hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Az erdélyi magyarok politikai helyzete 1918 után

 A Romániával való uniót kimondó gyulafehérvári határozatban (1918. dec. 1-2.) az erdélyi románság vezetoi a következoképpen szólt a nemzetiségi jogokról:

  "Teljes nemzeti szabadság az együtt lakó népek számára. Minden népnek joga van a maga neveléséhez és kormányzásához és igazságszolgáltatásához saját anyanyelvén, saját közigazgatással, saját kebelébol való egyének által. A törvényhozó testületekben és az ország kormányzásában való képviseletre minden nép népességének arányában nyer jogot."

Románia az Antanttal 1919. december 9-én kötött nemzetközi szerzodésben vállalta a kissebségi jogok tiszteletben tartását. A szerzodés a nem románok számára biztosította az általános jogegyenloséget, a szabad nyelvhasználatot, a nemzetiségi oktatást, a székelyeknek és szászoknak némi kulturális autonómiát is kilátásba helyezett. A jogegyenloséget elvben a liberális jellegu 1923-as alkotmány is megerosítette, de az országot "román nemzetállammá" nyilvánította, és nem emelte törvényerore a gyulafehérvári határozat kisebbségeknek tett ígéreteit.

A leszakadt Erdélyben nehezen indult meg a kisebbségek politikai szervezkedése. A demokratikus szellemu KÓS KÁROLY 1921 júniusában Bánffyhunyadon szervezett meg egy néppártot, ez azonban nem tudott országos jelentoségre szert tenni.

A különbözo demokratikus és arisztokrata pártalapítási kísérletek után, 1922 végén kerülhetett sor egy idotálló szervezet, az konzervatív szellemu Országos Magyar Párt létrehozására. A párt '23-ban egyezményt kötött GOGÁVAL, aki AVARESCU tábornok Néppártját képviselte. A megállapodás a legalább 25%-os magyar lakosságú községekben az egyházak számára bizonyos autonómiát, a felekezeti iskoláknak nyilvánossági jogot, más magyar nyelvu kulturális intézmények muködésének megkönnyítését, az anyanyelv szélesköru használatát ígérte abban az esetben hogyha a magyarok a választásokon közösen indulnak a Néppárttal és gyoznek. A Magyar Párt ezt a megállapodást azonban rövidesen felmondta, és '26-ban az erosebbnek látszó Liberális Párttal kötött hasonló megegyezést, hamarosan azonban ismét visszakanyarodott a néppárti szövetséghez, majd a német kisebbséggel, aztán újból a liberálisokkal kísérletezett. Ezek az egyezkedések a kis pártokat sújtó választási rendszer ellenére is biztosították néhány magyar parlamenti képviselo megválasztását, de az ígéreteket a kormányok nem váltották be, a paktumpolitika a gyakorlatban tehát nem sokat javított a magyarság sorsán.

Aktív tevékenységet fejtettek ki az erdélyi magyar kommunisták, oket viszont jelentosen befolyásolta a Román Kommunista Párt. 1934-ben a román kommunisták útmutatása alapján a Magyar Párt ellenzékébol jött létre a Magyar Dolgozók Szövetsége (a MADOSZ), amely egy progresszív gazdasági és társadalmi politika keretében, az általános demokratizálás jegyében kereste a nemzetiségi kérdés megoldását és az önrendelkezési jog biztosítását.

1938-ban BÁNFFY MIKLÓS vezetésével létrejött a Magyar Népközösség, a magyarság kulturális és gazdasági-társadalmi képviseletének ellátására. Ekkor indultak tárgyalások egy új kisebbségi statútumról is, amely különösen az oktatásban, a kulturális intézmények és az egyházak muködésében ígért javulást. A tartós nemzeti elnyomás és az eluralkodó belpolitikai káosz hatására az erdélyi magyarság többsége ekkor már szkeptikusan tekintett az ilyen egyezkedési kísérletekre.

