hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Délvidéki remények és aggodalmak
2001. április.17., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A balkáni kommunizmusnak egyazon alapja van, mint a balkáni királyságoknak, egyházaknak: a nacionalizmus, illetve annak legszélsôségesebb formája. Valójában nincs is rá megfelelô kifejezés, a nacionalizmus szóra is méltatlan a balkáni viselkedés. Törzsi fundamentalizmus lenne talán a megfelelô elnevezés vagy röviden csak balkanizmus annak a magatartáskultúrának a meghatározására, amely csak egy igazságot ismer, a sajátját, ennek érvényesítésére örökös összeütközésben van a szomszédaival, azoktól még a levegôt is elvenné. Ezt a negatív elôjelű magatartáskultúrát a szerbek fejlesztették a legmagasabb tökélyre. Legjobban példázza ezt a lelkiséget az a meggyôzôdésük, hogy ahol egy szerb hôs csontjai nyugosznak, az szerb föld. A Balkán nem Európa. A Balkán soha nem lesz európai, a Balkán az semmi más, csak balkáni.

A szerb népnek a nyugati politikai együgyűség nagy történelmi szerepet adott: a déli szláv népek federációs államát hozták létre részükre azzal a távolabbi szándékkal, hogy abból késôbb kifejleszthetô a Balkán Federáció. A kísérlet hamvába holt a szerbek balkanizmusával. Az alapvetôen francia politikának következményeképpen a Balkán benyomult a Kárpát-medencébe, nyugati nagyhatalmi jóváhagyással megnyomorítva Közöp-Európa egyetlen türelmes többnemzetiségű államát ésfolyamatosan felszámolva a magyarságot, annak fejlettebb társadalmi intézményeit, szabadságát és gazdasági lehetôségeit, kultúráját. A jelek szerint a nagyhatalmaknak még van tervük a területileg megnövelt, megerôsített Balkánnal, arra viszont a leghalványabb jel sem utal, hogy a szerb hadifogságban élô magyar százezrek valamiféle jobb elbánást, védelmet kapnának, ilyen igényeket elegánsan eleresztenek a fülük mellett. A Balkánnak juttatott területek visszaadásáról nem is szólva.

Jobb híján magyarok részére megalkotandó valamilyen autonómiáról álmodoznak az egykori magyar Délvidék ma Vajdaság néven ismert részének magyar politikusai. Ilyen eddig nem volt, a remény a megváltozott körülmények szülötte: vajha a nyugati hatalmak ráparancsolnának Szerbiára autonómiák létrehozását és tiszteletben tartását megkövetelve. A magyar kormány elvállalta az autonómia-elgondolások megjelenítését a nyugati hatalmaknál. Mielôtt vizsgálgatnánk e kívánság esélyeit, szólnunk kell Vajdaság egészének autonómia-törekvésérôl.

Vajdaság 1974-ben alkotmányt kapott. A nyugati politikagyárakban, marxista egyetemeken (abból van legtöbb) ápolt gondolat volt a helyi önkormányzatokra (szovjetekre) épülô kommunista állam megvalósulása, és ahol ilyen irányú jelek mutatkoztak, a nyugati, fôleg amerikai politika azt bôkezűen jutalmazta. Tito a legkedvencebb bolsevikja volt a politikai Nyugatnak. A vajdasági önállóság Jugoszlávia kirakati mintapéldánya volt. A központi kormányzatnak nem sok kockázatot jelentett a helyi kormányzatok önállósága, mert azokban is a párt szava érvényesült, amely viszont központi igazgatású volt.

