hdimg0.gif img99.gif timg0.gif

A nemzeti intézmények védelmében
írta Bakos István
megjelent a "Nemzet és jogállam" fórum vitájában.
Kossuth Klub 2001.február 3.-án

  Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Tanácskozás!

Ma ismét egy nagyon hasznos és tartalmas eszmecsere részesei lehettünk, köszönhetően a kitűnő előadásoknak, előadóknak, akik a téma kapcsán a rendszerváltás alkotmányos problémáit és nemzeti sorskérdéseink egy részét is érintették. Utalnék mindenek előtt Király Tibor akadémikus bevezetőjére, Zlinszky János professzor úr, az erkölcsi értékrendet előtérbe helyező, magával ragadó jogbölcseleti előadására és Hende Csaba államtitkár úr gyakorlatias tájékoztatására a készülő törvényekről és azok megfontolásairól, hátteréről. Nem lévén jogvégzett szakember, én az említett három előadás egy-egy gondolatát kiragadva, hozzászólásomban a Kahler Frigyes által említett erkölcs és tisztesség elvének érvényesítését szorgalmaznám - a fórum tematikájára utalva-, a jogállam keretében, a nemzet életében.

Király Tibor történeti bevezetőjében fölvázolta a jogállam ismérveit és fölsorolta hazai intézményeit; kezdve a szabadon választott Országgyűléstől, a Kormánytól, az Alkotmánybíróságtól és a bíróságoktól, egészen az ombudsmanokig és a területi önkormányzatokig. Elmondta, hogy azon túl, hogy a jogállam formailag megtartja saját törvényeit, még a jog fölött álló értékeknek, értékrendszernek is meg kell felelnie.

Zlinszky János nagyívű előadásából azt a részt emelném ki, amelyben azt fejtegette, hogy az állam a hatalom tényleges gyakorlója, melynek alanya a nemzet. Az állam feladatai között említette a közérdek primátusának érvényesítését, a közterhek elosztását, a közjavak közcélokra történő felosztását és az egyéni szabadság biztosítását. Hangsúlyozta, hogy az erkölcsi értékrend az egyéni érdekek fölött áll, s a közhatalom gyakorlója a közhatalmat nem használhatja föl magáncélokra, mert akkor alkotmányt sért. Végül Hende Csaba államtitkár úr előadásából kiemelem a minőségi jogalkotásra törekvő szándékot és a magyar nyelv használatának védelmében készülő törvényt, amely a köztájékoztatásban, a kereskedelmi és gazdasági életben kívánja helyreállítani és megóvni a magyar nyelvi környezetet.

Amint azt a jelenlevők tudják gróf Széchenyi István 1825-ben hasonló céllal, a magyar nyelv és a tudományok magyar nyelvű művelésére hozta létre egyik legfontosabb nemzeti intézményünket a Magyar Tudományos Akadémiát, édesapja Széchényi Ferenc pedig a Magyar Nemzeti Múzeumot, mint nemzeti örökségünk tárházát. Ha jogállamiságunknak megvannak intézményes oszlopai, úgy vélem, hogy nemzeti létünknek is kiépültek az elmúlt évszázadokban intézményes alapjai, amelyek közé sorolom a magyar iskolákat, egyetemeket, a magyar rádiót, a magyar televíziót, a magyar sajtót, a nemzeti kultúrát ápoló és fejlesztő színházakat, zenedéket, művelődési otthonokat, közgyűjteményeket és sorolhatnám tovább nemzeti karakterünket, közérzetünket és környezetünket alakító intézmények és szervezetek sokaságát. Közülük soktól megfosztották nemzetünket a Trianoni ország-csonkító békediktátum következtében. Napjainkban mégis szép számmal vannak olyan, vezérhajóként funkcionáló intézmények, amelyek a nemz! eti gondolat és értékrend kiemelkedő hordozóivá váltak, illetve az adott területen egyetlen magyar vállalatként működnek, így részben az országimázs hordozói.

A Bokros-csomag óta, de főként az utóbbi években azonban számos nemzeti intézményünk léte és működése került végveszélybe, s félő, hogyha nem vigyázunk ; tönkre téve, kiüresedetten, elsorvasztva vegetálnak a jövőben, vagy megszűnnek, illetve privatizálják őket. Ha időben nem cselekszünk, úgy fogunk belépni az Európai Unióba, hogy a társult népek jórészével szemben a mi nemzeti intézményeink nem, vagy alig működnek, pedig nyelvünk és kultúránk egyedülálló sajátosságai miatt égető szükségünk lenne rájuk, nemcsak nekünk, hanem a "nemzetek Európájának" is.

