hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Sabin Gherman: "Az egyesülés nem volt lakodalom"
írta Mózes Edith

  A múlt hét végén Sabin Gherman, a Pro Transilvania Alapítvány elnöke Marosvásárhelyen mutatta be Iuliu Maniu mindmáig kiadatlan könyvét, a Luxushazát. Az esemény nyújtott alkalmat egy rövid beszélgetésre.

- Kicsoda ön tulajdonképpen, Sabin Gherman, amellett, hogy kicsi, szapora beszédű úriember? Tegyük hozzá, az az ember, akinek "elege van Romániából".

- És tegyük hozzá, gonosz. Komolyra fordítva, mondjuk, hogy egy román ember, aki nem akar elmenni ebbôl az országból, és aki autonómiát akar. Többféleképpen lehet elegünk Romániából: úgy, hogy elmegyünk az országból, vagy ittmaradunk, vagy akad egy kicsi merész ember, aki nagy hangon és sokat beszél. Én a legrizikósabbat, s talán a legkellemesebbet választottam. Erdély és a Bánság autonómiáját szeretném elérni ma, nem holnap. Mert a holnapért nagy adót kell majd fizetnünk a történelemnek. Ez a kamat másként működik, mint a bankok esetében, ez a holnap jelenthet tíz évet, jelenthet ötven esztendôt, de jelenthet akár százat is. Ezért van MA szükségünk erre az autonómiára.

Tehát ezt az undort nem Sabin Gherman találta ki, s nem a Pro Transilvania Alapítvány. Létezik a Brâncusi, az Eminescu Romániája, ez természetes, de van egy olyan Románia, ahol 7 ember hal meg naponta tuberkulózisban, naponta 70- en betegednek meg tuberkulózisban, van egy Románia, ahol egy idióta egészségügyi miniszter miatt 1998-ban két hunyadi gyermek halt meg AIDS-ben, mert a miniszter elveszítette a kezelés folytatását engedélyezô papírt.

- Emiatt a kijelentése miatt vált persona non gratavá a saját hazájában.

- Ez a dolog engem nem érdekel, attól függ, ki tekint persona non gratának. Ha Funar, vagy Vadim, ha Iliescu vagy Adrian Nastase tekint annak, nem érdekel az ügy. Az érdekel, hogy Erdélyben ne váljak nemkívánatos személlyé. Azt pedig tudom, hogy Erdélyben nem vagyok az. Úgy gondolom, azért, hogy kiábrándult legyek, nem kell nekem Bukarestbe mennem. Elég nekem Erdély, a maga ezeréves történelmével. Azt hiszem, Románia kellene büszke legyen azért, hogy egyesülhetett Erdéllyel, és nem fordítva. Ha mérlegre tesszük, ki mit nyert, és ki mit veszített, ez világossá válik. Mi vagyuk Románia húzóereje, mi visszük be az Európai Unióba. Sajnos, vannak olyan román, magyar, akár cigány politikusok, akiknek a román népbôl van elegük. Ez a különbség közöttünk. És ha elolvassa a könyvet, egyetért majd velem abban, hogy semmiféle kapcsolat nincs a revansizmus, nacionalizmus, az árulás és a pénzügyi-közigazgatási autonómia-igény között. Ez az autonómia tény az összes EU- tagállamban. Ha be akarunk jutni közéjük, el kell ezt fogadnunk, ha nem, még várhatunk 2500 évet Európa vízhordójaként, a "Kelet kapujában", a nagyhatalmak játékszereként.

- Említette, hogy az elmúlt két esztendôben sok mindenrôl le kellett mondania.

- Én nagyon makacs ember vagyok, úgy is neveznek, hogy a "nyakas erdélyi". Nem mondok le egykönnyen semmirôl. És remélem, hogy eljön az idô, amikor az lesz a fontosabb, hogy erdélyiek vagyunk, nem az, hogy románok. És a legkevésbé sem fog számítani, hogy Erdélyben román, magyar vagy német vagy-e, hanem az lesz fontos, hogyan viszonyulsz ehhez az erdélyiséghez, amely híd lehet a román kelet, a román fanariotizmus és az európai civilizáció között. Én tudom magamról, hogy európai vagyok. Románia, ha be akar jutni Európába, Erdélyen keresztül kell mennie. Ha akar. Ha nem így akarja, akkor sincs gond.

- Miért éppen a Iuliu Maniu könyvét választotta, hiszen köztudott, hogy Maniu nem örvend túl nagy népszerűségnek az erdélyi magyarság körében. S miért éppen Marosvásárhelyre jött a könyvet bemutatni?

- Azért, mert mindig azt mondták, hogy az Egyesülés egy nagy lakodalom volt, hogy maga volt a paradicsom. Na, hát nem így volt. Kiábrándulások sorozatát jelentette még Maniu számára is, aki pedig sokat tett ezért az egyesülésért. Neki is elege lett az akkori közigazgatási-pénzügyi rendszerbôl, a pénzügyi abszolutizmusból és a hegemóniából. És abból, hogy amit az 1918. december elsejei Kiáltványban megígértek, másfél éven belül semmit sem tartottak be. A szubszidiaritás elvének betartása az európai integráció egyik feltétele, ezt az elvet elôször 1786-ban emlegették, majd 1931-ben XI. Pius pápa politikai vezérfonalává emelte. De még Pius pápa elôtt Romul Boila volt távközlési miniszter egy értekezésben ugyanazokat az elveket emlegette Románia számára.

Mi pedig, ahelyett, hogy örülnénk annak, hogy a Romul Boila elvei alapján 1997-ben elismerték Skócia autonómiáját, szinte szégyenkezünk amiatt, hogy Boilának sikerült egy olyan princípium magját elvetni, amelyet ma egész Európa elismer. Ez jelenti azt, hogy elegem van Romániából.

Úgy gondolom, hogy Marosvásárhely a legmegfelelôbb hely, mert fertôzött város. Egy olyan város, ahol 1990 márciusának sokkal nagyobb jelentôséget tulajdonítanak, mint december 1-jének vagy március 15-nek. Itt az ideje, hogy mindannyian rájöjjünk, mintha nem éppen úgy élnénk, ahogy szeretnénk.

- Mik a jövôbeli tervei?

- Az a tervem, hogy létrehozzunk egy pártot, hogy megnyerjük a választásokat, és kivívjuk az autonómiát.

- Pártot alakít?

- Igen, a Erdély-Bánság Liga párt lesz, három társelnök, egy román, egy magyar és egy német vezeti majd. Be fogjuk bizonyítani, hogy Erdély a románok, a magyarok vagy a németek nélkül nem igazi Erdély, hanem csak egy provincia, amelyet egy akármilyen autósztráda köt össze Bukaresttel vagy Budapesttel. Mi azt akarjuk világossá tenni, hogy Erdély otthon mind a románok, mind a magyarok, mind a németek számára.

Forrás: Népújság - Maros megyei napilap, 2001.03.20 Felküldte: Hatvany Csaba

írta Mózes Edith
forrás://Népújság


» Erdélyi Panoráma


Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~