“Az 1974-es alkotmány alapján létrehozott vajdasági autonómiát nemcsak a valamennyivel oldottabb kommunista eszmeiség hozta létre, de az is működtette ‹ írja Mirnics Károly a Magyar Fórumban. Elemzését így folytatja: ‹ A maga dolgában nagyon biztos kommunista eszmeiség nélkül egy percre sem maradhatott volna fenn. Ebben a Vajdaságban a községek és a helyi önkormányzatok jogköre még tovább erôsödött. A fenntartási pénzeszközök továbbra is a községi önkormányzatoknál voltak, viszont a fejlesztési pénzeszközök most már túlnyomó részt a tartományi alapokba kerültek, illetve kisebb részük községi szintre és a társadalmi tulajdonban lévô vállalatok érdekközösségébe is. Mivelhogy Vajdaságban mindenki szerette ezt a Vajdaságot ‹ mi magyarok is ‹, bár a jólét benne a külföldi kölcsönök alapján emelkedett olyan magas szintre, most sokan ezt a vajdasági autonómiát szeretnék helyreállítani. Ennek a vajdasági autonómiának újbóli életrehívása azonban történelmi álom. Esélyei egyenlôk a nullával."

Ha ez így igaz ‹ meg az is, hogy Szerbia a federációs kalandban tönkrement állapotát csak nemzetállami egységgel tudja helyrehozni ‹, akkor a vajdasági autonómia feléleszthetetlensége mellett a magyar pártok autonómiaelképzelése még mélyebb álmok világába tartozik.

A Milosevics nélküli Jugoszlávia hathónapi fennállás után sem indult el az államépítés útján.
Attól még sehol nem lett demokrácia, hogy megszűnt a kommunista egypártdiktatúra. Nem sok változott Vojislav Kostunica elnöksége alatt sem. A tavaly október 5-én megtörtént “egyórás forradalom" sok tekintetben hasonlít Iliescu forradalmára, azzal a különbséggel, hogy ezt a diktátort elvtársai nem irtották ki, csak megmagyarázták neki, hogy félre kell állnia saját és Szerbia érdekében. Viszonzásul nem adják ki a Hágai Bíróságnak. A Magyar Demokratában megjelent írás szerzôje, Kuntavi Ács János szerint: “Kostunicának és társainak kisebb gondja is nagyobb, mint a vajdasági magyarok autonómiája. Tudni kell azt is, Kostunica szerb nacionalista. Nem akármilyen, hanem szerb. Errôl nem lenne szabad megfeledkezni. A »demokrata« Kostunica a koszovói véres terror alatt kasalnyikovval a nyakában grasszált fel s alá. Hogy géppisztolyát használta-e, azt megmondani nem tudom, de tény, hogy Koszovót fegyverrel a kezében járta meg. Kostunicának ‹ ha igazi forradalmár ‹ módjában állt volna Milosevicset falhoz állítani, ennek ellenére fölengedték a szabadnak és demokratikusnak mondott szerb televízió képernyôjére, ahol ô szemrebbenés nélkül elmondhatta, hogy akkor pénteken tudta meg a választások hivatalos eredményét, amit természetesen elismer, mi több, gratulál Kostunicának a gyôzelemhez. Köszöni a választói bizalmát, valamint azoknak is köszöni az ellenszavazatokat, akik nem rá adták a voksukat, mert így legalább egy kicsit megpihenhet, ugyanis az ország sorsának alakulása iránti gondoskodás súlyos teherként nyomasztotta. Egy kicsit eljátszadozik az unokájával, majd újult erôvel tér vissza a politikai életbe, s pártjával, a Szocialista Párttal, mint legerôsebb ellenzéki párttal, megnyeri a következô választásokat."

Ezzel a színjátékkal mindenki lecsendesedik. Milosevics hívei, mert nem lôtték le vezérüket, ellenzôi, mert végre félreállították a despotát, az ellenzéki pártok, mert végre gyôztek, a nagyhatalmak, mert nincs szükség további erôszakos beavatkozásra. Milosevics féléven át játszadozott a kisunokával, most végül bevonultatták az állami zárdába, ahol személyi ôrizete biztonságosabb, mint vidéki palotájában. A nyugati sajtó máris zengi, hogy Jugoszlávia méltóvá lett a megígért külföldi segélyösszegekre, mert hát fel kell építeni az országot. Jön a külföldi tôke és berendezkedik.

