hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A Világszövetség sarokba állítása
2000. december. 17., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A hír: “Megvonták az MVSZ támogatását ‹ Orbán Viktor szerint a szövetségnek rendeznie kell sorait“ ‹ cím alatt az alábbiakat közli a Magyar Nemzet december 14-i száma:

‹ Az Országgyűlés december 13-án Herényi Károly (MDF) és Pósán László (Fidesz) javaslatára csaknem 237 millió forintot csoportosított át a Magyarok Világszövetségétôl (MVSZ) az Illyés Közalapítványhoz, ezzel a szervezet gyakorlatilag elesett a költségvetési támogatástól. Az MVSZ vezetôsége felháborodva fogadta a döntést, de a kormányfô szerint a parlament nem garantálhatja két évre elôre egy rendezetlen helyzetű szervezet költségvetési támogatását.

‹ A Magyarok Világszövetsége esetében semmilyen, nyugtalanságra okot adó tényt nem látok. A parlament a kormány által a Világszövetség számára javasolt összeget az Illyés Alapítványhoz csoportosította át, tehát azt továbbra is nemzetpolitikai célok szolgálatába állította ‹ közölte Orbán Viktor miniszterelnök. Hangsúlyozta: az Illyés Alapítvány mindenki, így az MVSZ számára is elérhetô. Orbán Viktor szerint a parlamenttôl nem volt elvárható, hogy egy rendezetlen szervezetnek két évre elôre támogatást garantáljon. Hozzátette: az MVSZ-nek rendeznie kell sorait, békességet kell teremtenie, és jogilag kezelhetô, egyértelmű helyzetet kialakítania.

Tabajdi Csaba (MSZP) úgy vélekedett: a Világszövetségben kialakult kaotikus helyzetért egyaránt felelôs a magyar kormány és a szövetség számos tisztségviselôje, köztük Tôkés László tiszteletbeli elnök. Szerinte a parlamentnek törvényt kellene alkotnia az MVSZ működésérôl. Csurka István, a MIÉP elnöke elmondta: ‹ Az Országgyűlés nem véletlenül hozta meg döntését. Újjá kell szervezni a Világszövetséget, mert mostani formájában nem kielégítô a működése ‹ tette hozzá.

‹ Az MDF-bôl kiszorult frusztráltak megindították a szellemi és az anyagi taxisblokádot az MVSZ ellen ‹ mondta tegnap Acél Ferenc, a szövetség sajtószóvivôje. Patrubány Miklós elnök szerint az Országgyűlés egy tollvonással megfosztotta teljes költségvetési támogatásától a legnagyobb magyar civil szervezetet. Hozzátette: a Világszövetség költségvetési támogatásának “lenullázását“ paradox módon éppen az ellenzék ‹ kivéve a MIÉP-et ‹ nem támogatta.

‹ Az MVSZ elnöki kollégiuma megállapította, hogy a költségvetési megvonás nyilvánvalóan összefügg azzal, hogy a szövetséget megpróbálták kirekeszteni a Magyar Állandó Értekezletrôl is. Patrubány Miklós korainak nevezte azt a kérdést, hogy milyen forrásokból finanszírozzák a jövôben a szervezet működését. Ugyanakkor leszögezte: számítanak a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlására.

‹ Tôkés László tiltakozik: ‹ Az MVSZ költségvetésének fedezet nélkül hagyása egyet jelent a Világszövetség agyoncsapásával ‹ nyilatkozta Tôkés László, a szövetség tiszteletbeli elnöke. Hozzátette: ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy megszűnik az MVSZ, de ezzel a jövôben mindenképpen “árnyékéletre“ kárhoztatják. Tôkés ugyanakkor elmondta: mivel olyan jeles ügy szerepelt a Magyar Állandó Értekezlet ülésén, mint a szomszédos országokban élô magyarokat megilletô törvénytervezet vitája, ezért nem kívánt konfliktusba keveredni a miniszterelnökkel. Tiltakozásul viszont nem tartotta meg elôadását. A püspök hangsúlyozta: halvány sejtelme sem volt errôl az intézkedésrôl, s mint a szövetség tiszteletbeli elnöke, elvárta volna, hogy legalább konzultatív jelleggel tudomást szerezzen errôl a költségvetési fordulatról.

*
A hír érthetô megdöbbenést keltett világszerte magyar körökben, és még sok véleményezés, magyarázat, nyilatkozat várható ebben a tárgyban.

Mi is történt valójában?

