hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

"Ma is van jövőnk!"
2001. augusztus 23., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



A millenniumi év záró eseménye, az augusztus 20-i Szent István-napi ünnepség, beszámolóm megírásakor még nem történt meg. Volt azonban egy olyan esemény, pedig nem is a fővárosban, amely országhatárokon túli jelentőségű lett: emlékművet avattak Nagykanizsán. Illetve újra avatták a gödörbe döntött Trianon emlékművet.

A Zala megyei város annyi embert talán soha nem látott együtt, mint augusztus 12-én. Az Eötvös teret és a forgalomtól elzárt becsatlakozó utakat betöltötték a nagy eseményre érkezők, köztük messze távolból érkezők ezrei. Az emlékmű a tér közepén egy magasított részen álló négyoldalas 11 m magas oszlop. A négy oldalnak jelentősége van. négy illesztett oszlop tetején egy-egy 3 m magas faragott kőszobor tekint a négy égtájra: a főalak "Hungária" kardot viselő nőalak, a történelmi ország védelmezője, a honfoglaló Harcos, az Anya gyermekével és a munkát megtestesítő Paraszt. Fölöttük felirat: Hiszek egy / Istenben / Hiszek egy / Hazában. Az oszlop tetején a kőből faragott Szent Korona. Hivatalos nevén Nagymagyarország emlékmű.

Az emlékműnek épp olyan "nehéz" története van, mint az országnak. Trianonra emlékeztető szándékkal Nagy-Magyarország tiszteletére készíttette a kanizsai születésű és Ausztriában élő Schless István 1934-ben 25 ezer pengőért. Azidőben Magyarország még nem szabadult fel győztes és kegyetlen ellenségeinek felügyelete alól. 1934 október 28-án kellett volna ünnepélyesen felavatni a gyász és emlékezés nemes érzéseit hirdető műalkotást, de - félve a nemzetközi bonyodalmaktól - az akkori pártok vagy hivatalos személyek nem vállalták az azonosulást. A Vreme című szerb kormánypárti lap például hosszú cikkben támadta meg Magyarországot, azt állítva, hogy Jugoszlávia-ellenes tüntetésre készülnek Kanizsán. Belgrádból akkor állandóan dőlt a rágalom Magyarország ellen (Sándor szerb királyt ért merénylet kapcsán például). Nem sokkal később, amikor már megszabadult Magyarország a nemzetközi ellenőrzéstől, a kanizsai példa nyomán a Trianonra emlékező építmények elterjedtek, a vasúti állomások előtt sok helyen Nagy-Magyarországot ábrázoló kertek létesültek. A kanizsai emlékmű még megláthatta a négy magyar égtájra megérkező feltámadást, 1938-41 között a túlnyomó részt magyarlakta területek egyesülését. A békés egyesülés örömét és eredményét ismét háború rontotta el. A bolsevisták 1952-ben ledöntötték (akkor persze nem volt szoborpark), úgy bántak vele, mint a haza legjobbjaival: gödörbe lökték, egy nagy gödröt ástak és egyszerűen beledöntötték, megcsonkítva a szobor-alakokat, a Szent Korona mását is. Mennyire szimbólikus ez is, a sírba helyezett emlékmű fölé egy csúf szobrot emeltek a bolsevista tanácsköztársaság 133 napos rémuralma "dicső" emlékére. A rendszerváltásnak is megvan a szimbolikája: a város MSZP-s polgármestere és Fidesz-es alpolgármestere csak úgy tudtak megegyezni, hogy marad a "Jancsi és Juliska-szobor"-ként csúfolt szobor, csak odébb viszik, hogy a Nagymagyarország emlékmű visszakerülhessen eredeti helyére.