3. MÁRTON ÁRON 1944. május 18-ai Kolozsvári mondott beszéde és levelei a magyarországi miniszterekhez

1944 tavaszán Észak-Erdélyi bérmakörútja során MÁRTON ÁRON keseruséggel a szívében érkezett Kolozsvárra, ahol papszentelésre várták. A Szt. Mihály templomban mondott felejthetetlen beszédében így szólt: "Értesültem, hogy híveim az egyházmegye legkeletibb határától kezdve mélységes megdöbbenéssel fogadták ismert személyiségek szabadságának korlátozásáról és bizonytalan sorsáról elterjedt híreket. Ugyanúgy aggodalommal kísérték a zsidók ellen az utóbbi idokben végrehajtott intézkedéseket. Örömmel hallottam híveimnek ezt az erkölcsi felfogását, véleményét és ítéletét..."13 A város zsongott a beszéd hatására. Sokan féltették a püspököt és kérték, hogy minél elobb utazzon vissza Romániába.

Mindnyájan meglepodtek, amikor másnap a helytartóságról egy tisztviselot kért írógéppel, papírral, indigóval. Felment hozzá a város prefektusa, régi jó barátja, és két másik barátja kétségbeesetten mondták el, hogy még ok sem tudják vállalni a feleloséget a prédikációért, és félnek, hogy letartóztatják a püspököt. MÁRTON ÁRON ezt válaszolta: "a szemetek világa". Aztán diktálni kezdte a leveleket.

Az elso így hangzott: "Mélyen tisztelt Miniszterelnök úr. Az egyházmegyém népével együtt megdöbbenve kellett tapasztalnom a felelotlen intézkedést, hogy a zsidóságnak még az életét sem kímélik meg, az embertelenségnek az utolsó határáig mentek el. Tisztelettel, de feleloségemnek teljes tudatában figyelmeztetem, hogy ilyen tényért egy embernek, még ha miniszterelnök, vagy egy kormánynak sem elég a felelosége, mert ennek a terhét egy egész nép viseli, éppen ezért kérem, hogy ezt a rendelkezést azonnal vonja vissza, amit még jóvá tud tenni, azt tegye jóvá, mert ennek bunhodését a mi népünk fogja megérni." És elcímeztette a levelet SZTÓJAI DÖME miniszterelnöknek. Utána újabb papírt tetetett a gépbe és folytatta: "Mélyen tisztelt Belügyminiszter úr! Az elmúlt évtizedek alatt mi nem tudtunk eléggé örvendeni, amikor jeles barátaival együtt Csehszlovákiában védelmébe vette az ottani magyarságot. Irodalmat teremtettek, a csehszlovákiai parlamentben a magyarságnak tekintélyt szereztek, szavuknak súlyt adtak. Annál nagyobb a megdöbbenésünk, hogy bár meggyozodéses katolikus embernek ismerjük Önt, most az intézkedéseiben nemcsak, hogy nem keresztény, hanem az emberiesség színvonalát sem éri el. Tisztelettel, de a szónak minden súlyával kérem, hogy a legutóbbi intézkedéseit azonnal vonja vissza, vagy ha ezt nem teheti, azonnal adja be a belügyminiszterségrol való lemondását!" A levelet JAROSS ANDORNAK címeztette.

4. A marosvásárhelyi gyulés és a memorandum

1944. augusztus 23-án szintén Kolozsváron tartózkodott, amikor Románia átállt a szovjet oldalra. Most sem tudták lebeszélni arról, hogy azonnal hazautazzon.