Január 13-án Kostunica Milosevics vendége volt, bizonyára ott beszélték meg a mostanra bekövetkezett lépéseket annak érdekében, hogy ne kelljen Hága kezére adni a vezért, majd házi kezelésben elkezelik az ügyet. Ezt szolgálja a szerb tájékoztatás minden eszköze, amelyben nincs új hang, minden a régi: a szerbek senkit sem bántottak, a szerbeket megtámadták, még a pápa is, a rombolásért mindenki más felelôs, csak ôk nem. Lesz elég pártfogója Szerbiának nyugaton, ahol az államhatárok szentsége és örökkévalósága hittétel, ‹ ha rajtuk múlt volna, még egyben lenne Jugoszlávia. A változás ideje elmúlt, a gazdasági kérdések mellett másról nem lesz szó.

Január 27-én megválasztották az új szerb kormányt. Hat alelnököt választottak, köztük egy magyart, Kasza Józsefet, Szabadka polgármesterét, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét. A szabadkai Sass László írja naplójában:
“Január 30. kedd. Kostunica továbbra is foggal-körömmel védi Milosevicset. Igaz, hogy a nagy nyomás hatására mégiscsak fogadta Carla del Pontét, de ugyanúgy viselkedett, mint Milosevics az ô fénykorában. Támadással védekezett. A gyengített urániumért, a bombázásokért tette felelôssé a fôügyészt és a NATO vezérkarát. Kostunica elnök továbbra is az amerikaellenesség mámorában él, az államot fontosabbnak tartja Hágánál. Nem attól fél, amit állít (Milosevics és a többiek kiadatása destabilizálná az államot), hanem attól, amit elhallgat (milyen igéreteket tett a letűnt elnöknek és bandájának). Okvetetlenkedô nyugati újságíróknak ezt mondta: »Komoly okunk van arra, hogy bíráljuk a hágai törvényszéket... A hágai törvényszék számunkra realitás..., de nem szentség, ez egy intézmény, amelyet külföldi szabályok szerint vezetnek«. Arra a kérdésre, hogy szeretné-e, hogy Milosevics önként adná meg magát, ezt válaszolta: »Ez tôle függ. Akkor azonban több személynek meg kellene adnia magát, nemcsak Milosevicsnek és nemcsak Szerbiában. Mindnek elôtt a NATO vezérkarának a bombázásért«."

Hamarosan megmutatkozott a kostunicai szerb világ.
Január 30-án a szerb legfelsô bíróság eltörölte azt a törvényt, amely szerint magyarul is ki lehetett írni a helységneveket. Annyit megengednek, hogy latin betűvel jelenjenek meg a szerb nevek: Szubotica, Szenta, Szombor, Kanjizsa stb. Egyre sűrűbben kapunk olyan értesülést Délvidékrôl, ami szerint az új kormányzatnak sok fontos dolgot megelôzô szándéka a még megmaradt magyarság újabb elnyomása, elüldözése. Végel László írja a Családi Kör március 22-i számában:
“Ezekben a hetekben nagy vihart kavart fel a helységnevek írásmódja. A szerbiai politikusok egymással versengve bizonygatták, hogy igenis tiszteletben tartják az európai normákat. Nos, a nemzeti kisebbségek nyelvi jogairól szóló oslói ajánlások 3. paragrafusa kimondja: »Azokon a területeken, ahol jelentôs számban élnek nemzeti kisebbséghez tartozó személyek, és ahol erre megfelelô igény mutatkozik, a közigazgatási hatóságoknak biztosítaniuk kell a települések elnevezésének, utcaneveknek és más közérdekű tipográfiai jelzéseknek a kisebbségi nyelven történô feltüntetését is«. A példákat sorolhatnánk. Az oslói ajánlások 15. paragrafusa szintén egyértelműen fogalmaz: »Azokban a régiókban és településeken, ahol egy nemzeti kisebbséghez tartozó személyek jelentôs számban élnek, az államnak biztosítania kell, hogy a regionális és helyi önkormányzati testületek választott tagjai az e testületekhez kapcsolódó tevékenységük során az illetô kisebbségi nyelvet is használhassák.« Ennek ellenére egyes kormányzó pártok képviselôi kivonulnak a parlamenti ülésterembôl, ha egy kisebbségi képviselô saját anyanyelvén szólal meg. Ezek után a világ joggal kételkedik szavahihetôségünkben."