Augusztus 12-én az Olajbányász Fúvószenekar térzenéje hívta a város közönségét délután 1 órától, majd Baráth Béla zenetanár tárogatószólója jelezte 3 óra előtt az ünnepély kezdetét. A Himmnuszt a Jézus Szíve Plébánia kórusával együtt énekelte a sokezres létszámban egybegyűlt közönség. Marton Ildikó Döbrentei Kornél Rebellis türelem című nagyerejű alkalmi költeményét szavalta.

Törőcsik Pál Nagykanizsa megyei jogú város alpolgármestere beszédének nagy részét érdemes közreadni: - "Ez a hányatott sorsú emlékmű, nemzeti önbecsülésünk szimbóluma. A nagylelkű adományozó és a gondolatot formába rendező alkotó pontosan tudta és érezte, hogy az a nemzet, amelyik emlékeit veszni hagyja, az a saját síremlékét készíti, és vesztesége az egész emberiségnek. Mi, akik itt egybegyűltünk, szívünket ünneplőbe öltöztetve ezeréves múltunk előtt emlékezve tisztelegni, ugyanúgy tudjuk ezt. Így érezték ezt városunk képviselői és azok a helyi polgárok is, akiknek szándékát tett követte. És e tájon régen tapasztalt összefogással, a szoborbizottság összehangoló irányítása mellett, a lehetetlennek tűnő feladatot is végrehajtották. A kiemelés megkezdése alkalmával önkéntes segítők csapata csatlakozott hozzánk, és szinte a tíz körmükkel kaparták ki a földből a megcsonkított emlékművet. Amikor a hatalmas daru kiemelte a gödörből a félig megtisztított emlékmű darabját, könnyes szemmel énekelte a tömeg a magyar Himnuszt és lelkes tapssal köszönte meg a szakemberek munkáját. Bizony, mély alázatra tanítja az embert az ilyen lelket melengető pillanat. Mohács - Mohi - Arad - Trianon, ez a négy emlékoltár, ami még hiányzik az emlékműről. Egy éven belül ezeket is eredeti állapotába állítjuk helyre a kiányzó lépcsősorral, a 63 vármegye címerpajzsával együtt, hogy az adományozó nagylelkű hazafi és a gondolatot életrehozó művész alkotása a teljes valóságában jelenhessen meg.

Egy nemzet és tagjai számára a szabadság nem jelent mást, mint jogot a félelem nélküli életre. Ennek elválaszthatatlan része, hogy félelem nélkül emlékezhessen történelmi múltjára. Nem tudni, melyik nehezebb feladat: ezt az emlékművet felállítani vagy felavatni. Ha bármi okból is félni kell attól, hogy a történelmi múltunk 81 éve történt tragédiájának, Trianonnak is emléket állító emlékmű avatása veszélyt jelenthet a magyarság számára, úgy nem tudni, mit gondoljunk szabadságunkról. Vagy talán szégyellni kéne ezt az emlékművet bárki előtt is? És európai tömegsírok miatt senki sem érzi úgy, hogy szégyenkezni kellene? Mohács - Mohi - Arad - Trianon, ez az emlékmű négy oltára. Az ötödiket, a félelem oltárát ne építsük mellé! (Ezt hosszan tartó taps követte). A ma Európájában egyetlen békés szigetként, a magyar kisebbség az, amely békés, demokratikus eszközökkel folytatja a küzdelmet alapvető jogaiért, megmaradásáért. Teheti ezt egy olyan anyaország támogatásával, ahol úgy érezzük, félelem nélkül élhetünk. Éljünk, dolgozzunk, cselekedjünk hát ennek megfelelően, emelt fővel, tisztességgel. Tamási Áron biztató szavait idézve: Az igazságot is meg lehet szokni... Emeljük tekintetünket az emlékműre, amelynek tetején a magyar Szent Korona nyugszik, ami nemcsak megkoronázza, de védi is azt. Ugyanúgy, mint Szent István felajánlása óta ezer éve védi nemzetünket, védi a szétszórt magyarságot. Ezért joggal gondolhatjuk és nevezhetjük avatandó emlékművünket minden magyarok emlékművének. Néma főhajtással tisztelegve adózzunk most elődeink emlékének, akik hősies helytállása megtartotta nemzetünket, történelmi múltunkat minden körülmények között vállalva, abból erőt merítve építhetjük hazánkat. Példát adtak nekünk és a jövő nemzedéknek arra, hogy megszentelt hagyományainkat és történelmi múltunkat minden körülmények között megtartva, azt a jelenben munkálkodva igazi, boldog jövővé formáljuk. Mert van jövőképünk. Tudjuk, hogy csak magunkra, tehetségünkre, szorgalmunkra és helytállásunkra támaszkodhatunk. Úgy, mint ahogy ezeréves állami létünk alatt mindigis saját magunkért és szomszéd népeink üdvösségéért is imádkozhatjuk - hálát adva Nagyboldogasszonyunknak - magyar imádságunkat, amely immár kőbe vésve áll ezen az emlékművön: Hiszek egy Istenben, Hiszek egy hazában!"

