hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A baloldal félelmei
2001. september 13., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Vége a nyárnak, a trópusi meleg elszállt, a gyerekek részére kezdődik a tanulás, újra összeült az Országgyűlés. Egy dolog nem változott - a liberalizmus és a demokrácia bajnokainak elszánt küzdelme "a kormány diktatúrája és korrupciója" ellen. Magyarországon valamiféle egyensúlyzavar van, egy nagyon szorgalmas, nagyon izgága exkommunista, utódbolsevista kisebbség számszerűségi súlyának sokszorosát képes érvényesíteni a politikai porondon.

Egy nem diktatórikus rendszerben a politikai közélet mellett ki kell alakuljon egy kellőképpen független és kritikus közvélemény, amely nem csak egyik avagy másik párttal szemben nyilvánít egyetértést vagy ellenvéleményt, hanem akár az egész pártszisztéma kerül rá elismerő vagy bíráló ítéletére. Ilyen közvéleményt csakis valóban független tájékoztatóipar hozhatna létre. Tovább fejtegetve a gondolatot, az is megállapítható, hogy ilyen közvélemény hiányában az ország társadalmának tájékozottsága nemcsak hiányos, de hibás is. Jó példa erre az elmúlt renszer hatalmi elitjének jó félévszázadon át gyakorolt sajtómonopóliuma. A rendszerváltozás kétségtelenül változtatott ezen a helyzeten, de az is nyilvánvaló, hogy a közvélemény csak a média függetlenné válása mértékében lehet független. Sajnos, a magyarországi sajtó megtartotta a pártidő nemzet- és közösségellenes elkötelezettségét. A közvéleményalakító média birtokában egyszer már négy évre visszaállították a bolsevisták uralmát, ugyanezen erővonal következtében erős törvényhozói képviselethez jutottak. Itt mutatkozik meg az említett helyzet, hogy a baloldal számszerűségi súlyának sokszorosát képes érvényesíteni a politikai porondon. Az Országgyűlés nyári szünetében a tájékoztató ipar lehetőségeit kihasználva megtámadtak minden magyar érdekű törekvést, ez most, az Országgyűlés megnyitásával a törvényhozás házában folytatódik. A célpont természetesen a kormány, hiszen jövőre részükre talán utolsóként jelenik meg a lehetőség mégegyszer kormányra kerülni. Hosszan tartana elemezni a liberálbolsevista nyomulást, de eléggé érzékelteti az alábbi néhány idézet a kampányt, ami a demokratikus, keresztény erkölcsű, nemzeti érzésű Magyarország ellen megjelenik a budapesti sajtóban.

A baloldal egyik észtankja Tamás Gáspár Miklós, akinek megélhetést jelent, hogy filozófus, és foglalkozása termékeit az elvtársi sajtó szívesen közvetíti. A "168 óra" című balszaklapban közölték tőle az alábbiakat egy interjú keretében:

" ... az igazi nemzeti gazdaságok és közigazgatások gyöngék - az erő a nemzetközi vállalatoké -, másrészt pedig az a történelmileg egyedülálló szkepszis, amely elvetette a nagy eszméket" - amik miatt szerinte nem lehet visszatérni a feudális társadalomba. (Zavaros, de nem baj, megszoktuk.) Most jön a lényeg: "Senki nem hiszi, hogy létezik közjó és közérdek - s áldozatkész, ügybuzgó, önzetlen szolgálatuk. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy miközben az Ordán-Torgyán-kormány szinte szétverte a magyar parlamentarizmust, s miközben bevallott, nyílt törvénysértések történtek, nincs miattuk igazi közfelháborodás. Pedig ma már az egész ország tudja, hogy »magas körökben« milyen elképesztő a korrupció. S ez nem csökkenti Orbán Viktornak és klikkjének a népszerűségét."

A korrupció vádja és gyanúja megjelenik minden kormányzat esetében, de ami most folyik Budapesten, az minden korábbit felülmúl - a korrupció emlegetésétől hangos a táj, de még egyetlen bizonyított korrupciós eset nem jött napvilágra. A derék filozófus most azon kesereg, hogy hiába ömlik a vád, nincs foganatja, "nem csökkenti Orbán Viktornak és klikkjének népszerűségét". További panasza, hogy: "Az oszd meg és uralkodj elvét gyakorolta Kádár János, s most Orbán Viktor is. Sőt egész Kelet-Európa. Ez az oka annak is, miért nem sikeres a liberalizmus. Mert eszmei középpontjában a jogállam áll. S Kelet-Európában a jogállamiság vereséget szenvedett."

