hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

Bíró Zoltán szerepe a nemzeti összefogásban
a HUNSOR online cikke

írta Bakos István
a Nemzeti Tankönyvkiadó főosztályvezetője,
a HUNSOR Budapesti munkatársa

  Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Tanácskozás!

Rendhagyó a hozzászólásom, mivel barátai, pályatársai és tisztelői nevében itt és most szeretném köszönteni születésnapján a ma 60. éves Bíró Zoltánt. Nem divat a mi köreinkben egymás ünneplése és ünnepeltetése, ha most mégis megtesszük annak nagyon nyomós okai vannak. Mindenek előtt a kerek évforduló, no meg az alkalom és mai fórumunk témája a nemzeti összefogás, amelynek az elmúlt negyedszázad során Bíró Zoltán egyik meghatározó személyisége volt, s mindmáig az maradt. Engedjék meg, hogy köszöntése ürügyén erről szóljak.

Immár 37. éve, hogy sorsunk az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar-népművelés szakán bennünket egy tanulmányi csoportba sodort, ahol az egymást is formáló közös munka és tanulás során alakult kölcsönös rokonszenvünk életre szóló barátsággá. A magam falusi-paraszti életélményéhez és értékrendjéhez jól illeszkedett Zoltán József Attiláéra emlékeztető sorsa, a külvárosi emberek világából hozott élettapasztalata. Pár évvel idősebb volt nálunk, aki az érettségi után öt évig az élet egyetemén, többek között a dabasi művelődési ház dolgozójaként, tanulta a bölcsészetet. A főváros és a peremvidék gondját- baját átélve, megszenvedve kellő tudással és ítélőerővel rendelkezett ahhoz, hogy olykor nemcsak a csoporttársakkal, hanem tanárainkkal is vitába szálljon. Kitűnő szemináriumi dolgozataival és okos hozzászólásaival, vitakészségével tekintélyt vívott ki nemcsak magának, hanem annak a népi orientációjú társaságnak is, ahová magam is tartoztam. Egyetemi tanáraink közül Czine Mihály, Király István, Kiss Jenő és Vekerdi László külön is találkozgatott velünk, s körükben személyesen megismerkedhettünk a magyar szellemi élet kiválóságaival: Illyés Gyulával, Veres Péterrel, Nagy Lászlóval, Csoóri Sándorral, Kiss Ferenccel, Für Lajossal, Kósa Ferenccel, Sára Sándorral, Ilia Mihállyal és másokkal.

Amikor 1966-ban Zoltán megnősült, felesége Rozi pártfogó támogatásával- Alma Materem az Eötvös Kollégium mellett - a második fővárosi otthonomra találtam náluk, ahol minden törekvésemet, örömömet megoszthattam, ahová minden bajommal bizton fordulhattam, barátainkkal együtt is. Az 1956-os forradalom és szabadságharc résztvevőiként olykor fölelevenítették számunkra az addig elhallgatott, vagy csak rádiós emlékként őrzött hősi harcokat. Ide tartozik, hogy 1968 nyarán az egyetemi pártgyűlésen Zoltán - a várható retorziók ellenére -néhányad-magával nyilvánosan tiltakozott a csehszlovákiai bevonulás miatt. Erdélyt egy nagy körúton feleségeinkkel együtt fedeztük fel. Kiss Gy. Csaba és Kovács István közvetítésével a magunk módján csatlakoztunk a lengyel Szolidaritáshoz is.