A politikai tábor létrehozott 1992-ben egy szervezetet, amelynek két eredendô hibája volt. Egyik az, hogy a Pártállam hasonlónevű kormányszervének átalakításával hozták létre, a másik az, hogy már megvolt egyesületek ernyô-szervezeteként alakították ki. Az elsô hibából ki tudott tisztulni, a második hiba azonban végzetévé vált. Nemcsak azért, mert rivalizáló egyesületek közül a bekerültek elzárták további bekerülni akarók elôtt az utat, nemcsak azért, mert az egyesületi emberek becipelték magukkal otthoni torzsalkodásukat, hanem fôleg azért, mert az egyesületekre szabott szervezeti keret nem volt megfelelô egy világszervezet számára. Ismert dolog egy adott társadalom egyesületi keretbe szervezôdô része csupán néhány százalék. Ez így rendben is van, ha egyesületet vagy egyesületek szövetségét akarunk létrehozni, de itt a világmagyarság szövetségérôl van szó. A rendkívüli feladat rendkívüli és egyedi felépítményt kíván meg.

Minden baj innen ered. Naív idealizmussal ebben a szervezetben akart megbizonyosodni az alulról építkezô demokrácia elve. Tizenöt millió magyar egyakarattal létrehozza eszmei és szervezeti egységét és megmenti magának a jövôt ‹ ezt így szép megfogalmazni, de az élet nem ilyen, a gyakorlati megvalósítás mást követel. Az elmúlt tíz évben sok derék elgondolás fogalmazódott meg arról, hogy milyen legyen a Világszövetség, mi legyen a célja, mik legyenek a feladatai. Néhány évvel ezelôtt már az elnökség is foglalkozott az átalakulás kérdésével. Ez is csak megosztotta, noha volt jó néhány hasznos elképzelés, köztük az ausztráliai küldöttek részérôl is. Megfogalmazódott ‹ nagyon helyesen ‹, hogy a Világszövetség ‹ ha valóban a világ magyarságának a szövetsége akar lenni ‹ külön törvény alapján álló, nagy feladatokra felkészített szervezet kell legyen. Ahhoz hogy ilyen nagy cél akárcsak megközelítô is lehessen, pénzügyi ellátottsága a mainak húsz-, akár ötvenszerese szükséges. És ha már a működéshez szükséges pénzrôl van szó, szögezzünk le néhány nem éppen idéális, de olyan tényt, amivel számolni kell. Fentebb úgy említettem: a politikai tábor létrehozott 1992-ben egy szervezetet... Most az történt, hogy a politikai tábor ‹ a létrehozó apa, és a Parlament, a tejelô anya ‹ megsokallta az eredménytelenséget és megvonta a tejet. Annak az illúziónak, hogy “civil szervezet“ ‹ vége. A szülôk eredményt akarnak, és most beleszólnak. Ezen akár fel is lehet háborodni, de a helyzeten, a viszonyuláson az nem változtat.

Orbán Viktor szerint a szövetségnek rendeznie kell sorait, békességet kell teremtenie, és jogilag kezelhetô, egyértelmű helyzetet kialakítania. Azt is mondta, hogy a parlamenttôl nem volt elvárható, hogy egy rendezetlen szervezetnek két évre elôre támogatást garantáljon. Nyers, kemény szigor, így szól, aki elveszítette türelmét. De nem ô az egyetlen, aki elveszítette türelmét a Világszövetség eredménytelensége felett. A türelmetlenség követelte meg a Világszövetség átalakításának, újjászervezésének érdekében megírt dolgozatokat. Számos dolgozatot mi is asztalra tettünk, az elsôt még 1992-ben. 1999-ben olyan értelmű határozatot hozott a küldöttgyűlés, hogy a következô küldöttgyűlésre kész terveket kapjon a Világszövetség teljes átalakítására. A feladat végrehajtása helyett az elnökség akkori elnöki és akkori elnökhelyettesi táborra oszlott, aminek eredménye az átalakítás kérdésének elsikkadása volt. 2000 májusában a tárgysorozatban még csak említés sem történt errôl. Ez lehetett a Világszövetség kenyéradó gazdáinak a kiváltó ok arra, hogy dűlésre vigye az átalakulás kérdését. Orbán Viktor miniszterelnöki gondjai részeként döntést akart a Világszövetség vajúdásában. A májusi kongresszuson érthetôvé tette, hogy változást vár, és ha megértik a kívánságát, ha az átalakuláshoz megfelelô embert választják meg elnöknek, akkor lesz külön törvény és ahhoz illô nagyságú ellátmány.

