hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A schengeni egyezmény kapcsán
írta Bartal Klári

Alakul az új Európa, vagy ahogy hivatalosan nevezik: az EU. Alakul és terjeszkedik. Nem szerényen, nem módjával, de fölényesen és pöffeszkedőn. Már eleve és előre kikötései vannak; mint alapítóknak, olyan jogokat tartanak fenn maguknak, hogy a dolog nagyon úgy fest: az új jövevényeknek csupán kötelességei lesznek majd. No és a könyörgés, hogy a kötelesség igáját mielőbb magukra húzhassák. Az ember elgondolkodik: a félig lerázott keleti bilincs után alig várjuk a nyugati béklyót! S milyen társadalom lesz az, ahová annyira tartozni vágyunk? Netán amolyan orwelli, ahol "mindenki egyenlő, de a disznók a legegyenlőbbek"? Ismert a népi bölcsesség, mely szerint " csöbörből - vederbe".

Mert mit is ígér nekünk ez az unió ?


  Először is: fizethetünk "tagsági díjat", ami jó esetben is csak milliókra rúg majd. Bizonyára remekül állunk, ha ezt megengedhetjük magunknak. Hogy aztán ez és a másoktól származó rengeteg pénz kinek a zsebébe vándorol - ahhoz nincs közünk. Rebesgetnek ugyan csalásokról, kenőpénzről, számlákkal nem igazolható vásárlásokról ( a televíziós állomások tényeket, adatokat is közölnek), de kinek van joga a vezető politikusok elszámoltatásához? (Szomorú tény, hogy ezt a szemléletet a törvényfölöttiségre, lelkesen vette már át nem egy kormány.) Ha nagyon illatozik a dolog, legfeljebb ki-, vagy felcserélik a vezetőket. "Mindenki lépik egyet." Ismerős történet, nem? Aztán "csend honol a tájon". Esetleg azon az áron, hogy nem egészen önként és nem is dalolva távozik az, aki rájött valamire és szellőztetni is merte az ügyet. Sokat változott a világ. Apáink idejében még "sikk" volt Sik Sándort hallgatni az egyetemen - ha a magyar irodalom nem is tartozott a kötelező tárgyak közé a fakultáson. Mert valami pluszt adott, ami mások előadásából hiányzott. Mi is boldogok voltunk, ha egy neves művészt hallgathattunk, láthattunk, ha olyan emberek méltattak bennünket barátságukra, akikre felnéztünk valamilyen emberi nagyságuk miatt. És itt a lényeg: felnézni valakire, aki nálunk jobb, nemesebb, magasabb erkölcsi nívóval rendelkező. Az ilyen emberek közé tartozni valóban "sikk". Pár éve még sokan hittük, hogy az EU is ilyen csoport. S ahogy azt Habsburg Ottó megfogalmazta annak idején : " az európai házhoz való tartozás" fontos dolog. A sok anyagi visszaélés, az állatok szadista gyötrése feletti elnézés után jó lenne újra hallani az ő véleményét is. Magunkban pedig számvetést tartani önnön lelkiismeretünkkel: miért kapaszkodunk olyanokba, akik nálunk könyörtelenebbek, gyarlóbbak, gátlástalanabbak és hatalmaskodóbbak ? Akik aztán erőnek erejével rá akarják kényszeríteni a saját maguk által kitalált törvényeket a hozzájuk csapódókra . Nem találunk magunknál nemesebb társaságot s félünk, ily' módon újfent egyedül maradunk Európában? Szt. István királyunk az általa még jónak talált nyugati erkölcsöket állította elénk példaként. Azt azonban soha nem állította, hogy a rossz példát nem követve válunk maradivá, fejlődésképtelenné, netán halálraítéltté. Vagy mára ez utóbbit vonja maga után az esetleges erkölcsi fölény?

