hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Szlovákia lecsúszott a Balkánra
2001. július.10., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Szlovákiában mindent a magyarellenesség nézôpontjából határoznak meg. Ez ma a szlovák iránytű. Július 4-én létrejött a magyarság közigazgatási széttagolásának törvénye. A parlamenti szavazás “a nemzeti bolsevizmus gyôzelme volt" ‹ pozsonyi magyar vélemény szerint.

A pozsonyi parlament törvényre emelte a nagyon régtôl vita alatt folyt ún. közigazgatási reformot, ami minden, csak nem az, aminek létrejötte egyik feltétele volt az Európai Unióba való felvételüknek. Nyugaton alapelv az alulról építkezô demokrácia, vagyis a központi kormányzással szemben azon elv, ami szerint a helyi önkormányzatok maguk döntenek területük gazdasági és közigazgatási kérdéseiben. Magyarországon Budapest rohamos fejlôdése a 19-ik századvégen meggyengítette a vármegyék önkormányzatát, majd a kommunista központosítás véglegesítette a központi kormány túlhatalmát, amibôl úgy-ahogy kilábalt az ország az utóbbi tíz évben. Hasonló folyamat ment végbe Szlovákiában is, csakhogy ott a központi kormányzat változatlan maradt, és a társadalom sincsen olyan szinten, hogy követelné a községi, járási és megyei önkormányzatot. Soha nem is került volna szônyegre a közigazgatási reform, ha azt az Európai Bizottság nem sürgette volna. A legutóbbi sürgetés olyan megjegyzéssel történt, ami szerint ha a szlovák kormánypártok nem egyeznek meg a közigazgatási reform kérdésében, az ország nem csatlakozhat az elsôk között az Európai Unióhoz.

A pozsonyi parlament magyar pártja, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) minden más pártot megelôzve elkészítette a közigazgatási reform tervezetét, hiszen ebben látta meg a lehetôséget, hogy a felvidéki magyarság, legalább helyi szinten végre a maga urává váljék. A múlt század nagyhatalmi politikájával szemben, ami teljesen figyelmen kívül hagyta a gazdasági és etnikai régiók együvé tartozását, a mai európai felfogás a régiók fejlesztésével kívánja serkenteni a gazdasági életet, és egyúttal csökkenteni az etnikai feszültségeket. Azt, hogy mely régiók képeznek gazdasági egységet, közgazdasági szakértôk tudják elbírálni. A régiók etnikai képéhez elég a népszámlálási statisztika.

A Felvidéken ‹ akár csehszlovák akár szlovák kormányzat alatt ‹ valahányszor változtatták a megyék és járások térképét, abban a legfôbb szempont az volt, hogy a közigazgatási egységekben ne kerüljenek jelentôs, netán többségi helyzetbe a magyarok. A magyar párt úgy érezte, hogy 83 év után kikényszeríthetô olyan vármegyerendszer, amiben a magyar népelem közigazgatásilag is együtt van. Ehhez reményt adott az is, hogy Szlovákia nemzetközi dokumentumokban kötelezte magát arra, hogy ahol a nemzeti kisebbség többségben van, ott lesznek helyi vagy önkormányzati szervei, és a döntéshozók semmiképpen sem változtatják meg a vegyes lakosságú területek nemzetiségi összetételét. Ennek alapján készítette el a Magyar Koalíció Pártja Komárom megye létrehozásának javaslatát, amely hat környezô járást fogna egybe. Ebben a megyében a magyarok száma kb. 50 százalékos lenne. (Szlovákiában a magyarság a Pozsonytól az ukrán határig terjedő összefüggő déli, Magyarországgal határos területen él. 523 településen a magyarok száma meghaladja a 10 %-ot, ebből 272 településen a lakosság több mint 80 %-át, 150 helységben pedig több mint 50 %-át teszi ki. A dél-szlovákiai járások közül a dunaszerdahelyiben (87,23 %) és a komáromiban (72,25 %) a magyarság többséget alkot. ‹ (HTMH. 1996. februári adat).

A szlovákiai magyarok elvárásai összhangban vannak a nemzeti kisebbségek védelmének keretegyezményével, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által elfogadott 1201-es ajánlás 11. pontjával, amely a szlovák‹magyar alapszerződésben is szerepel. Szlovákia kötelezte magát, hogy azokban a régiókban, ahol a nemzeti kisebbség többségben van, lesznek helyi vagy önkormányzati szervei, és hogy a pártok tartózkodnak azoktól a rendelkezésektől, melyek megváltoztatnák a vegyes lakosú területek nemzetiségi összetételét. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szövetség lundi ajánlása és az alkotmány értelmében is a nemzeti kisebbségeknek joguk van részt venni az őket érintő kérdések megoldásában.

