hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Színjáték Genovában
2001. július.28., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Az elsô globalista Atlas volt, akit a mai ember helytelenül ábrázol a földgömbbel ‹ ami az ô korában még nem létezett az ismeretek tárában ‹ Atlas az éggömböt tartotta. Vagyis az akkor ismert mindenséget. Azóta elénk tárult a gömbalakú földi világ, a közlekedésnek köszönhetôen, és a felfedezésekkel együtt megjelent a globális hódítás szándéka is. A hódítás nem más, mint a távolság legyôzése.

"Civilizáció, vagyis történelmi értelemben vett élet csak ott és akkor indul meg a földön, ahol és amikor a közlekedés problémája egy bizonyos területet illetôen megoldható volt és megoldódott." (Padányi Viktor: Tér és történelem.) Elsô tehát a folyami civilizáció, majd: “Amikor az ember civilizációs potenciája eléri a beltengerekben mutatkozó természeti ellenállás erejét, vagyis amikor a hajóépítás és a hajózás technikája és tudománya a mediterrán hajózás szintjére emelkedik, a civilizáció gócai a folyórendszerek központjairól a mediterrán partokra vándorolnak.... A mediterrán korszak után a nagy civilizációs gócok az óceánok partjaira tevôdnek át, és a parti civilizációk történetében elérkezik a harmadik és legmagasabb fázis, az óceáni kor." A továbbiakat is Padányitól tudjuk, hogy a vízi közlekedéssel ‹ amely folyamatosan fejlôdôképes volt ‹ párhuzamosan a lovas közlekedés, megjelenésekor nagy “lóugrás" volt, de a gôzgépes majd robbanómotoros közlekedés megjelenéséig a szárazföldi közlekedés nem fejlôdött, hátrányban volt a tengeri hatalmakkal szemben. A Közép-Európa ellen viselt két világháborút a szárazföldi közlekedés felfejlôdésével járó kontinentális fellendülés nyomán a tengeri hatalmakban kiváltott félelem idézte elô. A két háborúban mindent a közlekedés üzemanyaga feletti ellenôrzés döntött el, a gyôztesek körében is csak Európán kívüli hatalmak javára és amikorra a harmadik tér, a levegô is meghódíttatott, a közlekedés három fizikai térségének ura az Amerikai Egyesült Államok lett. A folyamatot lezárta és beteljesítette az információ elôtti minden távolság elektronikus leküzdését elômozdító elektronikus technológia.

Amint láttuk, a hatalom forrása a közlekedés, amelynek vívmányai ma, a 21-ik század elején kiegyenlítetten szinte mindenütt jelen vannak ‹ vagyis globálisan érvényesülnek. A globális szemlélet valóságosan is globális lehetôségekhez jutott. És ki az, aki a világhatalom birtokába juthat? Az aki a távolságok legyôzése után még fennmaradó korlátokat (határokat) is le tudja gyôzni.

A hatalom gyakorlása tekintetében a világ állami keretekbe tagozott, egymással sokféle viszonyban élô, sokféle méretű és értékű egységek sokasága. A közlekedés és kommunikáció egységesülése magával hozza a hatalom egységesülését, globalizálódását. A nagyhatalmak részérôl ez természetes törekvés. A 20-ik század tisztázta a képet: Amerikában ölt testet a vezetô földi hatalom, növekvô eréllyel.

A kapitalista korszakban a tôke államalkotó elem lett. Folyamatosan az a kérdés, hogy milyen arányban legyen jelen a hatalomban az állam illetve a tôke. Az ideális valamiféle kiegyenlítôdött állapot lenne, amelyben a tôke megtalálja a számítását, de szociális felelôsségérzettel és társadalmi (állami) korlátozással. Átéltük a korszakot, amikor államosították a tôkét és pártosították az államot. Ez a kísérlet mindenütt kudarcot vallott. Amerikában a másik véglettel szorgoskodnak: tôkésítették az államot. Az állami döntésekben súllyal a nagytôke érdekei érvényesülnek. Amerika legnagyobb földi hatalommá válása során az amerikai államhatalom nyitja meg az utat ‹ mint korábban a gyarmatosító államok ‹ a nagytôke részére, ezúttal az egész világon bárhol. Ezért tud egy amerikai professzor David C. Korten elemzô tanulmánykötetének olyan címet adni, hogy: When Corporations Rule the World, magyar változatának címe: Tôkés társaságok világuralma. Értekezésünk kifejtését elôsegíti, ha idézünk belôle egy részt, ahol a neves közgazdászprofesszor arról szól, hogy a kormányok már nem tudják kezelni a gazdasági bajokat:

“A kormányok ‹ úgy tűnik ‹ teljesen képtelenek a megfelelô reagálásra, és a társadalom csalódása haragra vált. Többrôl van szó azonban a kormányzati bürokrácia kudarcánál. A kormányzás válsága a gazdasági globalizálódás folyamata mögött lévô ideológiai, politikai és technikai erôk összjátékának szülötte. A gazdasági globalizáció kiveszi a hatalmat a közjóért felelôs kormányok kezébôl, és egy maroknyi tôkés társaság és pénzügyi intézmény kezébe juttatja, melyeket egyetlen kényszerítô erô mozgat ‹ a rövidtávú pénzbeli nyereségre való törekvés. Ez hatalmas gazdasági és politikai hatalmat összpontosított a kisszámú elit kezében, akiknek abszolút részesedése a természeti erôforrások csökkenô közös készletének termékeibôl jelentôs mértékben továbbra is egyre nô, s így megerôsíti ôket abban, hogy a rendszer tökéletesen jól működik.

Azokat, akik a rendszer rendellenes működésének költségeit viselik, megfosztották a döntéshozatal lehetôségétôl, és gyötrelmeik okait illetôen a zavarodottság állapotában tartja ôket a tôkés társaságok által uralt média, amelyik a válságot illetôen szakadatlanul bombázza ôket a hatalom birtokosainak észlelésein nyugvó értelmezésekkel. A világ legnagyobb tôkés társaságai által ellenôrzött és irányított tevékeny propagandagépezet állandóan arról biztosít bennünket, hogy a konzumerizmus a boldogság útja, a piaci túlzások állami, kormányzati korlátozása a bajok oka, és a gazdasági globalizáció történelmileg elkerülhetetlen s egyúttal jótétemény az emberiség számára. Valójában ezek mind mítoszok, melyeket a pazarló mohóság igazolására propagálnak, és annak leplezésére, hogy az emberi intézmények világméretű átalakítása egy szűkkörű elit kitervelt, kitanult és szándékos beavatkozásának következménye, mely elit pénze lehetôvé teszi számukra, hogy az illúziók világában éljenek, távol az emberiség többi részétôl.

Ezek az erôk a piaci zsarnokság eszközeivé alakították át az egykor jótékony hatású gazdálkodó szervezeteket és pénzügyi intézményeket, s ez az önkényuralom, miként a rák, egyre terjed Földünkön, egyre többet gyarmatosítva bolygónk életterébôl, tönkretéve az életlehetôségeket, elűzve az embereket, tehetetlenségre kárhoztatva a demokratikus intézményeket, és a telhetetlen pénzhajszában kiszipolyozva az életet. Ahogy gazdasági rendszerünk elvált az ôt megilletô helyétôl, és szerzett egyre nagyobb befolyást demokratikus intézményeink felett, még a világ leghatalmasabb vállalatai is a világméretű pénzügyi rendszer erôinek foglyaivá váltak, mely rendszer lekapcsolta a pénzteremtést a reálvagyon létrehozásától, és a kivonó, nem pedig a termelô beruházásokat méltányolja és jutalmazza. A nagy nyertesek a vállalat-fosztogatók, akik a rövidtávú nyereség érdekében stabil vállalatokat forgatnak ki vagyonukból, és a spekulánsok, akik tôkét kovácsolnak a piac ingadozásaiból azáltal, hogy mintegy magánadót vonnak ki a termelô munkával és termelô beruházásokkal foglalkozóktól. A probléma nem önmagában az üzlettel vagy a piaccal van, hanem a súlyosan megromlott globális gazdasági rendszerrel, amely messze az emberi ellenôrzés hatókörén túl működik. E rendszer dinamikája olyannyira hatalmassá és rendellenessé vált, hogy a vállalati menedzserek számára is egyre nehezebb a közérdek képviselete, erkölcsi értékeik szilárdságától és elkötelezettségüktôl függetlenül." Korten könyvébôl ez a kis idézett rész is rámutat arra, hogy az értéktermelô és a gazdasági életet felpezsdítô kapitalizmuson belül talajt kapott és elburjánzott egy negatív irányzat, amely magának a kapitalizmusnak szab új irányt, a maga szempontját elôtérbe helyezve, és az állami adminisztrációkat kényszerpályára szorítva, világméretű gazdasági és politikai diktatúrát folytat. Ennek a felismerésnek a logikájából az következik, hogy a világ gazdasági és politikai folyamatait már nem az államok kormányai, politikusai irányítják, hanem valahol, valaki mások, akik létrehozták és működtetik az öntövényű és önérdekű nyomulást.