Aztán munkaalkalmat is ad ez az új szövetség. Igaz, úgy hírlik, a "nagyok" ezt egy kissé elnapolták. Úgy 7 évre, legalább. Addig ugyanis, mint új tagoknak, nincs hozzá jogunk az új, megnövekedett határokon belül bárhol. No, de mi ez a 7 esztendő egy nemzet életében? Az unokáink talán már profitálhatnak is mindebből. S ha nem, hát arról mi már nem szerzünk tudomást. Ígérgetni tehát nyugodtan lehet...

Harmadszor: a liga reményt ad, hogy a nemzetiségek végre fellélegezhetnek, hiszen sorsuk megoldása az unióba kerülés egyik kritériuma. Bizony, ad reményt. Amíg el nem kezdesz gondolkodni. Megoldották-e ilyesfajta gondjaikat az alapítók, saját hazájukon belül? Mi is a helyzet a nagy Britanniában az írekkel? Miért kell Spanyolországban a baszkoknak felhívniok magukra a világ figyelmét? S vajjon Belgium mikorra oldja meg a két, egymásra évszázadok óta fenekedő nemzet problémáit? Nos, itt van elhantolva az eb. Mert, ha az első két, az EU-tól kapott "ajándék" keserű, de valahogy lenyelhető pirula is lenne - ez a harmadik aztán megakadna a torkunkon. A miénken, magyarokén, akiknek országhatára a saját fajtájuk által lakott területekkel van békerítve. Bizony, bizony és igazán őszintén: de bé vagyunk kerítve! S már kapunk is némi pénzmagot, hogy a kerítés fel is magosodjék, akár csak Déva vára, de ezt most így hívják: Schengen. Miniszterelnökünk, igaz magyar lévén, tiltakozik ellene, hogy idegen állampogárrá degradálódott testvéreink ellen is működjék ez a zár. Jogászok és kevésbbé szakképzett, de hazafiúi lelkesedéssel eltöltött emberek ezrei dolgoznak tehát a megoldáson, a státusztörvényen.

Már alakulna is minden szépen s fellélegezvén, előre iszunk a medve bőrére. Ekkor jön a pofon. Villámgyorsan és hátulról mellbe, amúgy közép-keleteurópai módon : ha nekünk rossz, hát másnak se lehessen jobb! Ukrajna az első a tiltakozásban. A magyaroktól kapott anyagi segítséget köszöni ( el is várja), hiszen a Tisza egy része "közös" s így - mint mondotta- a probléma is az. Azt azonban kikéri magának, hogy néhány ezer állampolgára kedvezőbb elbírálásban részesüljön a többinél. Ukrajna, akivel de sürgős is volt annak idején az alpszaerződést megkötni. Ukrajna, aki maga is szenvedő alanya volt a szovjet rendszernek. Amelynek magyarajkú diákjai (hungarológiai tanszék híjján) kénytelenek voltak a szomszéd balti államok egyetemein tanulni, hiszen Rákóczi fejedelem néhai birtokáról, Munkácsról, Ungvárról száműzetett a magyar szó. S amely államnak egyik falvában, közel Vereckéhez, a szovjet rendszerben eltünt, vagy megölt magyar férfiak jelképes síremléke előtt a saját fülem hallatára jegyezte meg egy 90 év körüli, véletlen túlélő: "De ennél a rendszernél még az is jobb volt." Elsírtam magam. És csak "sírok, mert" az jut az eszembe, milyen reakció várható a többi, környező államtól. Akiknek, ugye, mindíg a nagy keleti társ volt a példaadó.