Biztató volt egy józanfejű szlovák tudós, Miroslav Kusy véleménye (Sme, 2001 jan. 31.):

“Az európai szubszidiaritás elvén alapuló területfelosztási reform kulcsfontosságú változások meghatározója, amely megfelel Szlovákia európai integrációs törekvéseinek, és a kormány és az egész kormánykoalíció legnagyobb ütôkártyája. A magyar politikusok azon követelései, hogy a reform során vegyék figyelembe a Szlovákiában élô magyar kisebbség hosszú távú érdekeit, igényeit és különleges helyzetét, megalapozottak. Ez a kisebbség hosszú ideje Dél-Szlovákia területén él, és legfôbb ideje véget vetni művi területi és közigazgatási felosztásának, amely Csehszlovákia megalakulásával kezdôdött. A magyar kisebbség történelmileg stabil, természetes területi-etnikai egységet képez, amelyet maximálisan figyelembe kellene venni az új megyék kialakításakor is. Akkor megfelelne a kormányprogramban vállalt kötelezettségnek is, miszerint “a kormány biztosítja mindennemű feltételeit annak, hogy a nemzeti kisebbségek kultúrája egyenrangúan fejlôdjön és elfogadja azok támogatásának új alapelveit..."
Az ilyen nagyon ritkán található idézet ellenében tengernyi türelmetlen magyarellenes írás jelenik meg Szlovákiában. Heti- és napilapok szakosodnak a fajgyűlöletre, primitív olvasótáborukat a magyargyűlölettel tudják megtartani.

A magyar párt terve erôs ellenzést váltott ki a parlamenti politikai pártokból is. Két éve folyik a dühödt támadás a Komárom-megye terv ellen. A Magyar Koalíció Pártja része a kormánykoalíciónak, részes Szlovákia kormányzásában. A sokféle magyar párt példás egyesülésben jelentôs erôvel került be a pozsonyi parlamentbe és kormányba, az MKP nélkül nem sikerült volna három évvel ezelôtt Meciart leváltó kormányt alakítani. A magyarok ezért politikai viszonzásra számítottak. Ez a számításuk egyre-másra nem valósult meg. Számos eredményt elértek, de messze nem annyit, és nem a legfontosabbakat, mint amiben reménykedtek.

A magyar párt Komárom-megye tervét a kormánykoalíció és a kormány szlovák tagjai egyaránt elutasították. A magyar pártnak éppen elege volt ebbôl a játékból, vezetôi kilátásba helyezték, hogy kilépnek a kormánykoalícióból, ami kormánybukást vonna maga után és annak esélyét, hogy Meciar pártja alakít új kormányt. Ezt persze még kevésbé akarják a magyarok, ezért a szlovák partnerek állandóan visszaélnek a helyzettel. Végülis megállapodtak abban, hogy egy 12 vármegyés felosztást támogat a kormány, amely kedvezôbb lenne a magyarok részére, mint az amihez az ellenzék ragaszkodik.
A kormány megtette a javaslatát a 12 megyés megosztásra, de a végsô szavazás során a 8 megyés megoldásra szavazott a Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus Koalíció is, és a Pavol Hamzík nevével fémjelzett Polgári Egyetértés Pártja is. A szavazás érdekessége, hogy a koalíciós honatyák túlnyomó része ‹ közöttük maga a miniszterelnök is ‹ a kormányzati javaslat ellen szavazott. Ez már tömény Balkán! Bárdos Gyula MKP frakcióvezetô szerint “ez nem közigazgatási reform, hiszen megbuktak az önkormányzatiság és a központi hatalom elosztása elôtt utat nyitni hivatott törekvések". Csáky Pál miniszterelnök-helyettes szerint a történtek “éles válsághelyzetet teremtenek", amelyre minden politikai pártnak, így az MKP-nek is “nagyon egyértelműen kell reagálnia".

A szavazást követôen egyébként Viktor Niznansky, a reform végrehajtásáért felelôs kormánybiztos azonnal bejelentette lemondását. Ugyanígy döntött Ivan Miklos miniszterelnök-helyettes. Igaz, ô a közigazgatási reform koordinációjáért felelôs posztját adja fel, de a kormányfô-helyettesi teendôit a továbbiakban is ellátja.

Olvasóink bizonyára ismerik Szlovákia etnikai térképét, annak déli részén a magyar falvak, városok földrajzi vonulatát. A mellékelt térképrôl elsô látásra is leolvasható a szándék: a függôleges tagolással szétdarabolt magyar etnikumhoz északra nyúló területek csatlakoznak ‹ ennek a beosztásnak egyetlen célja van, a magyarság kiszorítása az önkormányzati közigazgatásból.
A magyarok teljes joggal tehetnek panaszt a meghozott törvény miatt, mert az szembenáll az alapszerzôdéssel és az EU-elôírásokkal. Jó kérdés azonban, hogy a nyugatiak kiállnak-e követeléseik mellett? A gyakorlat azt mutatja, hogy éles vita esetén a követelményekkel szemben az államok törvénykezési szuverenitása nagyobb súlyt kap. Ám az is igaz, hogy ilyen szögesen ellentétes törvénykezés még nem történt a csatlakozni kívánó államok részérôl.

