A svéd elnökség 3E programja
A svéd kormány összeállította az EU-elnökségének programját, amelyet a kijelölt célkituzések alapján a 3E programjának nevezett el. Elnöksége idején a svéd kormányzat kiemelten kívánja kezelni az unió bovítésének ügyét a foglalkoztatást és a környezetvédelmet.
A svéd elnökség mindent megtesz azért, hogy a tagjelölt országokkal folytatott csatlakozási tárgyalások során a lehető legtöbb fejezet lezárására kerüljön sor a jövő év első fél évében. A külpolitika terén, a tagjelöltekkel folytatott egyeztetések mellett, az EU és az Egyesült Államok, valamint Oroszország kapcsolatára, a délkelet-európai térségre és a közel-keleti békefolyamat előmozdítására fogja helyezni a fő hangsúlyt. Svéd megítélés szerint az Európai Unió és Oroszország viszonya kulcskérdés az európai biztonság és fejlodés szempontjából, ezért kiemelt figyelmet érdemel. Ami az Egyesült Államok és az EU viszonyát illeti, Svédország célkitűzése az, hogy javítson a transzatlanti együttműködés dinamikáján, elsősorban a gazdasági partneri viszony erősítésével és az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokról szóló egyeztetések intenzívebbé tételével. A délkelet-európai térségben kiemelt feladat a lehetséges újabb fegyveres konfliktusok veszélyének elhárítása, ami lendületet ad a közös európai védelmi képesség fejlesztésének.
A program második pillére a foglalkoztatás, mert csak ennek kedvező alakulása vezethet el - a svéd értékelés szerint - a legfontosabb célkitűzések, a gazdasági fejlődés és a társadalmi kohézió megvalósításához. Az Európai Unió területén sajnálatos módon még mindig 15 millió ember van munka nélkül, s kedvezőtlenül alakul a lakosság kor szerinti megoszlása is. Az idősek számának növekedésével elengedhetetlenné vált a nyugellátás és a társadalombiztosítás rendszerének reformja, ahogyan a gyermekeket nevelő családok támogatási rendszerének reformja is. Az uralkodó demográfiai trendek piaci hatásának kérdése egyébként egyik fő napirendi pontja lesz a várhatóan 2001 márciusában sorra kerülő stockholmi EU-csúcsértekezletnek is.
A svéd program harmadik kiemelt pontja a környezetvédelem. Az utóbbi néhány év, vagy akárcsak néhány hónap eseményei (mint például a kergemarhakór feltartóztathatatlannak tűnő terjedése) különösen indokolttá teszik azt az álláspontot,hogy az uniónak szüksége van egy, a környezetvédelem szempontjaira fokozottan ügyelő, hosszú távú, gazdaságilag és társadalmilag is fenntartható fejlesztési politika kidolgozására.
Kovács Mária
(Magyar Nemzet)