Tekst je izvadak iz knjige Culture Clash Jean Donaldson (izd. James & Kenneth Publishers, moze se nabaviti na amazon.com), a za prijevod zahvaljujem Rayeovj Mami i Zelenom forumu. Moram spomenuti da je tekst vec dva puta "preslikavan" i problem copyrighta suska negdje u pozadini no, autor i nakladnik su navedeni, kao i mjesto na kome se knjiga moze nabaviti..pa, sad...sta bude.

Skakanje

Klasican primjer sukoba kultura su rituali pozdravljanja: u vecini kultura, medju ljudima uobicajeno je rukovanje ili naklon. U kulturi pasa, to je hodanje jedan oko drugoga, lizanje i njuskanje. Porijeklo skakanja seze u najraniju zivotnu dob psa. Stenad ce poskakivati da bi liznula uglove usnica odraslog psa, sto ce potonjeg potaknuti da povrati hranu koju stenad potom pojede. Takav model ponasanja s poskakivanjem i lizanjem zadrzava se u odrasloj dobi kao submisivan pozdrav. Ono je naglaseno kada psi zive s ljudima, jer se drustvena skupina stalno razilazi, a potom ponovno sastaje: cesto odlazimo i vracamo se, cime pak neprestano uvjetujemo takve rituale. A i postavljeni smo okomito u odnosu na psa, pa pas zeli doprijeti do naseg lica. Takodjer obicavamo takvo ponasanje tolerirati malim stencima, a potom mijenjamo pravila kad oni pocine zlocin odrastanja.
Skakanje nije neizbjezno. Kljucni razlog zasto psi skacu je taj da ih nitko nije naucio drukcije. Ne govorim o kaznjavanju kao sto je podizanje koljena uvis, stipanje za sape ili oduzimanje zraka ogrlicom davilicom. Takva vrsta zlostavljanja preteziti je "tretman", medjutim on je neucinkovit, opterecen popratnim pojavama, a i nehuman. Zamislite da vas netko koljenom udari u osit ili odgurne unatrag samo zato sto ste se nasmijesili ili prijateljski pruzili ruku. Nije greska pasa sto je njihova norma kulturnog ponasanja nesukladna s nasim preferencijama u pozdravljanju.

Kljuc u treniranju pasa da ne skacu po ljudima je trenirati i obilato nagradjivati alternativno ponasanje, medjusobno iskljucivo sa skakanjem. Ovaj se postupak naziva protuuvjetovanje.

Pas ne moze istodobno skociti i sjediti. (Niti moze kopati rupu u zidu dok gricka svoju igracku, niti istodobno lezati na svojoj prostirki i 'zicati' hranu od gostiju za stolom, a niti natjeravati automobile dok odrzava kontakt ocima s vlasnikom. Primjene ove tehnike su nebrojene.) Protuuvjetovanje se moze primjenjivati samostalno ili u spoju s ostalim tehnikama. Primjena je doslovce obvezna ako planirate koristiti kaznjavanje. Samim kaznjavanjem postici cete privremeno suzbijanje nepozeljnog ponasanja, ako ce kazna uopce funkcionirati. Bez istreniranog alternativnog ponasanja koje ce popuniti prazninu, prije ili kasnije ponovno cete se naci na pocetku.

Razmisljajte o kazni kao o kupnji vremena dok ne istrenirate pozeljniji obrazac ponasanja.

Drugim rijecima, protuuvjetovanje sjajno funkcionira bez kaznjavanja, a time uspijevate izbjeci i sve neugodne popratne pojave. Osobno puno vise volim biti 'dobar decko'.

...

Obrazac ponasanja kojeg odabirete kao suprotan mora biti takav da se fizicki ne moze odvijati istodobno s ponasanjem koje zelite iskorijeniti.