Ez idáig a lenti politikai régiók vezetôinek szabotálása, piszkálódása. A fenti régiókban az új kormányzat diplomáciája halasztást, kibúvót keres még azokra a keveset érô európai normáknak nevezett kedvezményekre is, amiket fentebb a “Töprengés az autonómiáról" című cikkbôl idéztünk. Végel László errôl a következôket írja:

“A jugoszláviai magyar sajtó valami oknál fogva nem tájékoztatott arról, hogy Max van Stoel, az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szövetség) nemzeti és kisebbségi fôbiztosa a napokban rendkívül fontos levelet kapott Szerbiából. A napokban várják a választ. A levél szerzôi: Zorica Radovic, Dusan Janic, Marijana Pajvancic, Józsa László (VMSZ-alelnök) és Stevan Lilic arra kérték a fôbiztost, hogy az EBESZ ne kérje számon a szerbiai kisebbségi törvényeket, egyelôre elégedjen meg a parlamenti szándéknyilatkozattal. A belgrádi Danasnak adott interjújában Dusan Janic megmagyarázta: a levélírók síkraszállnak azért, hogy az EBESZ ne gyakoroljon nyomást Jugoszláviára a kisebbségi jogok teljesítésének ügyében, mert hosszabb folyamatról van szó. A parlamenti szándéknyilatkozat ‹ magyarázza Janic ‹ esetleg lehetôvé teszi a külföldi anyagi segítséget. Levenné a napirendrôl az amerikai kongresszus határozatát is, miszerint Jugoszlávia csak akkor részesülhet segélyben, ha ‹ a határozatot idézem ‹ »olyan intézkedéseket léptet életbe, amelyek a kisebbségek jogainak tiszteletben tatását és a jog uralmát tükrözik«." A Magyar Szó március 25-i számában Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke írja, hogy: “Vajdaság autonómiája a Szerb Demokratikus Ellenzéken belül egyre inkább háttérbe szorul. Pontosabban a belgrádi szerb hatalmi pártok hallani sem akarnak róla. Az új szerb hatalom nem hajlik egyik autonómiaforma felé sem. Sôt, nemzetközi támogatást igyekszik szerezni ezek megkerüléséhez."

A támogatás meg is jelenik a balkáni égen. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: Szerbia “igazi demokratikus országgá vált",
melyet komolyan emlegetnek úgy, mint az Európai Unió esélyes potenciális tagállamát ‹ jelenti a SRNA. “Az Európai Unióban nincs hely azok számára, akik nem tartják tiszteletben a kisebbségi jogokat. Az ilyen országok nem számíthatnak Európa támogatására és barátságára. Azonban Szerbia megmutatta, hogy valóban demokratikus állammá vált, s a jövőben még inkább az lesz" ‹ mondta Prodi a Reporter hetilapnak nyilatkozva. Prodi reményét fejezte ki, hogy ezt Amerika is megérti és hozzátette: ‹ “nincsenek lényeges eltérések azok között a feltételek között, melyeket az Egyesült Államok szab meg Belgrád számára és azok között, melyeket az EU határoz meg. Az egyetlen különbség, hogy Európa nem szab határidőket a feltételek teljesítéséhez."