A derék alpolgármester szavaiból érezhető az országban és az ország körül izzó feszültség: egy igazságtalan korszak bűnöseinek szívós törekvése megállítani a rendeződő folyamatokat. Itt már nem egy emlékmű méltánytalan sorsának jóvátételéről van szó, hanem egy nemzet önérzetének helyreállítása a cél: szólni lehessen végre szabadon a nemzet ellen elkövetett bűnökről, és tenni lehessen végre Trianon folyamatos ártalmai ellen. Nem lehet úgy élni a végtelenségig, hogy tilos az igazságot kimondani és bűn ellenállni az üldöztetésnek. Kiss Dénes, a Trianon Társaság központi szervezetének elnöke fokozta a hangulatot lelkes és lendületes felszólalásában. Megtudtuk tőle, hogy Schless István, ez a derék magyar ember érte el akkor azt is, hogy a magyar rádió a magyar Himnusszal fejezze be minden este a műsorát. Kellettek akkor is ilyen emberek, akik észrevették, hogy a nemzetnek szüksége van lelki erősítésre annyi megpróbáltatás és egyéni tragédia után. "Legyen ez a szobor - mondta Kiss Dénes - az egész magyarság emlékezetének szobra, mint ahogy van az egész magyaság emlékezetének harangja már Zebegényben, amely június 14-étől minden nap fél ötkor, a békediktátum aláírásának időpontjában megszólal. ... Negyven-ötven évig nem lehetett kimondani a Trianon szót sem. Azért alakult a Trianon Társaság, hogy történelmi ismeretterjesztést végezzen hazánkban és az országon túl. Oly szerencsések vagyunk, hogy például az ausztráliai, a victoriai Trianon Társaság egyik vezetője, Világos István és felesége itt vannak és koszorúznak. Itt van Csapó Endre is Ausztráliából, Amerikából is itt vannak az ottani Trianon Társaság képviseletében, mert rájöttünk, hogy szükséges tudnunk, hogy a világban kik, hol és mit írnak rólunk, mit írnak Magyarországról az újságokban, könyvekben." ... Rózsás János kezdeményezte e szobor kiásását, fölállítását - emlékeztetett Kiss Dénes, amiről Rajnai Miklós a Magyarok Világszövetsége zalai szervezetének elnöke részleteesebben szólt.