Primjerice, ne ucite psa lajati da bi protuuvjetovali 'zicanje' hrane. To ce vjerojatno rezultirati time da ce imati psa koji 'zica' hranu uz lavez, a ne psa koji samo slini i netremice bulji. Umjesto toga, naucite psa da lezi i ceka na prostirki, podalje od stola. Cesto puta cete morati uvjezbavati novi obrazac ponasanja do prilicno pouzdane razine kroz vise treninga prije nego sto to pokusate uvesti u kontekst stvarnog zivota.

U slucaju skakanja, pas bi morao barem u rudimentarnom obliku znati sjediti i cekati prije nego sto pokusate sjedenje primijeniti kao protuuvjetovanje tako snaznog nagona kao sto je skok. Tako najprije vjezbajte 'sjedni - cekaj' uz nagradjivanje hranom na razlicitim mjestima, osobito onima gdje pas obicava skakati, kao sto je prostor oko ulaznih vrata, na ulici… Kad pas u potpunosti savlada 'sjedni - cekaj' uz minimalno ometanje, poducavajte ga kako da ne skace na vas (i ostale clanove obitelji) u trenucima visokog rizika.

Pocet cete tako da ga 'navucete' da skoci: siroko rasirite ruke, potapsajte se po natkoljenicama i ucinite sve kako biste psa naveli na pomisao da zelite da skoci na vas. Zaista zatrazite da to ucini. Cim to postignete, odbijte ga verbalno ili gestom, bez nagradjivanja. To je jednostavno signal koji psu kazuje da je krivo pretpostavio i da nema nikakve sanse da za takvo ponasanje dobije nagradu. ("Ma!" ili "Ne!" i njihove ostale primjene bit ce detaljno obradjene u poglavlju V.) Brza reakcija pomaze. Ako psu date signal cim se prednje sape odvoje od tla, bit ce mu znatno jasnije nego ako pocnete vikati "Ma!" kad je vec odlijepio sape od tla, podigao ih metar visoko u zrak i spustio ih na vas. To je tromi trening. Mozete psa na kraju i tako nauciti, ali ce vam trebati znatno vise ponavljanja, i to ZNATNO vise. Stoga, obratite pozornost na to. Posto tako odreagirate na nekoliko pokusaja skakanja, pas ce vjerojatno probati nesto drugo uciniti na vas poziv. Mnogi psi ce jednostavno sjesti. Ne sjedne li, mozete mu vi to sugerirati. Cim pas sjedne, jako ga hvalite, pogladite ga i dajte mu nagradu iz svoga dzepa. A onda sve to ponovite.

Vjezbajte sve dok naposljetku ne postignete da pas vise ne zeli skociti na vas bez obzira sto vi cinili. U tom trenutku, vas poziv na skok postaje alternativna naredba za sjedenje. Zgodno, zar ne? Ovo ce vam ne samo pomoci da kontrolirate poriv svoga psa da skoci, vec ujedno priprema psa na one neizbjezne glupane koji ce sabotirati vas trening zahtijevajuci ili dopustajuci psu da skoci na njih ("Ma u redu je! Ja vooolim pse!"). Ako jedna od deset osoba dopusti vasem psu ili ga potakne da skoci, taj obrazac ponasanja ce se zadrzati. Stoga aktivno pripremite svog psa za takve situacije pomocu 'anti-skok' vjezbe.

Psi zapanjujuce brzo uce da ne skacu na vas vec na prvom treningu. Ono sto nuzno ne uce je da ne skacu na vas ni kasnije, ili dok ste na gornjem katu ili kad se radi o drugoj osobi. Ovo jadno generaliziranje karakteristicno je za psece ucenje. Naviknite se na to. Srecom, trening je brz i svako naknadno ponovno treniranje jos je brze, stoga se pripremite da pokrijete sve baze. Najbolji nacin da to postignete su treninzi s ciljanim rjesavanjem odredjenih poteskoca.




pocetna
odgoj
zdravlje
price
galerija
linkovi