Az egyetem után négy évig előadóként a Művelődési Minisztérium Király Tibor jogászprofesszor vezette Felsőoktatáspolitikai Főosztályán dolgozott, majd a Kulturális Minisztériumban megbízták a Közművelődési Főosztály vezetésével, ahol időtálló munkát végzett: széleskörű társadalmi közreműködéssel előkészítette az első magyar közművelődési törvényt. Miniszterével Pozsgai Imrével és az írók jórészével kialakított kapcsolata is hozzájárult ahhoz, hogy 1980-ban a politikailag talán legérzékenyebb területre, az Irodalmi és Sajtó Főosztály élére kinevezzék, ahol több mint egy évig a pártközpont korifeusaival Aczél Györggyel, Knopp Andrással és Tóth Dezsővel szemben derekasan küzdött az irodalom és a sajtó szabadabb létéért. Leváltását Pozsgainak kellett végrehajtani, aki megbízott igazgatóként a Petőfi Irodalmi Múzeumba helyezte, ahonnan később főmunkatársként az Országos Széchenyi Könyvtárba száműzték. Mindez azonban nagyrészt következménye volt annak a kapcsolatnak és közéleti aktivitásnak, amelyet barátaival: Lezsák Sándorral, Kiss Gy. Csabával, Nagy Gáspárral, Für Lajossal, Csoóri Sándorral, Csengey Dénessel, Csurka Istvánnal, Kiss Ferenccel, Bihari Mihállyal, Gombár Csabával, Joó Rudolffal, Szövényi Zsolttal, Villangó Istvánnal, Zelnik Józseffel, velem és másokkal együtt folytatott a társadalmi-gazdasági reformokért és a határon túli magyarokért. (Az igazságkereső szándékot, a határozott, bátor kiállást a pártvezetés nehezen viselte, a közös fellépést pedig megtorolta, a résztvevőket büntette. Különös figyelemmel volt a Tiszatáj köré csoportosuló "harmadikutas, nacionalista népi" körre, vagyis az imént felsoroltakra is.)

A lakásukban, illetőleg lakásaikban -hiszen többször is költöztek - meg a magunk kreálta Népi Hurálban, később pedig a Bethlen Alapítvány keretében zajló közös összejöveteleken, az egyre táguló körökben folytatott eszmecserék során érlelődött az a pártállástól és vallási hovatartozástól független új nemzetépítő mozgalom, amely kezdetben csak beadványokkal, a pártvezetőkkel folytatott vitákkal, később nyilvános fellépésekkel, majd a Lakitelki Találkozó megszervezésével, az azt követő szakmai és politikai fórumokkal, tüntetésekkel átformálta a magyar közéletet s megindította a hazai rendszerváltást. 1987-ben Magyar Demokrata Fórumnak neveztük el ezt a gyökerekig ható és határokon átívelő nemzetépítő mozgalmunkat, amely millióknak adott reményt a jobb jövőre, s amelynek első ügyvezető elnökévé Bíró Zoltánt választottuk. A hazai pártrendszer kialakulásának áradatában aztán - többünk ellenére - ez is átsodródott az alakuló új pártok közé, s az első szabad választásokon győzelmet aratott.

Ennek a néhány éves folyamatnak vezéregyénisége a mi részünkről mindaddig Bíró Zoltán volt, amíg politikai praktikákkal és erkölcsileg erősen vitatható módszerekkel 1990 végén távozásra nem késztették az általa is alapított Magyar Demokrata Fórum vezetéséből, majd később a HITEL című lapunk éléről is. Addig éjt nappallá téve, önmagát nem kímélve, fáradhatatlanul járta az országot, igyekezett mindenhová eljutni, ahová hívták. Csapatban gondolkodott, a munkát megosztotta, s mindenkit igyekezett képességének és képzettségének megfelelő feladattal megbízni. Ahol kellett Ő tárgyalt, máshol beszédeket tartott, tanácsokat adott, szakértőkkel konzultált az Ó utcában, külföldre utazott, sokat írt és nyilatkozott. Teleki Pálra emlékeztető alakjával, karizmatikus egyéniségével, a munkáshoz, a paraszthoz, a polgárhoz és a professzorhoz egyaránt értően szóló egyenes beszédeivel sokakat megnyert a nemzetépítés számára. Nem kis részben neki és ugyancsak fáradhatatlan barátunknak Lezsák Sándornak köszönhető, hogy a Magyar Demokrata Fórum akkor a nemzeti összefogás szimbólumává, a legnépszerűbb politikai tényezővé vált szerte az országban és a világ magyarsága körében is. Győztünk, de a hatalom varázsa megrontotta emberi viszonyainkat.

