Baoding kineske kuglice
  



   Kineske kuglice, doživjele su poplavu popularnosti posljednjih dvadesetak godina na Zapadu. Baoding kuglice potječu iz malog grada po kojem su i dobile ime u kineskoj provinciji Heibei, i izvorno se zovu  "željezne" kuglice zbog materijala od kojega su bile prvobitno izrađene. U zadnjih nekoliko decenija taj je materijal zamijenjen šupljim kromom obložen čeličnom opnom u čijoj se unutrašnjosti nalazi kromirana kuglica stvarajući ugodan zvuk pri vrtnji kuglica u šaci. Međutim, Baoding kuglice još se mogu pronaći izrađene od kamena, željeza i žada. Treba naglasiti da su kuglice od žada danas samo još muzejski primjerci, budući da su se velika nalazišta toga plemenitog minerala iscrpila, a cijene  su bilo kakvih predmeta izrađenih od pravog žada dostigle vrtoglave iznose. Tehnika izrade nije jednostavna, pa su se u izradi kuglica angažirale i neke kompanije za avionske dijelove.
  
   
    Sama povijesna pozadina nije baš najjasnija, no sigurno je da izrada kuglica potiče još od Ming dinastije (1368-1644), a lokalni proizvođači i danas jednakom suptilnošću prilaze procesu izrade. 
    
    Sam postupak masiranja meridijana istovjetan je akupunkturi i shiatsu masaži. Prema kineskoj tradicionalnoj medicini, meridijani (Jingluo) su kanali tj. putevi prolaska vitalne energije (Qi) kroz tijelo, pa su prema tome, akupunkturne točke zapravo završeci tih meridijana. Kinezi kažu da su završeci svih deset prstiju na ruci povezani sa živcima na lubanji i vitalnim organima tijela: srcem, slezenom, jetrom, bubrezima, plućima, sustavom krvotoka, želucem i crijevima. Stimulirajući te točke laganim kruženjem baoding kuglica, svaki se meridijan oslobađa blokova i time omogućava lagano kruženje vitalne energije kroz tijelo. Kao posljedica toga jačaju kosti, um se postepeno opušta, organi počinju funkcionirati pravilno, mišići se prestaju grčiti, okrepljuje se krvotok, sprječava hipertenziju i razvoj kroničnih bolesti. Takvo stanje omogućuje bolje funkcioniranje mozga, pospješuje pamćenje, poboljšava kvalitetnu radnu sposobnost i prije svega produžava život.   

    Danas, kuglice dospijevaju na tržište u različitim veličinama, naravno, jer osobe koje ih koriste nisu više samo Kinezi, pa su bile potrebne neke modifikacije i prilagodbe. Preporuča se da se vježbanje započne sa kuglicama koje pristaju veličini šake, kako se praktikant ne bi mučio sa stalnim ispadanjem, a tek sa nekim iskustvom prelazilo bi se na veće obime. Najčešće veličine kreću se u dijametru od 35-55 milimetara, s naglaskom na činjenicu da je najveća dimenzija predviđena za već iskusnog praktikanta.   

    Održavanje kuglica vrlo je jednostavno. Ukoliko ih ne namjeravate koristiti neko duže vrijeme, najbolje je da ih malo premažete običnim uljem kako biste izbjegli hrđu. Obično dolaze upakirane u tradicionalnu drvenu kutiju koja sprječava oštećivanje. Važno je upozoriti da ih držite podalje od lomnih predmeta, osobito iznad vrijednih stvari jer ih mogu lako razbiti. Također, pri vježbanju ih nemojte držati iznad noge ili neke druge osobe jer je udarac bolan. U šali Kinezi će vam reći da su te kuglice u prošlosti služile i kao solidno oružje, što vam, vjerujte, prvo padne na pamet kad ih ispustite (slučajno!) na vlastiti zglob.   

    Počnite vježbanje tako što ćete rotirati kuglice u vašem dlanu u smjeru kazaljke na satu i obrnuto. Prvi je korak jednostavan, no s vremenom ćete tražiti različite uglove kretanja kugle i održavanja ravnoteže a da vam pri tome ne ispadne iz ruke. Prva faza može se savladati za nekoliko sati. U drugoj fazi prelazite na eksperimentiranje sa gravitacijom i vlastitim sposobnostima. Pokušajte vrtjeti kuglice polagano i suptilno, bez nervoze i ubrzanja, trudeći se da se ne dodiruju u svojoj putanji ili, pak da se ne odvajaju uopće jedna od druge. Za to treba malo jače aktivirati prste, pa se zato i ne preporučuju prevelike kuglice. Pokušajte vježbati sa šakom položenom na ravnu plohu, osjećaj je sasvim drugačiji i kao da traži pokret koji ne uključuje prste za što je potrebna velika vještina.
Ispitujte sve mogućnosti i budite kreativni!     
   
    S vremenom ćete primijetiti da vam se i ramena i ruke podjednako jačaju, međutim za takve rezultate potrebna vam je vježba od barem 15 minuta dnevno. Ukoliko mislite da je to idealno vježbanje za vas jer možete sjediti i micati samo prstima, moram vas razočarati, ali jako ćete se prevariti. Nakon nekog vremena možete u igru uvesti i treću kuglicu.Nikad nemojte nervozno i brzo gurati kuglice u ruci. Prvo promatrajte malo kako se one mehanički kreću, oslobađajući mjesto za onu drugu. Nakon toga se možete lagano opustiti, i proučavati koje mentalne reakcije imate (naravno, ovdje mislim na opuštenost i protok energije, a ne autosugestivne senzacije). Možete ponekad dopustiti i gravitaciji da radi svoje, međutim tada postoji opasnost da zbog vaše zapravo obamrlosti, a ne opuštenosti, kugle ispadnu i udare vas posred gležnja.   

    Za naprednije vježbače preporuča se kruženje s tri kugle po dlanu i stavljanje četvrte na njih, međutim, to je ipak za naprednije vježbače! Postoje priče u Kini o djedicama koji organiziraju natjecanja i čija je vještina Baoding vježbanja nevjerojatna, a nama ne preostaje drugo nego da opušteno i dalje vrtimo svoje kuglice iz zagrebačkih China-shopova.  

    Ugodno vježbanje, i ne znam da li trebam naglasiti da ne odgovaramo za bilo kakvu ozljedu koju nanesete sebi ili drugima Baoding kuglama.
  



Home