hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Lépfene és új világrend
2001. október 25., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A második felvonás a lépfene. Alighogy lassal elül a szeptember 11-i terrortámadás keltette döbbenet, itt van a baktériumháború. Amíg a relülôgépeltérítéssel végrehajtható támadás megismétlôdésének esélye nagyon korlátozott, ennél fogva a félelem is a nagyvárosok népére korlátozódik, itt van a baktériummerénylet, ami eljuthat bárkihez széles e világban. Nem kell immár hosszas, zseniális szervezés, önfeláldozó fanatizmus a repülôgép célra röptetéséhez, elviszi a postás a halált egy levélborítékban a megadott címre, egy bélyeg áráért.

Addig, amíg a terrorközpontok ellen bevethetô a világ legjobb és legnagyobb hadereje, a baktériumos merényletek ellen fel kell sorakoztatni a világ összes rendôrségét helyi szinten. Sikerült a korlátozott félelmet korlátlan félelemmé fejleszteni. Fejtô Ferenc párizsi történész azt fejtegeti, hogy "a félelem nemcsak rossz tanácsadó, mint ahogy a közmondás tartja, hanem elônyös hatásai is lehetnek, szolidaritásra ébresztô, éberségre ösztönzô, értelmet mozgósító hatásai is, nem csak a vezérkarokra és rendôrségekre, hanem a tudósokra s általában a közemberre is. No meg az államférfiakra." Aki fél, avval könnyű elfogadtatni olyan intézkedéseket, amelyek szükségesek vagy annak látszanak a védekezéshez, de amelyek melléktermékként korlátozzák egyéni jogait és szabadságát.

Ezt tapasztalhatjuk minden háború alkalmával, minden háborús kormány tüneményes gyorsasággal diktatórikussá válik. Ha egy kormányzat több hatalmat akar gyakorolni, akkor válsághelyzetet idéz elô, illetve valamely válsághelyzetet kihasznál. Megszokjuk majd, hogy lehallgatják beszélgetéseinket, felbontják leveleinket - a magunk és a köz érdekében. Elképzeléseinket fokozhatjuk odáig is, hogy középületekbe majd olyan ellenôrzés után léphetünk be, mint ami a repülôtéren van, esetleg a nagy nemzetköziségben eloldott határok helyett ellenôrzési pontok lesznek minden városkapuban, mint a középkorban.

Lépfenepánik világszerte - írják a lapok. Ilyen olcsón ilyen nagy riadalmat még nem keltettek. Ha valahol találnak egy késhegyre való fehér port, riasztani lehet a készültséget. Tom Daschle dél-dakotai demokrata szenátor irodájába baktériumküldemény érkezett egy borítékban. Az irodában dolgozó 29 alkalmazottnál kimutatták a lépfenefertôzést. A tömeges fertôzéstôl való félelem hatására a képviselôház tizenkétezer alkalmazottját egy heti kényszerszabadságra küldték, mert lépfenespórákat találtak a képviselôházi irodaépület szellôzôberendezésében. Feltehetôen a postabontóból jutottak oda. A Daschle-irodába címzett lépfeneküldemény pusztító célra alakított "profi" baktérium, de a vizsgálat kimutatta, hogy nem genetikailag módosított baktérium, így az általánosan is használt antibiotikumok hatásosak ellene.

Kiürítették az Egyesült Államok melbourne-i konzulátusát egy gyanús levél miatt. Lépfenepánik miatt ideiglenesen kiürítették a sydney-i nemzetközi repülôtér indulási termét. Az Egyesült Államokban több újabb lépfene fertôzést észleltek. Az elsôként megtámadott floridai kiadóvállalat, az American Media öt alkalmazottjánál észlelték az anthrax baktériumot, egy képszerkesztô meghalt a betegségben. New Yorkban az NBC News munkatársai között fertôzésgyanú lépett fel, s fertôzött küldeményt kapott Judith Miller, a The New York Times egyik újságírója is, aki gyakran foglalkozik a bioterrorizmus kérdéseivel. Lépfenével fertôzött borítékot küldtek a Microsoft egyik nevadai alvállalkozójának. Amerikai biztonsági szervek attól tartanak, hogy a nagyvárosokban veszélyes anyagokat szállító teherautókkal hajtanak végre gyilkos akciót. Az ellenôrzés országszerte tart, Washington belvárosát elzárták a kamionforgalom elôl.