Tamás Gáspár Miklós ma már olyan nagyformátumú filozóus, mint amilyen Lukács György volt - bármekkora ökörséget mondott vagy írt, az kiváltotta híveinek csodálatát. Most ne kérdezzük meg tőle, hogy mikor szűnt meg Magyarországon a jogállamiság, elégedjünk meg a mai helyzet elemzésével: "Ha itt joguralom, jogállam, törvényes kormányzás lenne, akkor a kormánynak alá kellene vetnie magát a törvényeknek. Nem azt célozná meg, hogy a nemzet érzelmileg összeforrjon a vezér körül. S a kormány jogállam-ellenesen is viselkedik, hiszen például törvényeket, bírósági ítéleteket nem hajt végre, ráadásul nyíltan és nyilvánosan. Sőt, ezt nemcsak a kormány engedi meg magának, hanem a közigazgatási hivatalvezetők, s a polgármesterek is. Sok-sok kis Orbán Viktor. Márpedig a liberális kapitalizmusnak van előföltétele: az erős jogállam. Ez hozza létre azt a stabil környezetet, amelyre a tőkének szüksége van."

Eddig úgy tudtuk, hogy a liberálizmus legfőbb elve a minél kisebb, minél gyengébb állam, hiszen a piac mindent helyre tesz, nincs szükség állami beavatkozásra, az csak akadályozza a gazdasági élet mechanizmusait. Most meg itt van az "erős jogállam", meg a "stabil környezet, amelyre a tőkének szüksége van". Kádár idején mindez megvolt, hiszen az volt az alapja a külföldi kölcsönnek. Most viszont: "A Fidesz-államban teljes a rendetlenség és a káosz. Ne felejtsük: olyan kormány van hatalmon, amelyről azt sem tudjuk, van-e többsége a parlamentben. Nem véletlen, hogy nem hívják össze az Országgyűlést. Az igaz, hogy a Fidesz-állam erőszakos, de az erőszakosság nem egyenlő az erővel. Csak azok az elitek erőszakosak, amelyeknek csekély a hatalmuk. Amennyiben megnyeri a választást - a Fidesz totális hatalomra tör. Ha Orbán Viktor még egyszer megnyeri a választásokat, akkor nyilvánvaló, hogy 2002 őszén az önkormányzatok is a jobboldal kezébe kerülnek... a jobboldal sajna könnyen megnyerheti a következő választást, hiszen a rendszerhez ők illenek igazán. Amióta a jobboldal uralmon van, a káosz csak nőtt..."

Talán nem is káosz, inkább a félelem nőtt a baloldalon. Legalábbis erre utal az az ideges, türelmetlen és gyűlölködő hang, amit alkalmaznak. Tényekkel nem tudnak előjönni csak általánosítanak, szólamokra építkeznek, amit a károsodottnak hirdetett kisember könnyen megtanul.

A sajtóban elkövetett acsargás augusztusban egész hónapon át tartott, és keresztényellenes, egyházellenes felhangot kapott. Azt kifogásolták, hogy a millenniumi ünnepségek egyházi jelleget kaptak. A honfoglaláskori (Árpád-alapította) államalapítást a bolsevista kormányzat nem akarta megünnepelni 1996-ban, hiszen szerintük az első elfogadható magyar állam 1945-ben jött létre. Most azért prüszkölnek, mert a jelenlegi kormány az elmaradt 1100 éves évforduló helyett is méltóképpen ünnepli a keresztény államiság ezeréves évfordulóját. Erről szólnak az alábbi idézetek:

"A kormányon levők nem tudtak - nem akartak - modern polgári politikusokhoz méltó önmérséklettel távolságot tartani az ünnep világi és egyházi elemei között. A szakrális és állami szertartások keveredése zavarta azt a többmillió polgártársunkat, akik számára ezeréves magyar állami létünknek korántsem csak vallási tartalma van, hanem az európai haladásban való részvételt, a sokvallású, soknemzetiségű polgári Magyarország megteremtésének teljesítményét is jelenti." (Népszava, augusztus 21.)

"Hirtelenében megpróbálom felidézni, mi is juthat hamarjában a kívülről szemlélődő eszébe a millenniumi évről. Legelőbb biztosan megannyi országzászló, aztán néhány szoboravatás, templomszentelés, végül egy-két álmély és műbölcs példabeszéd emelkedettséggé formálva. Na és a korona felúsztatása Esztergomba. ... Délelőtt Esztergomban felelevenedett a két világháború közötti világ, a Horthy-korszak vizuális szépsége. ... Zajos volt az ünnepi év vége, túlnyomóan egyházi és kirívóan katolikus. De a leghangosabban arra förmedtek rá, aki halkan megkérdezte: tessék mondani, mibe van ez nekünk?" (Magyar Hírlap, augusztus 22.)