A románok a nagy történelmi pillanatokban mindig fel tudták használni kituno politikusaikat. Most is jól tudták, hogy nemsokára tárgyalások kezdodnek Erdély hovatartozásáról, és ok a gyoztes oldalról érvelnek majd. De azt is tudták, hogy a leghatásosabb ütokártya az lenne, ha maguk az erdélyi magyarok kérnék a Romániához való csatlakozást. És ez nem is tunt olyan lehetetlennek a MADOSZ (az erdélyi magyar kommunisták pártja) segítségével, amely teljesen a román kommunisták befolyása alatt állt. A MADOSZ-nak (idoközben Magyar Népi Szövetségre változtatta nevét) megígérték, hogy a magyar pártok között monopol helyzetet fog élvezni, sot kilátásba helyezték, hogy 25-30 parlamenti mandátumot és államtitkári pozíciókat is kap. '45. november 15-én össze is ült az Magyar Népi Szövetség Központi Bizottsága Marosvásárhelyen.16 A Szövetség elnöke KURKÓ GYÁRFÁS kisiparos volt. Az elso fogalmazványt, mely szerint "az erdélyi magyarság kijelenti, hogy Romániához akar tartozni, mert a román kormány a legnagyobb megértéssel viseltetik a magyarsággal szemben", még a kommunisták sem tudták elfogadni. Végül az ügyvédek17 megfogalmaztak egy szöveget, amit el is fogadtak: "Tudatában vagyunk annak, hogy az erdélyi nemzetiségi kérdés megoldása nem határkérdés, hanem a demokrácia megerosödésének, a nemzeti jogegyenloség megvalósításának, a határok feloldásának a kérdése. Nem helyeselheto semmiféle 'áttelepítés', amely anyaföldünktol szakítana el. Nem helyeselheto semmiféle olyan törekvés, akár magyar, akár román részrol, amely a bécsi döntéshez hasonló módszerrel, a nemzetközi reakció szolgálatába Erdélybol újra háborús tuzfészket teremtene." Ezt a szöveget nem verték nagy dobra, de a párizsi konferencián TaTaRESCU román külügyminiszter, mint az erdélyi magyarok óriási többségének kívánságát olvasta fel.

A határozat híre mégis kiszivárgott. Amikor MÁRTON ÁRONHOZ is eljutott, a püspök magához hívta dr. SZÁSZ PÁLT és VENCZEL JÓZSEFET. SZÁSZ PÁL az Erdélyi Magyar Gazdasági Egylet elnöke volt, amely 200.000-es taglétszámával, tokéjével és modern gépparkjával az erdélyi gazdasági élet egyik vezeto szerve volt. VENCZEL JÓZSEF egyetemi professzor pedig a Hitel c. folyóirat egyik szerkesztojeként, az erdélyi magyarság kiemelkedo vezetojének számított. A püspök kettejükkel beszélte meg a sürgos tennivalókat. Össze kellett állítaniuk egy memorandumot, amely tartalmazza a következoket:

1. Az MNSZ a Román Kommunista Párt magyar nyelvu fiókszervezete. Minthogy Erdély népének még 5%-a sem kommunista, az MNSZ-nek nincs joga a magyarság nevében nyilatkozni. Az MNSZ vezetoi, akik az RKP (Román Kommunista Párt) tagjai, pártfegyelem alatt állnak és csak olyan határozatokat hozhatnak, amelyek a jelenlegi kormánynak megfelelnek, függetlenül attól, hogy elonyös-e ez a magyarságnak, vagy sem.

2. A két világháború között sokan meggyozodhettek arról, hogy Trianont a vesztes országokkal szembeni elfogultság diktálta és ezért a döntések nem egy esetben téves megokolásokat eredményeztek. Most alkalom kínálkozik arra, hogy a magyarság rovására elkövetett túlzásokat egy új békeszerzodés szövege jóvátegye. Romániában közel 2 millió magyar él. Ezeknek a sorsát nem lehet frázisokkal és ígéretekkel elintézni. Úgy kell meghúzni a határokat, hogy a magyarok közül legalább 1,2 millió kerüljön vissza saját nemzetéhez. A Dél-Erdélyben maradt magyarok és az Észak-Erdélyben maradt románok kölcsönös kártérítéssel, önként hazát cserélhetnek és örökre megoldódik a kér nemzet közötti nemzeti vita. Nem akarunk igazságtalanságot. Nem akarunk olyan földet, ahol román testvéreink élnek többségben. Tartozzanak ok is a saját nemzetükhöz.