Ennek azonban ellentmond a látszat, a világ 7+1 vezetô hatalmának a kormányai összeültek Genovában, hogy összehangolják gazdasági politikájukat nagy felelôsséggel a világ sorsát érintô kérdésekben. A hét legnagyobb ipari hatalom (USA, UK, Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Kanada) és a régi szimpátiák alapján (persze érdemtelenül) a Szovjetunió, illetve most már Oroszország. Az államfôi/kormányfôi szinten összeült háromnapos tanácskozás a hivatalos nyilatkozatok szerint “keresi az együttes cselekvés lehetôségét a szegénység és a nagy járványok elleni küzdelemben, a környezetvédelem területén, és igyekszik közös álláspontot kidolgozni a közel-keleti és a balkáni válság rendezése érdekében". A fórum vendéglátója Silvoio Berlusconi olasz miniszterelnök, jelen van George W. Bush amerikai elnök, Tony Blair brit miniszterelnök, Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök, Jean Chrétien kanadai kormányfő, Jacques Chirac francia elnök, Gerhard Schröder német kancellár, és a ráadás Vlagyimir Putyin orosz államfő. A genovai csúcs vendége volt Kofi Annan ENSZ-főtitkár, akárcsak több fejlődő ország vezetője. Egy idô óta ez a G7+1, vagy most már számtanilag egyszerűbben G8 értekezlet valamiféle politikagyártó világfórumként szerepel, talán annak igazolásául, hogy látható és demokratikusan megválasztott személyek irányítják a világpolitikát.

Egy idô óta feltűnést keltôen történik a nyolcak tanácskozása, a feltűnést globalizmus-ellenes tüntetések (Seattle, Prága, most Genova) gerjesztik. Így jobban odafigyel a világ arra, hogy így készül a politika. A magasrangú tanácskozók biztonságáról minden korábbinál nagyobb mértékben gondoskodtak. Mintegy húszezer rendfenntartó (rendőr, csendőr, pénzügyőr) őrizte állig felfegyverkezve a találkozónak otthont adó középkori városközpontot, az úgynevezett vörös zónát. A várható incidensekre való tekintettel a nagyhatalmak vezetőit a kikötőben horgonyzó tengerjáró hajón szállásolták el. Lezárták a kikötő, a repülőtér, a vasútállomások környékét és autóutakat, a város központjában útelzáró rácsokat állítottak fel, a kikötőben a haditengerészet egységei járőröztek, a repülőtéren légvédelmi rakétákat helyeztek el. Százezer tüntetôt vártak, az utazási irodák már hónapokkal elôtte hirdették az eseményre a különjáratokat.

Ahol ennyi ember van, ott kell történni valami rendkívülinek. Július 20-án, pénteken kezdôdött a háromnapos konferencia. Szombaton már jelentették az összetűzéseket a budapesti lapok:
“A nagyhatalmak tanácskozásának napirendjén szereplő témákat háttérbe szorította a globalizációt ellenző tüntetők akciósorozata, amelynek keretében a keményebb tiltakozás hívei be akartak hatolni a csúcstalálkozó színhelyéül szolgáló történelmi városközpontba, a rendőrségi barikádokkal lezárt »vörös zónába«. Főleg anarchisták, zöldek, ijfú kommunisták alkották a tiltakozók seregét, amelynek azonban csupán egy része választotta az erőszakot. Több helyen számos európai országból érkezett anarchisták fosztogattak, gyújtogattak, gépkocsikat rongáltak meg. Egy halálos áldozat mellett még legalább nyolcvanöt ember szenvedett könnyebb vagy súlyosabb sérülést a pénteki összecsapásokban. Egy fiatal lány és egy csendőr állapota életveszélyes.