Országosan nagy figyelem kísérte a hivatalos Magyarország viszonyulását a Nagy-Magyarország Emlékmű felavatásához. A Magyar Hírlap írja az alábbiakat: "A rendezvény szervezői és támogatói között ott a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Külügyminisztérium, a Magyarok Világszövetsége, az 56-os Szövetség és a Trianon Társaság nagykanizsai szervezete, a történelmi egyházak, valamint Nagykanizsa megyei jogú város önkormányzata. A Nagy-Magyarország emlékmű újbóli fölállítása ez idáig 15 millió forintba került, melyből 10 millió forintot a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal fizet, Nagykanizsa önkormányzata 3,5-4 millió forintot adott, s közadakozásból eddig mintegy 500 ezer forint jött össze." Megjegyzi a lap, hogy Kanizsa szocialista polgármestere ellenezte az emlékmű helyreállítását és annak érdekében az 1919-es bolsevik terror emlékművének eltávolítását. A város önkormányzatában a kormánypárti képviselők száma 14, az ellenzékiek száma 13. Ezen múlott és természetesen a fideszes apolgármesteren, aki lelkes támogatója volt a tervnek. Ez a 14-13-as arány országosan is jellemző. Simicskó István, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára volt az ünnepi szónok:

" - Amit hatalom és erő elvett, azt az idő és a kedvező szerencse ismét visszahozhatja. - Meggyőződésem, hogy itt és most érvényesek Deák Ferenc idézett szavai., hiszen az itt álló Nagy-Magyarország emlékmű 1934 óta nyomon követhető sorsa is bizonyítja számunkra, hogy a magyar nép az itt élő nagykanizsai polgárok rendíthetetlen szabadságszeretete, kitartása, bátorsága túlélte a Rákosi-rendszer okozta károkat, a kommunista diktatúra pusztításait, amely az itt látható emlékművet is rombadöntötte. Azt a nemzeti gyászt megörökítő, a magyarság által évszázadokon át a hazáért hozott véráldozatokat kifejező emlékművet, amelyet ma itt a nagykanizsai önkormányzat határozata alapján felavatunk, vagy inkább újra avatunk. Mit jelent ez a mai emlékműavatás? - tehetik, és teszik is majd sokan fel a kérdést az elkövetkező napokban. Szerintem azt jelenti, jelentheti elsősorban, hogy az eddigi hosszú, gátlásos hallgatás helyett emlékezünk. Emlékezni annyit jelent, nem felejteni és nem hallgatni. Mert a szívünket bántó fájdalmakról való hallgatás növelheti a gyűlölet, az indulat erejét is. És a hosszú hallgatás alatt felnevelődhetnek olyan fiatal generációk is, mint a szocializmus időszakában az sajnos gyakran előfordult, hogy középiskolás diákok azt sem tudták, hogy a székelyek milyen nyelven beszélnek. És sok diáknak fel sem tűnt, hogy egyes történelemtanárok miért fogalmaztak úgy: - Mátyás király Romániában született, majd hogy: - Az 1848-as magyar országgyűléseket Szlovákia fővárosában Pozsonyban, vagy ahogy még sajátosabb, Bratiszlavában tartották.

Tehát emlékezünk, és emlékeznünk pedig nemcsak emberi és nemzeti jogunknál fogva szabad, hanem szerintem kötelességünk is. Nemcsak azért, mert most, amikor a magyar millenniumot, az államalapítás ezredik évfordulóját ünnepeljük itt a Kárpát-medencében, vissza kell tekintenünk a nemzet sorsfordító időszakaira is, hiszen ezeréves állam nem sok van a földkerekségen - főleg olyan nem, amely ennyi pusztítást túlélt volna -, hanem azért is, mert ma Magyarországon szabadon, idegen elnyomók kényszerű ideológiai ráhatása nélkül, önállóan, józan nemzeti öntudattal értékelhetjük múltunkat, történelmünket. A történelem viharai többször próbára tették a magyarságot. Többször úgy tűnt, hogy elvész hazánk, de újra és újra fel tudtunk állni. A szabadság eszménye s a függetlenség vágya oly erős volt ezer éven át a nemzetben, hogy bár volt idő, amikor szinte kiirtották a népet, és volt idő amikor megszűnt létezni a magyar állam, de hitét nem veszítette el és újjáéledt a magyar nemzet. Nem véletlenül van írva az elmékmű négy oldalára nemzetünk négy nagy gyászát nevesítő szavai: Muhi - Mohács - Arad - Trianon. Ez utóbbiról a békediktátummal kapcsolatosan hadd idézzek fel egy francia önkritikus újságírót, Henry Pozzit a huszas évekből: »Valamennyi legyőzött közül egyet sem sújtottunk olyan keményen, mint Magyarországot. Az igazság nevében a szó szoros értelmében felnégyelték, kivégzésre ítélték.« És mit mondott a kor olasz miniszterelnöke, Nitti úr? »Magyarországnak egymás után négy szörnyű csapást kellett elszenvednie. A háborút, a békeszerződést, a bolsevik forradalmat és a román megszállást. És miután területének kétharmadát elvették, a kifosztott országot három milliárd aranykorona jóvátétel kifizetésére kötelezték. Nitti olasz miniszterelnök szerint Magyarország megcsonkítása annyira becstelen, hogy senki sem vállalja érte a felelősséget.