3. Az erdélyi magyarságot olyan személy képviselje a béketárgyalásokon, aki független és az erdélyi magyarság szempontjából teljesen megbízható. A legalkalmasabb lenne dr. TELEKI GÉZA egyetemi tanár, aki ismeri Erdélyt és Erdély történetét nemzeti összetételét.

4. A memorandumot azoknak az erdélyi magyar intézményeknek vezetoi írják alá, akiket tagjai szabadon választhattak, vagy a törvény és tradíciók értelmében állásuknál fogva a magyarság elismert vezetoi Erdélyben.

1945 decemberének elso hetében volt az elso megbeszélés Kolozsváron. Jelen volt dr. SZÁSZ PÁL, az EMGE elnöke, KORPARICH EDE, a Romániai Magyar Fogyasztási Szövetkezet elnöke, LAKATOS ISTVÁN, a Romániai Magyar Hitel- és Gazdasági Szövetkezet elnöke, dr. BÚZA LÁSZLÓ, a magyar egyetemen a nemzetközi jog professzora, dr. JUHÁSZ ISTVÁN, a Kolozsvári Református teológia rektora, dr. NAGY GÉZA, az Erdélyi Múzeum Egyesület titkára, dr. VENCZEL JÓZSEF, egyetemi tanár, a Teleki Pál Tudományos Intézet titkára. Az értekezlet több óráig tartó tanácskozás után a következo határozatot hozta: megbízza dr. BÚZA LÁSZLÓ professzor urat, a nemzetközi jog tanárát, hogy az elhangzottak alapján szerkessze meg a memorandumot, amelynek a következoket kell tartalmaznia:

1. Bizonyítsa be, hogy a Magyar Népi Szövetség csak a magyar anyanyelvu kommunisták nevében nyilatkozhat és az erdélyi magyarságot nem képviseli.

2. Indokolja meg, hogy közel 2 millió magyar sorsát nem lehet ígéretekkel megoldani.

3. Dr. VENCZEL JÓZSEF rajzoljon mellékletnek egy néprajzi térképet a 1910-es népszámlálás alapján, s azon úgy húzza meg a választóvonalakat, hogy minél kevesebb magyar maradjon Romániában, és ugyancsak minél kevesebb román kerüljön Magyarországra. A néprajzi térképet a memorandummal együtt eljuttatják a tárgyalásokon résztvevo nagyhatalmakhoz.

Minthogy RÁKOSI MÁTYÁS magyar meggyozodése és GYÖNGYÖSI JÁNOS magyar külügyminiszter szakmai fölkészültségében nem bízhattak meg, úgy határoztak, hogy a béketárgyalások alkalmával az erdélyiek ügyének képviseletére dr. TELEKI GÉZA, magyarországi egyetemi tanárt kérik fel. A memorandumot Erdély magyarságának óriási többségét képviselo öt intézmény vezetoje írta alá. Az aláírók: MÁRTON ÁRON, Erdély római katolikus püspöke, VÁSÁRHELYI JÁNOS, Erdély református püspöke, Dr. SZÁSZ PÁL, az Erdélyi Gazdasági Egyesület elnöke, KORPARICH EDE, a Romániai Magyar Fogyasztási Szövetkezetek elnöke, LAKATOS ISTVÁN, a Romániai Magyar Hitel- és Gazdasági Szövetkezetek elnöke.

A katolikus és a református püspök vallási alapon képviselte az erdélyi magyarság nagy részét, az EMGE kb. 200.000 taggal rendelkezett, a két szövetkezeti központhoz pedig 1102 szövetkezet csatlakozott, közel 600.000 taggal.

