ZIRBITZKOGEL, 2396m 


Zirbitzkogel od vzhoda, s poti mimo Waldheimhütte

Uvod

Dolgi hrbti Lavanttalskih Alp imajo svojega neprizivnega vladarja. Zirbitzkogel je po značaju prav tak, kot druge gore v tej skupini, je pa občutno višji, zato tudi ni čudno, da je pri planincih tako priljubljen. Najvišji vrh Seetalskih Alp stoji približno na sredini svojega 35 km dolgega masiva, zahodno od sedla Obdach.

In še o imenu. Področje je poznano po cemprinu - nemško ime zanj je 'Zirben' (pinus cembra). To je mogočno drevo, ki živi do 1000 let in zraste do 20 metrov visoko. Zaradi kakovosti cemprinov les veliko uporabljajo za rezbarjenje. Presenetila pa me je še ena razlaga, ki sem jo prebral, namreč da ime Zirbitzkogel prihaja od stare slovenske besede 'zirbiza', ki pa naj bi pomenila rdeč (?) alpski travnik.



Na vrhu - pogled na jug

Kot je videti z zemljevida, je v okolici veliko planinskih koč, ena pa stoji tudi prav na vrhu. To pomeni tudi veliko dobro markiranih poti. Ima pa Zirbitzkogel tudi svojo senčno stran. Del območja blizu vrha je vojaški poligon. V večini primerov to ne bo predstavljalo večje ovire, potrebno pa se je poprej pozanimati. Druga senčna plat je estetske narave. Na sosednjem vrhu stoji grd radarski kompleks, ki ga uporabljajo vremenoslovci.

Zirbitzkogel je primeren za vzpon v katerem koli letnem času. Izberimo lep, razgleden dan! Najkrajši vzpon na vrh gre od vzhoda, mimo Waldheimhütte.

Pozimi je smuk z vrha eden najlepših v tem območju. Naklonina pobočij je idealna, razgled z vrha tudi, višinske razlike za spust pa se tudi kar nabere, če smo seveda pripravljeni tudi hoditi gor. Midva sva prišla žal na vrh brez smuči, ker je bilo premalo snega (pač pa zato v pancerjih!).



Na vrhu - pogled na Nizke Ture

Razgled z vrha

Vzpon na vrh Zirbitzkogla nas zares nagradi z lepim razgledom. Ta je odprt na vse strani. Bližnja okolica je hribovita (čeprav so vrhovi kar visoki), najlepši pa je pogled proti severu, kjer se
raztezajo dolgi grebeni Nizkih Tur. Seveda pa se z vrha vidi tudi slovenske gore, zlasti izstopajo na obzorju Kamniške in Savinjske Alpe. Ko boste osvojili Zirbitzkogel, ga boste vedno tudi pozdravili, kadar boste stali na katerem od naših visokih vrhov.

Dostop


Če gremo na vrh iz doline Mure, iz Judenburga peljemo proti JZ do Judenburger Hütte, 1421m. K tej koči lahko pripeljemo tudi od V, iz Obdacha. Drugo izhodišče za vzpon od V je Waldheimhütte, 1620m. Z Obdacher sedla lahko peljemo gor do kraja St. Anna, 1370m, od tam pa je do koče še ura hoje. Malo bolj oddaljeno izhodišče je Sabathyhütte, 1620m (ali pa bližnja Zirbenwaldhütte, 1610m), obe lahko dosežemo od V, iz St. Wolfganga v eni uri hoje. Od zahoda peljemo na goro iz Neumarkta v dolini Olse. Tako dosežemo eno od izhodišč, bodisi Jacobsberg, od koder gremo peš do Tonner Hütte, 1650m, ali pa See, 1131m, od koder gre pot naravnost na vrh. In, nazadnje, celoten masiv Seetalskih Alp s severa proti jugu (ali obratno) tudi prečka markirana pot. Pohod na primer lahko začnemo na sedlu Klippitztörl, 1644m.

Lavanttalske Alpe



Zirbitzkogel in njegove markirane poti

Pregled tur

vse poti na Zirbitzkogel so lahke planinske poti čez travnata pobočja. le izjemoma je na kakem mestu strmina, ki zahteva nekaj previdnosti. Podrobnejši opisi niso potrebni.

Od Waldheimhütte, 1614m. 2h 30min.
Od Zirbenwaldhütte, 1610 m. 3h.
Od Tonner-hütte, 1650m. 2h.
S prelaza Klippitztörl, 1644m. 5h.

Na internetu si lahko ogledate podroben zemljevid (1:50000) na naslovu: http://www.austrianmap.at/.

Kdaj na vrh?

Vzpon lahko izvedemo kadarkoli. V primeru vojaških vaj izberimo južne pristope.



Cemprini

Planinske koče

Sicer za vzpon na Zirbitzkogel spanje v kočah ni potrebno, a vseeno jih naštejmo:

Zirbitzkogel-Schutzhaus
, 2376 m. Na vrhu.
Winterleitenhütte, 1800 m. Pri Kleines Winterleitensee.
Judenburger Hütte, 1421 m. Med St. Wolfgangom in Schmelzom.
Waldheimhütte, 1620 m. Stoji na Kaseralm.
Sabathyhütte, 1620 m. Stoji na V strani Zirbitzkogela.
Zirbenwaldhütte, 1610 m. Koča za člane Avstrijskega planinskega društva.
Rothaidenhütte, 1836 m. Restavracija med Sabathyhütte in Waldheimhütte.
Köhlerhütte, 1855 m. Koča za člane Avstrijskega planinskega društva.
Rohrerhütte
, 1854 m. Pastirska koča, blizu Wildsee.