A liberálista Magyar Hírlap színes riportot közöl július 21-én az elôzô napok eseményeirôl:
“...Újra egy fordulóhoz érünk. A sor már kígyózik elôttünk, többszáz rendôr teljesen felfegyverkezve, golyóálló mellényben, pajzsokkal és gumibotokkal feszeng. Van köztük egy-kettô, aki az anarchistákhoz hasonlóan kendôvel és napszemüveggel takarja el az arcát. Ijesztô ez a kékség, de valószíneleg ôk is tartanak tôlünk. Az egyik oldalamon egy szerzetes sétál és rózsafüzért szorongat a kezében, arrébb néhány méterrel pedig egy tibeti szerzetes ütögeti a dobokat. Ez a sokszíneség fantasztikus.

Emberjogi aktivisták plakátolnak a tibeti, a törökországi és az iráni állapotok ellen, környezetvédôk tiltakoznak az üvegházhatásért szerintük felelôs gazdasági vezetô államok tétlensége miatt, továbbá matricák hirdetik mindenhol: »Genova és a világ nem eladó, nincsenek határok és tiltakozunk a fasiszta ideológiák ellen«. Odébb fehérre mázolt kezek emelkednek a magasba: a pacifisták között karneváli a hangulat. Bekapcsolódik a menetelésbe egy rezesbanda, az Internacionálét és más, régrôl ismert balos dalokat játszanak. A fiatalok vörös csillagos lobogókat és óriási Che guevara-zászlókat rángatnak és éneklik boldogan a szocialista dalokat.

Még a tüntetés elôtt, délelôtt a kihalt utcákat jártam, amikor véletlenül betévedtem az Olasz Kommunista Párt ünnepi ebédjére. Jól öltözött idôs férfiak és Lenin-szakállas fiatalok ültek összetolt, vörös abroszos asztaloknál és lakomáztak a vörös falak között. De ezt alig lehetett látni az ott éktelenkedô Lenin-, Sztálin- és Ho si minh-képektôl. Na és persze a vörös csillagoktól. A borozgató, csámcsogó sok kommunista szintén tüntetni készült.

Üvölt a tömeg, sok fiú szoknyában ugrál, mások a fejükre erôsített virágokkal ütemre bólogatnak. Érezni, számos ember marihuánát szív. Nem csinálnak belôle titkot. Genovában nincs egyetlen nyitva tartó üzlet sem. A lakosok elköltöztek, a kirakatokat bedeszkázták, kis cetliken üzenik, hogy a G8-csúcs után, hétfôn nyitnak újra. A város teljesen kihalt, talán ez a legijesztôbb. A zsaluk mindenhol szorosan behúzva, a kapuk leláncolva.

»Nincsenek határok, mi mindannyian emigránsok vagyunk« ‹ skandálja a tömeg. A tengerrel párhuzamosan haladunk. A G8-csúcs országainak lobogói mellé érünk. Néhányan ezt meglátva átugranak a korlátokon és letépik a zászlókat. Egyedül az olasz maradhat. Épp mellettem tépik szét ezeket, az amerikait pedig egyszereűn elégetik. Orrfacsaró szaga van a füstölô nejlonlobogónak.

Az Iráni Nemzeti Védelmi Tanács támogatóinak tüntetésén az iráni vezetôk, Khatami és Hamenei bábuit égetik.

Este nyolc óra van, véget ér lassan az elsô nap tüntetése és indulunk tömegesen a demonstrálók rendelkezésére bocsátott ingyenes kempingekbe. Az embereken látszik a megkönnyebbülés, ez ma egy békés menete volt a kígyózó embertömegnek, akik különbözô okokért, de hasonló célokért vonultak Genovába.