Az amerikai egészségügyi hatóságok ismételten nyilatkoznak, hogy a lépfene nem fertôzô, s az antibiotikumos kezeléssel a betegség gyógyítható. A Cypro nevű szer lett egyik legkeresettebb gyógyszer Amerikában. Eközben a szakemberek arra intenek, hogy senki ne szedje feleslegesen, megelôzési céllal ezt a gyógyszert.
A lépfene baktériuma, a Bacillus anthracis, érintés, belégzés útján illetve nyílt seben keresztül fertôzhet. Antibiotikunokkal (penicillin) megelôzhetô. Belégzés útján a legveszedelmesebb (tüdôanthrax), lappangási ideje 1-6 nap, az esetek felében agyhártyagyulladás lép fel. Tünetek: láz, köhögés, mellkasi fájdalom. Két-három napon belül beáll a halál. Az életet csak a tünetek jelentkezése elôtti, speciális antibiotikus kezelés mentheti meg, mert a kór a késôbbi stádiumában már nem gyógyítható. Leggyakoribb (95%) a sérült bôrfelületen keresztül elszenvedett fertôzés. Az esetek 20%-a végzôdik halállal.

A megbetegedés enyhébb, állatról emberre terjedô változata Magyarországon sem ismeretlen, az elmúlt 10-15 évben mindössze csak néhány esetben fordult elô. Katonai célokra egy ellenállóbb törzset fejlesztettek ki fegyverként való alkalmazásra, ezeket már csak két helyen tárolják: az atlantai és a novoszibirszki egészségvédelmi kutatóközpontokban.

A valódi baktériumokat terjesztôk mellett egy ideig még sokan elszórakoznak egy csipet púderral, liszttel bélelt levél küldésével, amíg ez a félelemkeltés is megszokottá válik - azután minden bizonnyal jön a következô riadalomkeltés, és folytatódik ki tudja meddig. Jeles gondolkodók világszerte firtatják, mi lehet az oka ennek a váratlan, jól megszerzevezett, minden eddiginél eredményesebb terrorista akciósorozat megjelenésének - ahol eddig még nem volt - Amerikában. A már említett Fejtô Ferenc úgy véli, hogy Bush elnök "már azt is kezdi érteni, hogy érdemes elgondolkozni az utóbbi idôben az egész világon elhatalmasodó antiamerikai érzület okairól, s arról, hogy van valami okozati összefüggés Bin Laden és társainak mérhetetlen Amerika és kapitalizmus elleni gyűlölete és aközött, hogy az Egyesült Államok a muzulmán és arab világ országaiban mindenütt a népelnyomó és kiszipolyozó zsarnoki rezsimekre építette politikáját, ellentétben az emberi jogokért való küzdelmet hangsúlyozó propagandájukkal." (Csurka István elsiette ugyanezt kimondani).

Nincs teljes egyetértés a nyugati világban a megtorlás kérdésében. Nem kapott jó fogadtatást Bush elnök "doktrinája", mint azt ô nevezi: - Vagy velünk vagytok, vagy a terroristákkal. Fôleg a toldalékkal van baj: az elnök szerint nemcsak a terrorhálózatokat kell megsemmisíteni, hanem azokat az államokat is, amelyek menedéket adnak a terroristáknak. Az is jó kérdés ki legyen ezek elbírálója, mi a mérték?

Politikai megfigyelôk feltételezik - közli a Népszabadság washingtoni tudósítója -, hogy Washingtonban éles vita alakult ki az erélyesebb fellépést sürgetô politikusok és a mérsékeltek között. Paul Wolfowitz helyettes védelmi miniszterrôl úgy tudják, hogy mielôbbi csapást sürget Irak és esetleg Szíria ellen; ezeket az országokat szintén a terrorizmus támogatásával gyanúsítja. Colin Powell külügyminiszter képviseli azokat, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy az akciók kizárólag Oszama bin Laden és cinkosai ellen irányuljanak. A brit miniszterelnök környezete eközben kiszivárogtatott egy dokumentumot, amelybôl kiderül: London kizárólag az al-Kaida (Laden mozgalma) és a tálib rendszer elleni katonai akciókra vállalkozott.

