megindult a zsugorodás útján. Ez érzôdött a párt Horn-idôket követô utóbbi három éve belharcaiban. Az MSZP nem egységes párt. A szocializmus iránt lelkesedôk valamiféle munkáspártot, szociáldemokrata pártot szeretnének benne látni, de egyre-másra kitűnik ‹ fôleg a négyéves kormányonlét idején ‹ a nagytôke iránti elkötelezettség. Az MSZP a rendszerátváltáson meggazdagodott egykori párt- és vállalatvezetôk pártja, annak érdekében, hogy zsákmányuk megtartható legyen. A nagy többség, egykori párttagok, gyári munkások, nyugdíjasok egyre kevésbé érzik az MSZP-t a maguk pártjának. Ennek az irányzatnak talán Nagy Sándor felelne meg, de ôt elszigetelik az újkapitalisták a párton belül. Tôle származik az alábbi nyilatkozat:

“Szerintem három jelentôs platform van az MSZP-ben, a szociáldemokrata társulás, amelyben a liberális kötôdés az erôsebb, a baloldali tömörülés, amelyik a párt erôteljesebb baloldali fellépésének a szócsöve, és van a szocialista platform, amelyben magam is szerepet vállalok. Ez utóbbinak lényege, hogy odasorolhatók a nemzeti elkötelezettségű baloldali politizálás hívei., Ami azt is jelenti, hogy számunkra a munkavállalókkal, a szakszervezetekkel való kapcsolat, a vidék Magyarországa, a kisember, a nyugdíjasok problémája, mind-mind nagyon fontos szempont..."

Amikor Nagy Sándor következetesen kimarad a párt elnökségi élvonalából, idézett nyilatkozata értelmében az MSZP az ô általa említett rétegeket tagadja meg, és az elsôként említett írányzat (platform) által képviselt politikát vállalja az egész párt részére. Nevezetesen a külföldi nagytôke szolgálatát. Ez igazolódik és valósul meg a bankvezér Medgyessy Péter miniszterelnöki jelölésében. Visszatértek tehát az MSZP-n belül arra a stratégiára, amit Horn Gyula alakított ki, és ami gazdasági téren a liberális SZDSZ banki-pénzügyi csoportokat segítô pénzközpontú politikát gyakorolta. Ez a politika bukott meg 1998-ban. Ezt a megbukott politikát kell követnie az MSZP‹nek, mert a pártot fenntartó, a privatizáción megtollasodott jómadarak erre adják a támogatást, ez ad nekik védelmet a privatizáció felülvizsgálata ellen.

Elképzelhetô Magyarország sorsa egy olyan miniszterelnök irányításával, aki a külföldi bankok szolgálatából kerül a magyar kormány élére. Hol van itt a Nagy Sándor említette “nemzeti elkötelezettségű baloldali politizálás", és mit várhat egy ilyen esetleges kormányhatalomtól a számára annyira fontos “munkavállaló, szakszervezet, a vidék Magyarországa, a kisember, a nyugdíjas"? Ha valóban van az MSZP-ben ilyen irányzat, meddig érzi ott jól magát? Bizony, nagy szükség lenne egy nemzeti elkötelezettségű munkáspártra. Nagyon sok ideig tartott, amíg a pártvezetôvé föltornászkodott Kovács Lászlóval megértették, hogy ô nem megfelelô a miniszterelnöki pozícióra, a maga személyében is esélytelen Orbán Viktorral szemben. Németh Miklósnak pedig a párt nem felelt meg. Pedig a magyar társadalomban igen erôs nosztalgikus érzések jelentkeztek Németh Miklós iránt, ami elôdjével, Grósz Károllyal való összemérésébôl, az enyhülés hangulatából ‹ ami nem az ô érdeme volt ‹ fakadt, persze a magyar társadalom széles rétegeiben még ma s ismeretlen Némethnek a szerepe abban, hogy a korai, nagyobbrészt burkolt privatizációval bolsevista elvtársainak játszotta át a magyar gazdaságot. Most ô is legfôbb akart lenni, pártelnök is meg miniszterelnökjelölt is. Medgyesynek viszont megfelel az alku, az MSZP-nek nem is tagja, miniszterelnök-jelöltséget vállal, ha nem jön be a párt kormányalakító erôvel, nem az ô szégyene. Kovács László pártja pedig megy tovább a lenini úton a kapitalizmus lejtôjén. A harmadik útra, a magyar útra ôk nem fognak rátalálni.