Mindenki szemérmesen hallgat. Nincs olyan angol, francia vagy olasz, aki elfogadná hazája számára azokat a feltételeket, amelyeket Magyarországra kényszerítettek.« Muhi - Mohács - Arad - Trianon. Négyszer veszett el haazánk. De mindig újjáéledtünk. Ma is van jövőnk! ...Nem nosztalgiával és irredenta ábrándokkal fordulunk Trianon felé, hanem a jövő, a magyarság egészének szebb és jobb jövőjét képzeljük magunk elé, és ezért munkálkodunk. ...Mert mi magyarok nem az államok alkotta Európai Unióban gondolkodunk csupán, hanem mi a közösségek, a nemzeti közösségek Európájában gondolkodunk. NATO-csatlakozásunk olyan biztonsági garanciákat nyújt számunkra, amit évszázadok óta nem élvezhetett az ország. Szomszédaink, akik nyertesei voltak a trianoni békediktátumnak, reméljük, felismerik, a szomszédaikkal, köztük természetesen a velünk való együttműködés fontosságát, hogy az európai népek közösségébe való tartozás feltétele a kisebbségek, az ott élő magyar kisebbség életlehetőségeinek, jogainak biztosítása és garantálása. Látunk ezirányú pozitív lépéseket, de a visszahúzó, néhol görcsös identitáskeresésből fakadó, gyanakvó, uszító nacionalizmus talaján mozgó szélsőséges politikai erők megújuló ellentámadása jeleit is. Példa erre a romániai görcsös ellenállás a státustörvénnyel kapcsolatban, majd a szlovákiai közigazgatási térkép átrajzolása. ... Trianon számunkra nem csupán a gyász szimbóluma. Erőt is ad, hogy felépítsünk egy olyan országot, amely védetté válik minden további nemzeti tragédiával szemben. Olyan országot akarunk építeni, amelyben senkinek ne kelljen félni Mohi, Mohács, Arad és Trianon irtózatától. Olyan országot akarunk építeni, amely egyesítheti a nemzetet, amely háború nélkül biztosítja a Kárpát-medence magyarjai számára a nemzeti identitás és a mindannyiunk számára kijáró nyugat-európai jólét lehetőségeit. A kormány nevében köszönetet mondok Önöknek, hogy felkarolták és megvalósították a kulturális örökségünk e ragyogó emlékét, amit eleink itt Kanizsán állítottak a nemzet emlékezetének megtartására."