A Washington Post több szövetséges diplomatát idéz, akik aggódnak amiatt, hogy a Fehér Ház megpróbálhatja belerángatni országaikat nem kívánt akciókba. A külügyi szakértôk is attól tartanak, hogy a terrorellenes nemzetközi koalíció széteshet, ha a Bush-doktrinát tovább akarják vinni az afganisztáni rendezés után.
Sokan attól tartanak, hogy az USA döntôbíróként és egyoldalúan dönti el, mely országok támogatják a terrorizmust. Ennek a következményei beláthatatlanok lehetnek. Bush már elnökségének elsô hónapjaiban is érzékeltette: nem kívánja különösebben szívére venni a szövetségesek és a partnerek ellenérveit. A terror okozta rendkívüli helyzet csak megerôsítheti ezt az állapotot - vélik Amerikában.
John le Carré világhírű angol regényíró is érzékel valami rendkívülit. Terrorszínház címen a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent írásában fejti ki egyéni véleményét, amelynek néhány fejezete így hangzik:

"Bakunyin a sírjában, Bin Laden a barlangjában dörzsölheti a kezét örömében, mert besétáltunk egy olyan csapdába, amelyben a hozzájuk hasonló terroristák mindig is látni kívántak bennünket. Nagy sietve megkettôzzük rendôri és hírszerzôi erôinket, és nagyobb hatalommal ruházzuk fel ôket, felfüggesztjük egyes polgári jogainkat, megnyirbáljuk a sajtó szabadságát, tilalmakat szabunk, titkos cenzúrát alkalmazunk, kémkedünk egymásra, sôt még mecseteket is meggyalázunk, és szaglászunk szerencsétlen állampolgárok után, mert félünk a bôrük színétôl. Tele vagyunk félelmekkel... Támadóinknak éppen ez a céljuk, hogy félelmeink legyenek. Szeptember 11-ig az Egyesült Államok nem kímélte Vlagyimir Putyint, amikor csecsenföldi mészárlásairól, az oroszok észak-kaukázusi jogsértéseirôl volt szó. Szemébe mondtuk, hogy tömeges kínzásokról és népirtással felérô gyilkosságokról van szó, s egyetértésben hangoztattuk, hogy mindez akadálya a szorosabb kapcsolatoknak Oroszország és a NATO, illetve Oroszország és az Egyesült Államok között. Még olyan hangok is voltak, és közéjük vegyült az enyém is, amely szerint Putyint is oda kell ültetni Milosevics mellé, a vádlottak padjára. Nos, ennek most vége, Putyin lassan valóságos szentnek fog látszani néhány hasonszôrűhöz képest... Mintha csak egy új orwelli világba csöppentünk volna, ahol a személyi megbízhatatlanságot azon mérik, mennyire hajlamos az ember múltbéli dolgokat felidézni a jelen magyarázatára: elég felvetni, hogy vizsgáljuk történelmi összefüggésben a közelmúltban történt rémségeket, máris ráfogják az emberre, hogy mentségeket keres a rémtettekre. ŚAki velünk van, nem tesz ilyet. Aki ilyet tesz, ellenünk van.ą... És végül, Mr. Bush, Mr. Blair, térden állva rimánkodom: ne keverjék bele Istent ebbe az egészbe. Ha azt képzeljük, hogy Isten háborúzik, azzal az emberiség legszörnyűbb ostobaságait tulajdonítjuk neki. Isten - ha egyáltalán tudunk róla valamit, amiben én nem vagyok biztos - jobban szereti, ha élelmiszersegélyt dobunk le a rászorulóknak, áldozatkész orvosokat és sátrakat küldünk a hajlékukból menekülni kényszerülôknek, vigaszt nyújtunk a gyászolóknak... Szó sincs itt új világrendrôl, dehogy van, és szó sincs Isten háborújáról. Rettenetes és megalázó, de szükséges rendôri akcióról van szó, amellyel megpróbáljuk helyrehozni hírszerzô szolgálataink kudarcát, és ki akarjuk köszörülni a csorbát, amelyet politikai vakságunkkal, ostobaságunkkal ejtettünk, amikor felfegyvereztük és felhasználtuk a vallási fanatikusokat a szovjet megszállók elleni harcra, majd magukra hagytuk ôket egy lerombolt, fejetlen országban. Így lett nyomorúságos kötelességünk felkutatni és megbüntetni egy maréknyi modern-középkori vallási fanatikust, akik ráadásul még mítikus hôsökké is válnak attól a haláltól, amelyet tartogatunk a számára..."

