hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
2000. november. 13., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Az emberek figyelmét a sporttal lehet lekötni a legnagyobb mértékben. Érthetô, hogy a politikai választásokból is sportot csinálnak a nép szórakoztatásáról gondoskodó szervek. A terep majdnem ugyanaz. A labdarúgó sportot alapul véve, két csapat kergeti a labdát, az egyik csapatnak gyôzni kell. A küzdô csapatoknak szurkoló tábora van. A politikai sportpályán a szavazók rúgják egyéni góljukat és a pártok jelöltjei szolgáltatják a biztató hangokat, fölerôsítve a híripar minden eszközével. Ígéreteket öntenek a nép közé, amely örül, mintha kapott volna valamit.

Amerikában ez is amerikai méreteket ölt, és a szórakoztató ipart dícséri, hogy egy napra megáll az élet, mert mindenki minden figyelme a politikai mérkôzésre irányul. Ezúttal még hosszabb lett az eredményre várakozás ideje, növelve az érdeklôdés izgalmait. A képernyôn láthattuk, a fej fej melletti küzdelmet mutató tábla szerint éppen vezetô párt híveinek örömmámoros révületeit, mintha valami rabságból való szabadulásuk függne az eredménytôl, holott csak annyi történik, hogy a nemzetközi nagytôke egyik amerikai pártjának hatalomra jutása dôl el a nemzetközi nagytôke másik amerikai pártja ellenében. Talán a világon ‹ a pártokirányította országok sorában ‹ nincsen mégegy olyan unalmas politikai aréna, mint az Amerikai Egyesült Államoké.

Amerikában fejlett politikai technológia van, politikai kultúra nincs. A politika egy adott társadalom életvitele kialakításának ideológiai töltetű tervezése a meglévô javítására, megváltoztatására, esetleg megdöntésére, mert mindig van javítani való, és Madách Imrétôl is tudhatjuk, hogy egy megülepedett, megcsontosodott irányzat fokozatosan korrupt és diktatórikus lesz. Szakaszos változásra van szükség a politikában. Ez európai sajátosság, Amerikában az Észak‹Dél harcában még jelen volt, azóta az Egyesült Államok egy ‹ a maga szempontjából ‹ jól vezetett üzleti vállalkozás.

Ennek a nagyvállalatnak huszadik századi két sikeres nagy vállalkozása megalapozta az USA világrendezô szerepét. A Pax Americana korszakában vagyunk. Ez egyszerre vonzó és félelmetes. Minden más ország szeretne hasonlóan sikeres lenni, de nélküle nem megy, általa elveszít olyan értékeket, amikrôl Amerika társadalma nem is tud és amit meg sem ért, szemrebbenés nélkül eltapos. A világgazdaság annyira monolitikus lett, hogy sehol nem lehet kialakítani többé a globális hatalomtól független gazdasági egységet, nemcsak ellene, de jóindulatú elnézése mellett sem. A mozgást és fellendülést hozó nemzetközi tôke ‹ nem annyira gonoszsága, mint természete folytán, netán jobb belátása ellenére is ‹ mindenütt önmaga gyarapodását szolgálja és keresztezi a helyi érdekeket. De mert vele kell élni, állandóan küzdeni kell a még megtartható megtartásáért. Ez határozza meg a mai Magyarország gondviselôinek mindennapi cselekedetét, ezért tragikus ha exbolsevista-liberális kiszolgáló irányzat kerül kormányhatalomba.

Az Egyesült Államok a világigazgatásnak jól megszervezett műhelye, ahol az uralkodó politikai rendnek nincs és nem is lehet ellentétpárja. A Republikánus Párt és a Demokrata Párt egy ugyanazon vállalkozás két üzleti kirakata. Egyikben konzervatív, másikban progresszív szabású divatot árusítanak a közönségnek, amely minddamellett egyfajta farmernadrágot visel az egyéniség proletarizálásának jeleként. A nagy választási színjáték annak a társadalmi élménynek a megvalósítója, amely olyan változtatás esélyének képzetét kelti az amerikaiak millióiban, aminek csak elvillanó fénye van, melege nincs: ünnepi görögtűz.