További méltató felszólalás és zenei műsort követően a három történelmi magyar egyház lelkésze megáldotta az emlékművet, majd sor került a koszorúzásra. Hetven koszorúzó társaság körében kilencedikként jelentette a műsorvezető az alábbiakat: "Nagy Lajos királyunk által alapított Szent László Lovagrend Ausztráliában székelő főkapitánya Goór György úr és öt kontinens Szent László lovagjainak nevében koszorút helyez el az Emlékműnél Csapó Endre úr, Szent László lovag, az ausztráliai Magyar Élet hetilap főszerkeszője és Dr. Nagy Lászó úr, Szent László lovag, az európai törzsszék tagja. A már említett Világos-házaspár a Victoriai Trianon Társaság részéről koszorúzott, és mint értesültünk, a Queenslandi Trianon Társaság jelentős összeggel járult hozzá az emlékmű költségeihez. Szép lenne itt megállni a beszámolóval, azonban számos ellenoldali kellemetlenkedő megnyilakozás között olyan is van, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül, mert magyarországi forrásra hivatkozva gyalázkodó kifejezést alkalmaz egy amerikai hírügynökség: "Fascist-Era Statue Raised in Hungary" cím alatt közli a The Associated Press az alábbiakat: "After decades buried in a town square a fascist-era memorial was raised again in a Hungarian town with thousands attending, the state-run news agency MTI reported Sunday". Az emlékmű rövid történetének leírása után még hozzátesz a híriroda: "Hungarian grief over this loss was nourished by the country's right-wing, fascist regime during the inter-war period. It is being addressed again more than ten years after the collapse of communism." Furcsa dolog ez a nemzetközi bolsevizmus. A felgerjesztett és két évtizeden belül megsemmisített fasizmusból, azzal való riogatásból élnek már fél évszázada, amivel sokszorosan nagyobb bűncselekményeiket igyekeznek eltakarni.

Magyarország 1918 óta a bolsevizmustól való félelemben él folyamatosan, és most ismerkedik új veszélyekkel. A nagykanizsai emlékműavatás és annak fogadtatása megmutatta, az élő ellenállás jelenlétét, aminek egyik kifejező tényezője a két háború közötti Magyarországnak, az agyonrágalmazott időszaknak a vállalása. A vállalás folyamata megindult, többszáz településen emeltek szobrokat, emlékműveket a Szent Koronának, a magyar hősöknek, történelmi személyeknek.

Tata városa egy nappal a nagykanizsai emlékműavatás előtt bizonyította nemzethűségét, Hóman Bálint domborműves arcképét mutató bronz emléktábla avatásával. Dr. Nagy László jóvoltából lehettem részese ennek a bensőséges ünnepségnek a tatai Tiszti Kaszinó épületében, amelynek utcai homlokzatán kapott helyet vitéz Bozó József heraldikus, neves éremtervező műve. Hóman Bálint egykori kultuszminisztert "háborús bűnösként" kínozták, gyötörték, megalázták éveken keresztül a bolsevisták, végül valósággal agyonverték a váci börtönben. Hóman Bálint világhírű tudós történész, heraldikus, numizmatikus, a magyar művelődést nagymértékben elősegítő tudós politikus mindmáig nélkülözi a rendszerváltozást elkerült mai Magyar Tudományos Akadémia elismerését és főhajtását, most Tatán a Magyar Nemzeti Múzeum egykori főigazgatójának érdemeit a MNM mai főigazgatója méltatta. Az emlékműavatás része volt a Magyar Numizmatikai Társulat nyári szabadegyetemének. A bronz domborművet a Hóman család adományozta a helyi éremgyűjtőknek, amelyen ott áll Hóman egy mondása: "Az érem a legművészibb tolmács". Bozó József ezüst érmet is készített Hóman Bálint arcképével.

Mindkét esemény szimbolizálja a felülemelkedést a szomorú magyar múlton, és mutatja a magyar nép elszántságát a szebb magyar jövő kivívására. Egyetérthetünk az államtitkárral: - Ma is van jövőnk!



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Öntik már a sódert
Színjáték Genovában
Magyar bemutató napok a NSW-i Parlamentben
Tíz szakdolgozat a Szent Koronáról
Épül a magyar jövô
"A haza nem eladó"
Szlovákia lecsúszott a Balkánra
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?