A fent idézettekbôl látható, hogy a szeptemberi toronyomlasztást követô amerikai politikát és katonai lépéseket önálló gondolkodók túlméretezettnek tartják. Nem tudhatjuk mivé terebélyesedik ez a nagy megindulás, de minden jel szerint sokkal többrôl van szó, mint a bujkáló terroristavezér kézrekerítése és egyéb terrorista fészkek felszámolása. Olyan akcióról van szó, ami a toronyomlasztás nélkül nem lett volna elfogadható. Vannak, akik harmadik világháborút emlegetnek. A háborúk természete, hogy kiterjednek. A cinikusok azt mondják, ki kell próbálni, el kell használni a fegyvereket. A szép lelkek azt mondják - korábbi háborúk esetében is mondták -, hogy azon a pénzen, amit fegyverkezésre fordítanak, meg lehetne oldani az éhezô világ problémáit. Az utóbbi fél évszázadban sokat írtak arról, hogy a világot egyetlen rendszerbe kell foglalni, hogy a mérhetetlen különbségek eltűnjenek. Amíg nem emelik fel az életszínvonalat minden országban, addig nem lehet békés fejlôdés. Tervek jöttek létre (Colombo Plan stb.) az elmaradott gazdaságok felfejlesztésére. Felvetôdött a Világállam létrehozásának terve, amely tervnek nagyon sok befolyásos és neves személyiség odaadó híve lett, de erre állította be magát a Nyugat immár eléggé egységesített politikai közélete. A folyamat felgyorsítását a nemzetközi pénzvilág vállalta - kevéssé önzetlenül. A szovjet gyarmatbirodalom összeomlása, helyébe kapitalista irányítású parlamenti demokráciák létrejötte, az európai államok összeolvadásának felgyorsulása, mindez nagy reményeket keltett a globális egység híveiben.

Támadások érik a globalizálás amerikaiak általi kisajátítását, fôleg amiatt, hogy a kétpólusú világrend kudarca után New York társak nélkül látott neki az új világrend kialakításának. Ezt nehezményezi Krausz Tamás (történész, egyetemi tanár, a Népszabadságban) Emberiség, vigyázz! című írásában , aminek tárgya a globális világrend válsága: "Az USA nemzetközi tekintélyének megroppanása nemcsak gazdaságpolitikai preferenciáival függött össze, hanem új nemzetközi szerepvállalásával is. Elôbb alakította ki új nemzetközi szerepét, mint hogy azt az ENSZ nemzetközi jogi feltételekkel körülbástyázta volna, nem volt egyetemes politikai-diplomáciai konszenzus abban a tekintetben, hogy az egyedüli szuperhatalom, az USA határozza meg a világpolitikai mozgások fô irányait."

Ez már nem az elsô megnyilatkozás arról, hogy az amerikai politika mellôzi az Egyesült Nemzetek Szervezetét, és minden egyéb szervezetet és megállapodást, ami a nemzetközi együttműködést megjeleníti, illetve kizárja a nagyhatalmi önkény érvényesülését. Igazi nemzetköziséget nemzetközileg kell létrehozni - érvelnek az Amerikán kívüli nemzetköziek, hisz véleményük szerint ha azt egy ország vezényli le, akkor abban egy hatalom érdekei érvényesülnek. Amerika partnernélküli vállalkozószellemét jól jellemezte a jugoszláviai hadműveletben vállalt szerepe. Túlnyomó politikai és gazdasági ereje magabiztosságot ad az egyenlôk között legegyenlôbb szerepre még olyan teljesen európai problémában is, mint a szerbek ámokfutása, de az amerikai lendület és kész helyzetet felállító arrogancia felborzolta egyes európai politikai erôk érzékenységét. Más szóval, az új világrend kiépítésében szorgoskodó politikai erôk korábbi egyetértését megzavarja a néhány év óta tapasztalt amerikai viselkedés. Errôl számol be Krausz Tamás az alábbiakban:

"A második világháború után létrejött bipoláris világrend felbomlása nyomán az egyedül maradt szuperhatalom, az Egyesült Államok nem képes ellátni azokat a funkciókat, amelyeket korábban a Szovjetunióval közösen gyakorolt a világ eltérô és jól elhtárolt részein. Ez a »hidegháborús egyensúly«, amelyen belül voltak enyhülési (detant) szakaszok, az 1970-es évek második felétôl a Szovjetunió illetve az államszocializmus általános meggyengülése következtében fokozatosan megbomlott. Az 1970-es évektôl kibontakozó globális politikai fordulat, amelyet »neoliberális gazdasági stratégiának" vagy a »globalizáció új hullámának« neveztek el, az ismert következményekkel járt. Az olajárrobbanást követôen a »tôke szabad áramlása«, a »kereskedelem korlátlan szabadsága« jegyében kibontakozó adósságválság, a cserearányok szélsôséges megromlása, a perifériális és félperifériális régiók növekvô munkanélkülisége, jelentôs mértékű elszegényedése, az éhinség ismételt megjelenése (mindenek elôtt Afrika számos országában vallási hovatartozástól függetlenül) kiélezte a belsô szociális ellentéteket. A helyi és regionális burzsoázia és a középosztály egy része szembekerült a globális kapitalizmus által életre hívott, és nem egyenlô feltételeket kínáló konkurenciaharcban a multinacionális nagytôke meghatározott csoportjaival."

Krausz valójában arról beszél, hogy megtört az a baloldali egység, amelyben megvolt a maga helye az orosz, az amerikai, az európai kommunistának, bolsevistának, liberálisnak, kapitalistának. A Szovjetunió összeomlásával és az eurokommunizmus velebukásával kiesett a baloldali egység egyik fele, helyébe a "multinacionális nagytôke" nyomult be, ez hozta létre a "globális világrend válságát". Megindul az egymásra mutogatás. Krausz Tamást idézzük újra:

"A kelet-európai rendszerváltás eufóriáját felváltotta a katasztrófahangulat, amelynek valóságos okaival a hatalmi elitek egyelôre nem kívánnak szembenézni sehol a világon. Csak emlékeztetôül: a világban a kiterjedt éhinség, a genocídiumok (Kelet-Timor, hutuk és tuszik, Etiópia és Szomália stb.), az ENSZ alapokmányaival ellentétesen megkezdett és lefolytatott háborúk a Balkánon, Oroszország csecsenföldi háborúja stb. Kétségtelen, hogy az USA vezetô politikai elitje mind technikai, mind katonai, mind pénzügyi téren hozzájárult azoknak a feltételeknek a létrejöttéhez a Balkánon, Pakisztánban és Afganisztánban, magában az Egyesült Államokban is, amelyek az iszlámra hivatkozó terrorizmus felemelkedésében szerepet játszottak."

Nincs szükség további idézetre abból a bôségbôl, ami mostanában megjelenik, annak bemutatására, hogy a toronyomlasztás égbôl jött lehetôsége nyomán beindult amerikai történelemformáló háború (-sorozat) nem hoz létre olyan fegyveres szövetségi rendszert, mint amit Bush elnök doktrinája megkövetel. Amerika nem is annyira katonai segítséget, mint inkább politikai egyetértést követel.
A probléma ott van, hogy a globalizmus összbaloldali vállakozás helyett a New York-i multinacionális nagytôke vállalkozása lett, ami csak Oroszország és talán Anglia érdekeivel találkozik, a kontinens baloldali politikai erôit máris megosztja. Washington számára a játszma nem veszélytelen.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Emigráció a hazáért
A medve elôjött
A huszadik század még velünk van
"Ma is van jövőnk!"
A baloldal félelmei
Öntik már a sódert
Színjáték Genovában
Magyar bemutató napok a NSW-i Parlamentben
Tíz szakdolgozat a Szent Koronáról
Épül a magyar jövô
"A haza nem eladó"
Szlovákia lecsúszott a Balkánra
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?