A népszavazás tervére visszatérve, törvény szabályozza, hogy mikor, milyen gyakran, milyen kérdésben és milyen feltételekkel lehet népszavazást tartani. Az MSZP megpályázta a négy kérdését az Országos Választási Bizottságnál (OVB), amely május 21-én 6:5 arányban hitelesítette a népszavazási kezdeményezést. Ha négy kónap alatt összegyűjtenek 200 ezer aláírást, az Országgyűlés elrendeli az ügydöntô népszavazást. Az MSZP elnöke üdvözölte az OVB döntését. Úgy ítélte meg, hogy a Munka Törvénykönyvének legutóbbi módosítása nehezebb helyzetbe hozta a munkavállalókat, nincs törvényes garanciája a heti két pihenônapnak. Kovács László fontosnak tartja, hogy a nyugdíjak számításánál az inflációt a nyugdíjasok fogyasztásában meghatározó részt képviselô termékek és szolgáltatások alapján számítsák ki. ‹ Lehetséges és indokolt áttérni a hivatásos önkéntes hadseregre ‹ folytatta a pártelnök, aki szerint a kormánynak nem áll szándékában az erre való átállás. Kijelentette: az MSZP azt szeretné elérni, hogy a fiatalok a közoktatás keretein belül kapjanak olyan színvonalú nyelvtudást, ami elég a nyelvvizsga letételéhez.

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádiónak adott szokásos szerda reggeli interjújában említést tett a szocialista kezdeményezésrôl, mondván: Örülni kell annak, hogy a kormány által javasolt döntéseket ­ az elmúlt tíz évben elôször ­ az ellenzék népszavazással kívánja megerôsíteni. Ugyanakkor megjegyezte: azon el lehet gondolkodni, hogy el kell-e költeni a népszavazásra hárommilliárd forintot, ha egyébként minden kérdésben olyan megoldás születik vagy született, ahogyan azt az ellenzék és a kormánypártok is szeretnék.

A lényeg természetesen az, amit Kovács László, a párton belül működô Baloldali Tömörülés nevű platform nagygyűlésén mondott: ‹ A Fidesz úgy véli, ha gyôz a választásokon akkor uralkodhat és rabolhat, a szocialisták ezzel szemben azt vallják, hatalomra kerülve szolgálni és adni fognak. Amennyiben gyôznek a választásokon, jóléti, demokratikus és modernizációs fordulatot hajtanak végre. A politikus beszédében kitért arra is, szerinte a Fidesz gondolkodásában nincs helye a szegényeknek.

A bankár-miniszterelnökjelölt pártja tehát bevetette a proletár-hadovát. Megismételnék azt, amit korábban tettek, a kommunista idôk kitermelte szegény munkásréteget a polgári kormány ellen hangolni. Le kell váltani a munkásnyúzó kapitalista kormányt! A szavazásra szánt négy kérdés közül a Munka Törvénykönyvének a módosítása lett szánva fô kormánybuktatónak. Fogalmazásuk szerint a Munka Törvénykönyve kormány által tervezett módosításával a polgári kormány visszahozza a 48 órás munkahetet, eltörli a szabad szombatokat, a hétvégi pihenônapokat, és egyébként is cselédsorba akarja taszítani a dolgozókat, kiszolgáltatja a hazai munkavállalókat a multinacionális cégeknek. Azt hangoztatják, hogy a kormány be akarja vezetni a pihenônapok nélküli végtelen munkaidôt, hiszen a módosításban szerepel, hogy össze lehet vonni akár félévre is a heti pihenôidô-kiadást. Kikölcsönözhetik, átirányíthatják a munkavállalókat más munkahelyre, más munkára, ami a dolgozó családi és magánéletében is jelentôs hátrányokat hozhat. Ezt és ennek minden kiagyalt változatát fogják sulykolni egy éven keresztül a választásokig. Ettôl várja az MSZP hatalomra jutását.

