hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Tíz szakdolgozat a Szent Koronáról
2001. július.27., Magyar Élet, Ausztrália, HUNSOR.nu



Nagy napja volt az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaságnak június 23-án ‹ Budapesten. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szentkirályi úti épületének aulájában pályázati díjak átadási ünnepsége volt. A pályázatot az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság két évvel ezelôtt hirdette meg magyarországi egyetemisták részére.

Ennek a pályázatnak a kiírásával a Társaság vállalt feladatának tett eleget ‹ népszerűsíteni a Szent Korona eszmét Magyarországon, elsôsorban a fiatalság körében. A Társaság szervezôinek szorgalmából, és rendezvényei látogatóinak köszönhetôen megvalósíthatjuk szándékainkat: fiatal magyar történészek érdemesnek tartják foglalkozni a Szent Korona történetével, közjogi szerepével ‹ a múltban és a jövôben. A pályázat szakszerű kiírását dr. Zétényi Zsolt vállalta, megadva a dolgozatok keretét, de kellô szabadságot biztosított mind a kutatómunkához, mind az egyéni meglátásokhoz. A feladat így hangzott: Az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság pályázatot hirdet “A Szentkorona-eszme idôszerűsége" címmel, az alkotmányjog, a magyar alkotmánytörténet és a jogfilozófia körébe tartozó széles és részletesebben felsorolt tárgykörrel.

Társaságunk tiszteletbeli elnöke és budapesti ügyvivôje, dr. Zétényi Zsolt 2000 szeptember 18-án tudatta, hogy a felhívásra számos pályamű érkezett, amibôl tizet értékeltek díjazásra, mert ezek mindegyike figyelemre méltó érték. A neves szakmai személyiségekbôl felkért és szervezett bíráló bizottság ‹ dr. Kállay István, Kocsis István, dr. Tóth Zoltán József és dr. Zétényi Zsolt ‹ közölte ezév elején, hogy elvégezte a feladatot, örömét fejezte ki, hogy a pályamunkák magas színvonalúak. Az elsô díjat (1000 dollár) Pomeisl András Józsefnek ítélték oda (Szabad-e adót fizetni a császárnak?). A második díjat (600 dollár) megfelezték Szabó Eszter (A magyar Szent Korona és a Szentkorona-eszme közjogi jelentésének alakulása) és Dragon Pál (A Szentkorona-eszme idôszerűsége) között. A harmadik díjon (400 dollár) is ketten osztoznak: Kikindai Zoltán Iván (A magyar királyság alkotmánytervezete) és Deák Bertold (A Szentkorona-eszme idôszerűsége). Elismerô oklevelet kaptak: Szilágyi Katalin (A Szentkorona-tan és a korszerű jogi gondolkodás kapcsolata), Dévényiné dr. Farkas Adrienn (A Szentkorona-eszme hatása a két világháború közötti Magyarországon), Kerényi Boglár (A Magyar Szent Korona és a Szentkorona-tan az ezredfordulón), Bittsánszky Ádám ( A Szent Korona magánjogi személyisége Werbôczy Tripartitumában) és Nagy Krisztián (A Szentkorona-eszme története az Árpád-kortól Werbôczyig.

A pályázatot méltató díjkiosztó ünnepség ezév június 23-án volt Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem impozáns aulájában, dr. Tóth Zoltán József (a Katolikus Egyetem tanára, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fôosztályának fôosztályvezetô helyettese) szervezésében. Ô nyitotta meg és vezette le az eseményt, bejelentve hogy az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság e tevékenységéhez az Egyetem, és személyében az Egyetem rektora, dr. Erdô Péter püspök vállalta a fôgondnokságot. Dr. Tóth Zoltán József köszöntötte és felkérte a megjelenteket ‹ akik a bejelentkezettek száz fôs létszámát meghaladóan 140-en jelentek meg ‹ a Magyar Himnusz közös eléneklésére, majd köszöntötte a díjkiosztó ünnepség fôvédnökét, dr. Nemeskürty István millenniumi kormánybiztost, Debreczeny Ádámot a Társaság elnökét, Debreczeny Zsuzsát a Társaság titkárát és dr. Zétényi Zsoltot, a Társaság tiszteletbeli elnökét, úgyis mint a pályázat otthoni meghirdetôjét és szervezôjét.