A Magyar Koalíció Pártja is nehéz idôszak elôtt áll. A magyar pártoknak ez az egységszervezete csak azért tudott létrejönni, mert a szlovák választási törvény kis pártokra elônytelen szabályzata miatt az érvényesülés egyetlen pártba szervezést követelt meg. És megmaradni is csak azért tudott, mert ez biztosított a magyarság számára számarányát is meghaladó politikai képviseletet. Ugyanez vonatkozik a kormányzati pozíciókra, azonban ennek fennmaradása illetve értelme ezek után már vitatható.

A szervezeti egység nem jelenti azt, hogy a kereten belül teljes az egyetértés. Ahány párt annyi vélemény, és ahány válságos helyzet, annyi állásfoglalás. Válságos helyzet pedig szünet nélkül van, mert szünet nélkül jelen van a szlovákok félelme, ami gerjesztett félelem. A szlovákiai magyar párt nagy erôfeszítéssel tud csak egyben maradni. A magyar etnikumot egybefoglaló vagy legalábbis nem szétszedô vármegyerendszernek, a Komárom megye létrehozásának hívei nehéz küzdelmet vívtak az MKP Országos Tanácsa június 30-i gyűlésén a közigazgatási reformtervezet 12 megyével számoló változatának híveivel. Az elôbbi követelménnyel szemben az utóbbi elvtelen megalkuvásnak számított. Az elôbbinek egyetlen szlovák képviselô támogatója nem volt, utóbbit vékony szavazattal a kormány magáévá tette.

A pozsonyi Új Szó beszámolóiból tudjuk az alábbi drámai részleteket: Csáky Pál, az MKP miniszteri klubjának elnöke, pártja Országos Tanácsának gyűlését követően elmondta, ő nem szavazta meg a 12 megyére szóló határozatot. Bárdos Gyula frakcióvezető sem támogatta, és Duray Miklós is ellene szavazott. “Az Országos Tanács egyetértett a Csallóköz és a Mátyusföld szétdarabolásával" ‹ kommentálta a szavazást Duray. “Bodrogköz és Ung-vidék lakosságának nem lesz lehetősége beleszólni saját ügyeibe. Politikailag nagyon alacsony színvonalon vannak az Országos Tanács tagjai" ‹ jelentette ki Duray, aki a sajtóirodának elmondta, az MKP feltételei között szerepel, hogy Kelet-Szlovákiában oldják meg Bodrogköz, Királyhelmec és Nagykapos kérdését, továbbá ne darabolódjon szét a Csallóköz. A Dunaszerdahelyi és a Galántai járást a Nyitraihoz, Bodrogközt és Királyhelmec térségét a Kassai megyéhez kellene csatolni. “Már nem beszélünk az úgynevezett Komárom megyéről" ‹ mondta a párt alelnöke.

Az ülésen különféle vádak hangzottak el azok címére, akik a 12-es rendszert támogatták: Csáky Pál szerint gazdasági érdekek játszanak szerepet, konkrétan a Transpetrolhoz közel álló csoportosulásnak nevezte őket. Többen helyi érdekek miatt nem szavazták meg a határozatot, hiszen egyes szűkebb régióknak nem felelne meg a 12 megye. Bugár Béla elmondta: az Országos Tanács nem a reformról döntött, hiszen a parlamenti szavazásról nem esett szó, csupán a miniszterekéről. Elmondta: mivel a 8-as megyerendszer nem fogadható el, csak úgy lehetett “helyzetbe hozni" az MKP frakcióját, ha a 12-es rendszer kerül a parlamentbe, hiszen a baloldal és a Polgári Egyetértés Pártja (SOP) akár ellenzékkel együtt is támogatná a nyolcas javaslatot. Ezt pedig az Országos Tanács több határozatban is elutasította. “Valójában mindkét csoportosulás a szlovákiai magyarság érdekeit tartja szem előtt, más-más szemszögből" ‹ mondta Bugár. Hozzátette, nem szabad megengedni, hogy a nyolcas javaslat a parlament elé kerüljön, hiszen ez kormányválságot idézhet elő.