Nézzük hát, mi igaz ebbôl a munkásnyúzó törvényjavaslatból. A magyar kormány az európai uniós jogharmonizáció keretében 1998 októberében vállalta, hogy 2000 december 31-ig a parlament elé terjeszti, és 2001 január 1-jétôl életbe lépteti az 1992-ben elfogadott Munka Törvénykönyve módosítását. A módosításra azért van szükség, mert az 1992-ben hatályba lépett Munka Törvénykönyvébe kilenc európai uniós irányelvet kell beépíteni. Többek között a bizonyítási eljárás megfordítását diszkrimináció esetében. Vagyis az eddigiekkel szemben a munkaadónak kell igazolnia, hogy nem követett el hátrányos megkülönböztetést a munkavállalók között. Lényeges változást jelent a jövôben a férfiak és a nôk azonos bérezésének, az azonos munkáért egyenlô bért elvének bevezetése. Nagyon fontos a módosítások között a fiatalok munkahelyi védelme, hogy a 15‹18 évesek hetente 40 óránál nem dolgozhatnak többet. Változnak a csoportos létszámcsökkentés szabályai is. Kiemelt figyelmet kap a dolgozók átirányítására, kirendelésére vonatkozó szabályozás. Ez egy évben legfeljebb 110 nap lehet. Bevezették a munkaerô kölcsönzését is, és visszakerült az idénymunka fogalma is. A törvény hatályba lépése után létrehozható az Európai Üzemi Tanács.

A felsorolt változtatásokról a kormány tavaly számos egyeztetést végzett a szakszervezetekkel, az érdekegyeztetés igen szakszerűen és kulturáltan folyt ‹ mondta dr. Pál Lajos miniszteri biztos, majd hozzáfűzte ‹ A Munkaügyi Tanács plenáris ülése után pedig minden résztvevô, a munkaadók és a szakszervezetek is úgy álltak fel a tárgyalóasztaltól, hogy azt mondták: ez igen, így már elfogadhatók a változtatások, a szakmai viták hatására jó irányban alakult át a tervezet. Születtek megállapodások is, ezeket kihirdették a közlönyben és még lehetôség lett volna további tárgyalásokra is a tavaly ôszi parlamenti elfogadást megelôzôen.

Ekkor lépett közbe a politika. Az Országgyűlés kommunista oldala olyan ügyet keresett, amivel fel lehet korbácsolni a szenvedélyeket és a szavazók nagy százalékában a veszélyeztetettséget lehet gerjeszteni, gyűlöletté fokozni. A Munka Törvénykönyvének módosítása lett a támadás kiszemelt alanya. Alkalmasságát abban látták meg, hogy a változtatások szövegkörnyezetébôl kiragadott részek szólamokra rövidítve használhatók a kormány hitelének rontására, míg annak cáfolatához hosszas magyarázatra kényszerül a kormány, amit ha egyáltalán közvetít a sajtó, azt terjedelme és részletei miatt a túlnyomó többség nem olvassa vagy meg sem érti.

Például az, hogy “a kormány visszahozza a 48 órás munkahetet". Az EU-irányelv kimondja, nem az a lényeges, hogy mennyi a munkaidô, hanem olyan munkaidô-beosztást kell alkalmazni, hogy az elrendelt és a munkavállaló által végzett heti illetve napi munkaidô mértéke nem haladhatja meg a napi 12 órát, illetve a heti 48 órát. És ebbe nemcsak a rendes munkaidôt kell beszámítani, hanem a túlórát és minden olyan munkavégzést, ami a munkaidôn kívül van, mint a vasárnap és a szombaton elrendelt munkát is, hogyha a dolgozónak egyébként pihenônapja lenne. A munkaidô tehát továbbra is napi 8 óra, heti 40 óra.

Tehát a heti 48 óra meghatározása eddig még nem létezett elôrelépés a munkavállalói érdekvédelemben, mert végre van egy felsô határ, amit a munkáltató nem léphet át. Ebbôl csak hazudozással lehet munkásellenes szándékot kiolvasni.