November 7-én az amerikaiaknak el kellett dönteniök, hogy a választási módszerben eléjük állított két személy közül melyik legyen az állam 43-ik elnöke. A televízió világában egyéb tulajdonságok mellett (vagy helyett) szinészi képességek szükségesek a megmérettetéshez. A választók fele nô, és az eleddig mindig férfi elnökjelöltnek elsôsorban “jóképűnek" kell lennie. “Gore továbbra is úgy mozgott a kamerák elôtt, mint egy robot és nem tudott kibújni a mindent mindenkinél jobban tudó stréber diák jelmezébôl. Bushnak pedig továbbra is gondjai akadtak bizonyos szavak kiejtésével és történelmi, földrajzi ismereteinek hiányát sem tudta pótolni néhány hét alatt." Ez az idézett vélemény is mutatja, hogy még az újságírók is a színpadi szereplésbôl ítélnek. Úgy olvassuk, hogy: Bush erősebben vezet a férfiak között, Gore jobb a női szavazóknál. A republikánus jelölté a vagyonosabb és a házas szavazótábor, a Biblia-övezet. A demokraták számíthatnak a szegényebbek, a szakszervezeti tagok, az egyedülállók, az afroamerikai szavazók többségére.

Az érdeklôdés nemcsak a hazai közönséget nyeri meg, ahogy néhány héttel ezelôtt a világ figyelmét az olimpiai játékok kötötték le, ugyanúgy most két reményteljes ember küzdelmét lesi, melyik vonul be a történelembe. Nem szegény emberek szórakoznak ilyenképpen, annyira még nem játszák meg a demokráciát, mint például Kádár esetében, aki egyébként szerette is a darástésztát. Bushról úgy hírlik, hogy az eddigi korábbi jelöltek között is egyike a leggazdagabbaknak. Vagyonát húszmillió dollára becsülik. Jól vállalkozott ‹ mondják ‹, elnök apjának barátai látták el kölcsönökkel vállalkozásait, eleinte veszteséget termelt, de talált vevôt erre a vállalatra, a következô üzlete bejött, megint kölcsönösszegbôl megvett egy texasi baseball csapatot és amikor ezt eladta már vagyonosnak mondhatta magát, és most is sikeres üzletemberként mutatkozik be. Nincsen ebben semmi szokatlan, apuka nemcsak elnök volt, hanem azt megelôzôen jó ideig a Council for Foreign Relations jeles személyisége , mely szervezetrôl tudnivaló, hogy abban készülnek el az Egyesült Államok politikai tervei. George Bush jó fiú volt, mégcsak figyelmeztetést sem kapott, mint Reagan, (akire valaki rálôtt, ha emlékszünk rá, hogy egyéb esetekre ne utaljunk) miért ne felelne meg a fia is. Megtanulja majd a földrajzot is, utazhat eleget.

Al Gore sem szegény ember, bár négymilliós vagyonával nem túlságosan elôkelô. Igaz, nem is dolgozott meg érte, azonos nevű apjától, Albert Goretól örökölte, aki közeli kapcsolatban állt Armand Hammerral, az amerikai vörös milliomossal. Hammer volt az élô kapcsolat az amerikai kapitalizmus és az oroszországi kommunizmus között. Hammer New Yorkban született, onnét származott a Szovjetunió számos forradalmárja, titkos pénzelôje. Hammer, Oroszországból kivándorolt szülôk gyermeke (az apa, dr. Julius Hammer volt a megalapítója az Amerikai Kommunista Pártnak) a Szovjetunióval kötött kétes és piszkos üzleteléseibôl megtollasodott iparmágnás, ômaga is elkötelelezett kommunista, Leninnel kötötte meg elsô üzletét, attól kezdve a nyolcvanas évek közepéig látogatta a Szovjetunió vezetôit, de kapcsolatot tartott az Egyesült Államok elnökeivel is, és tôlük lefelé mindenkivel, akitôl üzletei támogatását kieszközölhette. Kádár Jánost kétszer is meglátogatta. Albert Gore Sr. hasznos politikai segítséget nyújtott Hammernak, amikor Edgar Hoover hazaárulás vádjával törvény elé akarta vinni. Albert Gore Sr. szenátor korában is baráti kapcsolatban állt Hammerral, akivel 1950-ben társas üzleti viszonyba került, majd az Occidental Petroleum-nál, Hammer vállalatánál vezetô pozíciót kapott. Noha az ilyen vörös háttér nem sokat jelent az amerikai választóknak, a politika iránt fogékony szemlélônek némi eligazítást jelent a családi háttér. Egyébként nem különleges az eset, csak éppen ritkán kerül nyilvánosságra. Az a nagy történelmi fordulat, ami létrejött a cári Oroszországban 1917-ben nagy befektetést igényelt. A pénz onnan jött, ahol bôven van. A tôke természete az, hogy nyomul akadályok ellenében. Nem szeret olyan államot, amely akadályozza, ezért ômaga szervezi meg az államot, de annak úgy kell működnie, mintha a nép állama lenne. Az amerikai kormányzat kétlaki életet él már közel száz éve. Ebbe a kétlakiságba illik bele a Hammerok csodálatos karrierje, de ez termelte a Rosenberg házaspár tragédiáját is. Halálukkal megváltották az állam ártatlanságát.

