brassoinovenybaratok_logo

Növénycsaládok

Pálmák

Kaktuszok

Pozsgások

Orchideák

Broméliák

Páfrányok

Virágos növények

Levéldísznövények

Egzotikus magok

Kerti növények

 

Linkek - kaktuszok

www.sempervivum.extra.hu

www.botany.com

www.kaktusz.lap.hu

www.euphorbia.de

www.kaktuszgyujtok.hu

www.lithop.supanet.com

 

Linkek - dísznövények

www.caladium.com

www.arboretum.lap.hu

www.herbarium.com

www.sziklakert.lap.hu

www.tuja.hu

www.stokestropicals.com

www.fcbs.org

www.hibiscusforrest.com

 

Egyéb

A hónap növénye

Hasznos linkek

 
 
 
 
 

A növények ápolása

Öntözés bővebben...

Átültetés bővebben...

Földkeverék bővebben...

Tápanyagok bővebben...

Fényigény bővebben...

Szaporítás bővebben...

Kártevők bővebben...

 

 
 
 
 
 
 

pálmák

Pálmák

A pálmák mintegy 3000 faja ismert. Megtalálhatók a trópusok tengerpartjain, az esőerdőkben és a magas hegycsúcsok közelében is. Megfelelő növekedésükhöz sok fényre van szükség, de a tűző napfényt kerülni kell. Általában mikor a pálmákra gondolunk verőfényes sivatagi, tengeri tájat, oázist képzelünk magunk elé. A tűző napfénynek csak a magas, felnőtt pálmák vannak kitéve, a fiatal egyedek ezek árnyékában növekednek. Mivel otthonunkban csak a fiatal pálmáknak örvendhetünk, nagyon világos helyet kell nekik keresnünk kevés napfénnyel, az is lehetőleg délelőtti vagy késő délutáni legyen.
Pálmákat mi is nevelhetünk különböző magokból: datolyát, kókuszt, esetleg hegyipálmát (Chamaedorrea elegans). A magokat külföldröl is be lehet szerezni, kicsit körülményesebb módon.
A pálmák nagy része 18-25 °C hőmérsékleten tartható. Öntözni mértékkel kell őket, jobb megvárni amíg a földfelszín kissé megszikkad. A földlabda sosem száradhat ki, de túlöntözni sem szabad, ellenkező esetben a gyökerek elrothadnak. A nem megfelelő páratartalom miatt a levelek csúcsai megbarnulnak, ezeket időnként esztétikai okok miatt jó levágni. Nem ajánlatos tépni, mivel így elkerülhető a levélszél behasítása. Lehetőleg nem kell belevágni az egészséges zöld szövetrészbe, mert ilyenkor a barnulás-száradás tovább terjed. Még ha permetezzük is a növényt, nagyon nehéz egyes pálmafajokat úgy nevelni, hogy leveleik csúcsai zöldek maradjanak. Természetesen, nem minden faj ennyire igényes (pl. a Chamaedorrea elegans).
A fiatal pálmákat évente kell átültetni, az idősebbeket már ritkábban - csak mikor gyökereik teljesen átszőtték a földlabdát. Az idősebb növények kaphatnak tápanyagot, a fiatalokat nem szükséges tápoldatozni. Tavasztól őszig két hetente pálmáknak való tápoldattal trágyázzuk.
Meleg és száraz levegő esetén pajzstetű, takácsatka és tripsz támadhatja meg e növényeket.


