Ważniejsze wydarzenia z życia Wojciecha Witolda Jaruzelskiego

Część 3. Minister obrony narodowej: od kwietnia 1968 r. do lutego 1981 r.

13 kwietnia 1968 r. W.Jaruzelski zostaje powołany na stanowisko Ministra Obrony Narodowej (zajmuje je do 1983 r.) po odejściu z niego Marszałka Polski Mariana Spychalskiego.

Od 1967 do końca 1968 r.  gen.Wojciech Jaruzelski przyczynił się wydatnie do oczyszczenia szeregów Ludowego Wojska Polskiego z elementów niepewnych narodowościowo wzmacniając tym samym znacząco patriotyczną i narodowa zwartość sił zbrojnych. Dzięki temu LWP nie zawiodło kierownictwa partyno-państwowego w trudnych dniach wydarzeń Marca 1968 r.  Po zdemaskowaniu przez kierownictwo resortu wielu oficerów o nie w pełni polskim pochodzeniu, lub posiadających małżonki o niepewnych narodowo korzeniach, uzyskało możliwość odejścia ze służby czynnej a nawet opuszczenia kraju na dogodnych warunkach.

9 lipca 1968 r. nominacja na generała broni. Na zdjęciu poniżej wręczenie jej przez Mariana Spychalskiego.

Sierpień-wrzesień 1968 r. 2 Armia WP pod dowództwem gen. Floriana Siwickiego i osobistym nadzorem gen. W.Jaruzelskiego wkracza na terytorium Czechosłowacji w ramach operacji "Dunaj" mającej na celu ochronę sąsiedzkiego kraju przed przejęciem władzy przez siły antysocjalistyczne. Pomimo licznych trudności realizacyjnych generałom udaje się zgodnie z planem zająć m.in. miasto Hradec-Kralowe. Interwencja  koordynowana z Legnicy przez gen. Jurija Pawłowskiego przyjęta została ze zrozumieniem przez społeczeństwo Czechosłowacji zaskarbiając sympatię dla Polski na długie lata. (tu jako ciekawostki przykłady dwu dokumentów dotyczących tych wydarzeń w tym fragment rozkazu gen.W.Jaruzelskiego.)

9 października 1968 r. W 25 rocznicę bitwy pod Lenino Wojciech Jaruzelski wraz z Michałem Rolą  Żymierskim wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika obelisku I słupa granicznego nad Odrą w Czelinie koło Cedyni (gmina Mieszkowice). Na zdjęciu poniżej w czasie obchodów gen. Jaruzelski wita marszałka ZSRR Iwana Jakubowskiego.

Październik 1968 r. Spotkanie z ministrem obrony ZSRR marszałkiem Andriejem Grieczką (Na zdjęciu poniżej w towarzystwie Władysława Gomułki w Urzędzie Rady Ministrów)

22 lipca 1969 r. Uroczyste obchody 25-lecia PRL. W.Jaruzelski prowadzi defiladę. Na zdjęciu poniżej na trybunie honorowej razem z Nikołajem Podgornym, Władysławem Gomułką i Leonidem Breżniewem.

1969 r. otrzymuje order Budowniczego Polski Ludowej.

1969 r. W.Jaruzelski odbywa dwumiesięczny kurs strategiczno-operacyjny w Akademii Wojskowej im. K.Woroszyłowa w Moskwie.

Luty 1970 r. Spotkanie z Władysławem Gomułką. Prezentacja pamiątkowego albumu z okazji rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego.

Grudzień 197o r.  tzw. "Wydarzenia Grudniowe" 1970 r. w czasie których oddziałom wojskowym udało się opanować inspirowane zewnętrznie niepokoje społeczne.  W.Jaruzelski wyjaśnił (w Gazecie Wyborczej z 16.04.1997 r.) iż "za wydarzenia w Gdyni odpowiada przede wszystkim Zenon Kliszko, który wydał polecenie, a przecież on był wyposażony w pełnomocnictwa przez Władysława Gomułkę". Jak podkreślił W.Jaruzelski, "Byłem na odprawie na której Gomułka tę decyzję [o użyciu broni - przyp.red.] podjął. Bardzo znamienne jest przecież to, że nie mnie Gomułka, nie ministrowi obrony, polecił ten rozkaz mojemu zastępcy, wiceministrowi generałowi Korczyńskiemu, który przebywał w Gdańsku, ale polecił to w mojej obecności premierowi. A więc jak gdyby obchodząc moje stanowisko i moją osobę, a przekazując to w innym trybie do wykonania gen.Korczyńskiemu". W wyniku umiejętnego pokierowania procesami politycznymi po wydarzeniach grudniowych przez W.Jaruzelskiego do władzy w kraju doszła reformatorska i pro-zachodnia ekipa Edwarda Gierka.

20 grudnia 1970 r. Wybrany na zastępcę członka Biura Politycznego KC PZPR.

1971 r. Wizyta w Mongolii. Na zdjęciu poniżej przejażdżka na wielbłądzie.

6-11 listopada 1971 r. VI zjazd PZPR. Gen.Jaruzelski po raz pierwszy zasiada przy stole prezydialnym. Poniżej na zdjęciu w czasie zjazdowego wystąpienia (w tle Edward Gierek).