A választási hadjárat nemcsak a jelölteknek kerül pénzébe, az benne a legkevesebb. Üzleti vállalkozásoknak a választási kampányba adományozott pénze nem önzetlen jótékonykodás, hiszen az üzletek államában az állam is üzleti vállalkozás. Ez így természetes. A híradásokból tudjuk, hogy a kampány több mint háromezermillió dollárt emésztett fel, nyolcszázmillióval többet, mint a négy évvel ezelôtti. Ebből 236 milliót kaptak a választásban induló pártok a költségvetésből. A pártok és jelöltek rekordösszegeket áldoztak televíziós hirdetésekre. Ennek nagy része úgynevezett “puha pénz", amely nagyvállalatoktól származik. A milliókat nem közvetlenül a jelölteknek, hanem egy-egy kampánytéma népszerűsítésére alakult “akcióbizottságoknak" adják. Így például Busht támogatták a nagy gyógyszergyárak, amelyek nem akarják, hogy az állam beavatkozzék a gyógyszerárak alakulásába, vagy a Microsoft, amely ellen a Clinton-kormány trösztellenes eljárást indított. A demokrata kasszát elsősorban a szakszervezetek és nagy jogi cégek adományai növelték, de így is messze elmaradtak a Bush-pénztártól. Ez volt minden idők legdrágább amerikai választása: egy leadott szavazat átlagban 30 “kampány-dollárba" került.

Példamutató az amerikai rendszerben az, hogy az elnököt közvetlenül a nép választja meg. Külön különlegesség, hogy az elnöknek ‹ papíron legalábbis ‹ megközelítôen diktátori hatalma van. Ha ezt a hatalmat az amerikai elnökök szabadon gyakorolhatnák, akkor tanúi lennénk az amerikai politika gyakori megváltozásának, hiszen ha tehetné, minden új elnök megtenné, hogy saját elgondolása szerint gyakorolná törvényadta hatalmát. Ilyen persze ma már nem képzelhetô el, akár egy kis országban sem, nemhogy egy olyan világhatalom esetében, amely immár változatlanul erôsödô folyamatban irányítja nemcsak a maga dolgait, hanem a Világét is. Kell legyen, és van is egy szervezet, amely folyamatosan és következetesen működik egy megadott pályán, amely független bármiféle demokratikus választástól, amely az állandóságot biztosítja. Még így is megeshet, hogy egyik-másik elnök komolyan veszi alkotmányadta hatáskörét és szembeszáll az apparátus menetrendjével. Az ilyen hamar bajba kerül (Kennedy, Nixon) még Clinton is megkapta a figyelmeztetést, ki tudja mit merészelt másképpen elképzelni.