VENCZEL JÓZSEF megszerkesztette a térképet, mely szerint 1.350.000 magyar és 850.000 román csatlakozott volna Magyarországhoz. A memorandumot efordították négy nyelvre, elkészítették dr. TELEKI GÉZA megbízólevelét és mind az öten aláírták. Dr. NÉKÁM SÁNDORT, Magyarország bukaresti nagykövetét kérték meg, hogy a megbízólevelet kézbesítse TELEKINEK, és hogy a magyar kormányt rávegye a memorandum támogatására.

NÉKÁM eljuttatta a memorandumot a szövetségesekhez, de rossz hírekkel tért vissza. Elmondta, hogy. Minthogy az Egyesült Államokban végezte egyetemi tanulmányait, régi ismerosként volt alkalma beszélni az amerikai delegáció egyes tagjaival. Tolük tudta meg, hogy 1946. május 7-én ülnek össze a nagyhatalmak képviseloi (Szovjetunió, Egyesült Államok, Anglia, Franciaország), hogy megfogalmazzák a párizsi békekonferencia elé terjesztendo szerzodés szövegét. NÉKÁM értesülése szerint Egyesült Államok álláspontja az, hogy a Magyarországot ért igazságtalanságokon változtatni kell, ezzel véget vetve az állandó revíziós agitációnak. Franciaország, de különösen a Szovjetunió ellenezte a változásokat. Az oroszok dühösek, mert a SZÁLASI vezette Magyarország a végsokig kitartott Németország mellett, ellentétben a románokkal akik kiugrásuk után kilenc hónapig harcoltak is a németek ellen.

De NÉKÁM ennél rosszabb hírt is hozott: a magyar kormány ugyanis nem vállalta az erdélyi magyarság támogatását. A kommunisták, akik ilyen kérdésekben is hangadók voltak, ismerték Szovjetunió álláspontját és nem mertek szembe kerülni a szovjet állásponttal. Amikor NÉKÁM SÁNDOR megpróbálta meggyozni RÁKOSIT, ezt a választ kapta: "A Szovjetunió még 1943-ban kijelentette, hogy Erdély sorsa attól függ, hogy melyik ország fordul szembe hamarabb Németországgal, és melyik segíti hatásosabban a szövetségesek antifasiszta háborúját. Ez egy ünnepélyes ígéret volt, amit a Szovjetunió és szövetségesei be is tartanak. Románia 1944. augusztus 23-án kilépett a háborúból és azonnal 12 hadosztállyal vett részt a fasiszták elleni háborúban. 9 hónapig harcolt és 111 ezer katonát veszített a szövetségesek oldalán. Ezzel szemben Magyarország SZÁLASI FERENC vezetése alatt a végsokig kitartott a németek mellett. A Debreceni Kormány egyetlen hadosztállyal sem volt képes hozzájárulni a szövetségesek küzdelméhez. Ezen kívül Észak-Erdélyt a magyarok fasiszta nagyhatalmaktól kapták vissza. A szövetségesek még a háború idején kijelentették, hogy a fasiszták által eszközölt határváltoztatásokat nem fogják nem fogják elismerni. Magyarország nem követelhet lehetetlent. Megpróbáljuk ezzel szemben a határszéli magyar városokat, Aradot, Nagyváradot, Szatmárt és a magyarlakta határsávot visszakérni. Hogy vissza is kapjuk azonban, erre nincs nagy reményünk."

A magyarországi politikusok tehát nem támogatták TELEKI küldetését. Nem képviselhettek két különbözo álláspontot a tárgyalásokon azzal, hogy GYÖNGYÖSI 4000 km2 határ menti sávot Teleki pedig Észak-Erdélyt igényeli. A május 7-ei tárgyalásokon az Egyesült Államok képviseloje valóban kérte a trianoni békeszerzodés módosítását, viszont Franciaország és Szovjetunió kitartott álláspontja mellett.