"Nemzeti Disneyland. De hát ezt a produkciót élvezhettük egész évben. Agyonfüstölt szertartásokat, kormányreklámmá silányított zászlóátadásokat, kéretlen országimázs-kiadványokat, nemzeti lózungok drága pénzen körített, fölös öblögetését. A szakadatlan kurzuspropaganda által kisajátított millennium minden lett, csak épp nem a nemzet ünnepe - minthogy a Fidesz magától értetődő gátlástalansággal saját »háziáldásává« transzformálta az ezredévente egyszer kínálkozó alkalmat. ... Az emberek egy klerikális segédlettel végrehajtott, módszeres társadalommegosztó program alanyaivá lettek, egyes csoportjaikat önkényes, ám hivatalos rangra emelt meghatározások alapján kirekesztik a nemzet fogalmából. ... Amikor az Országgyűlés elnöke, tehát a Magyar Köztársaság egyik legfőbb közjogi méltósága azt modja az esztergomi bazilikában, hogy az élet legfontosabb ékköve a hit és a keresztény értékrend, akkor szándékosan téveszti el a szerepét: hiszen tudja, hogy ezt a kijelentést szekularizált államban meg kell hagyni az egyházak képviselőinek." (168 óra, augusztus 23.) "Majd kifolyik a szemünk a sok mulatozástól, számon se bírjuk tartani, hogy az utóbbi hetekben hány tüzijátékon, szoborszentelésen, zászlóavatáson, utcabálon, járdaavatón, körmeneten és koronázási misén vigadtunk. A fő ceremóniamestert, Nemeskürty Istvánt is naponta léptetik elő (legutóbb: dandártábornokká), tüntetik ki (nagykereszttel), avatják föl... aki már akkor forszírozta ezt a gigantikus nemzeti vurstlit, amikor Orbánék még liberális korszakukat élték. ... A politikai rendszer morális és intellektuális züllöttsége pedig törvényszerűen vezet a társadalmat összetartó normák romlásához, a monumentális giccshez, a kultúra kiüresedéséhez; a hanyatláshoz. A nemzetéhez, amiről ezek annyit bírnak pofázni. (Magyar Narancs, augusztus 23.)

" ... Előfordulhat ugyanis, és erre koronahurcoválás és patetikus hangon előadott hülyeségek hallgatása közben esély van, hogy az IQ-nak egyszerűen nincs értelmezési tartománya. Nem arról van szó, hogy hülye beszél hülyéhez, hanem arról, hogy jön az ünnephozta pillanat, amikor semmi nincs. A szónok mint az ország első embere, következésképpen a hétköznapokon nyakig benne a korrupcióban és hazugságokban, elhívta magához vendégségbe a múltat, amely ezer ajándékot hozott neki, a terített asztal mellett aztán, ahelyett hogy szemen köpték volna egymást, szépen elbeszélgettek. A jövő ezzel is elkezdődött..." Két stílus - két világ. Összeegyeztethetetlen. Az egypárt idejében üldözéssel, börtönökkel, akasztásokkal tartották fenn hatalmukat, most a demokrácia emberséges rendszere védi őket a számonkéréstől, és ad alkalmat a becstelenné tett sajtószabadság révén tovább üldözni a magyar szellemiséget. És előírni, mit szabad mondani, szabad-e például egyházi embernek politikai kérdésben nyilatkozni, avagy kinek az emlékére szabad szobrot állítani. Még élnek a népidemokrácia normái és annak erőszakossága.

A liberálisták sajtója szeret felháborodni. Természetesen a nép nevében és érdekében. Most éppen egy katolikus paptól menti az ország békéjét. Gyulay Endre, a szeged-csanádi megyés püspök körlevelet bocsátott ki, amiben arra buzdítja papjait, hogy októbertől a választásokig minden szentmisén imádkozzanak, hogy "olyan vezetője legyen a magyar népnek, akit valóban az Isten akar, aki az istenigét viszi előbbre, és a magyarság érdekeit képviseli". Idáig még nem lenne baj, hiszen a pesti sajtó környékén imában, égiekben nem hisznek, de egy szó miatt megindult a támadás. A püspök a könyörgés szövegére készített néhány példát. Egyike így szól: "Istenünk! Te nagyra becsülöd az alázatos, előtted hódoló embert, de elveted a magabiztos gőgöst. Mentsd meg nemzetünket az önző, csak magára építő szélső liberális gondolkozástól, és adj előtted hódoló és segítségedre építő vezetőket."

A Magyar Hírlap Álláspont-rovatában megállapítja, hogy "a szeged-csanádi megyés püspök magát a Jóistent is kampánymenedzserré degradálná a választási kampányban, ami nem csupán őt, a magyar katolikus egyház egyik vezetőjét minősíti. Nyilatkozata azt jelzi, hogy a magyar állam és egyes történelmi egyházak összefonódása immár nem csupán szándék. Tény."