A Demokrata Pártban soha nem voltak kritikus irányzatok. A Szovjetunióval szembeni politikai irányváltást jelentô klímaváltozás Reagan idejében jött létre. Valószínűbb, hogy a kész forgatókönyvhöz választották ki a megfelelô szereplôt, mintsem hogy ô adott volna ilyen horderejű új irányt a világhatalom diplomáciájának. Éppen csak stílszerű volt, hogy ne a szovjet iránt mindig engedékeny demokratapártiak közül jött elnök tegyen meg egy olyan lépést, ami sok republikánust megnyugtatott. Igazi színészi szerep volt. Ma már nincsenek olyan ellentétes nézetek a két párt prófétái és hívei között, mint korábban oly sokáig, és néha heves szenvedélyeket keltve. (Joseph McCarthy szenátor egyszer meg akarta tisztítani a kormányhivatalokat a kommunistáktól ‹ belebukott). Szovjetunió nincs többé, és a kommunistákkal való szimpatizálás ‹ tárgytalanná válva ‹ nem kelt többé izgalmakat. Az amerikai polgárnak nincs különösebb kifogása az ellen, hogy kormánya a világ minden dolgával foglalkozik, külügyminisztere mindenbe beleüti az orrát. Azt se nagyon bánják, ha háború nélkül összebombáznak egy-egy országot, ha az megérdemli az efajta büntetést, de nem szereti, ha katonái plasztikzsákban térnek haza.

Most nemcsak elnököt választott az amerikai nép, hanem újraválasztotta a teljes képviselőházat, a szenátorok egyharmadát, a kormányzók, helyi törvényhozók egy részét, a tankerületi iskolaszékeket, helyi bírók, ügyészek és más választott tisztviselők jelentős részét is. 435 képviselőt, 34 szenátort, 11 kormányzót választottak. Negyvenkét államban tettek fel eldöntendő népszavazási kérdéseket. Alaszkában a marihuána legalizálása, Alabamában a feketék és fehérek közötti házasságot tiltó alkotmányszakasz törlése volt a tét. Az amerikaiak többsége számára ezek a helyi döntések a fontosak, de a nagy szúnjáték mindigis az elnökválasztás. Különösen a mostani, amikor a választási eredmény napokon át nem tud megszületni. Florida állam egyike volt az utolsóknak, ahol eredményt hirdettek, de mert a szavazatok száma túl közel volt egymáshoz, a floridai választási törvény értelmében elrendelték a szavazatok újraszámlálását. Ennek eredményeként Bush vezetett 225 szavazattal. A Gore-csapat számos kifogást emelt, melyek miatt ezt az erdményt nem lehetett véglegesnek tekinteni. De ettôl függetlenül is meg kell várni a 2300 még érkezendô, a külföldön tartózkodó floridaiak szavazólapjait. Ez akár nyolc nappal hosszabbíthatja az eljárást. De nemcsak floridaiak tartózkodnak külföldön, ugyanúgy figyelembe kell venni az összes külföldön tartózkodókat összesen 585 ezer szavazólapot várnak az amerikai hatóságok. Nem is csak Floridában tapasztaltak választási szabálytalanságokat, ilyenkor elôjöhetnek más körzetek is valamilyen óvással, demég az sem kizárható, hogy néhány körzetben új szavazást rendelnek el.

Jogvita keletkezett azon 19 ezer floridai szavazólap miatt amelyeket érvénytelennek minősítettek, mert ennyi szavazó két jelölt neve mellett lyukasztott. (A gépi számozás érdekében nem ceruzajelet kellett tenni a kívánt név mellé, hanem a vele egy sorban elhelyezett lyuknyomatot kellett átütni. Sok félreértést okozott, hogy a lyuksor a szavazólap közepén futott függôlegesen, a jelöltek nevét pedig jobb és baloldalon is felsorolták egy nyíllal jelölve egyszer jobbra, egyszer balra. Ez a módszer a hatmillió floridai választók közt 19 ezernek érthetetlen lehetett, viszont a demokrácia szabálya szerint az ô szavazatukra is szükség van. Gore tábora magáénak érzi a nehéz felfogásúakat, ezen az alapon a választókörzet demokratái máris keresetet nyújtottak be a voksolás megismétlése érdekében. Egy helyen számítógéphiba merült fel, többezer szavazat átugrott a parányi Libertáriánus Párt oldalaira. Tiltakozást jelentettek be a színesbőrűek különböző szervezetei is az általuk tapasztalt szabálytalanságok miatt. Más alkalommal is elôfordultak ilyen hibák és szabálytalanságok, de mennyiségi arányukkal mellôzhetôk voltak. Most viszont, amikor a floridai újraszámlálás mindössze 229 többletet mutat Bush számára, érthetô, hogy a demokraták mindent beleadnak egy újraszavazás esélyébe.

Mindent összevetve, csak egy elnökre van szüksége az Egyesült Államoknak, és a kettô közül egyik elnök lesz elôbb vagy utóbb.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?