Kéretik érzékelni, ezek után milyen állapotot okozott a parlamenti szavazás eredménye a magyar pártban, amely eredmény a 12-megyés megoldásnál még sokkal rosszabb 8-megyés megoldást foglalta törvénybe. Mint amikor a vihar elviszi az évi termést. Nem is történt reform, hiszen a meghozott törvény lényegében változatlanul hagyta az ország korábbi területi felosztását, ahogy azt Meciar megalkotta. Megmaradt az állam döntô szerepe minden kérdésben, a központi ellenôrzéssel együtt. A magyarok szétszórtságán sem tértént változás, ezután sem lesz olyan megye, ahol a magyarság létszáma eléri az egyharmadot. A kelet-szlovákiai, csaknem ötven százalékban magyar ajkú tőketerebesi járást sem csatolták Kassa megyéhez, hanem a zömében szlovákok és részben ukrán kisebbség által lakott Eperjes (Presov) megyében hagyták.

“A parlament mostani döntésével végképp megfeneklett Szlovákiában a demokratizálási folyamat, mert a másodfokú önkormányzatokat nem az európai értékrend alapján hozták létre ‹ nyilatkozott Bugár Béla, az MKP elnöke majd hozzátette: a Meciarék által megszabott megyehatárok konzerválása különösen a magyarokat, de a déli régiók valamennyi polgárát hátrányosan érinti, hiszen politikai és gazdasági szempontból továbbra is a periférián maradnak, kevés beleszólási joguk lesz a közügyek intézésébe. Civilizált oszágban a kormányfő lemond, ha ennyire megcsonkítják az eredeti kormányjavaslatot ‹ mondta Bugár.

Fejlemény lapzárta elôtt A magasabb önkormányzati egységek létrehozására vonatkozó parlamenti szavazás után a Magyar Koalíció Pártjának frakciója az alábbi sajtónyilatkozatot tette:
“A Magyar Koalíció Pártjának parlamenti képviselôi elhatárolódnak a magasabb közigazgatási egységek önkormányzatáról elfogadott törvénytôl. A kormány által beterjesztett törvényjavaslatot ‹ amelyet a parlament július 4-én koalíciós megegyezés nélkül fogadott el ‹ azért utasítja el, mivel azt a területi-politikai berendezkedést törvényesíti, amelyet 1996-ban Vladimir Meciar nacionalista kormánya fogadott el egy centralista törvény által. A most elfogadott törvČny nem felel meg Szlovákia természetes regionális tagozódásának, a regionalizmus gazdasági, földrajzi, történelmi, kulturális és etnikai alapjainak, ellentében áll a regionális önkormányzatokról szóló európai charta alapelveivel, korlátozza a kisebbségek hatékony részvétele jogának alapelvét azokban a kérdésekben, amelyek az általuk lakott régiókra vonatkoznak. A jogi norma elfogadása azon parlamenti politikai erôk együttműködésével vált lehetôvé, amelyeket az önkormányzat-ellenesség és a magyarellenesség-orientáció köt össze. Egy ilyen együttműködés azért alakulhatott ki, hogy megerôsítse a közigazgatás etnikai jellegét. Ezért az MKP határozottan visszautasítja ezt a törvényt és nem vállal felelôsséget azokért a politikai következményekért, amelyek a törvény érvényesítése során keletkeznek." (Pozsony, 2001. 07. 04.)

A megszállt felvidéki magyarság pártja július 2-ára hívta össze a párt járási szervezeteinek elnökeit, velük is a kialakult helyzetrôl kívánnak tanácskozni, augusztus második felében pedig újabb rendkívüli ülést tart az MKP országos tanácsa, amelynek tulajdonképpen egyetlen napirendi pontja a felvidéki magyar párt további kormányzati szerepvállalásának a megítélése lesz.

A Magyar Koalíció Pártjához hasonló lépésre készül egyébként a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom is. Ôk is felkérték az államelnököt, Rudolf Schustert, hogy ne írja alá a parlament által elfogadott törvényeket, egyszersmind a kereszténydemokraták is felül akarják vizsgálni kormánykoalíciós szerzôdésüket.

“A koalíció ‹ a kormányfővel az élén ‹ nem áll a helyzet magaslatán. De iure még van, de facto már nincs kormánykoalíció" ‹ nyilatkozott Bárdos Gyula az MKP nevében.

“Még keményebb törvényt fogadtak el, mint feltételeztük. Kivették a rendkívül fontos önkormányzatisági elveket, a régiók nem köthetnek szerződést külföldi régióval és a kormány bármikor megszüntetheti a regionális döntést" ‹ mondta Bugár Béla, az MKP elnöke ‹ szerinte továbbra is a kormány felügyeli az önkormányzatokat, és Szlovákia nem demokratikus irányba fejlődik.

Az Országos Tanács döntéséig az MKP nem vesz részt a kormánykoalíció politikai szerveinek ülésein, és nem tekinti magára nézve kötelezőnek a partnerekkel kötött egyezségeket.
A kör bezárult, a szlovákok most úgy lépkedtek Európa felé, hogy visszacsúsztak a Balkánra.



Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?