Mit lehet erre mondani, azután hogy az ember lélegzethez jut?
Hát, ilyen a politika. Errôl panaszkodik a belgrádi szerb kormány magyar alelnöke, Kasza József is a Magyar Szóban megjelent interjú keretében: “Ez természetesen egyáltalán nem jelenti azt, hogy a kisebbségi kérdés megoldódott Vajdaságban vagy Szerbiában. Sőt! Határozottan elítélem Kostunica úr minapi kijelentését, miszerint a kisebbségi kérdést Szerbiában európai színvonalon oldották meg, mert lám, a szövetségi kormány kisebbségi minisztere, Raszim Ljaljics és a szerbiai kormány alelnöke, tehát jómagam is, a kisebbség soraiból került posztra. Ha azt gondolja Kostunica úr, hogy ezzel megoldódott minden, nagyon téved! Sérelmezem, hogy nem váltotta be a választási kampányban és a külön beszélgetésünk alkalmával tett ígéretét, miszerint megkezdődik a párbeszéd az aktuális hatalom és a kisebbség képviselői között, éppen azért, hogy a kisebbségi kérdéseket csakugyan európai mércék szerint oldjuk meg, amelynek alapján Szerbia is csatlakozhat a kisebbségi chartához. Ez a folyamat még nem indult el. A kisebbségiek, különösen mi, vajdasági magyarok, szorgalmazzuk a párbeszédet, de épp Kostunica úr és pártja részéről nem mutatkozik erre hajlandóság. A terepen tapasztalható negatív megnyilvánulások is pontosan a Szerb Demokrata Párt részéről érkeznek, amire én fel is hívtam Kostunica úr figyelmét. Ő erre azt válaszolta, hogy ezek a megnyilvánulások nem a párt álláspontját, hanem a párt egyes tagjainak a hozzállását tükrözik. Ezt jóakarattal akár el is fogadhatom abban az esetben, ha Kostunica úr figyelmezteti pártjának tagjait, éppen úgy, ahogyan én is figyelmeztetném a VMSZ tagjait, ha valamilyen hibát követnének el. Csak az a baj, hogy pont ezt a lépést nem tette meg Kostunica úr... "

Nem tartozik ide, de nagyon ide illik az említett Romano Prodi és egyéb esetekbôl ismert hasonló szemléletű nyugati úr Günter Verheugen viszonyulása Magyarországhoz ‹ éles ellentétben a fent már megismert állásfoglalásával szemben. Magyarázat mellôzésével közöljük Hegyi Gyula MSZP-képviselô írásának fôbb részeit a Magyar Hírlap április 7-i számából: “Romano Prodi, az Európai Uniót irányító bizottság elnöke és Günter Verheugen, az EU bôvítési biztosa csütörtök reggel ötven percet töltött a magyar országgyűlés kibôvített integrációs bizottságának ülésén. Ez az ötven perc elegendô volt arra, hogy lerombolják három esztendô kormányzati mellébeszélésbôl és hamukálásból épített homokvárát... Kisebb szóváltás bontakozott ki a kergemarha-kórral kapcsolatos uniós beviteli korlátozásokról is, amelyekben mindkét fél a maga természetes érdekeit képviseli.
Három kérdésben, a cigány kisebbség, a médiakuratóriumok és a szociális párbeszéd ügyében azonban Prodi és Verheugen szokatlan keménységgel és határozottsággal bírálta a magyar kormány politikáját. Szókimondó, szinte nyers stílusuk világossá tette, hogy ezekben a kérdésekben botrányközeli állapotokat érzékelnek, s elérkezettnek látják az idôt a komoly figyelmeztetésre. Nem az unió, hanem Magyarország válna jobb és élhetôbb országgá, ha a kormányzat fellépne a diszkrimináció ellen, ha a közszolgálati médiumoknak kiegyensúlyozott kuratóriumuk lenne, és ha helyreállna a Fidesz által szétrombolt szociális párbeszéd.