Nem akarok rébuszokba beszélni, ezért néhány riasztó példát említek aggodalmaim alátámasztásaként:
- a Magyar Nemzetet említem elsőként, amelynek 27. éve előfizetője vagyok, s amely a polgári Magyarország egyik bölcsője, a színvonalas újságírás műhelye volt. Az Új Magyarországgal történt összeolvasztása óta, olyan öszvérré vált, amely sajnos a két lap kedvezőtlen oldalait hordozza, s immár csak régi árnya önmagának.

- a Nemzeti Színházat említem másodikként, amelynek építése körül áldatlan viták folytak, s átmenetileg nevét is elvesztette,

- a Magyar Televízió, a Duna Televízió mint a két legfontosabb nemzeti közszolgálati média működésében is súlyos zavarok keletkeztek, a félsütetű csonka kuratóriumok és a vezetőváltások a romlás felé vezetik őket.

- Immár második esztendeje a Magyar Rádió a csonka kuratórium szárnyai alatt, a sikertelen elnökválasztások és az átmenetiség állapotában vergődik.

- megfelelő támogatás híján vezető irodalmi lapunk a Kortárs, és a magyar kultúra néhány más fontos műhelye, intézménye válságban van.

- de említhetném a magyar szövetkezetek , nagyhírű állami gazdaságok sorát, amelyek a magyar mezőgazdaság európai hírű éllovasai voltak, s ma elemi gondokkal küszködnek,

- egyedüli nemzeti légiforgalmi társaságunk a MALÉV léte veszélyben forog

- megszűnt a magyar flotilla,

- végül, de nem utolsó sorban említem a Magyarok Világszövetségét, amelyet a felsoroltaknál jobban ismerek, s amely a világ magyarságának legnagyobb civil szervezeteként végveszélybe került.

A Magyar Országgyűlés - talán a szervezet vezetésén belüli áldatlan testvérharcok miatt- ez évben megvonta a világszervezet eddigi szerény, kétszáz millió forintnyi költségvetési támogatását, s ezzel nemcsak a vezetést, hanem a világ magyarságát összefogó nemzeti intézményt is ellehetetlenítette. Fájlalhatjuk e kíméletlen büntetést, mivel tudom - hisz öt évig főtitkára voltam -ártatlanokat sújt, s elidegeníti a külhoni magyarok egy aktív részét az anyaországtól, kirekeszti a nemzeti közéletből. A Világszövetség misszióját és tevékenységét pótolni sem a kormány sem annak hivatalai nem tudják. Mert nem Csoóri Sándor az előző elnök , nem Patrubány Miklós a mostani elnök, nem Tőkés László a tiszteletbeli elnök, s nem is a köréjük csoportosuló vezetőségi tagok, hanem a világ félszáz országában a magyarság megmaradásán munkálkodó szervezetek, intézmények és személyek, s az őket társadalmi munkában segítő hazaiak adják a szövetség lényegét. Ezért segítette külhoni nemzetrészeink in! tézményes szövetségének létrejöttét, honi alapítását és működését 1938-ban Teleki Pál és Perényi Zsigmond.

A történelmi megpróbáltatásokat elszenvedett és eszmeiségében megcsúfolt Magyarok Világszövetségét a rendszerváltás után újjászerveztük, s hivatását alig kezdte betölteni, az áldatlan belviszályokban vezetése erőt és irányt vesztett. Most, a költségvetési támogatás megvonásával, úgy látszik az elemi koordinációt és a kapcsolattartást segítő kicsiny hivatalát is fölszámolják, s ezzel a magyarság legjelentősebb civil érdekvédelmi szervezetét is padlóra küldik. A Horn kormány idején, amikor az alapszerződések miatti tiltakozásunk kapcsán szintén fölvetődött a szervezet fölszámolása, ezért törvényt készítettünk elő a Magyarok Világszövetségéről. Talán érdemes lenne újra elővenni.

Tisztelettel kérem tehát a jogászainkat, hogy anyanyelvünk használatának törvényi óvása mellett, - amit üdvözlök - gondoljanak a nemzeti intézményeink védelmét biztosító törvény(ek) előkészítésére. Illyéstől tudjuk, hogy "növeli, ki elfödi a bajt" ezért, jó volna, ha gondolnának nemzeti intézményeink sorsával a magyar Országgyűlésben is. Köszönöm, hogy meghallgattak, s elmondhattam ami a szívemet nyomja.

írta Bakos István
a HUNSOR Budapesti munkatársa


forrás://Bakos.Istvan@ntk.hu





Vissza a HUNSOR honlapjára !

____ Monitoring, Research, Analysis ____
~ by Kormos László, Webmaster & Creative Development ~
~ 1997 - 2001 -HUNSOR- All Rights Reserved. ~