A jó szándék tehát eleve bukásra ítéltetett, szegény magyarság, Te pedig pusztulásra. Svájcban élő unokaöcsém a kereskedelmi gimnáziumból szomorú hírrel jött haza az elmult év tavaszán. "Nagypapa -- fordult a náluk vendégeskedő unokabátyámhoz -- ma azt tanultuk történelemórán, hogy a magyarság pár évtizeden belül teljesen el fog tünni, beolvad más népekbe. Igaz ez?" Bizony, a legjobb úton haladunk e felé a keserves igazság felé. Szaporulat ugyan van, de a népességnek nem a munkát leginkább kedvelő rétegéből. A magukat magyarnak tartó és valló családok esetleg testvérkét is kikövetelő egykéi pedig csak legfeljebb a szülőket pótolják majd. Nem tartozom azok közé, akik ellenszenvvel viseltetnek valamely nép tagjai iránt, csupán és kizárólag azért, mert azok nem magyarok. Mégis elfacsarodik a szívem, ha azt kell látnom, hogy duzzasztják a magyar állampolgárok számát a dagadó pénztárcájú vágottszemű, tömpeorrú bevándorlók. Őket, ugye, nem kell ellenőrizni sem: emberi módon tudják-e magukat s családjukat ltartani - és miből. S bizony, ők is eléggé szapora fajta. Hogy a külsőleg nem annyira feltünően más vonású, de hasonlóan jómódú, máshonnan érkező embereket ne is említsem... S e szívfájdalom közepette Csurka István kimondja az egyetlen megoldást : Akkor hát telepítsük át a szórványmagyarságot, ahonnan és amíg még lehet! Igen, mentsük meg őket a kényszerü asszimilálódástól, amíg még léteznek, amíg el nem tapossa öket is a történelem könyörtelen harci szekere. Julianus barát egyszer már megkísérelte a keleten rekedt magyarság megmentését. Sajnos, későn. A "sárga vihar" előbb lezúdult, mint hogy tervét végrehajthatta volna. Pedig a magyar királyságban nem akadt ellenzőkre. Lehet, hogy keleten nem értett vele mindenki egyet - mindenesetre nem találni erre utalást. Nem úgy, mint most.

Az anyaországon belül is keservesen meg kell vívnunk a magunk harcát a meg nem értéssel, a gáncsoskodással, a túlzott aggályoskodással, vagy az oktalan féltékenykedéssel. De hogy azok nevében ellenkezzen valaki, vagy valamely szervezet,akiknek érdekében a nemzet végre tudna , birna is tenni valamit? Miféle átka ez a fajtánknak? Miért tiltakoztok Ti, az egyelőre még tömbben élők, azok helyett, akik Nálatok is sanyarúbb helyzetben vannak? Akiknek ma még a sorsán fordíthatnánk, de akiken (s ezt még nálunk is jobban tudjátok) honap már az Isten sem segíthet.

Hogy is írta elkeseredett írótársunk, Raffai Zoltán, a Délvidékröl ? " Sírok, mert... mit kap az anyától elszakadt magyar?" Nos, a labdát nem a Délvidék hajította vissza. Annak viszont, "aki odatette", "üzenem" (Wass Albert), hogy az elhangzottak után én is sírva dúdolgatom a régi dalt: "Arad felől fú a szél..." De már kétlem, hogy a nóta utolsó soraiban felzokogó remény ("Kossuth apánk, gyere már, mentsd meg árva néped!") - valaha is őszinte igény volt. Inkább csak álom, szomorú nosztalgia, amirôl köztudott, hogy meg nem valósulhat... És 2001-ben talán még Kossuth akarata is megtörne saját népe ellenállásán.

írta Bartal Klári

A HUNSOR online cikke
Norrköping, a HUNSOR székhelyének városa
2001. január.,16-án


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bartal Klári korábbi írásai:
Hídavatás
A schengeni egyezmény kapcsán
Csiksomlyói fohász
Szánjatok meg!
Ah, hol vagy magyarok...
Nagyboldogasszony
Július
Jázminvirágzás
Mamuka
Phajak ferfiak panasza
"Te meg én" - és a bánatunk
Újévi köszöntő
Mégegyszer okt. 23.-ról
Tűznek születtem - válogatott versek(a HUNSOR online irodalmi bemutatója)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

» Skandináviai Infotár


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~