Mindenki, aki akarta, megértette, Boross Péter volt Orbán Viktor jelöltje. Azért Boross, mert ô már egyszer, miniszterelnöki idejének utolsó napjaiban hozott egy olyan döntést, amely a Világszövetséget egy impozáns belvárosi épületkomplexus tulajdonosává tette. Még jókor, a Horn-kormány már nem vehette el. Így most is Boross Péter nevéhez fűzôdött volna a Világszövetség külön törvénybe iktatása, amit egy esetleg újra hivatalba lépô liberálszocialista kormány már nem vehet vissza. Egy külön törvény által létrehozott világszervezet alapítványra építve mentesült volna az évenkénti parlamenti egyesületi osztástól. Négy szavazaton múlt ‹ alkalmasint négy ausztrál szavazaton ‹, hogy nem így lett.

Akkor az volt a szólam, hogy Boross Péter megválasztása esetén elvesztené a Világszövetség a függetlenségét, a kormány dirigálna. Sajnos, amióta kitalálták a pénzt, aki a költségeket állja egy vállalkozásban, az bele is szól az üzletvitelbe. A beleszólás nem feltétlenül rossz. Egy nemzeti kormány egy nemzeti szervezetet aligha szomorítana nemzetietlen utasításokkal.

December 2-án rendkívüli küldöttgyűlést tartott a Magyarok Világszövetsége. Ezt a gyűlést azért kellett megtartani, mert a májusi, évi küldöttgyűlés befejezetlen maradt, akkor nem sikerült megválasztani az elnökhelyettest és tisztázatlan volt a költségvetés elfogadottsága.

A májusi küldöttgyűlés legnagyobb tétje az volt: ki legyen a Világszövetség elnöke. A hosszadalmas és bonyolult négyfordulós választási eljárás végén két elnökjelölt között folyt a küzdelem. Patrubány Miklós mindössze 7 szavazattal nyert, vagyis 4 küldött szavazatával dôlt el a választás. Ilyen vékony veszteség illetve nyereség érthetô indulatokat keltett, magasra csaptak a csalódásnak illetve örömnek érzései. Az elnökválasztási küzdelem olyan képet mutatott, mintha a Világszövetség küldötteinek összessége két tábor, két szemlélet, két ellentét gyülekezete lenne. Valójában ilyen szembenállás nem a küldöttek 300 fôs együttesének jellemzôje, hanem a 24 fôs elnökségé. Az elnökségben dúló, éveken át folytatott nemtelen hadakozás vetült rá a küldöttgyűlésre.

A májusi küldöttgyűlés befejezetlenségének egyetlen és kizárólagos okozója az elnök- és elnökhelyettes választás alapszabályokban rögzített hosszadalmas módszere, amely idôben lehetetlenné teszi mindkettônek egy napon történô lefolytatását, ezen kívül elveszi az idôt sok más fontos dolog megtárgyalásától. Kivédhetô lett volna, ha az alapszabályokban erre a célra szolgáló nyilatkozat megjelent volna a meghívón, ami szerint a küldöttgyűlés másnap a megjelentek számától függetlenül határozatképesen folytatható. A májusi küldöttgyűlés befejezetlenségére alapozott vádaskodások igaztalanok.

A Magyarok Világszövetsége jelenlegi problémája nem a májusi küldöttgyűlésen jött létre, és nem is fejezôdött be a decemberi rendkívüli küldöttgyűléssel. Nem hoz megoldást az sem, ha az elnökségi együttműködést megtagadó csoport visszatér a székházba, de az sem, ha távol marad illetve kirekesztetik. Nem hoz megoldást az sem, ha a pro és kontra perekben a bíróság akár az egyik, akár a másik oldalnak ad igazat, az sem, ha nem lesznek perek. Deák Ferenc adta meg a választ: A rosszul begombolt mellényt újra kell gombolni.

*

Megsuhogott a politikai nádpálca. Nem szép dolog, de megesett. Az a kérdés: okos dolog-e ezek után ‹ ha a Világszövetséget megmentendônek ítéljük ‹ a politikai tábor menetelése elé futva felkavarni szemükbe a port? Valahol, valamilyen fórumon szót kell érteni a megmaradás érdekében. Nagyon valószínűtlen, hogy a nemzeti pártok döntése a Világszövetség ellehetetlenülését célozza. Az Illyés Közalapítványhoz utalt 237 millió forint bizonyára hozzáférhetô lesz, egy kis pihentetô helyre került.

Lehet minôsíteni az eljárást, de az üzenet szabatos: ‹ az MVSZ-nek rendeznie kell sorait, békességet kell teremtenie, és jogilag kezelhetô, egyértelmű helyzetet kell kialakítania.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
“Kis ország is mondhat érdekeset“
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?