chamaedorrea elegans

Chamaedorrea elegans
Hegyipálma

Közép és Dél-Amerikában honos.
Tenyészhely: jobban kedveli a félárnyékos helyet. Ha túl világos helyen tartjuk, észrevehetjük, hogy levelei fakulni, halványodni kezdenek. Ilyenkor ajánlatos kissé árnyékosabb helyre állítani. Nyáron eltűri a meleget, télen bírja a hideget is (14-16 °C).
Gondozás: nyáron bővebben lehet öntözni, télen jóval visszafogottabban a csökkent hőmérséklet miatt. Általában mikor a föld felszíne megszikkadt, akkor ajánlatos öntözni - nyáron 2-3 naponta, télen 4-5 naponta.
Átültetni tavasszal kell mikor kinőtte a cserepét, ez általában 2-3 évenként szokott történni. Az idősebb növények esetében amelyek már nagy dézsába vannak ültetve, csak a föld felszínéről kell lekaparni 2-3 cm-t és frisset szórni helyette az edénybe.
Tápanyagot nyáron 2-4 hetenként kaphat a növény, októbertől kezdve tetszés szerint 6 hetenként vagy egyáltalán.
Növényvédelem: meleg és száraz levegő esetén súlyos takácsatka fertőzés érheti, ilynekor hamar kell cselekedni, atkaölőszerrel permetezni 2 hetenként növényünket 2-3 hónapig. Tripsz is megtámadhatja.
Szaporítás: mivel a Chamaedorrea kétlaki növény, két külömböző ivarú egyedet kell tartanunk egymás mellett ahhoz, hogy a magok megtermékenyülhessenek. Ezért egyszerűbb sarjakat leválasztani az anyanövényről.

chamaedorrea virága Chamaedorrea virága

Fel


phoenix canariensis

Phoenix canariensis
Kanári főnixpálma

Indiában, Dél-Amerikában, a Kanári-szigeteken és Észak-Afrikában honos.
Tenyészhely: kedveli a délelőtti és délutáni napot, ezért minél világosabb helyet válasszunk számára, külömben levelei megnyúlnak, vékonyak lesznek. Nyáron 20-25 °C-on tartsuk, télen megelégszik 14-15 °C-al is. Lehetőleg télen is világos helyen álljon, nyáron kint lehet tartani a szabadban is, de nem tűző napon.
Gondozás: földlabdája sosem száradhat ki, de nem is tocsoghat vízben. Nyáron olyan gyakran szükséges öntözni ahogyan földjének felső része szárad. Ez körülbelül 1-2 naponként történik. Télen elegendő 3-4 naponként, vagy még ritkábban öntözni ha hűvös helyen tartjuk.
Átültetni a fiatal növényt minden év tavaszán szükséges, lehetőleg pálmacserépbe (amely mély és nem túl széles). Az idősebb példányokat 2-3 évenként ültessük át, attól függően milyen hamar növik ki cserepüket. Ezt úgy vesszük észre, hogy a földlabda magasabbra emelkedik a cserépben, ezzel jelezve, hogy az erős, vastag gyökerek a cserép alját átszőtték. Az öreg pálmáknak, amelyek már dézsákban állnak, mivel lehetetlen egy idő után átültetni, csak a föld felszínéről cseréljük le a földet.
Tápoldatozni tavasztól őszig szükséges kéthetenként. A tápoldatozást akkor kezdjük el, mikor tavasszal megjelenik az első friss hajtás növényünkön.
Növényvédelem: meleg és száraz levegő esetén takácsatka, pajzstetű és tripsz támadhatja meg.
Szaporítás: magokkal lehetséges, amelyek meleg helyen tartva (20-25 °C-on) 3 hónap alatt csíráznak ki.

Fel


Kókuszpálma

Cocos nucifera
Kókuszpálma

A Csendes óceán szigeteiről származik.
Tenyészhely: nagyon világos helyen tartsuk, de kerüljük a tűző napot. Nyáron bírja a meleget, télen viszont megelégszik 17-18 °C-al is. Lehetőleg magas páratartalmat biztosítsunk számára.
Gondozás: nem szabad túlöntözni, sem kiszáradni hagyni földlabdáját. Nyáron 1-2 naponként, télen 3-4 naponként öntözzük. Mindig várjuk meg, hogy a földlabda teteje kissé megszikkadjon, ezután jöhet a következő öntözés.
Átültetni akkor szükséges, ha a növény kinőtte a cserepét. Tavasszal végezzük ezt, lehetőleg pálmacserépbe.
Tápanyagot 2-4 hetente kaphat tavasztól őszig, télen tetszés szerint havonta, vagy egyáltalán.
Növényvédelem: száraz és meleg levegő esetén takácsatka vagy tripsz támadhatja meg.
Szaporítás: az egzotikus magoknál megtalálható a kókuszpálma szaporítási módja.

Fel


Rólunk | Növénydoktor | Névmutató | Elérhetőség | Copyright © 2004-2008 Brassói növénybarátok. A képek és cikkek csak beleegyezésünkkel használhatók fel.
Ajánlott böngésző: IE 5.0, 6.0, Opera 7.03 Desgin