“Eltörli a szabad szombatokat, hétvégi pihenônapokat" ‹ kárálják a kommunisták. Van hétvégi munkaidô is, de akkor más napokon van a pihenônap és megvan a lehetôség arra, hogy ilyen munkakörben magasabb a munkabér.

Azután: hogy a kormány be akarja vezetni a pihenônapok nélküli végtelen munkaidôt. Ilyeneket mondani olyanoknak a fantáziája szükségeltetik, akik kényszermunkatáborokat működtettek évtizedeken át.

A három további kérdést a Magyar Nemzet tárcaírója így foglalja egybe: “A szocialisták a második kérdéssel azt szeretnék elérni, hogy a nyugdíjakat a jövôben a nyugdíjasok fogyasztását érintô áremelkedés alapján számolják ki. Ezzel ismét nyitott kapukat döngetnek, hiszen 2002-tôl a sajátos fogyasztási szokások szerint számolják ki az úgynevezett nyugdíjasinflációt, ráadásul a parlament az idei évre a törvényi elôírásokhoz képest magasabb nyugdíjemelést szavazott meg. (Itt érdemes megjegyezni, hogy a Horn-kormány idején jelentôs mértékben csökkent a nyugdíjak reálértéke.)

A sorkatonai szolgálat megszüntetésérôl, illetve az önkéntes hadsereg létrehozásáról szóló kérdés gyakorlatilag egy tavalyi parlamenti határozat megerôsítését jelenti, amely a professzionális hadsereg megteremtése feltételeinek fokozatos biztosításáról szól. Határidôt nem jelöl meg a határozat, ebben is hasonlít az MSZP harmadik népszavazási kérdéséhez. A parlament nemrég kezdte meg a sorkatonai szolgálat idejének csökkentésérôl szóló kormányjavaslat vitáját ‹ ami illeszkedik a fent említett határozathoz ‹, az MSZP támogatta az indítványt.

Az érettségihez szükséges nyelvvizsga ingyenessé tételét szorgalmazó kérdés összhangban van az oktatási kormányzat törekvésével, amelyek túl is mutatnak azon. A felsôoktatásban már most is ingyenes a nyelvvizsga, míg 2005-tôl az emelt szintű nyelvi érettségi egyenértékű lesz a nyelvvizsgával, s azt ingyenesen lehet majd megszerezni. A Fidesz 27 pontos oktatási programtervét ismertetve Pokorni Zoltán oktatási miniszter épp a napokban jelezte: az önkormányzatokkal együttműködve arra törekednek, hogy a nyelvvizsgára készülô középiskolásoknak mielôbb ingyenessé váljék a vizsga.

Mindent egybevetve megállapítható, hogy az MSZP által összeállított kérdéssor meglehetôsen következetlen, az egyes pontok nem épülnek szervesen egymásra. Mintha a legnagyobb ellenzéki párt egyetlen, átütô témát nem találva minden társadalmi csoportnak próbált volna valamilyen kedvezô üzenetet eljuttatni. Önmagában nem szerencsés, sôt a demokráciához méltatlan érvelés azért elutasítani egy népszavazási kezdeményezést, mert megvalósítása milliárdos kiadást jelent. Ugyanakkor tény, hogy a referendum sikere nem jelent majd érzékelhetô változást a lakosság egyetlen csoportjának sem, nem szab új irányt a társadalmi-gazdasági folyamatoknak, még politikai fordulatot sem eredményezhet, mint az 1989-es négyigenes népszavazás. A feltett kérdésekre bárki nyugodt szívvel szavazhat igennel, ám ettôl még nem válik értelmes akcióvá a népszavazás. Ezért kimondhatjuk, hogy az MSZP belsô küzdelmeivel, identitásproblémáival összefüggô népszavazás megtartása valójában felesleges pénzkidobást jelent."

Az Országos Választási Bizottság döntése megfelebbezhetô, ha nem is a nagyközönséget félrevezetô szándék miatt, de a fölöslegessége alapján mindenképpen, de a Fidesz nyilatkozata szerint nem élnek e lehetôséggel. Minden valószínűség szerint számítanak az akció sikertelen kimenetelére, ami a szocialistáknak nagyobb kárt okoz, mintha csöndben maradtak volna.

Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?