A július 29-én kezdodo Párizsi tárgyalásokon GYÖNGYÖSI JÁNOS külügyminiszter vezette a magyar küldöttséget. Az erdélyiek memorandumát azonban nem adták át. 4000 km2-t kértek vissza a Trianon által Romániához csatolt 104.000 km2-bol. GHEORGHE TaTaRESCU román külügyminiszter kétszer szólalt fel a tárgyalások folyamán. Eloször augusztus 14-én, azt kérte, ismerjék el, hogy Románia 44 augusztus 23-a után 14 hadosztállyal harcolt a szövetségesek oldalán. Kérte, hogy könnyítsenek a jóvátételek terhein, amelyek akadályozzák Románia gazdasági újjászületését. Ugyanakkor azt is kérte, hogy Románia is kapjon kártérítést Németországtól és Magyarországtól, hiszen ezekkel az országokkal szemben Románia hadat viselt nyolc és fél hónapon át. Második beszédében 1946. szeptember 2-án visszautasította a magyar küldöttek 4000 km2-es visszacsatolási kérelmét. Megfelel a valóságnak, hogy ezen a területen a magyarok laknak többségben. De a három határszéli város, Arad, Nagyvárad és Szatmár, három vármegyének gazdasági, kulturális és vallási központja, és olyan vasúti csomópontok, amelyek nélkül e három megye gazdasági és kulturális élete megbénulna. A szóban forgó területen 483.000 lakos él, de lecsatolásuk 1.572.000 ember gazdasági fejlodését tenné lehetetlenné. A lecsatolásra már csak azért sincs szükség, mert a magyarok Románia területén mindent megkapnak, ami gazdasági és kulturális fejlodésüket biztosítja. Felolvasta a Marosvásárhelyen magyar kommunistákkal megszavaztatott szöveget is. A nagyhatalmak Romániának adtak igazat. A 4000 km2-re vonatkozó magyar igényét is elutasították.

Amikor MÁRTON ÁRON értesült az eseményekrol felkérte a memorandum aláíróit, hogy készítsenek egy újabb tiltakozó levelet. LAKATOS ISTVÁN a következoképpen hárította el a kérést: "Püspök úr! Én szívesen aláírtam a memorandumot, mert reméltem, hogy az igazságos álláspontot képviselve, hasznára lehetek az erdélyi magyarságnak. Akkor még volt eshetosége annak, hogy szavunkat meghallgatják. Ma már erre semmi kilátás nincs. A békeszerzodést nem fogják megváltoztatni. Felteszem a kérdést, egy platonikus tiltakozás használna-e az erdélyi magyarság ügyének és azoknak az intézményeknek, amelyeket képviselünk. Ne felejtsük ez azt sem, hogy amikor a memorandumot aláírtuk, még magyar állampolgárok voltunk és egy vitatott területen laktunk, úgyhogy szabadon elmondhattuk véleményünket a határkédésben. De ma már más a helyzet. A bécsi döntés hivatalos megsemmisítése után mi ismét román állampolgárok lettünk jogilag is, és most állást foglalni Románia területi érdekei ellen, hazaárulási pert vonhat maga után. Én nem félek egy pertol sem, ha segít az erdélyi magyarság helyzetén, de a legcsekélyebb gyakorlati eredmény kilátása nélkül nem hiszem, hogy érdemes lenne intézményeinket és saját életünket is veszélyeztetni. Az én álláspontom az, hogy a tiltakozó levélnek, vagy táviratnak gyakorlati eredménye úgysem lesz, tehát nem érdemes elküldeni." Miután VÁSÁRHELYI JÁNOS is csatlakozott LAKATOS ISTVÁN véleményéhez, MÁRTON ÁRON visszavonta indítványát.

HUNSOR összeállítas, december 29-én 2000.

» Erdélyi Panoráma


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~