Péntek délben aztán elszabadul a pokol. Égtelen zajjal, dobszóra, ritmusra lépkedve megérkezik a négy méter magas falhoz az anarchisták jól szervezettnek tűnô hadserege. A vörös zónát, amely körbeveszi az állam- és kormányfôk csúcstalálkozójának otthont adó reneszánsz palotát, több ezer rendôr állja körbe. Az anarchisták több ezren lehetnek, a tegnap békésen tüntetôk ma inkább a város másik felére mentek. Fekete ruhás fiúk és lányok érkeznek, gázmaszkban, szivaccsal bevonva, és itt vannak a fehér overallosok is, baseballütôkkel, bukósisakban. A koponyafejes zászlók alatt a sereg harcra kész. Egy leszakadó szabadcsapat közben két utcára innen feltört egy szupermarketet, ahonnan ujjongva szórják ki az élelmiszereket. Egy üres üveg repül a rendôrök irányába, egy rendôr erre provokálóan mutogatni kezd. A többiek lefogják, de már késô. Mintha adott jelre történne, az anarchisták megindulnak. Neki a rendôrsorfalnak. Aki visszapattan, igyekszik távolodni, akit a zsaruk elkapnak, nem ússza meg gumibotozás nélkül. A rendôrök egyszerre könnygázlövedékeket lônek a tömeg irányába, vízágyú érkezik bevetésre. A rendôrök taktikája eleinte sikeresnek bizonyul: könnygázlövedékkel távol tartják a fiatalokat a kordontól, kitámadnak, majd hirtelen járművekbe szállnak, és visszasietnek a falhoz. Egy rendôr elveszti a fejét, nem messze innen levegôbe lô, hogy utat engedjenek motorjának.

A tüntetôk egy csoportja erre a mentôállomás ellen megy, kôzáport zúdít az épületre. Akármerre nézek, mindenhol a fekete ruhások hordái randalíroznak. Délutánra úgy tűnik, csak a »vörös zóna« tart ki, egyébként az anarchistáké az egész belváros. És bent a palotában a nyolc vezetô csúcsa még el sem kezdôdött."

A harmadik napról a Magyar Nemzet így számol be:
“Kora hajnali rendôrakcióval kezdôdött tegnap a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország (G8) genovai csúcstalálkozójának harmadik és egyben utolsó napja, amelynek legfôbb programja az amerikai‹orosz elnöki találkozó, valamint a közös zárónyilatkozat közzététele volt. Rendkívül zaklatottan indult a találkozó harmadik napja is: az olasz rendfenntartók nem sokkal éjfél után erôszakkal behatoltak két általános iskola épületébe amely a globalizációellenes csoportokat összehangoló szervezet, a Genoa Social Forum (GSF) sajtóirodája és »betegápoló központja« volt. Szombaton 155 személy, köztük 73 rendôr sebesült meg, 23 tüntetôt tartóztattak le.

Carlo Giuliani, akivel pénteken Genovában a G8-as csúcstalálkozó és a globalizáció elleni tüntetés során egy csendôrgolyó végzett, eddig is ismert volt a rendôrök elôtt. A fiatalember a »punk bestia« csoporthoz tartozott, és már korábban is meggyűlt a baja a rendfenntartó szervekkel. Egyszer tiltott szúrófegyver birtoklásáért, hatósági közeggel szembeni ellenszegülésért, illetve annak sértegetéséért vették ôrizetbe ‹ jelentette az AFP rendôrségi forrásokra hivatkozva." A nagyhatalmi találkozó és a hozzá megrendezett tüntetés együvé tartoznak, a bolsevisták túlélték a 20-ik századot, köszönik, jól vannak, újra kezdôdik a százéves elôadás: döntsd a tôkét! Fidel Castro, a túlélô bolsevizmus amerikai szimbóluma is megnyilatkozott, mondván hogy a kapitalista rendszerek a “neoliberális globalizációt" erôltetik a világra, dehát ez a politika és az ezt képviselô intézményrendszer bukásra van ítélve. Ezt és a tüntetések részleteit közölték a lapok világszerte, de a tanácskozás zárónyilatkozatának nem akadunk nyomára. A tüntetés részletei fontosabbak voltak a sajtó részére, mint a tanácskozás tárgya.

Furcsa dolog a hazai baloldal, és annak lapja a Népszabadság is, úgy is mint a nemzetközi pénzvilág védelmezôje ‹ például Csurka István nézeteivel szemben ‹, mégis ezzel a genovai globalizációellenes felvonulással kapcsolatban így ír: “A neoliberális elit akarata határozza meg a legfőbb döntéseket a világgazdaságban és a világpolitikában. Ez ellen tenni lehet és kell, Magyarországon is ‹ többek közt ez hangzott el azon a beszélgetésen, amelyet az elmúlt év nagyobb globalizációellenes megmozdulásain ‹ Prágában és Göteborgban is ‹ megjelent hazai szervezetek tagjaival folytatott lapunk munkatársa. Közülük néhányan Bonnba, a klímakonferencia kapcsán rendezett demonstrációra utaztak. Barátaik Genovában is ott vannak. Móra Vera, az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület, Sebestyén György, a Baloldali Alternatíva Egyesülés, Takács Gábor, az Energia Klub, Kiss Edgár, a Védegylet, Fidrich Róbert pedig a Magyar Természetvédők Szövetsége aktivistája."