Dr. Zétényi Zsolt tájékoztatójában szólt az ausztráliai Társaság hagyományôrzô tevékenységérôl és a Szent Korona népszerűsítése terén végzett munkásságáról. Említette, hogy Debreczeny Ádámmal beszélgetett a napokban a státustörvényrôl, ami lényegében kapcsolatban áll a Csapó Endre meghirdette Egy a nemzet-gondolattal, ami a Társaság által kiadott füzetbôl vált ismertté. Elmondta, hogy Csapó Endrével, az ausztráliai magyarság egyik szellemi vezetôjével ‹ aki sajnos most nem tud jelen lenni ‹ korábban már eszmecserét folytatott a nemzetegyesítés kérdéseirôl. Az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság tevékenységérôl hosszan lehetne beszélni ‹ mondta dr. Zétényi Zsolt ‹, például tíz évvel ezelôtt már szerveztek egy pályázatot egyetemi hallgatóknak, amelyet szintén pénzjutalmakkal díjaztak. A Társaság több könyv megjelenését is támogatta anyagilag, Kocsis István történész-drámaíró, dr. Zétényi Zsolt alkotmányjogász könyvét, és kiadták dr. Török Béla alkotmányjogász tanulmányát. Ezek is bizonyítják nemzetépítô tevékenységüket ‹ mondta, majd szólt a mostani pályázatról, a nagyon sikeres munkákról, pénzjutalomról és elismerô oklevelekrôl.

Dr. Tóth Zoltán felkérte szavalásra Debreczeny Zsuzsannát, aki mély átérzéssel és meghatóan szavalta Madai Gyula Koronánk című költeményét. Könnyektôl meghatottan hallgatták a jelenlévôk, majd felcsattant a taps.

Dr. Nemeskürthy István szólt a pályázat nyerteseihez és a vendégekhez. Szívbôl jövô és mélyszántású gondolatokkal élménnyé vált elôadását számos alkalommal szakította meg a közönség egyetértô tapsa. Beszédébôl néhány gondolat ‹ csak vázlatosan: a “sacra" szót elemezte, annak nem egyházi vonatkozásában; az ezeréves megemlékezés középpontjában áll a Szent Korona; a jelenlegi szomszéd államok egyike sem létezett, amikor már volt Magyarország...; azért, hogy a millenniumi szellem maradandó legyen, ez a kormány minden elsôosztályos gyermeknek adományozott egy könyvet, amely felidézi az utóbbi ötven év alatt elhallgatott történelmi eseményeket és tényeket; Nagyboldogasszony napján, Szent István halálának évfordulóján Esztergomba viszik a Szent Koronát; a millennium évében sikerült kiszabadítani a Szent Koronát múzeumi “börtönébôl", és elhelyezni az Országházban, ahol méltóbb környezetben tiszteleg elôtte a nemzet; és most, a világ legmesszebbre esô tájáról, Ausztráliából itt van elôttünk a Szent Korona Társaság nagy cselekedete, nekik küldöm üdvözletemet a távolba, szeretettel, akik megtartották magyarságukat az óriási távolság és elszigeteltség ellenére. Meghatva köszönöm meg nekik, tisztelem működésüket. Az Ausztráliai Magyar Szent Korona Társaság tagjainak és Ausztrália magyarjainak nemcsak saját magyarságukat sikerült megtartani, de elhozták ezt az erôt, és most segítenek nekünk is azt megtartani! Ez egy olyan rendkívüli esemény, amire még nem volt példa! Ez rendkívüli jelentôségű! (Nagy taps) Ezt miniszterelnökünk is tudja. Elmondom. A millenniumi magyar zászlót csak a magyar állam területén kapják meg a városok, falvak. Határon túlra csak egyházi közösségek, püspöki székhelyek. De a miniszterelnök úr megtisztelte az ausztráliai magyarságot az elmúlt évben egy zászló átadásával ‹ rendíthetetlen magyar önérzetükért... “Üdvözlök minden magyar testvért Ausztráliában, és Teleki Pál szavaival fejezem be beszédemet: Merjünk magyarok lenni!"