Na VI Zjeździe PZPR W.Jaruzelski został wybrany na członka Biura Politycznego KC PZPR (będzie nim do lipca 1989 r.). Na zdjęciu poniżej już wśród członków Biura Politycznego i Sekretariatu KC wybranych na Zjeździe. W pierwszym rzędzie od lewej: Mieczysław Jagielski, Edward Babiuch, Piotr Jaroszewicz, Edward Gierek, Jan Szydlak, Józef Tejchma i Wojciech Jaruzelski. W drugim i trzecim rzędzie od lewej: Józef Kępa, Ryszard Frelek, Stefan Olszowski, Stanisław Kowalczyk, Władysław Kruczek, Jerzy Łukaszewicz, Henryk Jabłoński, Zdzisław Grudzień, Franciszek Szlachcic, Kazimierz Barcikowski, Stanisław Kania i Andrzej Werblan.

1972 r. Wybrany na wiceprzewodniczącego Związku Bojowników o Wolność i Demokracje (ZBOWiD) (pełni funkcję do marca 1990 r.)

Czerwiec 1972  - Minister W.Jaruzelski uczestniczy w uroczystym przyjęciu Fidela Castro w Polsce (na zdjęciu na uroczystościach powitalnych.

Lato 1972 r. Minister Jaruzelski bierze udział w słynnych manewrach wojsk Układu Warszawskiego "Tarcza-72". Na zdjęciu poniżej w czasie rozmów towarzyskich z ministrami obrony narodowej państw-członków UW.

Październik 1972 r. Wizyta w Jugosławii. Na zdjęciu poniżej na pokładzie jachtu prezydenckiego z marszałkiem Tito.

23 września 1973 r. W.Jaruzelski otrzymuje awans na generała armii.

1975 r. W.Jaruzelski zakupuje od skarbu państwa dom przy ulicy Ikara w Warszawie w który mieszka do dziś z żoną.

1975 r. Wizyta w Indiach. Na zdjęciu poniżej razem z Indirą Ghandi.

8-12 grudnia 1975 r. W.Jaruzelski bierze udział w obradach VII Zjazdu PZPR. Na zdjęciu poniżej ze Stanisławem Babiuchem i Franciszkiem Szlachcicem.

1976 r. Pod kierunkiem gen.W.Jaruzelskiego LWP biorą udział w legendarnych ćwiczeniach wojsk Układu Warszawskiego: Tarcza-76.  Na zdjęciu poniżej gen.Jaruzelski z Edwardem Gierkiem i prof.Henrykiem Jabłońskim (obaj w czapkach polowych) na trybunie na poligonie drawskim.

27 listopada 1976 r. Minister Jaruzelski przyjął finałową grupę Polaków mających brać udział w programie Interkosmos (lotu załogowego z pierwszym Polakiem-Kosmonautą). Link: Zdjęcie ze spotkania na stronie poświęconej lotom kosmicznym.

5 października 1979 r.  Minister Jaruzelski odwiedził ówczesne Liceum Ekonomiczne w Garwolinie z okazji uroczystości ogólnokrajowych w związku z 35 rocznicą powstania Ligi Obrony Kraju. Generał Jaruzelski wziął udział w uroczystej sesji, zwiedził szkołę i przekazał jej dwie 57 mm armaty ppanc. z 1943, które brały udział w walkach o Berlin. Link: Strona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Poniżej zaczerpnięte z tejże strony.

11-15 lutego 1980 r. W.Jaruzelski bierze udział w obrach VIII Zjazdu PZPR.

Wrzesień 1980 r. W.Jaruzelski uczestniczy w ćwiczeniach wojsk Układu Warszawskiego "Braterstwo Broni '80" w Magdeburgu. Na zdjęciu poniżej na trybunie honorowej w białym płaszczu Erich Honecker

6 września 1980 r. Na VI Plenum KC PZPR na stanowisku I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka zastępuje Stanisław Kania. Na zdjęciu poniżej W.Jaruzelski z M.Rakowskim i S.Kanią.

Styczeń 1981 r.  W.Jaruzelski członkiem Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu (OK FJN) (do końca istnienia FJN a więc roku 1983 r.).

Pozostałe rozdziały:

Część 1. Dzieciństwo i wojenna młodość: od lipca 1923 r. do końca 1946 r.

Część 2. Żołnierz zawodowy: od kapitana do generała dywizji - początek 1947 r. do kwietnia 1968 r.

Część 3. Minister obrony narodowej: od kwietnia 1968 r. do lutego 1981 r.

Część 4. Premier: od lutego 1981 r. do listopada 1985 r.

Część 5 Przewodniczący Rady Państwa: od listopada 1985 r. do lipca 1989 r..

Część 6.  Prezydent PRL i III RP: od początku lipca 1989 r. do końca 1990 r.

Część 7. W latach transformacji: od początku 1991 r. do chwili obecnej.

Indeks życiorysu

Strona główna

Osoby posiadające kartę dźwiękową mogą w tle usłyszeć melodię "Podmoskiewskie wieczory"