Ez - mint tudjuk - szélső liberális elvek szerint halálos bűn, hiszen nemcsak a püspök, mindenki tudja, aki ismeri a 19-ik század történelmét, hogy a liberálizmus hívei ádáz harcot vívtak annak érdekében, hogy az egyház kiszoruljon az államhatalom mellől, de az élet minden területéről is. Akkor indult el az a folyamat, ami nyílt egyházüldözéshez, keresztényüldözéshez vezetett mindenütt, ahol a szélső liberálisták bomlasztó tevékenysége nyomán teret nyert a bolsevizmus, és a szocialista-kommunista államok létrejöttek. A mai derék libertinusok számítanak az emberek feledékenységére, hogy őmaguk vagy közvetlen elődeik rendelték el - megingatott főpapok és az ÁVH segítségével - papok részére kötelező templomi kihirdetéssel Mindszenty József helytállásának elítélését, megtagadását. Éppenhogy ők  kapcsolták az egyházakat az államhoz, megfosztva jövedelmi forrásaiktól, hogy állami alkalmazottakká, közvetlenebbül megélhetésükkel a kommunista párt kiszolgálóivá alacsonyították Isten szolgáit.

Ez a kiszolgáltatott helyzet jórészt ma is fönnáll, de akad egy Kamarás István vallásszocilológus, aki azt mondja ez eset kapcsán, hogy "a privilegizált egyház a hatalom hallelujakocsijaként kapcsolódik az állami mozdonyhoz." Az Álláspont rovat szerint: "A lényeg az, hogy a magyar katolikus egyház legfőbb vezetője, valamint a magyar állam legfőbb vezetője mit szól mindehhez. Eltűrik-e, s ezzel nyíltan is vállalják a rég megfogalmazott sejtést: Magyarország e tekintetben a múltba menetel. Államhatalom és néhány történelmi egyház azért mond le a XIX. században kivívott, a polgári fejlődést is lehetővé tevő szétválásáról, mert külön-külön gyöngének érzi magát. Félnek az öntudatos, a civil társadalomhoz és nem a kormányzathoz tartozó hívőktől, akiknek sokféle a világnézete és vallása..." A püspök nyilatkozatából, amiben óvja népét a veszélytől, országos jelentőséget szeretnének fölpuffasztani, aminek során megvallatnák a köztársasági elnököt is és a bíboros prímást is, akiknek szerintük kötelességük nyilatkozni, hogy eltűrik-e a püspök szembehelyezkedését azzal a bizonyos XIX. századi vívmánnyal, ami azóta olybá fejlődött, hogy megróható egy püspök, ha világnézeti vonatkozásban megnyilatkozik.

Itt megint előjött egy "liberális vívmány", az hogy a sajtó ellenőre és számonkérője a kormányoknak a köz (közvélemény) nevében. Meghonosodott itt is az a nyugati gyakorlat, hogy a média kedve szerint kihallgatja a miniszterelnököt, a minisztereket, meg akit akar a közszereplők közül, és teszi is nem egyszer példás pimaszsággal. A kihallgatók viszont mindig egyetlen szempontból kérdeznek és ítélkeznek, mint láttuk, a haladás nevében, amiből mindig a nemzeti oldal kedvezőtlen bemutatása és elbírálása kerül ki. Az alapállás a liberális-szocialista-szekularizált baloldali "értékrend", amivel szembenállók diktatórikusak, kirekesztők, fasisztoidok, klerikálisok, nacionalisták és így tovább.

A Népszabadság kérdésére Gyulay Endre kijelentette, hogy a "szélső liberális" kitétel nem valamelyik pártra, hanem egy olyan életszemléletre utal, amely összeegyeztethetetlen az egyház felfogásával. Arról már nem ő tehet, ha egyes pártok, pártemberek magukra ismernek. No, de miért a zajongás?

Megszokták. Zajongtak eleget Horthy Miklós temetése miatt, dörgött az ég a trianoni emlékmű miatt, a tüzijátékok miatt, most meg a készülő Teleki-szobor borzolja fel a kellemüket.  Minden napra van valami műpanasz, műfelháborodás, aminek a visszatérő refrénje, hogy ez a kormány tűnjön el, mert minden baj tőle ered. A kormány tűnjön el, amely a nép választása alapján jön létre, azoknak az akaratából tűnjön el, akiket nem a nép választott, akik voltak, vannak és lesznek, mert a sajtószabadság már csak ilyen.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
"Ma is van jövőnk!"
Öntik már a sódert
Színjáték Genovában
Magyar bemutató napok a NSW-i Parlamentben
Tíz szakdolgozat a Szent Koronáról
Épül a magyar jövô
"A haza nem eladó"
Szlovákia lecsúszott a Balkánra
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?