Nem akarom az általam is nagyra becsült első rendszerváltó kormányfő politikai felkészültségét, felelősségét és rátermettségét vitatni. Úgy vélem azonban, hogy a betegségéből is adódó bizalmatlanságát, a lakitelki alapítókat sújtó elfogultságát, amely részben hozzájárult a Magyar Demokrata Fórum belső meghasonlásához, megosztódásához és a nemzeti összefogás meggyengüléséhez, talán érdemes lenne a jövő nemzedék számára is elemzőn feltárni. Akkor talán nem tűnne nosztalgikusnak az a bennem most felmerülő kérdés, hogy mi lett volna akkor, ha
* Antall József miniszterelnök mellett Bíró Zoltán, vagy egyik jeles lakiteleki alapító megmarad pártelnöknek
* érdemeiket, munkásságukat ismerve mind a kilenc lakiteleki alapítót elindítják a képviselőválasztáson, vagy helyet kapnak az államvezetésben
* a miniszterelnök tanácsadói köre, "mamelukhada" nem oly szűkkeblű és nem hálátlansággal viszonozza a közjóért végzett történelmi jelentőségű munkákat
* a hatalmi téboly meg nem fertőzi az előttünk járó nemzedék néhány mérvadó tagját, s gőgös indulataikkal nem szedik szét a maradék tagságot is
* az MDF megpróbáltatásai közepette, a nagy vereség után, - az erkölcsi megújulás szándékával - Bíró Zoltánt is megkövetik. Talán majd egyszer ideje lesz ennek is.

Bíró Zoltán hál' Istennek nem szorul senki kegyére. Immár másfél évtizede a jövő nemzedék tanárait oktatja-neveli a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola tanáraként. Születésének 60. évfordulóján erről a 100.éves Németh László szavait idézem:

" A tanárnak nincsen perselye; amikorra végzett a pályával, nem marad más érzése, mint hogy bőkezű volt s szétosztotta magát. S milyen boldogító érzés ez az adakozás! Én, aki alkotói erőm teljében voltam tanár, legjobb műveim ikertestvéreit szórtam szét a katedráról s utólag sem bántam meg, hogy ezt az üdvözítő érzést megpróbáltam."

Említhetném, hogy Bíró Zoltán is alkotó ereje teljében lett tanárrá, s 1987 óta immár a tizedik könyvét adják ki. Ezekben részben politikai hitvallását, tapasztalatait dolgozta föl, főként azonban az irodalomtudós-tanár Adyról, Kölcseyről, Bethlen Gáborról és a XX. század nagy magyar íróiról, költőiről szóló tanulmányait, esszéit tartalmazzák, amelyekkel egyre szélesedő körben hat.

Kedves Zoltán! Barátaid, kortársaid és tisztelőid nevében szeretettel köszöntelek 60. születésnapodon! Köszönjük, hogy léteddel, szolidáris magatartásoddal és munkásságoddal gazdagítasz bennünket. Erőt, bátorítást adtál és adsz sokunknak az élet nehézségeinek elviseléséhez, reményt a nemzeti összefogásra s ezzel a jobb magyar jövendőre.

Adjon az Isten erőt, egészséget és sok boldogságot, hogy még nagyon sokáig velünk élj és munkálkodj bizakodva és biztatva mindnyájunkat!

Budapest, 2001. április 21.

* Elhangzott a Lezsák Sándor szervezte Hazai Műhely "Nemzet és összefogás" tanácskozásán 2001. április 21-én a Kossuth Klubban.



írta Bakos István
a HUNSOR Budapesti munkatársa


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bakos István korábbi írásai:
Trianon és Párizs szorításában
A nemzeti intézmények védelmében
A Nemzeti Tankönyvkiadó közleménye a külhoni internetes távoktatásról
A svédországi magyar pedagógusok továbbképzéséről
A külhoni magyar médiáról
Megrendelhető a "Szent István országlása" című könyv
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -





Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~