Tehát aktív szervezetek vannak, van pénzük külföldi tiltakozásokra utazni a “neoliberális elit" ellen. És jól is mondják, nem az összejött államvezetôket kárhoztatják, hanem ‹ mint a fent említett Sebestyén György a Népszabadságban ‹ a nyilván háttérben álló döntéshozókat: “A háttérben a neoliberalizmus térhódítása, illetve a szociáldemokráciának a nyolcvanas évekbeli kiüresedése áll. Egy szűk gazdasági-kulturális érdekcsoport dönt a dolgokról. Hogy mit mondhatunk a multik tíz évéről Magyarországon? Na, nem kell őket félteni. A profitot kiviszik: a lehető leggyorsabban, a lehető legtöbbet." Móra Vera megmagyarázza: “A lobbik már rég beépültek a döntéshozatali mechanizmusba". Fidrich Róbert tisztázza a dolgot: “Amikor mi globalizációról beszélünk, az a gazdasági globalizáció. A tömegek ez ellen tiltakoznak... Sokat tettek, igaz, de sok a negatívum is. Vámszabad területen dolgoznak, óriási adókedvezményt kapnak. Ha az lejár, megváltozik a vállalat neve, hogy megújíthassák. Így az állam óriási bevételtől esik el. A környezetvédelemben pedig nem hiszem, hogy a régi, összeomlott nehéziparunk lenne a mérce. Gondoljunk például arra, milyen eredményesen verték szét a Magyarországon korábban bevált üvegvisszaváltó rendszert. Ma a megvásárolt termék jó része hulladék."

Zavaros a kép, a tüntetôk hangoztatják az országnak, a magyar nemzetgazdaságnak a sérelmeit. Valóságos sérelmeket sorolnak fel, mintha ôk védekeznének a globalisták veszélyei ellen. De mert a randallírozás olyan elítélendô módon megy végbe, a közvélemény a tanácskozó nagyhatalmi vezetôknek, a megtámadottaknak adják szimpátiájukat ‹ akik mögött és helyett, Professzor Korten szerint is egy szűkkörű pénzügyi elit hozza meg a döntéseket. Másszóval a nagyhatalmi vezetôk elleni tüntetést a közvélemény elítéli, mint kommunista agressziót, és szimpátiáját adja a politikusoknak, akik mögött nyomul károkozóan a tôke.

A külföldi tôke még nem feltétlenül globális nyomulás. Magyarországnak szüksége van a külföldi tôkére, ami eredményt elért, azt annak köszönheti, hogy hozzá tudja adni a tôkéhez a szükséges termelési tényezôket. Tôke hiányában a saját termelési tényezôk tétlenek maradnak. A befektetô egyetlen motivációja a profit ‹ akár tetszik ez, akár nem. Beszélnek spekulációs tôkérôl és működô tôkérôl. Elôbbi nem, utóbbi kívánatos. Persze a képlet nem ilyen egyszerű, a működô tôke is spekulatív ‹ és lehet-e azt, hogy milyen, elôre megszimatolni? Magyarországnak egy módja van rendbehozni a gazdaságát: fizeti a régi adósságot, magas profitot biztosít a befektetôknek, és (mert a termeléshez csak munkával járulhat hozzá) magas tudással és szorgalommal járul hozzá a termeléshez. Tehát, egy darabig még kizsákmányoltatja magát, amit remélhetôen fokozatosan csökkenthet. Ehhez kell állandó éberség és jó gazdaságpolitika. Ezért van szüksége az országnak olyan kormányzatra, amely elkötelezett a nemzet felemelkedésére.

‹‹‹‹‹‹‹





Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Magyar bemutató napok a NSW-i Parlamentben
Tíz szakdolgozat a Szent Koronáról
Épül a magyar jövô
"A haza nem eladó"
Szlovákia lecsúszott a Balkánra
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?