Ami a cigánykérdést illeti, Prodi nyíltan kimondta: ha Magyarország valóban aggódik a határon túli magyar kisebbségek sorsáért, akkor ugyanekkora figyelmet kell fordítania saját kisebbségei, elsôsorban a cigányok helyzetére is.
(Elsô magyarországi látogatásán II. János Pál pápa is ezt mondta, de az akkori »keresztény« kormányzat szavait elengedte a füle mellett.) A parlament 63-as termében az Európai Unió vezetôi a magyar politikusok okulására Csehországot, Szlovákiát és Bulgáriát (!) hozták fel jó példának, mondván, hogy e három ország vezetôi már felismerték a cigánykérdés fontosságát. »Az unió számára a legkisebb diszkrimináció is aggasztó« ‹ hangsúlyozta Romano Prodi.

A zámolyi romák és a szlovéniai Amnesty-hirdetések ügyében önmagát hergelô és hiszterizáló, az »óva intjük Angliát« szellemében önsorsrontó dühvel kapálózó kormányzatnak legfôbb ideje lenne lehiggadnia. A cigánykérdést nem lehet egy év, még egy évtized alatt sem megoldani. De a politikai és törvényhozó szándékot néhány hónap alatt ki lehetne nyilvánítani a jelen állapotok tényszerű kritikájával és a diszkriminációellenes törvénycsomag elfogadásával.

A médiakuratóriumok ügyében Romano Prodi laza csuklómozdulattal borította fel a kormányzati kártyavárat. Röviden kijelentette, hogy ez nem egyike a sok részletkérdésnek, ez a magyar csatlakozás egyik legfontosabb problémája. Egyszerűen arról van szó, hogy Magyarország megfelel-e az uniós tagság elemi politikai feltételeinek, vagy sem. Alapvetô politikai ügy, hogy a kérdés megoldódjon, és a kuratóriumokban az ellenzéki pártok képviselôi is jelen legyenek. Mit lehet ehhez hozzátenni? Talán csak annyit, hogy akik a helyzetet behatóbban ismerik, azok tény szerint tudják, hogy a jelenlegi botrányos helyzetért a Fidesz felelôssége a MIÉP-énél is nagyobb. Akik nem ismerik a hátteret, azok is sejthetik, hogy abszolút többség és a házelnöki poszt birtokában a koalíció azon a napon oldja meg ezt a kérdést, amelyen Orbán Viktor elszánja magát erre. Kizárólag az ô személyes felelôssége, hogy ebben a tekintetben Magyarország megfelel-e a demokratikus országok iránt támasztott alapvetô politikai feltételeknek.

A szociális párbeszéd ügyében Verheugen nemcsak megismételte Michael Lake budapesti EU-nagykövet figyelmeztetését, hanem meg is emelte a tétet. A szociális párbeszéd akadozik Magyarországon, sok panaszt kapunk a különbözô nemzetközi szervezetektôl is ‹ mondta. Ez a kérdés rendkívüli fontosságú ‹ tette hozzá a bôvítési biztos. Szavait olyan figyelmeztetéssel zárta, amelyet fenyegetésnek is tarthatunk. Az unió azt fontolgatja, hogy emiatt ismét megnyitja a tárgyalásokon egyszer már lezárt szociális fejezetet. Ilyesmi még nem történt meg, figyelmeztetett, s ha sajnálatos módon bekövetkeznék, akkor új helyzet állna elô. ...

Amit Prodi és Verheugen csütörtökön az üres udvariaskodást félretolva egyértelműen kimondott, azt az ellenzéki képviselôk, a nem kormánypárti újságírók, a független szakértôk és a közéleti érdeklôdésű állampolgárok évek óta mondogatják."

* Mégis egy végszó: Elég sokáig volt Magyarország olyan Unióban, ahol az egyenlôk között a legegyenlôtlenebb volt. A bevádolók is ugyanazok, mint akik voltak annak a másik Uniónak az idejében. Kell-e rohanni...





Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?