A díjkiosztás következett, amit Debreczeny Ádám beszéde vezetett be. A köszöntések és a bíráló bizottságnak és szervezôknek kijáró köszönetnyilvánítás után szólt a pályázókhoz, szívesen szorít velük kezet, mert eleget tettek a felhívásnak és lelkük parancsának, mert visszatértek az ôsi magyar eszmeiséghez, oda, ahol megszakadt annak ezer, talán többezer éves folyamata. Szólt a szovjetidôk lélekrombolásáról, ami bár elmúlt, de ittmaradtak a következményei. A magyar történelem fejlôdésébôl kiesett fél évszázadot kell behozni, ha nem akarunk a hátul kullogó népek között maradni. Ez a feladat a tietek, fiatal barátaim. Mi, emigrációban megôriztük a nemzet szentkoronás hagyományait, és fogadalmunk szerint visszahoztuk annak tiszteletét abban a reményben, hogy szerény lehetôségeinkkel hozzájárulunk a hôsi küzdelem elindításához, ami visszaadja a hitet, az önbizalmat és a jövôt az egész nemzet számára ‹ mert: Egy a nemzet! Ezután a díjkiosztás izgalmas, egyben megható percei következtek. A pályázókat dr. Tóth Zoltán szólította, majd az oklevelet mind a tíz személynek, és a jutalmat tartalmazó borítékot öt személynek Debreczeny Ádám adta át. A magyar Hiszekegy elmondása zárta a nagyon bensôséges és ünnepélyes díjátadást.

A meghatott jelenlévôk még sokáig maradtak a teremben beszélgetni a távolról jött vendégekkel, pedig a díszterem elôcsarnokában már várta ôket a szépen feldíszített és sok finomsággal megrakott asztal és Társaságunk vendégszeretete.

Az esemény sikere a szervezôket dícséri: dr. Zétényi Zsolt, dr.Tóth Zoltán és Fáy Árpád szorgos együttműködése eredményeként valóságos kis nemzeti ünnepély volt a Katolikus Egyetemen.

Az elôadást követôen számos jeles és fontos személy kereste meg a Társaság tagjait, és adtak át igen jelentôs irodalmi anyagot is. Voltak, aki a vendégkönyvben fejezték ki elismerésüket: “F. E. ‹ Gyönyörű, lélekindító ünnepség volt! Köszönöm!" “Dr. P. I. ‹ Hálásan köszönjük ezt a felemelô élményt!"

Még egy kis folytatása volt a nevezetes eseménynek. Dr. Nemeskürty István kormánybiztos úr az ünnepséget követô pár nap múlva vendégül látta hivatalában a Debreczeny-házaspárt, amikor bensôséges hangulatban ünnepélyesen megtisztelte ôket egy-egy arany millenniumi éremmel: “értékes és hazafias tevékenységük elismeréseként". Az átadást követôen külön megkérte a házaspárt, hogy büszkén mutassák Ausztráliában élô honfitársaiknak ‹ a millennium szellemében.

‹‹‹‹‹‹‹





Csapó Endre (Ausztrália)
a HUNSOR Ausztráliai tudósítója, a Magyar Élet főszerkesztője


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Csapó Endre korábbi cikkei:
Épül a magyar jövô
"A haza nem eladó"
Szlovákia lecsúszott a Balkánra
A délvidékiek autonómiájának esélyei
Jól vizsgázott az Országgyűlés
Tanácskozás után
Európa közepe Budapest
Népszavazás - kétes cselfogás
Lesze-e valaha Magyarok Világszövetsége?
"Lefejezik"-e a Kisgazdapártot?
A nemzetegyesítés további feladatai
A nemzetegyesítés elsô törvénye
Ahány ház, annyi egyház
Délvidéki remények és aggodalmak
Dabas beindította a választási kampányt
Sajtóelvtársi összefogás
A zámolyi romák cigányútra mentek
Szétverni a szobrot is - ha magyar
Trianon burjánzó ártalmai
Tologatják már a villamost
A kirándulás végetért...
Gátak és rögeszmés gátépítők
Nyugatról másszínű a táj
Nemzetállam helyébe nemzetországot!
Perpatvar a kisgazdapártban
Éveleji látóhatár
A Világszövetség sarokba állítása
"Kis ország is mondhat érdekeset"
Gyôzött a Balkán Romániában
Pro Transilvania - Önálló Erdély
Cser Ferenc interjú: Gyökerek - írta Csapó Endre
Honnan ered a felemás világ?
Elnökválasztás - a döntetlen eldöntése
Pozsonyban is szakad a cérna
Veszélyes lakoma Bukarestben
MVSZ rendkívüli küldöttgyűlés lesz dec. 1-én
A választások elôszele
Ünneplések nyomában
Középeurópa-politika kellene
Fogy a magyar! kit érdekel?